Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad επίσημα στην Ελλάδα !


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
146 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 26/01/2011 - 13:21

Δεν υπάρχουμε σαν χώρα ε? ""τριτοκοσμικες στερημενες χωρουλες"" ""καποιοι επιτελους οτι δεν υπαρχουμε σαν χωρα. πουθενα ομως.!"" Εκεί κατατάσεις την Ελλάδα?? Για αυτό όλοι στο εξωτερικό μαθαίνουν αρχαία Ελληνικά και την ιστορία της Ελλάδας. Επειδή η εισαγωγή ipad δεν μας αρέσει δεν υπάρχουμε σαν χώρα.... Καμιά φορά αναρωτιέμαι σκέφτεστε τι γράφετε ή γράφετε ότι σας κατέβει στο μυαλό?

edit: Είναι off-topic αυτό που γράφω, απλά δεν μου αρέσει καθόλου αυτός ο τρόπος σκέψης.


Πέρα από κάποια σημεία που τα θεωρώ ακραία, μην φαντάζεσαι αγαπητέ ότι επειδή όντως μαθαίνουν Ελληνικά μας έχουν σε υπόληψη. Σε υπόληψη έχουν τους αρχαίους Έλληνες και τον τότε πολιτισμό μας. Αυτός ο πολιτισμός και κουλτούρα...συγγνώμη που θα στο γράψω έτσι αλλά ουδέ μία σχέση έχει με την σημερινή Ελλάδα, την κουλτούρα της και τις αρχές της! Κυριολεκτικά όμως δεν μας υπολογίζουν, όχι βέβαια κατά ανάγκη από την έλευσης του ipad αλλά γενικά αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις από το πως αντιμετωπίζουν.Θα μπορούσα να σου γράψω τεκμηριωμένα τι και πως αλλά όχι απλά θα ξεφύγουμε στο θέμα αλλά θα πάμε και τελείως αλλού σε σχέση με το topic! Ήδη ζητώ συγγνώμη διότι έχω ξεφύγει και εγώ λίγο.Επανέρχομαι στην τάξη όμως, ;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2011 - 13:24

Οι τιμές απλά θα προσγειωθούν σε καλύτερα επίπεδα! Δε θα πουλάνε πλέον το 16wifi όσο θέλουν.
Το κακό είναι οτι αν είναι αυτές που λένε θα είναι υψηλότερες σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες.
Οσο για τα μεταχειρισμένα, θα πέσουν αλλά όχι πολύ, ακόμα και το ipad2 να βγεί (γιατί κανείς δε ξέρει πόσο και πότε θα έρθει στην Ελλαδα!)

#48   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 26/01/2011 - 13:27

Για ipad 2 θα κινηθούμε στο εξωτερικό αν θελήσουμε να το πάρουμε με άλλους τρόπους ή αν βρεθούμε έξω το παίρνουμε από εκεί!
Ειδάλλως, οψόμεθα...

#49   lagoudakis

lagoudakis

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/01/2011 - 13:38

Πέρα από κάποια σημεία που τα θεωρώ ακραία, μην φαντάζεσαι αγαπητέ ότι επειδή όντως μαθαίνουν Ελληνικά μας έχουν σε υπόληψη. Σε υπόληψη έχουν τους αρχαίους Έλληνες και τον τότε πολιτισμό μας. Αυτός ο πολιτισμός και κουλτούρα...συγγνώμη που θα στο γράψω έτσι αλλά ουδέ μία σχέση έχει με την σημερινή Ελλάδα, την κουλτούρα της και τις αρχές της! Κυριολεκτικά όμως δεν μας υπολογίζουν, όχι βέβαια κατά ανάγκη από την έλευσης του ipad αλλά γενικά αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις από το πως αντιμετωπίζουν.Θα μπορούσα να σου γράψω τεκμηριωμένα τι και πως αλλά όχι απλά θα ξεφύγουμε στο θέμα αλλά θα πάμε και τελείως αλλού σε σχέση με το topic! Ήδη ζητώ συγγνώμη διότι έχω ξεφύγει και εγώ λίγο.Επανέρχομαι στην τάξη όμως, ;)

Ακριβως,οσο και αν με ποναει προσωπικα....παντως ας περιμενουμε λιγο ακομα για να δουμε ποτε θα αρχισει η διαθεση του 2 και βασικα σε τι τιμες,γιατι τον πρωτο καιρο θα ειναι τσιμπημενες,πιστευω οτι κατα τον μαιο στην καλυτερη θα μπορει καποιος να το βρει,οσο για επισημα στην ελλαδα απο το δικτυο καταστηματων καλο καλοκαιρι,μιλαμε για 6 μηνες,προσωπικη εκτιμηση ειναι αυτη φυσικα

#50   ReaLity

ReaLity

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/01/2011 - 14:07

εγω ευελπιστω οτι το ipad2 θα ερθει πιο γρηγορα απο οσο νομιζουμε οπως εγινε κ μετα απο το πρωτο iphone...
Δηλαδη απο τη στιγμη που ηρθε το iphone 3G τα επομενα μοντελα ερχονται κανονικα στην προγραμματισμενη ωρα τους.
Θα δειξει βεβαια οποτε λιγη υπομονη ακομα. κ οποιος βιαζεται προφανως απο εξωτερικο.

#51   ipacbros

ipacbros

    iPH Contributor

  • 1.139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2011 - 14:28

Πιστεύω καλή κίνηση ώστε να έρθει επίσημα το iPad στην Ελλάδα.
Αν είναι καλή αγορά εν όψη του νέου μοντέλου, άλλο πράγμα.
Έτσι το iPad 2 θα έρθει στην Ελλάδα πολύ γρηγορότερα, όπως το iPhone 4!

Καλωσόρισες λοιπόν iPad...

#52   Looter

Looter

    iPH Enthousiast

  • 431 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/01/2011 - 15:10

Απλα Θεος ! Και γω αυτο προσπαθω να γραψω σε αλλα post μου αλλα δε δινει κανεις σημασια... :excl: Προφανως ποναει η αληθεια και δε σχολιαζει κανεις τετοια post! Για να μην παρεξηγηθω, δεν αναφερομαι σε κοσμο που το χρειαζεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, αλλα στα ΠΡΟΒΑΤΑ. Οπως προβατο εχω υπαρξει και γω παλαιοτερα με gadgets που αγορασα (και τα οποια βαρεθηκα σε 5 μηνες το πολυ...)

Ξυπνατε γιατι χανομαστε!!!!! ;) ;) ;)


Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή φίλε μου!

Σας κάτοχος του Ipad η άποψη μου είναι ότι δεν υπάρχει κανένας χρήστης που να χρειάζεται πραγματικά το Ipad , εδικά αυτό της πρώτης γενιάς που έχουμε στα χέρια μας.

Να δεχτώ ότι σε κάποια πράγματα έκανε πιο εύκολη την καθημερινότητά μας αλλά όχι και πραγματικά απαραίτητο με τόσες ελλείψεις!

Τώρα πιστεύεις ότι υπάρχει κάποιος που το χρειαζόταν , που είχε τα λεφτά και που δεν το αγόραζε γιατί δεν είχε εισαχθεί επίσημα από τον Απρίλη ;

Γιατί δεν μιλάμε για 200 και 300 ευρώ...


Θα κλείσω με το εξής παράδειγμα :

Πριν 10 μέρες ήμουν Νέα Υόρκη για διακοπές. Πέρασα που λες 2-3 φορές από το Apple Store στο SOHO για να δω τι παίζει. Το μόνο σημείο του μαγαζιού που ΔΕΝ είχε κόσμο ήταν το σημείο με τα Ipad.

Μας φέρνουν λοιπόν ένα προϊόν την ώρα που φτάνει στο τέλος της ζωής του , λίγο πριν κυκλοφορήσει το νέο μοντέλο και σε μια περίοδο που οι πωλήσεις του έχουν πέσει στις αναπτυγμένες αγορές.

Επιπρόσθετα μας το φέρνουν σε τιμή μεγαλύτερη ή ίση σε σύγκριση με τις ευρωπαϊκές χώρες στις οποίες κυκλοφορεί εδώ και μήνες.


Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω τι θα σκεφτόταν ένας λογικός άνθρωπος ;

Ότι δεν είμαστε τριτοκοσμική αγορά ;

Μια αγορά που δέχεται τέτοιους κανόνες δεν κυριαρχείται από πρόβατα ;


Η δουλειά μου μου αποφέρει αρκετά χρήματα γιατί στηρίζομαι στις παραπάνω παραδοχές!
Το ξέρω ότι δεν είναι 100% ηθικό αλλά κοίτα τι κόσμος κυκλοφορεί γύρω σου.
Όταν διαβάζω όλα αυτά τα πράγματα στα forum απλά επιβεβαιώνω τις διαπιστώσεις μου..
Αυτή είναι οι Ελλάδα του 2011 και αυτοί είναι οι Έλληνες του 2011.

Get over it , get used to it...

#53   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 26/01/2011 - 15:14

Οι τιμές δεν θα έχουν μεγάλες διαφορές από Αγγλία πχ το 3g+wifi 16gb στοιχίζει στην αγγλία με τον φόρο 541 λίρες πράγμα που σημαίνει 626€.στην Ελλάδα πιστεύω δεν θα ξεπεράσει τα 639€.τώρα για το θέμα τις κυκλοφορίας εάν μας θυμήθηκαν τελευταία στιγμή είναι αλλού παπά ευαγγέλιο αλλά μην τα ισοπεδώνουμε στην τελική όλα.
όποιος είναι να το αγοράσει θα το αγοράσει και είναι μάλιστα πάρα πολλοί ,και δεν μπορώ να τους χαρακτηρίζω πρόβατα όπως ανέφερε κάποιος φίλος ποιο πάνω.ο καθένας πράττει όπως γουστάρει και στην τελική εαν χρειαστεί και εγώ πάλι να το αγοράσω, και δεύτερη φορά απο την ελλάδα δικαίωμα μου είναι να το ξανά αγοράσω, και κουμάντο στα λεφτά μου δεν θα μου κάνει κανένας ούτε θα μου υποδείξει το τι θα κάνω.
Καλό απόγευμα

#54   nikkosnet

nikkosnet

    iPH User

  • 193 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Nikkos K

Δημοσίευση 26/01/2011 - 15:22

Ήδη πάντως στην iSquare γίνονται σεμινάρια για το iPad σε πωλητές αλυσίδων.

Τώρα βρίσκεται εκεί ο αδελφός μου και....φρεσκάρει αυτά που έχει μάθει ήδη.....

#55   GadgetMaciac

GadgetMaciac

    iPH Member

  • 333 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2011 - 15:26

confirmed παντως. To iPad τη παρασκευη θα κοσμει και τα ελληνικα καταστηματα.

#56   igouharry

igouharry

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2011 - 16:41

Περσινά ξινά σταφύλια !!!

#57   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2011 - 16:53

Πάντως παιδιά η ιστορία θυμίζει λίγο το λανσάρισμα στην Ελλάδα του 3G. Έχει πολλές ομοιότητες

-- Πολύς κόσμος το είχε ήδη πάρει από εξωτερικό.
-- Άργησε να εμφανιστεί στην Ελλάδα.
-- Οι πάροχοι ήταν τελείως ανέτοιμοι και το support ήταν μηδαμινό

Μετά ήρθε το 3GS και τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

Έτσι πιστεύω θα γίνει με το πρώτο iPad. Η διαφορά είναι πως πλέον υπάρχει πολύ μεγαλύτερη εξικοίωση με το iOs και από τις δύο μεριές (έμποροι, πελάτες)

Λογικά με την έλευση του iPad γίνεται ένα τεστ run όλου του κυκλώματος όπως είχε γίνει με το 3G και με τη δεύτερη γενια θα έχουμε πραγματική εικόνα για την διείσδυση του iPad στην καθημερινότητα του Έλληνα.

Ίδωμεν...

#58   drmdtsap

drmdtsap

    iPH User

  • 165 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:drmdtsap

Δημοσίευση 26/01/2011 - 16:54

θα συμφωνήσω μαζί σου ,πλέον η αξία του 1ου ipad θα πέσει κατακόρυφα.το θέμα όμως είναι θα τις ρίξουν τις τιμές στα παλιά, η θα τα αποσύρουν όλα τυχαία από την ελληνική αγορά; :lol:

βρες μου εσυ ενα προιον της apple που να πεσει η τιμη του κατακορυφα για να πεσει και του ipad gen1. εδω μετα απο μηνες χρησης μεταχειρισμενα πωλουνται 400 ευρω... δες τιμες σε iphone 3g/3gs να δεις πως για 2-3 ετιας μοντελα κρατανε τιμη για τα καλα. το οτι θα βγει ipad2 δε σημαινει πως το gen 1 ειναι για πεταμα...

#59   Jimmy96

Jimmy96

    iPH Enthousiast

  • 483 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Jimmy1996

Δημοσίευση 26/01/2011 - 16:56

YESS!!! είμαστε οι πιο ακριβοί :D χαχαχαχχαχα

#60   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 26/01/2011 - 17:14

Το iPad έρχεται στην Ελλάδα στο τέλος του μήνα και οι τιμές διάθεσης από τον επίσημο διανομέα των προϊόντων Apple στην Ελλάδα (iSquare), σύμφωνα με τις πληροφορίες που έχουμε μέχρι αυτή τη στιγμή, έχουν διαμορφωθεί ως εξής:

iPad (έκδοση WiFi)

  • iPad WiFi 16GB: 529 ευρώ
  • iPad WiFi 32GB: 639 ευρώ
  • iPad WiFi 64GB: 739 ευρώ
iPad (έκδοση WiFi+3G)

  • iPad WiFi+3G 16GB: 639 ευρώ
  • iPad WiFi+3G 32GB: 739 ευρώ
  • iPad WiFi+3G 64GB: 839 ευρώ
Αναρτημένη εικόνα

Ας ρίξουμε μία ματιά και στις τιμές διάθεσης των iPad ανά την Ευρώπη:

  • Πορτογαλία: Από 508 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 813 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)
  • Βέλγιο: Από 499 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 799 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)
  • Δανία: Από 509 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 805 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)
  • Αυστρία: Από 499 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 799 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)
  • Σουηδία: Από 526 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 851 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)
  • Γερμανία: Από 499 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 799 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)
  • Ιρλανδία: Από 499 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 799 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)
  • Ολλανδία: Από 499 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 799 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)
  • Τσεχία: Από 500 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 809 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)
  • Ισπανία: Από 488 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 793 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)
  • Ιταλία: Από 499 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 799 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)
  • Γαλλία: Από 499 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 799 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)
  • Νορβηγία: Από 518 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 835 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)
  • Λουξεμβούργο: Από 474,26 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 759,38 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)
  • Ελβετία: Από 500 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 809 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)
  • Αγγλία: Από 506 ευρώ (iPad 16GB WiFi) έως 824 ευρώ (iPad 64GB WiFi+3G)

Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες