Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

developer platfrom on ipad


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   LeMark

LeMark

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/01/2011 - 17:27

Καλησπέρα σας,
ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όσους ασχολούνται με development iphone/ipad εφαρμογών.
Θέλω πολύ να μπορέσω να γράψω εφαρμογές αλλά δεν διαθέτω mac book και ψάχνω εναλλακτικούς τρόπους.
Έχω και ενα ipad για το οποίο θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν υπάρχει developer platform για iphone/ipad εφαρμογές
ή κάποιος compiler για c/c++ (τώρα τι βιβλιοθήκη θα υποστιρίζει π.χ. POSIX δεν ξέρω αλλά τουλάχστιον για ANSI)
ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jolinaras

jolinaras

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2011 - 18:58

Καλησπέρα σας,
ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όσους ασχολούνται με development iphone/ipad εφαρμογών.
Θέλω πολύ να μπορέσω να γράψω εφαρμογές αλλά δεν διαθέτω mac book και ψάχνω εναλλακτικούς τρόπους.
Έχω και ενα ipad για το οποίο θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν υπάρχει developer platform για iphone/ipad εφαρμογές
ή κάποιος compiler για c/c++ (τώρα τι βιβλιοθήκη θα υποστιρίζει π.χ. POSIX δεν ξέρω αλλά τουλάχστιον για ANSI)
ευχαριστώ εκ των προτέρων


Hackintosh και Xcode για να μην χαραμίζεις ώρες...

#3   LeMark

LeMark

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/01/2011 - 19:19

γεια σου φίλε,
μπορείς να μου στείλεις τον οδηγό για hackintosh που χρησιμοποιήσες γιατί υπάρχουν πολλοί και δεν έχω χρόνο να τους δοκιμάσω όλους..επίσης επειδή έχω laptop και χρειάζομαι να έχω windows και linux αν βρεις κάποιον που να έχει οδηγό για dual boot θα το εκτιμούσα.
Παρ' όλα αυτά θα με βόλεβε να υπήρχε κάτι σε ipad καθώς το έχω μαζί μου σχετικά παντού και είναι πολύ εύκολο να το λειτουργήσω..
Αν ξέρει κανείσ οτιδήποτε ακόμα και για java compiler (αν και αυτό μάλλον είναι τραβηγμένο για 256ΜΒ RAM) ασ μου πεί
Ευχαριστώ για το response παντώς.

#4   jolinaras

jolinaras

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2011 - 13:50

γεια σου φίλε,
μπορείς να μου στείλεις τον οδηγό για hackintosh που χρησιμοποιήσες γιατί υπάρχουν πολλοί και δεν έχω χρόνο να τους δοκιμάσω όλους..επίσης επειδή έχω laptop και χρειάζομαι να έχω windows και linux αν βρεις κάποιον που να έχει οδηγό για dual boot θα το εκτιμούσα.
Παρ' όλα αυτά θα με βόλεβε να υπήρχε κάτι σε ipad καθώς το έχω μαζί μου σχετικά παντού και είναι πολύ εύκολο να το λειτουργήσω..
Αν ξέρει κανείσ οτιδήποτε ακόμα και για java compiler (αν και αυτό μάλλον είναι τραβηγμένο για 256ΜΒ RAM) ασ μου πεί
Ευχαριστώ για το response παντώς.


Δεν έχω κάνει hackintosh. Απλά γνωρίζω οτι λειτουργει για αυτο και στο πρότεινα. Σε ενα τευχος του RAM είχε ένα καλό οδηγό, ψάξε να βρεις αυτό το τεύχος και έχει αναλυτικά όλα τα βήματα και τις οδηγίες.

#5   LeMark

LeMark

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/01/2011 - 14:31

θα το ψάξω αν και έχω διαβάσει ότι δεν είναι τοσο απλό γιατί πρέπει να πειράξεις το ΒΙΟS και είναι για ορισμένο hardware..όπως και να χει ψάχνω διακαώς για compiler για ipad και αν υπάρχει θα θελα να το βρω.. οπότε όποιος ασχολείται και δει το threas ασ helparei :D
ευχαριστώ

#6   jolinaras

jolinaras

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2011 - 13:50

θα το ψάξω αν και έχω διαβάσει ότι δεν είναι τοσο απλό γιατί πρέπει να πειράξεις το ΒΙΟS και είναι για ορισμένο hardware..όπως και να χει ψάχνω διακαώς για compiler για ipad και αν υπάρχει θα θελα να το βρω.. οπότε όποιος ασχολείται και δει το threas ασ helparei :D
ευχαριστώ


Για να σε διευκολύνω λίγο βρήκα αυτά.

http://lifehacker.co...hine-in-windows

http://lifehacker.co...ac-os-x-on-macs

http://lifehacker.co...lbox-on-windows

#7   LeMark

LeMark

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/01/2011 - 16:02

φιλαρακι σε ευχαριστώ πάρα πολύ..είναι πολύ καλή λύση το VM και θα ακολουθήσω τους οδηγούς σημερα κιόλας..
Να 'σαι καλά.
PS: άμα βρείς τίποτα ωραίες πρωτότυπες εφαρμογές για ihpone/ipad ή φτιάξεις τίποτα, μιας και είσαι developer, pm me.. :D
ευχαριστώ




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες