Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iSHSHit Downloads Your SHSH Blobs Directly to Your iDevice


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 04/12/2010 - 12:02

Όπως όλοι γνωρίζουμε για να μπορέσει κάνεις πλέον να κάνει downgrade πρέπει να έχει αποθηκεύσει τα απαιτούμενα αρχεία SHSH blobs είτε μέσα στο Cydia είτε τοπικά στον υπολογιστή του με καποιο Tool.Οι μέθοδοι για να το επιτύχουμε είναι πλέον γνωστοί σε όλους μας.

Αναρτημένη εικόνα


Τι γίνετε όμως αν για τον Α η Β λόγο δεν έχουμε κάποιον υπολογιστή μπροστά μας ώστε να τα κρατήσουμε την ώρα που πρέπει και έπειτα βρεθούμε στην "ανάγκη τους" ?

Την λύση σε αυτό ήρθε να δώσει το iSHSHit το οποίο σας επιτρέπει να κάνετε backup τα SHSH blobs σας απευθείας στο iDevice σας η να το κάνετε αποστολή στο Email σας για μελλοντική υποβάθμιση η Restore του firmware.


Αναρτημένη εικόναΑναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόναΑναρτημένη εικόνα



Το iSHSHit είναι διαθέσιμο δωρεάν από το Repo του BigBoss.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 04/12/2010 - 12:07

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/12/2010 - 11:23

Να ρωτήσω κάτι...για να μπεις στο repo του bigboss αλλά και σε οποιοδήποτε άλλο repo, θα πρέπει να έχεις κάνει jailbreake πρώτα. Αφού λοιπόν θα έχεις κάνει jailbreake και θα έχεις βάλει cydia, γιατί να μπεις σε αυτή τη διαδικασία με το iSHSHit, αφού κρατάει από μόνο του το cydia τα SHSHs ;

#3   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 05/12/2010 - 11:44

Να ρωτήσω κάτι...για να μπεις στο repo του bigboss αλλά και σε οποιοδήποτε άλλο repo, θα πρέπει να έχεις κάνει jailbreake πρώτα. Αφού λοιπόν θα έχεις κάνει jailbreake και θα έχεις βάλει cydia, γιατί να μπεις σε αυτή τη διαδικασία με το iSHSHit, αφού κρατάει από μόνο του το cydia τα SHSHs ;

γιατι απλα μπορει καποια στιγμη να παψει να κραταει στους σερβερ της η σιντια.
και μαλιστα ειχε ακουστει οτι για τις εκδοσεις 3χχ θα τα διαγραψει.
επισης μπορει οταν θελεις εσυ να κανεις κατι να ειναι πεσμενοι και να μην μπορεις.
μην αφηνεις ποτε την τυχη σου στα χερια αλλων.

#4   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/12/2010 - 12:11

Μα αν έχουν πέσει οι servers του cydia, έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα εκεί μέσα...

Έχεις δίκιο βέβαια, στο ότι δεν πρέπει να αφήνεις την τύχη σου στα χέρια των άλλων. Προς το παρόν όμως (και μέχρι να σταματήσει η cydia να κρατάει τα SHSHs) μου φαίνεται περιττή αυτή η διαδικασία...

#5   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2010 - 12:41

Tα συγκεκριμένα αρχεία δεν τα τα κρατάει το Cydia σαν πρόγραμμα..Το Cydia τα στέλνει στον Server του Saurik οπού από εκεί γίνετε η διαδικασία του downgrade κάνοντας την αναδρομολόγηση του Ηost στο pc μας.Απλα σκέψου ότι δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ώστε να σου πει ο Freeman ότι

"Ναι το έχω κρατήσει backup το αρχείο σας μην αγχώνεστε και άμα το χρειαστείτε είναι διαθέσιμο"


Έτσι λοιπόν το Cydia σε ενημερώνει δείχνοντας σου το αρχείο για κάθε έκδοση από την οποία το SHSH σου ειναι κρατημένο.Ουσιαστικά αυτό που βλέπει στο Cydia είναι ένας καθρέφτης του Server να το πω ποιο απλά μιας και το ίδιο το Cydia σαν πρόγραμμα δεν σου παρέχει την δυνατότητα να κάνεις downgrade μέσα από αυτό.

Έχοντας κρατημένο πλέον το αρχείο αυτό και εσύ εκτός από τον Freeman μπορείς να μετατρέψεις το δικό σου Pc σε "Server" και να κάνεις την διαδικασία του downgrade τοπικά ακολουθώντας τον παρακάτω οδηγό :

Ρυθμίστε τον δικό σας server για το ECID SHSH του 3Gs

Ο οδηγός αυτός είναι για να μετατρέψουμε το ίδιο μας το pc σε server σε περίπτωση που πέσει ο server του Saurik και χρειάζεται να κάνουμε restore και δεν υπάρχει τρόπος.
Επίσης είναι καλό να έχει γίνει η διαδικασία στο pc μας εφόσον διαθέτουμε το ecid shsh γιατί ανάπασα στιγμή θα είναι όλα έτοιμα για restore...


Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 05/12/2010 - 12:42

ezgif_com_crop_2.gif


#6   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 05/12/2010 - 12:49

Και εγώ το θεωρώ λίγο περιττό μιας και με τις τελευταίες εκδώσεις του tinyumbrella το σώσιμο των shsh είναι πλέον πολυ ταξινομημένο .Δεν θεωρώ οτι έιναι κόπος να συνδεσεις το τηλέφωνο με usb και να πατήσει το κουμπί save all shshs. Εγω στο pc μου έχω αποθηκεύσει τα shsh όλων των γνωστών και φίλων αφου αμα προκεύψει ανάγκη για restore ή όλη διαδικασία θα γίνει απο το pc μου.

#7   Mythosmac

Mythosmac

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2010 - 12:57

Μπορει καποιος να μου πει, η να με παραπεμψει καπου ωστε να δω και να καταλαβω, πως μετα το σωσημο των αρχειων αυτων, μπορω να κανω restore αλλα να περασω παλι την εκδοση που εσωσα, ενω δεν σε εφηνει το itunes, και σου λεει update. θελω να περασω παλι την 4.0.1

#8   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2010 - 12:57

Ναι απλά η διάφορα με το παραπάνω είναι οτι το αρχείο το έχεις πάντα μαζί σου η όποτε το χρειαστείς(μιας και δεν κουβαλάμε πάντα μαζί μας ένα pc) να μπορέσεις να πάρεις το αρχείο τόσο απλά..Κάνοντας ένα download στην συσκευή σου.Από κει και έπειτα η αρχική δημοσίευση ΔΕΝ αναιρεί σε καμιά περίπτωση την χρησιμότητα του tinyumbrella.Είναι απλά μια εναλλακτική λύση.

ezgif_com_crop_2.gif


#9   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2010 - 12:59

Μπορει καποιος να μου πει, η να με παραπεμψει καπου ωστε να δω και να καταλαβω, πως μετα το σωσημο των αρχειων αυτων, μπορω να κανω restore αλλα να περασω παλι την εκδοση που εσωσα, ενω δεν σε εφηνει το itunes, και σου λεει update. θελω να περασω παλι την 4.0.1



Ο ΟΔΗΓΟΣ που ψάχνεις είναι ο παρακάτω :

[Οδηγός] Πώς κάνουμε Downgrade το iPhone 3GS/3G σε παλαιότερο OS (PC/Mac)

ezgif_com_crop_2.gif


#10   Mythosmac

Mythosmac

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2010 - 13:00

σε ευχαριστω

#11   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/12/2010 - 13:01

Δεν μπορώ να καταλάβω .. Σας πειράζει ένα επιπλέον εργαλείο και κάνετε όλη Αυτή την συζήτηση., ???

#12   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 05/12/2010 - 13:02

Εύλογη ερώτηση Κώστα..:)

ezgif_com_crop_2.gif


#13   BaamBam

BaamBam

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2010 - 01:24

Να ρωτησω κατι εγω βρηκα αυτη την εφαρμογη σημερα και εκανα save ta shsh μου φανηκε οτι το εκανε τωρα δεν ξερω τι ειναι αυτο που εσωσε ξερει καποιος αν δουλευει?(iphone4 4.1 jboken limerin)

#14   ybdiel

ybdiel

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/12/2010 - 19:24

Το ISHSHit κανει Download απο το server της Cindya?
γιατι εγω δεν πηρα κανενα αρχειο απο εκει. TSS Request μου λεει...
Ρωταω να μην το βαλω τζαμπα το προγραμμα και δεν μπορω να τα κανω Download
γιατι κατι λαθος παει στη Cindya.
Θελω να ελπιζω δλδ....

τα φωτα σας παιδια :)

#15   MiracleGr

MiracleGr

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/12/2010 - 23:03

Εχω κατεβασει το iSHSHit αλλα οταν του λεω Save μου λεει πως πλεων δεν ειναι signed η εκδοση κτλ. Εχω Iphone 4 σε 4.1 Τι κανω λάθος???

Επισης ενω εχω κανει JB με Limerain πανω απο 1.5-2 εβδομαδες στο Cydia ακομα μου γραφει "Pending TSS request" Κατι δε παει καλα, αλλα τι ??

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες