Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Installing Windows 7 [Bootcamp]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
21 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Wishman

Wishman

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2010 - 23:30

Δες τι κανεις.. μπαινεις απο Win και του λες ξαναδημιούργησε το MBR αυτο τι θα κανει ? θα φορτώνει μονο Windows.Αυτο ξερει να κανει.Δεν αναγνωριζει αλλα παρτιτιον παρα NTFS k FAT πως θα καταλαβει οτι εχεις οσχ κ linux ? Εκανες και κατι αλλο μετα .. θυμήσου.Με καποιον τροπο μετα απο αυτο εβαλες στο παιχνιδι τον Bootloader του osx.. τοτε ναι δουλευουν ολα σωστα.. Αλλα απ'οτι καταλαβα δεν εχει κανει ακομα το install των Win..η καταλαβα λαθος ?

Τελευταία επεξεργασία από: Wishman, 07/12/2010 - 23:37


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 07/12/2010 - 23:42

Δες τι κανεις.. μπαινεις απο Win και του λες ξαναδημιούργησε το MBR αυτο τι θα κανει ? θα φορτώνει μονο Windows.Αυτο ξερει να κανει.Δεν αναγνωριζει αλλα παρτιτιον παρα NTFS k FAT πως θα καταλαβει οτι εχεις οσχ κ linux ? Εκανες και κατι αλλο μετα .. θυμήσου.Με καποιον τροπο μετα απο αυτο εβαλες στο παιχνιδι τον Bootloader του osx.. τοτε ναι δουλευουν ολα σωστα.. Αλλα απ'οτι καταλαβα δεν εχει κανει ακομα το install των Win..η καταλαβα λαθος ?

Δεν το είχα κάνει εγώ.
Ο rromeodim το είχε κάνει αλλά ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι.
Χωρίς τίποτα άλλο :/
Ο omokas έχει κάνει εγκατάσταση...

#18   Wishman

Wishman

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2010 - 23:45

Ας το δοκιμάσει τότε, αν έχει τελειώσει έχει πιθανότητες..
Υπαρχει ομως και η αλλη λυση αν Bootarei απο το DvD και μπει Windows τοτε με το easy BCD φτιάχνει οτι boot Θέλει..

Τελευταία επεξεργασία από: Wishman, 07/12/2010 - 23:51


#19   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 08/12/2010 - 03:55

Για να διορθώσεις το πρόβλημα σου :
1)Βάζεις το DVD με το Snow Leopard (αυτό που είχε στο κουτί το MacBook) ενώ είσαι σε Windows
2)Πήγαινε στο φάκελο drivers του dvd.
3)Εκεί βρες και κάνε εγκατάσταση τους Drivers για iSight και Bluetooth.

Το έχω δοκιμάσει αυτό και δεν μπορώ να βρω κάτι!

#20   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9.685 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2010 - 04:40

Απλα εγκατεστησε τους drivers του dvd...oτι εχει και δεν εχει.Επειδη εγραψες δεν τους βρισκεις στο λεω....αν το εκανες ηδη αυτο και δεν δουλευει παλι τοτε ειναι αλλο θεμα.

Για το αλλο θεμα με το boot...iMac και bootcamp win7,αυτα τα 2 και τιποτα αλλο.Ξαφνικα σε προσπαθεια να μπω στα win και μετα απο 5 μηνες χωρις κανενα θεμα μου πεταξε καποιο error και δεν μπορουσε να γινει εκκινηση των win.Αυτο που εγραψε πιο πανω ο Telephoner ηταν η λυση.Τωρα ποσο σχεση εχει αυτο που λεω τωρα με αυτο που περιγραφει ο omokas ...μια δοκιμη θα μας πεισει.

#21   Wishman

Wishman

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/12/2010 - 08:24

Σωστο.γιατι εσυ εισουν ετοιμος και οι εντολες αυτες αυτο κανουν,Ξαναχτιζουν τον MBR κ τις επιλογες του bootcamp.

Οταν εχεις 3 λειτουργικα περιπλεκονται τα πραγματα.
Αφου εχεις εγκαταστησει και τα 3 λειτουργικα,πρεπει να "ενοποιήσεις" με το gptsync το βοοτ του linux.
Να επιδιορθωσεις το βοοτ των windows που χαλασαν τα linux,και μετα να ορισεις απο που θελεις να ξεκινας. θελεις με Windows ? τοτε θελεις και προγραμμα που φτιαχνει menu.Θελεις απο το Osx ? τοτε πρεπει να ορισεις boot το partition του Osx.Υπαρχουν και ανεξαρτητοι bootloaders που λειτουργουν και στα 3 λειτουργικα και μπορεις να εγκαταστησεις ενα τετοιον αν θελεις.Εγω εχω βαλει Chameleon γιατι δεν μ'αρεσει το Menu και απο εκει επιλεγω σε ομορφες εικονες.


Συνημμένο αρχείο  IMG_0080.JPG   65,41KB   0 λήψεις

#22   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 08/12/2010 - 11:05

Όταν κάνεις εγκατάσταση το Linux επιλέγεις να κάνει Install το GRUB στο partition του και όχι στον σκληρό.
Τουλάχιστον εγώ αυτό έχω κάνει.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες