Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS 4.2.1 untethered. Ειδήσεις, Φήμες & Πληροφορίες


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1068 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#916   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 01/02/2011 - 00:43

Τα SHSH τα έχεις κρατήσει? Χωρις αυτά δεν μπορείς να βάλεις τη 4.1..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#917   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2011 - 00:46

ουτε η Λαμψη να ηταν αυτο το τοπικ....επεισοδιο 10.000 θα ερθει το jb η οχι?ευχομαι να ερθει ο Ευλογητος και να σας σωσει ολους

#918   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 01/02/2011 - 02:01

Παιδιά, χρειάζομαι βοήθεια από κάποιον που έχει κάνει untethered jb 4.2.1 σε iphone-ipad.

Έκανα κι εγώ την διαδικασία με το redsnow 0.9.7b6 και στις δύο συσκευές και όλα πήγαν καλά, έχω untethered jb στην 4.2.1 και στις δύο. Μου παρουσιάστηκε όμως το εξής πρόβλημα : Όποτε τα συνδέω είτε στο pc είτε στο mac, ενώ φορτίζονται κανονικά, δεν αναγνωρίζονται όμως. Ούτε μπορώ να μπω στο φάκελο των συσκευών, ούτε το itunes τα βλέπει. Στη διαχείρηση συσκευών του υπολογιστή, αναγνωρίζει το iphone και το ipad, το πρόγραμμα οδήγησης λέει ότι είναι ενημερωμένο και γράφει ότι λειτουργούν κανονικά. Παρόλα αυτά δεν μου τα εμφανίζει στο My Computer, ούτε στο itunes.

Είχε κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα ή ξέρει κανείς πως να το διορθώσω ;



Τελικά δεν ήταν πρόβλημα του jailbreak. Διορθώθηκε μόνο του.

#919   Vagosjailbreaker

Vagosjailbreaker

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2011 - 16:42

limerain

#920   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/02/2011 - 10:53

UPDATE:

Νέα μέσω του twitter:

Πριν από λίγο καιρό οι δύο κυρίαρχες ομάδες στο χώρο του jb, η dev-team και η chronic dev team ξεκίνησαν έναν καβγά μέσω twitter για το ποιός είναι ο πιο άξιος.
Αυτό κατέληξε στο να βάλουν ένα στοίχημα για το ποιός θα καταφέρει να βγάλει πρώτος untethered jailbreak για την 4.2.1.
Νικήτρια προς το παρόν φαίνεται να είναι η chronic dev team, η ομάδα που έβγαλε το greenpois0n με κυρίαρχους developers τους p0sixninja και p0d2g.
Έχουν δημοσιεύσει βίντεο από την πρόοδο του greenpois0n όπως ήδη ξέρουμε για την 4.2.1.
Να τονίσουμε ότι πολλές φορές στο παρελθόν οι δύο ομάδες συνεργάζονταν.
Για παράδειγμα ο comex (dev-team) είχε συνεργαστεί πολλές φορές για την ανάπτυξη εργαλείων με την chronic-dev.
Αυτή τη φορά όμως λόγω του άτυπου αυτού διαγωνισμού, δεν βοηθάει καθόλου.

Σήμερα είχαμε δύο tweets σχετικά με την εξέλιξη του greenpois0n.
Όπως φαίνεται όλα είναι σχεδόν έτοιμα και στην τελική ευθεία.
Ο p0sixninja αν τον παρακολουθήσει κάποιος μέσω twitter βλέπει ότι συχνά δίνει "κωδικοποιημένα" μηνύματα.
Σε μία συζήτηση τις προάλλες είχε πει οτι η ανάπτυξη του εργαλείου τους βρίσκεται στο 90%.
Πρίν από λίγες ώρες με τον ίδιο τρόπο κωδικοποίησης έγραψε απλά 98%. Για του λόγου το αληθές: p0sixninja
Ο περίεργος αυτός αριθμός αποτελεί κωδικοποίηση τύπου hexademical και για να το μεταφράσετε φτάνει να το βάλετε στο google.

Πριν λίγο όμως είχαμε και άλλη μία μεγάλη αποκάλυψη από μέλη της chronic dev team.
Έδωσαν στη δημοσιότητα βίντεο όπου δείχνουν πως η νέα έκδοση του greenpois0n (που θα κάνει untethered jailbreak στο 4.2.1 ακόμα και σε out of the box 4.2.1) θα υποστηρίζει και custom boot logo!
Ο χρήστης δηλαδή θα μπορεί να αλλάζει το classic boot logo με το μήλο με όποια εικόνα ή ακόμα και βίντεο! επιθυμεί ο ίδιος.
Το επικρατέστερο σενάριο σύμφωνα με πηγές είναι το συγκεκριμένο custom logo που φαίνεται στο βίντεο να δωθεί ως πακέτο του cydia και να υπάρχουν οδηγίες για το πως ο χρήστης θα μπορέσει να το επεξεργαστεί και να το αλλάξει με κάποιο της αρεσκείας του.

#921   pro10

pro10

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/02/2011 - 11:09

καλα ολα αυτα ρε φιλε αποτελεσματα δεν βλεπω,σου μηλω ειληκρινα οτι αν το iphone 4 εκανε downgrade στην 4.1 (χωρις shsh)θα το ειχα κανει και την 4.2.1 δεν θα την εβαζα ποτε,εχω τωρα 2-μηνες και κατι κα8ε μερα εδω μεσα ειμαι,σχεδον,αυτο που βλεπω ειναι μαλλον θα αργησει πολυ ακομα,μακαρι να βγω ψευτης,και εκανα μεγαλη μαμακια που περασα την 4.2.1 δεν ηξερα τωρα αναγκαστηκα περιμενω,το θεμα ειναι αν οντως ισχυουν αυτα που λενε να βγει μεχρι κυριακη γιατι δεν θα εχω ιντερνετ να βλεπω και μονο τα σαββατοκυριακα που θα γυρνω οποτε η αγωνια μεγαλωνει,τοση αγωνια ουτε χτες με την ΑΕΚ :lol: :lol:

#922   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/02/2011 - 11:16

Κοίταξε δε λέω ότι δεν έχεις δίκιο αλλά σκέψου ότι και τα συγκεκριμένα άτομα δεν είναι επαγγελματίες παρά μόνο πιτσιρικάδες που κάνουν το χόμπι τους.
Όσο για το αν θα αργήσει πολύ ακόμα, δεν ξέρω τι να σου πω.
Φαίνεται να τελειώνουνε. Την Δευτέρα έλεγαν για 90% και σήμερα για 98%
Είπανε ότι δεν θα περιμένουν την 4.3
Ίσως όμως περιμένουν να βγεί και το verizon iphone που λογικά θα φοράει την 4.2.5 out of the box ώστε να τσεκάρουν αν με το exploit που έχουν για το untether σπάει και εκείνο
(που το πιο λογικό είναι να σπάει μιας και το exploit δεν έχει δημοσιοποιηθεί οπότε η Apple δεν θα το έκλεισε).
Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι μέσα στο Φεβρουάριο (με λίγη αισιοδοξία θα έλεγα μέχρι τις 20/2) θα το έχουμε.

#923   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/02/2011 - 11:28

Η iPhone3,3 - 4.2.6 (8E200) δόθηκε από την Apple και η Dev Team την έχει ήδη στα χέρια της..


MuscleNerd: If the i4 crypto engine couldn’t get those, it would have been bad sign for limera1n. But it did, so there’s still hope.

MuscleNerd: @damon_taylor If limera1n is still there, it means at *least* tethered JB on 0-day (and for those who buy early, forever)

ezgif_com_crop_2.gif


#924   pro10

pro10

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/02/2011 - 11:30

ε ναι φιλος και εγω δεν τους (φωναζω) απλα λεω ρε συ οτι πριν απο τα χριστουγεννα αυτα ακουμε καλο ειναι βεβαια να το βγαλουν και να μην εχει προβληματα να ειναι οντως τελικο,κοιτα ποτε δεν μου εχει κλεισει το κινητο μονο κανα δυο φορες οταν ειμουν σπιτι και κατεβαζα απο το cydia και οταν το κανω αυτο παντα ειμαι σπιτι και ποτε στις καφετεριες γι αυτο το λογο να μην σου ζητησει reboot device,και ετσι να μεινει δεν εχω προβλημα απλα να ξερω ομως ρε συ να μην ελπιζω η οτι θα βγει σιγουρα σε 2-3-5 μηνες ξερω γω ελπιζω να καταλαβαινεις πως το εννοω,αν και εγω βλεπω πως θα γινει οπως χτες με τον αγωνα αεκ-παο εβαλα το μπουφαν για να φυγω απο την καφετερια και οπως σηκωνομαι να φυγω πανυγιριζω :lol: ετσι βλεπω οτι θα γινει και εδω δηλαδη κυριακη απογευμα :lol: ΜΑΚΑΡΙ

Τελευταία επεξεργασία από: pro10, 03/02/2011 - 11:31


#925   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/02/2011 - 11:32

ε ναι φιλος και εγω δεν τους (φωναζω) απλα λεω ρε συ οτι πριν απο τα χριστουγεννα αυτα ακουμε καλο ειναι βεβαια να το βγαλουν και να μην εχει προβληματα να ειναι οντως τελικο,κοιτα ποτε δεν μου εχει κλεισει το κινητο μονο κανα δυο φορες οταν ειμουν σπιτι και κατεβαζα απο το cydia και οταν το κανω αυτο παντα ειμαι σπιτι και ποτε στις καφετεριες γι αυτο το λογο να μην σου ζητησει reboot device,και ετσι να μεινει δεν εχω προβλημα απλα να ξερω ομως ρε συ να μην ελπιζω η οτι θα βγει σιγουρα σε 2-3-5 μηνες ξερω γω ελπιζω να καταλαβαινεις πως το εννοω,αν και εγω βλεπω πως θα γινει οπως χτες με τον αγωνα αεκ-παο εβαλα το μπουφαν για να φυγω απο την καφετερια και οπως σηκωνομαι να φυγω πανυγιριζω :lol: ετσι βλεπω οτι θα γινει και εδω δηλαδη κυριακη απογευμα :lol: ΜΑΚΑΡΙ


Δεν ξέρω για αυτό που λες για την Κυριακή και από που έχει ακουστεί πάντως αυτοί είπαν ότι δεν υπάρχει επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας ακόμα.
Μάλλον αυτό το κάνουν για να μην έχουν το "πρήξιμο" που είχαν την προηγούμενη φορά.

Η iPhone3,3 - 4.2.6 (8E200) δόθηκε από την Apple και η Dev Team την έχει ήδη στα χέρια της..


MuscleNerd: If the i4 crypto engine couldn’t get those, it would have been bad sign for limera1n. But it did, so there’s still hope.

MuscleNerd: @damon_taylor If limera1n is still there, it means at *least* tethered JB on 0-day (and for those who buy early, forever)


Εφόσον βλέπουμε 3.3 και 4.2.6 μιλάμε για το verizon iphone 4 σωστά?
Δεν αφορά τα δικά μας τεσσάρια σωστά δεν καταλαβαίνω?

Τελευταία επεξεργασία από: nsxbass, 03/02/2011 - 11:34


#926   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 03/02/2011 - 11:34

ναι ετσι ακριβως ειναι
αλλοιως θα ηταν 3_1 για να μας εκανε

#927   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 03/02/2011 - 11:34

Ναι σωστά καταλαβαίνεις αλλά αφορά το jailbreak tool...Εκεί πάνω ψάχνουν να κάνουν ένα tool για όλα με κοινό exploit ...Ίσως και αυτό να είναι μια από της αιτίες που καθυστερούν.

ezgif_com_crop_2.gif


#928   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/02/2011 - 11:37

Το καλό είναι ότι γενικά τις τελευταίες μέρες παρατηρείται μια κινητικότητα.
Φαίνεται ότι αρχίσαν πάλι να δουλεύουν με εντατικούς ρυθμούς.

#929   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 03/02/2011 - 11:37

μα ομως ειχαν πει οτι ειχαν βρει το κενο στον α4 για μια ζωη εκτος κι αν αλλαζε η εταιρεια επεξεργαστες, κατι που οπως καταλαβαινουμε δεν τους συμφερει ασε που κυκλοφορουν ήδη δεκαδες εκατομμυρια συσκευες.
οκ το πενταρι θα εχει κατα πως φαινεται τον α8 διπύρηνο αλλά και πάλι δεν μπορω να κατάβω τι παίζεται.
συνδιαλλαγή μου μυρίζει

#930   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/02/2011 - 11:41

μα ομως ειχαν πει οτι ειχαν βρει το κενο στον α4 για μια ζωη εκτος κι αν αλλαζε η εταιρεια επεξεργαστες, κατι που οπως καταλαβαινουμε δεν τους συμφερει ασε που κυκλοφορουν ήδη δεκαδες εκατομμυρια συσκευες.
οκ το πενταρι θα εχει κατα πως φαινεται τον α8 διπύρηνο αλλά και πάλι δεν μπορω να κατάβω τι παίζεται.
συνδιαλλαγή μου μυρίζει

Ε ναι η τρύπα που βρήκανε στον Α4 είναι νομίζω ο λόγος που υπάρχει tethered για όσα τηλέφωνα τον φοράνε.
Το πρόβλημά τους είναι το untether που χρειάζεται χρήση ενός επιπλέον exploit.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες