Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Αγορά iMac: Συμβουλές!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 24/01/2011 - 11:12

Sorry για τη λαθος κατηγορία που εκανα πριν τη δημοσιευση! Παιδια θα προχωρήσω στην αγορά ενός 27αρι τις επόμενες ημέρες! Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι αν αυτο το μοντέλο: http://www.public.gr...d/prod740748pp/, μου κάνει. Τον υπολογιστή θα τον χρησιμοποιώ για εφαρμογές τύπου after effects, photoshop, 3D creation, επεξεργασία μουσικής και γενικοτέρα τέτοια χρήση. Αυτό που θέλω να μου πείτε ειναι μου κάνει αυτό το μοντέλο??? Γιατί δεν θέλω να δώσω και παραπάνω λεφτά που αυτήν τη στιγμή δεν έχω κιολας!!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!! :rolleyes:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 24/01/2011 - 11:15

Νομιζω πως θα εισαι μια χαρα. Ο i5 εχει απειροελαχιστες διαφορες και ο i7 ανεβαινει πολυ σε τιμη και βγαινεις εκτος προυπολογισμου. Απλα αν μπορεις διπλασιασε τη μνημη να πας στα 8GB.

#3   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 24/01/2011 - 11:21

Το εχω σκεφτεί αυτό φίλε μου για τη ραμ αλλά ισως όχι τόσο άμεσα!!! Μήπως γνωρίζεις φίλε μου αν θα βγουν σύντομα καινούριοι imac???

Τελευταία επεξεργασία από: alexandros4, 24/01/2011 - 11:25


#4   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 24/01/2011 - 11:43

Απ'οτι εχω διαβασει σχετικα με iMac θα βγει καποιο μοντελο πιθανα πιο μικρο απο αυτο των 21,5, κοντα στον Απριλιο.
Γενικα κατι σε χαμηλοτερη τιμη, πιο προσιτο για αγορα.

Η ram μαλλον θα σου χρειαστει, πιο συντομα, για αυτα που θελεις να κανεις.

#5   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 24/01/2011 - 11:50

Όποιο μοντέλο και να αποκτήσεις φρόντισε να αυξήσεις την RAM... φυσικά θα την αγοράσεις μέσω internet π.χ απευθείας από Crucial.com
Behind the Scenes...

#6   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 24/01/2011 - 11:54

Απ'οσο είδα στο crucial.com, κάνει 48$ μια τεσσάρα. Αυτά μπορώ να τα δώσω. Δηλαδή μου λέτε να συνέχισω στην αγορά του υπολογιστή?? Ειναι καλό γιαυτό που τον θέλω, μαζί με την extra ram??

#7   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2011 - 12:11

Εδώ καλύπτομαι εγώ με το MACbook Pro και 4ram, εσύ φαντάζομαι με την 27άρα και τα 8ram θα είσαι άρχοντας!

#8   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 24/01/2011 - 12:19

Ωραία ωραία παιδιά!! Επειδη θα τον χρησιμοποιώ για HD video rendering, δεν νομιζω να υπάρχει πρόβλημα με τον επεξεργαστή ε??

#9   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2011 - 14:58

Μνημούλα θα σου έλεγα οτι θα χρειαστείς για HD Video (εκεί το mac book pro δε τα πήγε τόσο καλα!!).

#10   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 24/01/2011 - 15:13

Ωραία ωραία παιδιά!! Επειδη θα τον χρησιμοποιώ για HD video rendering, δεν νομιζω να υπάρχει πρόβλημα με τον επεξεργαστή ε??

Γιατι δεν περιμενεισ τον απριλιο που θα βγουν τα καινουρια μοντελα και αγοραζεις τωρα? Πολυ πιθανο τον απριλιο τα καινουρια μοντελα που θα ειναι αναβαθμιζμενα να φορανε sandy bridge επεξεργαστη επανω που ειναι ο αναγκαστικος μονοδρομος δεν υπαρχει πλεων i3-i5-i7 της παλιοτερης γενιας διαθεσιμος για αναβαθμιση..αναγκαστικα η apple θα φορεσει τουσ καινουριους στα 32 νανο στο 1156 socket που δουλευει...αυτοι παιζουν ως και 32 giga RAM οποτε θα υπαρξει και αναβαθμιση στην μνημη παραλληλα δηλαδη ως 32 giga με 8 giga standar ..τωρα ειναι ως 16 giga με standar 4 giga...γρηγοροτερη καρτα γραφικων και ενδεχομενος να βγει μοντελο με μεγαλητερη οθονη 29αρα και ενα καινουριο πιο προσητο μοντελο μικροτερο...και εγω ενδιαφερομε να αγορασω τον μεγαλο 27αρι i7 αλλα θα περιμενω τα μοντελα του 2011 κατα το καλοκαιρι θα ειναι εδω..!!! Τωρα μπενουμε φεβρουαριο...κανε υπομονη διοτι ειναι αρκετα τα λεφτα ας παρουμε το καλητερο !! Ψαξε σε ξενα φορουμ θα διαβασεισ πολα και διαφορα και σιγουρα στα καινουρια μοντελα του 2011..αν οχι ολα τα παραπανω που φημολογουντε πολυ εντονα σιγουρα καποια καινουρια χαρακτηριστικα , δυνατοτητες θα μπουν ως αναβαθμισεις...καλητερα περιμενε λιγο ακομα !!!

#11   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 24/01/2011 - 16:24

Συμφωνώ φίλε Κυριάκο, αλλά το θέμα είναι οτί όντως θα ισχύουν όλα αυτα??? και αν ισχύσουν που θα φτάσουν οι τιμές??? Και στο κάτω κάτω και 16αρα ραμ να έχεις, μια χαρά είσαι! Πόσο μάλλον που εσυ θέλεις να πάρεις με τον i7! Και επίσης ας μην ξεχνάμε ότι ενας mac, δεν χάνει εύκολα την αξία του! Στην εσχάτη τον πουλάς, και παίρνεις τον καινούριο!

Τελευταία επεξεργασία από: alexandros4, 24/01/2011 - 16:25


#12   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 24/01/2011 - 17:10

Συμφωνώ φίλε Κυριάκο, αλλά το θέμα είναι οτί όντως θα ισχύουν όλα αυτα??? και αν ισχύσουν που θα φτάσουν οι τιμές??? Και στο κάτω κάτω και 16αρα ραμ να έχεις, μια χαρά είσαι! Πόσο μάλλον που εσυ θέλεις να πάρεις με τον i7! Και επίσης ας μην ξεχνάμε ότι ενας mac, δεν χάνει εύκολα την αξία του! Στην εσχάτη τον πουλάς, και παίρνεις τον καινούριο!

Αγαπητέ συμφωνώ απόλυτα σε όλα σχετικά με την αξία του mac που διατηρείτε αλώστε κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στα iphone και είναι αλήθεια...οπότε στο μέλλον τον πουλάς και είναι κ ανάρπαστος !! Τα καινούρια μοντέλα στις ίδιες τιμές θα είναι αλώστε λογική της εταιρίας είναι καθ καινούριο μοντέλο στις τιμές των παλιών...και αν υπάρχει διαφορά θα είναι πολύ μικρή...χοντρικά στην ίδια τιμή θα είναι δηλαδή ο 27αρης i7 του 2011 στην ίδια τιμή πάνω κάτω θα ειναι με τον 27αρι i7 του 2010...δεν θα ξεφύγει παραπάνω αλώστε δεν τούς συμφέρει...και αν δεις η τιμή της καινούριας γενιάς core i7 sandy bridge 1156 socket στα 3,4 είναι η ίδια ακριβός με την τιμή του core i7 στα 2,93 1156 socket που δουλεύει τώρα ο mac...δες τις τιμες στο πλαίσιο και στο site της intel...είναι ίδιες...μόνο που ο 2,93 είναι της προηγούμενης γενιάς και ο 3,4 είναι ο κλώνος του η αναβάθμιση του στην καινούρια γενιά η συνέχεια του δηλαδή..και είναι η μόνη πιθανή λογική φωνάζει αλώστε..αναβάθμιση !!! απο προηγούμενης γενιάς core i3-i5-i7 δεν έχουν να αναβαθμίσουν και αποσυροντε τα μοντέλα αυτά !! οπότε η τιμή ίδια...δεν νομίζω να υπάρξει αύξησή στις τιμές που να δρα αρνητικά !!! Τώρα πολλά είναι φήμες αλωστε το ανέφερα...όμως από τα 10 τα 4 να είναι αληθινά αρκούν....αρκούν να κάνουν την διαφορά....και πλέων φάγαμε τον γάιδαρο ας περιμένουμε αλωστε σίγουρα σε λίγο καιρό η apple θα προβεί στις ετήσιες αναβαθμίσεις δεν θα αφήσει το ιδιο μοντέλο 2 χρόνια με τα ίδια χαρακτηριστικά...αυτό απλά δεν γίνετε σε τέτοιους καιρούς !!!

#13   Florian

Florian

    iPH User

  • 165 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:florevil

Δημοσίευση 24/01/2011 - 17:30

πο φιλε ζηλεψα.. και εγω κανω editing στις ταινιουλες που φτιαχνω και φετος μολις αγορασα μια πολυ καλη καμερα.. και δεν μου εχει μεινει δραχμη :D εχω ενα PC με 2GB ram για πεταμα :/ Σου συνιστω να το παρεις :)

#14   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2011 - 17:45

Το mac μπορεί να είναι σταθερό, να μη μασάει κλπ, αυτό όμως δε σημαίνει οτι όλα τα mac και όλοι οι επεξεργαστές κάνουν τα πάντα. Ας μή ξεχνάμε οτι για video edit υπάρχει το mac PRO (tower)...
Το γράφω αυτό γιατί στο macbook pro που έχω το vodeo editing σε HD αρχεία δεν είναι και ότι καλύτερο. Πριν επενδύσεις λοιπόν, γνώμη μου είναι να ψάξεις αν κάνει αυτό που θα πάρεις για αυτό που θές! Πχ αν θές να επεξεργαστείς αρχείο 100mb ή 1gb κλπ. Αν ψάξεις πιστεύω στο internet θα βρείς απαντήσεις.

#15   alexandros4

alexandros4

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:dr alex4

Δημοσίευση 24/01/2011 - 18:24

Καλα εννοείται tgnikit ότι το Mac pro είναι top!!! Εγώ για αυτό το λόγο ρωτάω εδώ! Για τη χρήση που τον θέλω εγώ τον iMac ο συγκεκριμένος είναι κατάλληλος??? ο i3 του αρκεί??? από υπολογιστές ξέρω πολλά αλλά δεν γνωρίζω τόσα πολλά για τις δυνατότητες των Mac!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες