Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μπαταρία και iPhone OS 3.0


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο This topic is locked
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   insidergr

insidergr

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2009 - 22:18

Λοιπον μαγκες σας εχω νεα... Μαλλον οταν φορτιζουμε απο φωρτιστη.. δεν συνεργαζετε σωστα με την μνημη της Μπαταριας.. οταν φωρτιζω απο USB ( laptop) φωρτιζει καλυτερα κ κραταει περισσοτερο... Τσεκαρετε εμενα κ τα iPhones σας κ περιμενω νεα σας....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3,100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/06/2009 - 22:28

οντος το διαπιστωσα και εγω αυτο,εχεις δικαιο

#18   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2,395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 26/06/2009 - 22:29

εχει η μπαταρια μνυμη ???

#19   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3,100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/06/2009 - 22:32

ναι...

#20   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1,546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 27/06/2009 - 00:27

Από πρίζα είναι προτιμότερη η φόρτιση!

Δίνει 1000 mAh και φορτίζεται ολόκληρη η μπαταρία!

Η θύρα usb δίνει 500 mAh και τη φορτίζει στο διπλάσιο χρόνο και όχι μέχρι τέρμα! ;)

#21   insidergr

insidergr

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2009 - 06:43

Σε Εμας παλικαρι μου συμβαινει εντελως το Αντιθετο.. εχουμε 2 ιPhones εγω το φωρτιζω σχεδον παντα στον υπολογιστη κ κανενα προβλημα + καλυτερη διαρκεια... της κοπελιας μου που το φωρτιζει στον Φωρτιστη χτες και ενω εδειχνε οτι εχει μπαταρια πανω απο την μεση.. μετα απο μιση ωρα που το εβγαλε απο την  τσαντα της ηταν σβηστο νομιζαμε χαλασε μεχρι που διαπιστοσαμε οτι ηταν μπαταρια... το εβαλα στον υπολογιστη και Εστρωσε φωρτισε καλυτερα..

#22   LeBo

LeBo

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2009 - 07:48

Quote

Από πρίζα είναι προτιμότερη η φόρτιση!



Δίνει 1000 mAh και φορτίζεται ολόκληρη η μπαταρία!



Η θύρα usb δίνει 500 mAh και τη φορτίζει στο διπλάσιο χρόνο και όχι μέχρι τέρμα! ;)

Σε αυτό έχεις λάθος.
Όσο πιο αργή η φόρτιση μίας μπαταρίας τόσο μεγαλύτερη θα είναι η διάρκεια της. Που σημαίνει ότι όταν γίνεται φόρτιση απο USB (αργή με λίγα mAh) η μπαταρία μας φορτίζει πιό σωστά και θα κρατήσει το φορτίο της περισσότερο. Όσοι ασχολούνται με μοντελισμό το ξέρουν καλά αυτό γιατί οι επαγγελματικοί φορτιστές μπαταριών που χρησιμοποιούν φορτίζουν τις μπαταρίες βασανιστικά αργά σε λίγα mAh(τα λιγότερα δυνατά mAh για να γίνει μία σωστή και πλήρης φόρτιση).  ;)
Απλά όλοι μας βιαζόμαστε και γι'αύτο οι φορτίσεις μας συνηθως είναι απο μπρίζα.

#23   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2009 - 10:48

Χμ... Περίεργο γιατί όποτε φορτίζω απο το pc η μπαταρία μου κρατάει πολύ λιγότερο απο ότι όταν την φορτίζω απο πρίζα... (και σε 2.2.1 και σε 3.0)

#24   LeBo

LeBo

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2009 - 11:13

Quote

Χμ... Περίεργο γιατί όποτε φορτίζω απο το pc η μπαταρία μου κρατάει πολύ λιγότερο απο ότι όταν την φορτίζω απο πρίζα... (και σε 2.2.1 και σε 3.0)

Στο pc η φόρτιση πρέπει να γίνεται απευθείας απο USB θύρα του υπολογιστή και όχι απο USB hub. Τα χαμπάκια δίνουν ακόμα λιγότερα mAh (εκτός αν είναι hub με τροφοδοσία ρεύματος)  οπότε σε αυτή την περίπτωση μπορεί να μην στο φορτίζει σωστά.

#25   petoylos

petoylos

    iPH User

  • 140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/06/2009 - 11:21

με λιγα λογια πανικος ! αλλιος του καθενα  :P

εγω εχω προσεξει οτι στο lap top φορτιζει πιο γριγορα και αδιαζει ποιο γριγορα !

αντε βγαλε ακρη .

μπορει να πεζει ρολο και η πρωτη φορτηση πως εγινε αν ηταν απο μπριζα η usb λεω εγω με το φτωχο μου το μυαλο!

#26   hostolis

hostolis

    iPH Enthousiast

  • 429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/06/2009 - 12:00

Εγώ και με ελάχιστη χρήση, απο 100% το πρωί, η μπαταρία πέφτει στα 60-50% μέχρι το βράδυ κάτι που δεν έκανε με την 2.2.1.
...Οπότε προσπαθούμε να βρούμε τι φταίει.

#27   petoylos

petoylos

    iPH User

  • 140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/06/2009 - 12:15

οχι δεν το χω αυτο εγω αν δεν το χρησιμοπ. παρα μονο για καμια κληση το πολυ 20-30% τ
ο ξημερωμα της αλλης μερας ;)

#28   eLikon

eLikon

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 27/06/2009 - 19:41

Quote

Σε Εμας παλικαρι μου συμβαινει εντελως το Αντιθετο.. εχουμε 2 ιPhones εγω το φωρτιζω σχεδον παντα στον υπολογιστη κ κανενα προβλημα + καλυτερη διαρκεια... της κοπελιας μου που το φωρτιζει στον Φωρτιστη χτες και ενω εδειχνε οτι εχει μπαταρια πανω απο την μεση.. μετα απο μιση ωρα που το εβγαλε απο την  τσαντα της ηταν σβηστο νομιζαμε χαλασε μεχρι που διαπιστοσαμε οτι ηταν μπαταρια... το εβαλα στον υπολογιστη και Εστρωσε φωρτισε καλυτερα..


Καλό φίλε μου, είναι να μην είμαστε απόλυτοι.. για πραγματα που μπορούν να συμβούν, ενδεχομένως λοιπόν να είχε κολλήσει και η ένδειξη της φόρτισης της μπαταρίας... που κατα καιρούς σε κάποιους έχει συμβεί. Κάποιοι λοιπόν μπορεί να έχουν την αντίθετη άποψη απο εσένα.
Ο κάθε ένας το φορτίζει όπως εκείνος πιστεύει καλύτερα. Εδώ απλός καταθέτουμε τις απόψεις  και τις εμπειρίες μας.





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες