Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ολοι εμεις φταιμε για τις τιμες πωλησης μεταχειρισμενων.!


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
146 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 15/01/2011 - 21:12

θα σου απαντησω με απλο οικονομικο συλλογισμο - με οικονομικα 3ης λυκειου. Η τιμη λοιπον που εχει διαμορφωθει στην αγορα (η οι τιμες κοντα σε αυτη) μπορουν να θεωρηθουν ικανοποιητικες τοσο για τους πωλητες οσο κ για τους αγοραστες (η καθε ομαδα για τα δικα της κινητρα). Ετσι λοιπον επειδη η αγορα λειτουργει στο προτυπο της προσφορας κ της ζητησης οι τιμες διαμορφωνονται με βαση αυτες τις δυο δυναμεις. Αν για καποιο λογο αυτη η τιμη δε θεωρουταν δικαιη για τους αγοραστες πχ, τοτε η ζητηση θα μειονωταν κ θα επεφτε κ η τιμη. Εφοσον ομως τα κινητα συνεχιζουν κ πωλουνται σε αυτες τις τιμες παει να πει οτι κ τα δυο μερη ειναι ικανοποιημενα κ επομενως δεν υπαρχει λογος να πειραχθει αυτη η τιμη.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   arhos

arhos

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2011 - 21:13

μπορει να ειναι η πρωτη φορα που μιλαω στο iphone forum!
Αλλα . εχετε καταλαβει οτι ειμαστε θυματα της τεχνολογιας? οτι ειμαστε αναγκασμενοι γιατι ετσι μας εχουν μαθει να βλεπουμε το κινητο μας οταν ανχωνομαστε?
γιατι εχουμε αναφυλαξια αυτο ειναι!!!
Πειτε μου εναν ανθρωπο εδω στην ελλαδα που δεν εχει κινητο ! ποιος ειναι αυτος που ζει χωρις κινητο?
Και εγω εχω Iphone αλλα καταλαβαινω οτι ειμαστε εθισμενοι απλα ολοι μας στην τεχνολογια!
Δεν λεω να ζησουμε με φωτιες και ροπαλα αλλα το εχουν παρακανει!!! 600 και 700 ευρω για ενα κινητο !!! οσο ενας μισθος?
Τι λετε ρε παιδια ! Τοσα σας Λειπουν !!!! Ποιο ειναι το πραγματικο κοστος για να το κατασκευασουν? Μηπως Μας Ποιανουν τον Ποπο?

Ευχαριστω
Αrhos

#48   BAUHAUS

BAUHAUS

    iPH Addict

  • 822 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:BAUHAUSCK

Δημοσίευση 15/01/2011 - 21:19

Βρέθηκαν οι πονεμένοι να πούνε την ιστορία τους.. ::)
Ρε παιδιά έτσι είναι η αγορά πώς να το κάνουμε? Δέν θέλεις δέν αγοράζεις.. Έχετε δεί κινητά 1000-3000 ευρώ?
Αυτά τα κινητά υπάρχουν, τα αγοράζουν πολλοί και τίποτα διαφορετικό απο ένα απλό τηλέφωνο προσφέρουν.. Σας αναγκάζει κανείς να τα πάρετε? Όχι..

Επομένως ναί να ζητάτε χαμηλότερες τιμές αλλά δέν θα τα γκρεμίσουμε και όλα.. Όπως και να το κάνουμε Veblen goods υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν.. ;)

Το παιδι έχει απόλυτο δίκιο παραδείγματος χαρειν δες φίλε sale πόσο κάνει το bang & olufsen serenata (1500€) και μετα πες για το iPhone.
Ασε δε για το B&O serene που είναι μοντέλο του 2005 και το πουλανε 600€... Για αυτο να μην λέμε ότι το iPhone είναι ακριβο διότι υπαρχουν και κινητά όπου είναι ΜΟΝΟ τηελφωνα και κοστίζουν 4 φορές παραπάνω Απο το iPhone... Και γιατί; Γιατί τα αγοράζουν μόνο και μόνο για το design! ;)

Τελευταία επεξεργασία από: BAUHAUS, 15/01/2011 - 21:19


#49   spyrospal

spyrospal

    iPH Member

  • 312 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/01/2011 - 21:19

με τοσα που λεμε
ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΤΟΥΤΟ ΤΟ IPHONE HELLAS ΓΙΑΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΜΑΣ,ΜΕΣΑ Κ ΕΓΩ
ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΥΛΗΣΗ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΡΚΕΤΩΝ 1.000 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΙΑ...............
δεν υπαρχει νταβαντζιλικη πουθενα,δεν σου λεει κανεις κουβεντα κ το κυριωτερο ειναι οτι οσο θελει πουλαει κ καθενας κ οσο θελει προσφερει για να αγορασει.
τωρα αν πουλας κατι που το αγωρασες 1,800 ευρω πριν 2 χρονια κ το πουλας σημερα 1,100
ειναι μαλακια μεγαλη..δεν σκεφτεται ο καθενας οτι μπορει να παρει ενα καινουργιο +200 ευρω.?
αφου διαθετη τοσα λεφτα κασερι σηγουρα θα δινει κ αλλα 200.
παντως προτινω να υπαρχει μια αξιολωγηση για τον καθενα απο μας για το θεμα αγορωπολησιες για να ξερουμε με πιους εχουμε να κανουμε..προτεινο επανω απο το ονομα χρηστη...

Τελευταία επεξεργασία από: spyrospal, 15/01/2011 - 21:25


#50   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2011 - 21:25

α καλα τωρα ξεφυγε η συζητηση
φυσικα και μας τον ποιανουν αλλα οχι μονο η apple δε λεω και αυτη το παρακανει
ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι το macbook pro μου πωλειτε 1600 ευρω αλλα thats life
οποιος δεν θελει δεν αγοραζει η το αγοραζει απο εξω. Απλα μαθηματικα
Το οτι βγαζει ενα iphone δεν σημαινει κατι οταν γνωριζουμε οτι το κοστος κατασκευης ειναι το 1/20
αλλα απο αυτο το προιον εχουν να φανε πολλα κεφαλια
δεν ακουσα κανεναν να γκρινιαζει για τις εταιρειες κινητης και πως το πουλανε ειδικα οταν ειναι φρεσκο κουλουρι
οταν ο αλλος το εχει αγορασει με 18 μηνες παγιο δεν ειναι λιγο αλητεια να του ζητας να το σκοτωσει για να εισαι ικανοποιημενος?

#51   spyrospal

spyrospal

    iPH Member

  • 312 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/01/2011 - 21:29

ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι το macbook pro μου πωλειτε 1600 ευρω αλλα thats life

για αυτο φυσικα φταει η apple που καθε χρονο 1/5 υποβαθμιζη τα μοντελα της με νεα.
ιδιο σκαρι-ιδια σκατα-αλλα με αλλη ταχυτητα κ feautures..

#52   arhos

arhos

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2011 - 21:36

για αυτο φυσικα φταει η apple που καθε χρονο 1/5 υποβαθμιζη τα μοντελα της με νεα.
ιδιο σκαρι-ιδια σκατα-αλλα με αλλη ταχυτητα κ feautures..

Etsi αΚριβως!!!

#53   viperlesgr

viperlesgr

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:viperlesgr

Δημοσίευση 15/01/2011 - 21:43

Μέχρι τώρα δεν έχω αποφασίσει να πουλήσω τίποτα στο forum , αλλα άμα αποφάσιζα,η τιμή που θα έβαζα θα ήταν αυτή που εγώ θα νόμιζα οτι αξίζει αυτο που πουλάω .Τώρα αν κάποιοι θα τη θεωρήσουν υψηλή ή χαμηλή ,δικό τους πρόβλημα . Ο καθένας είναι ελευθερος να ζητήσει για το δικό του αντικείμενο αυτο που θέλει . Δεν είμαστε μαγαζί .

Ουτε υπάρχουν αδαής ή έμπειροι . Ισα ισα κάποιος που δεν ξέρει καλά δεν θα μπορούσε να εκτιμήσει π.χ οτι το δικό μου 32 3GS είναι και factory unlocked και oldbootrom απο ένα άλλο που είναι locked και new bootrom ,οποτε και να καταλάβει γιατί ζητάω π.χ 350 ευρω για μια συσκευη που είναι ενός χρόνου μέν .Αλλα καλύτερη όχι μόνο απο το μεγαλύτερο πλήθος κινητών που κυκλοφορούν στο εμπόριο αυτή τη στιγμή αλλα ακομα και καλύτερη και απο το καινούργιο 3GS που έχει μόνο 8gb και θα είναι μια ζωή tethered και για την οποια στο κάτω κάτω ρε αδερφε εγώ πριν ένα χρονο έδωσα 700 ευρώ μετρήτα και δεν την πήρα μισοτιμής λόγω κάποιας επιδότησης και θεωρώ για όλα τα παραπάνω τα 350 λογικότατη τιμή .

Δικαίωμα λοιπόν του καθενός να κρίνει αυτό που πουλάει με τα δικά του κριτήρια .

#54   spyrospal

spyrospal

    iPH Member

  • 312 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/01/2011 - 21:47

ΔΩΣΤΕ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΜΕΛΩΝ ΣΤΟΝ ΛΑΟ!!!!!!!

#55   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 15/01/2011 - 21:47

Δικαίωμα λοιπόν του καθενός να κρίνει αυτό που πουλάει με τα δικά του κριτήρια .


Και δικαίωμα του Υποψήφιου αγοραστή να κρίνει και να αγοράσει με τα δικά του..
Αυτό φίλοι μου λέγεται ελεύθερη αγορά :P

#56   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/01/2011 - 22:17

Για μενα τα πραγματα ειναι απλα
1. Τα τηλεφωνα apple πουλιουνται ακριβα απο την κατασκευαστρια εταιρια αλλα τοσο τα πουλαει και υπαρχουν παρα πολλοι που τα αγοραζουν
2. Τα τηλεφωνα apple εχουν καλη μεταπωλητικη αξια γιατι δεν πεφτει η τιμη τους απο την εταιρια οσο ειναι στην παραγωγη.
3. Το θεμα ειναι αν εδω στην Ελλαδα πουλιουνται μεταχειρισμενα ακριβοτερα απο οτι στο εξωτερικο.Οχι πολυ, δειτε στο ebay.
Αυτο που προξενει εντυπωση ισως ειναι οτι τα περισσοτερα κινητα χανουν πολυ γρηγορα ενα μεγαλος μερος της αξιας τους,σε αντιθεση με τα ιφον.Εγω για παραδειγμα δεν ειχα σκεφτει να πουλησω ποτε κανενα κινητο μου πριν πουλησω το 3gs.

Η αποψη μου ειναι αυτη που εχουν πολλοι.Οσο θελει πουλαει ο καθενας.Επισης δεν υπαρχουν για μενα θυματα.Οταν θες να αγορασεις κατι μεταχειρισμενο και ακριβο δεν νοειται να μην το ψαξεις πριν (και σε τι τιμη πουλιουνται αντιστοιχα και σε τι κατασταση βρισκεται κ.τ.λ).Σε ολη αυτη την θεωρηση εξαιρουνται οι ανηλικοι.Και για να τελειωσω εμενα δεν με ενοχλουν αυτοι που πουλαν ακριβα, με ενοχλουν (σε θεωρητικο επιπεδο παντα, δεν σκαω κιόλας) αυτοι που αγοραζουν ακριβα.

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 15/01/2011 - 22:22


#57   ipad

ipad

    iPH Contributor

  • 949 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2011 - 22:56

Και δικαίωμα του Υποψήφιου αγοραστή να κρίνει και να αγοράσει με τα δικά του..


οπως επισης και να κανει κριτικη, για αυτο που νομιζει. π.χ για την τιμη. αυτο δηλαδη δεν ειναι δικαιωμα? οτι μας συμφερει?

#58   Agnwristos

Agnwristos

    iPH Contributor

  • 926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Agnwristos

Δημοσίευση 15/01/2011 - 22:58

οπως επισης και να κανει κριτικη, για αυτο που νομιζει. π.χ για την τιμη. αυτο δηλαδη δεν ειναι δικαιωμα? οτι μας συμφερει?


Το να κρίνει δέν το είδες? ;)

#59   pro8

pro8

    iPH Enthousiast

  • 530 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/01/2011 - 23:04

για εδω εισαι φιλε εσυ...ασε τα Iphones για αλλους αν δε βαστα η τσεπη σου!

Τώρα, μόνο η Vodafone μπορεί και προσφέρει τις πιο ανατρεπτικές τιμές, διαθέτοντας μοναδικές συσκευές, από 9.90 €. Από σήμερα μπορούν ΟΛΟΙ, σε όποιο δίκτυο κι αν ανήκουν, να αποκτήσουν τις μοναδικές συσκευές Vodafone, ακόμα και χωρίς συμβόλαιο.

Οι νέες εκπληκτικές συσκευές Vodafone, διαθέτουν μοναδικά χαρακτηριστικά για να μπορούν όλοι να επιλέξουν αυτή που τους ταιριάζει με το μικρότερο κόστος της αγοράς. Συγκεκριμένα:

•Το Vodafone 150, μόνο με 9,90€, μία κλασική συσκευή και εύκολη στην χρήση για όσους επιθυμούν απλότητα στην καθημερινή τους επικοινωνία
•Τις Vodafone 250, 236 & 246, μόνο με 19,90€, για όσους θέλουν μια συσκευή που να έχει ραδιόφωνο
•Το Vodafone 340, μόνο με 29,90€, για εκείνους που επιθυμούν φωτογραφική μηχανή, Bluetooth και Ραδιόφωνο στη συσκευή τους

Κινητά στις χαμηλότερες τιμές της αγοράς, μόνο στα καταστήματα Vodafone
!



#60   pkountanis

pkountanis

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 15/01/2011 - 23:09

Για μενα τα πραγματα ειναι απλα
1. Τα τηλεφωνα apple πουλιουνται ακριβα απο την κατασκευαστρια εταιρια αλλα τοσο τα πουλαει και υπαρχουν παρα πολλοι που τα αγοραζουν
(αυτο δεν εχει καμια σχεση. καλα κανουν και τα αγοραζουν. το θεμα ειναι η μεταπωληση)2. Τα τηλεφωνα apple εχουν καλη μεταπωλητικη αξια γιατι δεν πεφτει η τιμη τους απο την εταιρια οσο ειναι στην παραγωγη.
(δεν νομιζω οτι για αυτο εχουν καλη μεταπωλητικη αξια. εχουν απλα, γιατι ειναι πολυ καλες συσκευες, και ζητιουνται και πολυ.! δηλαδη αν η htc συνεχιζε να πουλαει ακομα και σημερα το diamond 500 ευρω, θα μπορουσε καποιος να το πουλουσε και 350 ευρω? )3. Το θεμα ειναι αν εδω στην Ελλαδα πουλιουνται μεταχειρισμενα ακριβοτερα απο οτι στο εξωτερικο.Οχι πολυ, δειτε στο ebay.
(ξεχνας μαλλον οτι π.χ. στην αγγλια, ουδεμια σχεση εχουν οι μισθοι γενικοτερα με τους δικους μας. οποτε συγκρινεις με διαφορετικα κρητηρια) Αυτο που προξενει εντυπωση ισως ειναι οτι τα περισσοτερα κινητα χανουν πολυ γρηγορα ενα μεγαλος μερος της αξιας τους,σε αντιθεση με τα ιφον.Εγω για παραδειγμα δεν ειχα σκεφτει να πουλησω ποτε κανενα κινητο μου πριν πουλησω το 3gs.
(προσφορα και ζητηση. αυτη ειναι η εξηγηση)Η αποψη μου ειναι αυτη που εχουν πολλοι.Οσο θελει πουλαει ο καθενας.Επισης δεν υπαρχουν για μενα θυματα.Οταν θες να αγορασεις κατι μεταχειρισμενο και ακριβο δεν νοειται να μην το ψαξεις πριν (και σε τι τιμη πουλιουνται αντιστοιχα και σε τι κατασταση βρισκεται κ.τ.λ) (επειδη το ψαχνεις εσυ, δεν σημαινει οτι αναγκαστικα το κανουν ολοι. δηλαδη να ψαχνουν τοσο πολυ)
.Σε ολη αυτη την θεωρηση εξαιρουνται οι ανηλικοι.Και για να τελειωσω εμενα δεν με ενοχλουν αυτοι που πουλαν ακριβα, με ενοχλουν (σε θεωρητικο επιπεδο παντα, δεν σκαω κιόλας) αυτοι που αγοραζουν ακριβα. (εδω θα συμφωνησω 100%. αυτο λεω και εγω.)



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες