Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά PS3. Μερικές ερωτήσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
96 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   nikosjc

nikosjc

    iPH Member

  • 254 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/12/2010 - 15:56

Φίλε μου, επειδή έχω ασχοληθεί με όλα:

PC (σε σχέση με κονσόλες)
+ Γραφικά
+ Χειρισμός
+ Εύκολες κόπιες
+ 3D gaming (με πρόσθετο εξοπλισμό)
- Ευκολία/αμεσότητα παιχνιδιού (ανοίγεις στο σαλόνι το xbox από τον καναπέ και παίζεις μέσα σε 20''. Με το pc έχεις ιστορία)
- Συχνές αναβαθμίσεις
- Πιθανά προβλήματα σε παιχνίδια (αναλόγως το hardware)

Xbox/PS3 (σε σχέση με PC)
+ Ευκολία χειρισμού
+ Αμεσότητα παιχνιδιού
+ Ίδιο hardware για πολύ καιρό
+ Παίζουν απροβλημάτιστα όλα τα παιχνίδια
- Δυσκολία χειρισμού για κάποια games (fps)
- Γραφικά (πολύ πίσω, χωρίς antiallising)


PS3 vs Xbox
Xbox (+kinect)(αναλόγως ποιο προτιμάς)
+ Πολύ υλικό σε κοπιες
+ Τα δικά του αποκλειστικά παιχνίδια (αναλόγως ποια προτιμάς)
+ Χειριστήριο (το θεωρώ καλύτερο του ps3)
+/- Συνδρομή σε online (αλλά κοινή για όλα τα παιχνίδια)
- Blu-Ray/media player
- Δύσκολο σπάσιμο, αναγκαστικά μόνιμο σπάσιμο
- Δύσκολη εγγραφή games

PS3 (+move) (αναλόγως ποιο προτιμάς)
+ Τα δικά του αποκλειστικά παιχνίδια (αναλόγως ποια προτιμάς)
+ Blu-Ray/media player
+ Υποστήριξη 3D gaming
+/- Χωρίς συνδρομή σε online (αλλά συνδρομή ανά game)
+ Εύκολοτερο/καλύτερο σπάσιμο, το επαναφέρεις όποτε θέλεις, games από εξωτερικό δίσκο
- Χειριστήριο (προτιμώ του xbox)
- Λίγα σπασμένα games προς το παρόν


Συνοπτικά θεωρώ ως καλύτερη παιχνιδομηχανή το PC όσον αφορά την ποιότητα και των γραφικών αλλά και των games, που έχει συνήθως από όλες τις πλατφόρμες συν τις δικές του κατηγορίες (strategy, adventure, fps), παιχνίδια που ακόμα είναι αρκετά πίσω στις κονσόλες. [Για gamers με περισσότερο χρόνο και ίσως πιο hardcore]
Θεωρώ πιο άμεσες/εύκολες λύσεις gaming τις κονσόλες αφού αγοράζεις/κατεβάζεις το παιχνίδι χωρίς να κοιτάς απαιτήσεις hardware, πατάς το κουμπάκι, βάζεις το dvd και παίζεις. [Για πιο άμεσο σαλονάτο action gaming]

ΥΓ. Fat και Slim δεν έχουν διαφορές, εκτός κάποιων εκδόσεων παλιών fat που νομίζω είχαν μια μόνο usb θήρα. Και για downgrade (για να πας στην 3.41 που σπάει, αν είσαι σε μια νεότερη έκδοση τότε προσέχεις τα παλιά μοντέλα κάτω των 80gb που έχουν κάποιο πρόβλημα με το blu-ray μετά το σπάσιμο. Αυτά...

Τελευταία επεξεργασία από: nikosjc, 29/12/2010 - 15:57


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   bene

bene

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/12/2010 - 16:25

παρότι συμφωνο με nikosjc το ps3 σας θυμίζω πως παίζει σε οθονάρα στο σαλόνι και όχι σε tft το πολύ 25''. Επίσης παιχνιδάρες σαν το god of war 3 δεν υπάρχουν σε pc.Δυστυχώς το pc θέλει αναβαθμίσεις που κοστίζουν περισσότερο απο την αγορά ενός ps3

υ.γ. φιλαράκο god υπάρχει παρείστικο παιχνίδι στο ps3 που θα περάσετε πολύ καλά και λέγεται buzz.Αξίζει ρε φίλε η παιχνιδομηχανή δεν έχει σχέση με το pc

#33   donprassos

donprassos

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Twitter:@CharlesSoilt
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • GameCenter:Don Prassos

Δημοσίευση 29/12/2010 - 16:59

Buzz τα σπαει πολυ γελιο 8 ατομα στο ιδιο σαλονι η online καναπες vs καναπε!!!!!
Must have game

#34   god21

god21

    iPH Contributor

  • 1.019 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/12/2010 - 17:36

@nikosjc thanks! Με έκανες να σκεφτώ!

Buzz τα σπαει πολυ γελιο 8 ατομα στο ιδιο σαλονι η online καναπες vs καναπε!!!!!
Must have game



??!Δεν σε πιάνω!

Τελευταία επεξεργασία από: god21, 29/12/2010 - 17:36


#35   DangerousBlade

DangerousBlade

    iPH Addict

  • 648 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/12/2010 - 17:43

Σε αφήνουν να παίξεις; Αν ναι, που;

seven

#36   demollyon

demollyon

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/12/2010 - 17:47

Λοιπόν φίλε μου το θέμα είναι απλό. Αν θες να παίξεις Metal Gear Solid, God of War, Uncharted κ αρκετά γιαπωνέζικα RPGs παίρνεις PS3. Αν θες να παίξεις Halo, Gears of War, Mass Effect κ αρκετά action και FPS παίρνεις Xbox. Αν παίζεις κυρίως offline, παίρνεις PS3. Aν θες να λιώσεις online, παίρνεις Xbox 360. Tέλος, το after sales service της MS είναι άψογο ενώ για ένα discman περίμενα 3 μήνες την Sony. Η απόφαση δική σου. Προσωπικά έχω Xbox 360 και είμαι υπερευχαριστημένος. Αν πάρεις και σύ κάνε με add, το Gamertag μου είναι dreamlust GR.

Τελευταία επεξεργασία από: demollyon, 29/12/2010 - 17:55


#37   bene

bene

    iPH Member

  • 271 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/12/2010 - 20:38

god παίξε ένα λαχείο και πάρτα όλα ρε φίλε

#38   god21

god21

    iPH Contributor

  • 1.019 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/12/2010 - 22:41

god παίξε ένα λαχείο και πάρτα όλα ρε φίλε


Έπαιξα αλλά άλλο πήρα.:-Ρ

Λοιπόν φίλε μου το θέμα είναι απλό. Αν θες να παίξεις Metal Gear Solid, God of War, Uncharted κ αρκετά γιαπωνέζικα RPGs παίρνεις PS3. Αν θες να παίξεις Halo, Gears of War, Mass Effect κ αρκετά action και FPS παίρνεις Xbox. Αν παίζεις κυρίως offline, παίρνεις PS3. Aν θες να λιώσεις online, παίρνεις Xbox 360. Tέλος, το after sales service της MS είναι άψογο ενώ για ένα discman περίμενα 3 μήνες την Sony. Η απόφαση δική σου. Προσωπικά έχω Xbox 360 και είμαι υπερευχαριστημένος. Αν πάρεις και σύ κάνε με add, το Gamertag μου είναι dreamlust GR.


Ε ναι Xbox θα πάρω και τέλος!

Τελευταία επεξεργασία από: god21, 29/12/2010 - 22:42


#39   god21

god21

    iPH Contributor

  • 1.019 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/12/2010 - 12:27

Το Xbox έχει wifi και bluetooth; Υποστηρίζει HDMI;

#40   god21

god21

    iPH Contributor

  • 1.019 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/12/2010 - 12:42

Ok την απάντηση την βρήκα έχει wifi και υποστηρίζει τα hdmi. Bluetooth όμως έχει;

#41   demollyon

demollyon

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/12/2010 - 19:08

Όχι δεν έχει bluetooth. Στο PS3 όπως και στο Xbox 360 υπάρχουν ασύρματες τεχνολογίες για επικοινωνία της κονσόλας με το gamepad. Το PS3 χρησιμοποιεί το bluetooth, το Xbox 360 ασύρματη τεχνολογία στα 2.4 GHz. Και τα 2 έχουν εμβέλεια 10 μέτρα και την ίδια καθυστέρηση.

#42   god21

god21

    iPH Contributor

  • 1.019 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/12/2010 - 20:17

Ααα γι αυτό τα έχει τα bluetooth! Αν αγοράσω Xbox θα μου δώσουν ασύρματο ή ενσύρματο χειριστήριο;

#43   Fotis88

Fotis88

    iPH Enthousiast

  • 491 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/12/2010 - 20:23

Ααα γι αυτό τα έχει τα bluetooth! Αν αγοράσω Xbox θα μου δώσουν ασύρματο ή ενσύρματο χειριστήριο;


Κανονικά μέσα έχει ενσύρματο. αλλά μπορεί να βρεις κανένα με προσφορά και να έχει και ασύρματο. Αλλά μην το ψάχνεις του PS3 τα χειριστήρια είναι κλάσης ανώτερα.. Η μπαταρία κρατάει άπειρες ώρες και είναι πανάλαφρα.Όταν είχα το xbox μου έσπαγε τα νεύρα γιατί 1. είναι πολύ βαριά και 2. δουλέυουν με κανονικές μπαταρίες οπότε αν ξεμείνεις πρέπει να τις αλλάξεις.

#44   Fotis88

Fotis88

    iPH Enthousiast

  • 491 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/12/2010 - 20:25

god21.Αμα εισαι αναμεσα σε ps3 και xbox360 και σε ενδιαφερει το online gaming σου προτεινω το ps3.Δεν ξερω αν το γνωριζεις αλλα στο xbox πρεπει να σκας 50ευρω το χρονο για να παιζεις online,βεβαια εχει πολυ καλυτερη ποιοτητα και οχι lag σε σχεση με το playstation network,αλλα αμφιβαλω αν αξιζει το 50αρικο καθε χρονο.


Φίλε μου στο xbox μου είχε βγάλει την πίστη το online.. Τρελό lag στα πιο πολλά παιχνίδια. Απο τότε που πήρα το ps3 σώθηκα! Προσωπική εμπειρία, πάντα..

#45   YesorNo

YesorNo

    iPH Member

  • 263 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/12/2010 - 20:27

περνεις επαναφορτιζομενες και τελος..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες