Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4 vs Google Nexus S [Video]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   danik_gr

danik_gr

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/01/2011 - 18:07

Το android εχει UI παρεμφερες με του iOS αλλα οσα εχω δουλεψει με εχουν εκνευρισει απιστευτα πολυ. Ειναι λιγο μπερδεμα, οπως τα winmobile τα παλια (2003) κλπ. Επισης η αποκριση του touch μου θυμιζε LG cookie!
Σιγουρα βελτιωνονται ολα αυτα με τον καιρο, αλλα κατα την γνωμη μου πρωτοπορος ειναι το μηλοφωνο! Μην ξεχναμε οτι το android είναι φορεμενο σε συσκευες ολων των εταιριων και για αυτο κερδιζει πιο γρηγορα εδαφος..

Επισης, η samsung πρεπει να χει φρικαρει, καθε 3 μηνες βγαζει ενα υπερκινητο να κοντραρει το 4αρι που βγηκε τον Ιουνιο..Το θεωρω τραγικο. Μου θυμιζει την συγκριση του tablet της Βlackberry με το iPad πρωτης γενιας για το 2011 ενω σε λιγο καιρο κυκλοφορει το iPad gen2. Αυτες οι λαθος κινησεις του ανταγωνισμου της apple κανουν τον Steve Jobs να φαινεται οτι ειναι παντα μπροστα. Ολοι ασχολουνται με το περσινο μοντελο και αυτος σου παρουσιαζει το νεο, εξελλιγμενο μοντελο, σου πλασαρει και το τρελο του marketing και γινεται αυτοματως πρωτοπορος. Σκεφτειτε το λιγο!

Παντως το μονο θετικο της ιστοριας ειναι οτι ανεβαινει ο ανταγωνισμος των εταιριων και θα προσφερουν περισσοτερα με μικροτερο αντιτιμο, κατι που μας βολευει εμας τους καταναλωτες στο επακρο.

Χρονια πολλά και ευτυχισμενο το νεο ετος σε ολους!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   1gen

1gen

    iPH Member

  • 340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 03/01/2011 - 19:13

το φοντο στο iphone με εχει τρελανει!Ξερει κανεις που μπορω να βρω τη φωτο?

#18   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/01/2011 - 19:29

παιδια συγνωμη αλλα οταν λετε για "πλαστικουρες" ξερετε τι μου θυμιζετε;
"εκανε η μυγα κ@λ@..."

η apple ειναι ισως η τελευταια που εκανε κατι περα απο πλαστικουρα
οποτε ισως δεν θα επρεπε να μιλαει για ποιοτητα υλικων
ειδικα οταν τα κινητα της σπανε και ραγιζουν απο μονα τους.

Υπαρχουν κινητα 10ετιας που ειναι φτιαγμενα με απιστευτα υλικα
και κινητα 15ετιας που το πλαστικο τους ειναι κλασεις ανωτερο απο απο 3G/3GS

Οταν το i5 ξαναγυρισει σε πλαστικο θελω να δω τι θα λετε...


Γενικα η οποιασδηποτε μορφης νεοπλουτισμου ειναι σπαστικη
ειτε σε λεφτα ειτε σε επιδειξη ειτε σε οτιδηποτε αλλο.
Γιατι οταν εισαι υπο και κανεις ενα βημα παραπανω
δεν μπορεις να απαξιονεις αυτα που μεχρι προτεινος ηταν καλυτερα απο εσενα


Και κατι ακομα:
Ειναι μεγαλη μπαρουφα το "αν θεν να μιλησεις για αλληη μαρκα πηγενε αλλου"
γιατι δεν ειναι τσιφλικι καποιας μαρκας εδω, ουτε δικτατορια των fanboys
Εκτος και αν φοβαστε μια αντιθετη αποψη γιατι ξερετε οτι ειναι καλητερη.



ααα και κατι τελευταιο μιας και τα ειπα ολα:
μποικοταζ σε οσουν ζητιανευουν + (ελεος ειναι τραγικο)

#19   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/01/2011 - 19:34

Και στο κατω κατω δεν αξιζει να παιρνεις το ενα iphone μετα το αλλο
γιατι στην ουσια δεν παιρνεις κατι παραπανω, ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα!
θα αλλαζες ποτε laptop καθε χρονο;

και μπραβο στις αλλες εταιριες που βγαζουν πολλα μοντελα
γιατι και πολλους διαφορετικους πελατες θα καλυψουν
και πολλες επιλογες θα σου δοσουν, και την αγορα θα ανανεωσουν

για να μην πω οτι αν υπαρξει κατασκευαστικο λαθος θα φτιαχτει αμεσα
και δεν θα πουλανε επι ενα χρονο το σφαλμα τους ( εεε ποιος παραδεχτικε οτι υπαρχει σφαλμα;; )

#20   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 03/01/2011 - 19:44

Και στο κατω κατω δεν αξιζει να παιρνεις το ενα iphone μετα το αλλο
γιατι στην ουσια δεν παιρνεις κατι παραπανω, ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα!
θα αλλαζες ποτε laptop καθε χρονο;

και μπραβο στις αλλες εταιριες που βγαζουν πολλα μοντελα
γιατι και πολλους διαφορετικους πελατες θα καλυψουν
και πολλες επιλογες θα σου δοσουν, και την αγορα θα ανανεωσουν

για να μην πω οτι αν υπαρξει κατασκευαστικο λαθος θα φτιαχτει αμεσα
και δεν θα πουλανε επι ενα χρονο το σφαλμα τους ( εεε ποιος παραδεχτικε οτι υπαρχει σφαλμα;; )


Ίσως για εσένα φίλε μου.. Μήν κρίνεις τους άλλους επειδή διαφέρουν ;)
Εγώ πήρα το 4 και σχεδιάζω να πάρω το 5 με την κυκλοφορία του και αν είχα την οικονομική άνεση και laptop Θα άλλαζα κάθε χρόνο , άσε που πέτυχα ελατωμματικό και μου έδωσαν τελευταίο μοντέλο..

(Αφού έκαψε βέβαια 2 φορές τα ανταλλακτικά που του βάλανε όταν το είχαν σε καραντίνα χαχα :P )

Αλλα όχι εφόσον το 4 είναι φτιαγμένο απο γυαλί και μέταλο όλα τα άλλα έχω το δικαιώμα να τα λέω πλαστικούρες εφόσον έτσι πιστεύω και έτσι τα νιώθω όταν τα πιάνω (Αν ισχυουν αυτά φυσικά) και επομένως και το 5 έτσι μπορώ να το πώ αν βγεί σε πλαστικό, όπως μπορώ να πώ και τον intel core 2 duo πολύ mediocre επεξεργαστή εφόσον έχω i7..

Τελευταία επεξεργασία από: Agnwristos, 03/01/2011 - 19:45


#21   Giwrgos24

Giwrgos24

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2011 - 12:08

Το nexus s δεν εχει καμια σχεση με πλαστικουρα ουτε εμφανισιακα ουτε σαν αισθηση,ειναι σαφως πιο γρηγορο απο το iphone 4 και η εκδοση gingerbread ειναι παρα πολυ σταθερη και τα γραφικα σωστα χωρις lag.Με την υποστηριξη του xda με custom roms kernels κλπ ηδη μερικες μερες μετα τη κυκλοφορια του το κινητο ανεβαινει κιαλλο σε επιδοσεις.Το marketplace του android εφτασε πλεον τις 200.000 για να μην εχουμε και το παραγοντα δεν υπαρχουν πολλες εφαρμογες.Καλο το iphone αλλα εχει μεινει στασιμο με τις παραξενιες της apple εδω και πολυ καιρο γιαυτο το android κερδιζει συνεχως ποσοστα στις αγορες

#22   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2011 - 12:18

καλα κατσε να δουμε τα δυπιρινα tegra και μιλαμε για επιδοσεις
εμενα δεν με εντυπωσιασε
οκ πολυ καλυτερη οθονη και το ging τα σπαει αλλα αν το συγκρινεις (σε επιδοσεις) με ενα galaxy s με gingerbread
πιστεψε με θα απογοητευτεις

#23   Batman

Batman

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2011 - 15:09

Εγω ξερω οτι αν πιασεισ στα χερια σου iphone μετα δεν θα θες αλλο κινητο..ειναι απλο,λιτο,και απεριττο..ειναι πολυ πιο καλο λειτουργικα απο ενα android, για τον απλο λογο οτι ειναι,ενα λειτουργικο για μια συσκευι..

#24   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 04/01/2011 - 15:14

Giwrgos24 επειδή πήρες μεγάλη φόρα θα σου πω οτι ο βασικότερος λόγος που το Android πουλάει σαν τρελλό, είναι οτι έχει συσκευές για όλα τα γούστα και ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ τις τσέπες. Έχει ένα λειτουργικό που μόνο με το iOS μπορεί να συγκριθεί (WinMo, Maemo, Symbian κλπ είναι τσικό ακόμα) και το παίρνεις με 100 ευρώ! Όλα τα υπόλοιπα που αναφέρεις, είναι ψιλά γράμματα...

#25   Giwrgos24

Giwrgos24

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2011 - 15:36

Εγω ξερω οτι αν πιασεισ στα χερια σου iphone μετα δεν θα θες αλλο κινητο..ειναι απλο,λιτο,και απεριττο..ειναι πολυ πιο καλο λειτουργικα απο ενα android, για τον απλο λογο οτι ειναι,ενα λειτουργικο για μια συσκευι..

εχουν περασει απο τα χερια μου και 3g και 3gs και προσφατα ειχα και 4αρι οπως και windows phone 7,το 3GS το ειχα κρατησει 6 μηνες και μετα περασα στα android και πριν ενα μηνα περιμενα για το nexus και πηρα iphone 4 και το κρατησα μια βδομαδα καμια ουσιαστικη διαφορα απο το προηγουμενα εκτος απο τη καμερα,απλο λιτο και απεριτο με 700 ευρω τηλεφωνο δεν το λες σιγουρα.Για ολες τις τσεπες δεν ηταν σιγουρα μεχρι προσφατα το android μονο καποια lg και το zte blade που βγηκαν προσφατα,ηταν φτηνα τα htc hero,legend,tattoo,magic που ειναι τα πιο χαμηλα σε επιδοσεις android ηταν καποιο κατω απο 300ε οταν βγηκαν??εκτος αν κατω απο τα 600ε που ξεκινανε τα iphone θεωρουντε φθηνα

#26   neof1z

neof1z

    iPH newbie

  • 85 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:neof1z

Δημοσίευση 04/01/2011 - 15:52

Εγώ πάντως που προέρχομαι από Nokia με τελευταίο το N900 πήγα στο 4αρι γιατί έπαθα πλάκα με την οθόνη και την ποιότητα κατασκευής οι οποία είναι κορυφαία.Σίγουρα το Android είναι ποιο λειτουργικό αλλά γενικώς τα Samsung και HTC είναι "από μέσα κούκλα και απ' έξω ΠΑΝΟΥΚΛΑ"

Τελευταία επεξεργασία από: neof1z, 04/01/2011 - 15:53


#27   n1kolas

n1kolas

    iPH newbie

  • 99 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Ν1ΚΟΣ

Δημοσίευση 04/01/2011 - 16:24

...Μετα το παλιο (αλλα παντα πολυαγαπημενο μου) 3G, το μονο που μπορεσε να με 'χωρίσει' απο αυτο, ηταν το 4αρι...
Περι ορεξεως κολοκυθοσπορος... χαχαχα

#28   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 05/01/2011 - 11:00

Για ολες τις τσεπες δεν ηταν σιγουρα μεχρι προσφατα το android μονο καποια lg και το zte blade που βγηκαν προσφατα,ηταν φτηνα τα htc hero,legend,tattoo,magic που ειναι τα πιο χαμηλα σε επιδοσεις android ηταν καποιο κατω απο 300ε οταν βγηκαν??εκτος αν κατω απο τα 600ε που ξεκινανε τα iphone θεωρουντε φθηνα


Έχω 2 αποδείξεις από τον Ιανουάριο του '10 με ένα Magic που αγόρασα 300 ευρώ και ενα tattoo που αγόρασα 200. Καινούρια. Από Ελλάδα. Άλλη απορία?

#29   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/01/2011 - 11:35

Δεν πρόκειται να ξαναδώσω χρήματα για android συσκευή...είχα δοκιμάσει το sony ericsson x8 με android 2.1 και τώρα έχω το zte blade πάλι με android 2.1 και δεν λένε τίποτα απολύτως, το έχω σαν δεύτερο τηλέφωνο και μόνο για κλήσεις και μηνύματα.

Και για να μην πει κάποιος ότι δοκίμασα φτηνιάρικες συσκευές, πριν λίγο καιρό είχα πάρει και το htc desire hd. Ήταν καταπληκτική συσκευή αλλά το android ακόμα και στην 2.2 έκδοσή του, δεν μου άρεσε καθόλου !! Γι' αυτό άλλωστε το αντάλλαξα με ένα ipad...:)

Τελικό συμπέρασμα, όσο καταπληκτικό κι αν είναι το nexus s, αδικείται από το android, όπως και το desire hd και όποια άλλη κορυφαία συσκευή κυκλοφορήσει με το λειτουργικό αυτό.

Το iphone 4 και το iOS δεν τα αλλάζω με τίποτα !!!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες