Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

μια μικρη βοοηθεια για το iphone 4


  • Please log in to reply
68 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9,340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2011 - 01:11

δεν ξερω αλλα αλλες φορες το gps με δειχνει στην σωστη θεση και αλλες φορες σε αλλα αντ αλλων σημειο και με εδειχνε να μετακινουμε ...δεν ξερω τι να κανω...εκανα restore..το παω πισω?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16,182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2011 - 01:44

Άνοιξε την πυξίδα και κανε calibration.. Η εφαρμογη που δοκιμαζεις είναι αγορασμενη.;

#3   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9,340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2011 - 01:47

το προβλημα μου το κανει στο maps και η εφαρμογη sygic ειναι αγορασμενη

#4   georgeagr7

georgeagr7

    iPH Contributor

  • 1,134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2011 - 02:20

το προβλημα μου το κανει στο maps και η εφαρμογη sygic ειναι αγορασμενη

να πω και γω τη χαζομαρα μου..

1 λογος εισαι σε ανοιχτο χωρο οταν το κανεις;;
γτ εγω το δοκιμαζα αρχικα εξω επιανε κομπλε..μετα για ενα περιεργο λογο μια φορα το δοκιμασα ετσι απο αποψη μεσα το σπιτι....και ειανε σημα κανονικα..!!!!!!τραγικο..δεν ξερω γτ..αν και εινια δουλεια μου αυτη..μετα απο κανα δυο μερες ομως που καθομουν το ξαναδοκιμασα παλι επιανε μεσα στο σπιτι..μετα απο καποια φαση και μετα σπιτι μεσα δεν επιανε..με εβγαζε σε αλλη θεση εντελως..ωσπου βγηκα μπαλκονι και ηταν οκ..ενας λογος αυτος.

2 λογος..μηπως στο sbsettings ο εντοπισμος θεσης δνε ειναι στο on??γτ εγω το εβαζα στο οn εκλεινα το sbsettings και αυτο εμπαινε στο off μονο του..(εδω θελω απαντηση εγω γτ γινονταν αυτο)..ωσπου το εβγαλα το και τσεκαρα το gps Και ητν κομπλε..

3 λογος.το 3g??το χεις ανοιχτο?γτ γενικα η κεραια που εχει το iphone απο οσο ξερω εινια πολυ αδυναμη και υποβοηθιεται απο το 3g..
δεν ξερω αν βοηθησα καθολου

#5   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9,340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2011 - 02:24

να πω και γω τη χαζομαρα μου..

1 λογος εισαι σε ανοιχτο χωρο οταν το κανεις;;
γτ εγω το δοκιμαζα αρχικα εξω επιανε κομπλε..μετα για ενα περιεργο λογο μια φορα το δοκιμασα ετσι απο αποψη μεσα το σπιτι....και ειανε σημα κανονικα..!!!!!!τραγικο..δεν ξερω γτ..αν και εινια δουλεια μου αυτη..μετα απο κανα δυο μερες ομως που καθομουν το ξαναδοκιμασα παλι επιανε μεσα στο σπιτι..μετα απο καποια φαση και μετα σπιτι μεσα δεν επιανε..με εβγαζε σε αλλη θεση εντελως..ωσπου βγηκα μπαλκονι και ηταν οκ..ενας λογος αυτος.

2 λογος..μηπως στο sbsettings ο εντοπισμος θεσης δνε ειναι στο on??γτ εγω το εβαζα στο οn εκλεινα το sbsettings και αυτο εμπαινε στο off μονο του..(εδω θελω απαντηση εγω γτ γινονταν αυτο)..ωσπου το εβγαλα το και τσεκαρα το gps Και ητν κομπλε..

3 λογος.το 3g??το χεις ανοιχτο?γτ γενικα η κεραια που εχει το iphone απο οσο ξερω εινια πολυ αδυναμη και υποβοηθιεται απο το 3g..
δεν ξερω αν βοηθησα καθολου

δεν εχω jailbreak.αλλα τωρα που το λες σημερα στην βενεζιλου με εβγαλε ακριβως..μεσα στο σπιτι εχω καποια θεματακια...και το sygic ομως στο αμαξι μου βγαζει προβληματα σα να χανεται.....η αντικατασταση του δεκτη ξερουμε ποσο παει?

#6   georgeagr7

georgeagr7

    iPH Contributor

  • 1,134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2011 - 02:28

ρωτα καποιους τεχνικους απο το φορουμ.κανα 40 νομιζωω.παντσο και λοιπους..
λογω επαγγελματος στο λεω αυτο και ισχυει..
το gps θελει ανοιχτο χωο να λειτουργησει..συνδεση με δορρυφορο κανει(με 3 μαλιστα)και δεν πρεπει να παραβαλεται στερεο αντικειμενο αναμεσα..οποτε αν ησουν σε παρα πολυ ψιλα κτιρια..η κατω απο δεντρα κλπ μπορει γι αυτο να σε εχασε..ειναι φυσιολογικο..απολυτα..το παραλογο εινια γτ πιανι μερικες φορες μεσα στο σπιτι..χαχαχαχα :lol: :lol:

#7   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5,344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 29/01/2011 - 02:40

Τα έχουμε ξαναπεί!

Το τσιπάκι (gps) του iPhone, δεν είναι και από τα καλύτερα. Όταν είμαστε κυκλωμένοι από κτίρια, η κλεισμένοι μέσα στο σπίτι, υπάρχει μερικές φορές η πιθανότητα να σου βγάλει άλα αντ άλλων. Κάνε το καλιμπραζ που σου πρότεινε ο Κώστας ποιο πάνω, άνοιξε το και δοκίμασε το πάλι, περιμένοντας κάποια λεπτά μέχρι να βρει και να 'κλειδώσει' κάποιον δορυφόρο. (είναι λίγο χελώνα το τηλέφωνο στην συγκεκριμένη εφαρμογή)

Για αλλαγή δείκτη (gps δηλαδή στην ουσία!) μην το σκέφτεσαι. Καταρχήν γιατί θα σε κοροϊδέψουνε! και κατά δεύτερων γιατί δεν έχει κανένα πρόβλημα. (αφού σε βρήκε κιόλας σήμερα στην Βενιζέλου!)

Υπομονή και επίμονη με αυτά τα πράγματα. ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 29/01/2011 - 02:43.

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#8   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9,340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2011 - 02:44

Τα έχουμε ξαναπεί!

Το τσιπάκι (gps) του iPhone, δεν είναι και από τα καλύτερα. Όταν είμαστε κυκλωμένοι από κτίρια, η κλεισμένοι μέσα στο σπίτι, υπάρχει μερικές φορές η πιθανότητα να σου βγάλει άλα αντ άλλων. Κάνε το καλιμπραζ που σου πρότεινε ο Κώστας ποιο πάνω, άνοιξε το και δοκίμασε το πάλι, περιμένοντας κάποια λεπτά μέχρι να βρει και να 'κλειδώσει' κάποιων δορυφόρο. (είναι λίγο χελώνα το τηλέφωνο στην συγκεκριμένη εφαρμογή)

Για αλλαγή δείκτη (gps δηλαδή στην ουσία!) μην το σκέφτεσαι. Καταρχήν γιατί θα σε κοροϊδέψουνε! και κατά δεύτερων γιατί δεν έχει κανένα πρόβλημα. (αφού σε βρήκε κιόλας σήμερα στην Βενιζέλου!)

Υπομονή και επίμονη με αυτά τα πράγματα. ;-)

λες δηλαδη να εχει προβλημα κ η εφαρμογη?αρα να μην το παω πισω απο κει που το αγορασα ε?
βεβαια υπαρχει και η αλλη λυση να παρω του μπαμπα μου και να του δωσω το δικο μου και μετα να κανω τον κινεζο χααχααχχχαχα

#9   MikeVe36

MikeVe36

    iPH Member

  • 238 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mikevchq

Δημοσίευση 29/01/2011 - 02:48

Οταν ανοιγει καποια εφαρμογη που χρησιμοποιει το location service οπως πχ το maps το στιγμα μας δεν ειναι ακριβως εκει που βρισκομαστε διοτι η θεση αναγνωριζεται μεσω του GSM cell που ειμαστε συνδεδεμενοι. Το κινητο δηλαδη κοιταει σε ποια κεραια κινητης ειμαστε registered και γνωριζοντας την θεση της απο βαση δεδομενων μας λεει στο περιπου την θεση μας. Γι'αυτο και περιμετρικη αποκλιση που απεικονιζεται με την γαλαζια περιοχη γυρω απο την τοποθεσια μας στο maps ειναι μεγαλη. Για να μικρυνει αυτη η αποκλιση και να εχουμε πιο ακριβες στιγμα της τοποθεσιας μας θα πρεπει και ο δεκτης GPS να κλειδωσει σε τουλαχιστον 5 (αν θυμαμαι καλα) δορυφορους. Αυτο φυσικα ειναι αδυνατο να συμβει σε κλειστο χωρο, εχω πετυχει κλειδωμα σε κλειστο χωρο μια φορα μονο σε ισογεια μονοκατοικια. Επισης το κλειδωμα σε δορυφορους μπορει να χανεται καποιες φορες οταν διασχιζουμε δρομους με πυκνα δεντρα η στενους δρομους με ψηλες πολυκατοικιες αριστερα και δεξια. Αν σου δειχνει σωστη τοποθεσια σε ανοιχτο χωρο δε νομιζω οτι το μηλοφωνο εχει καποιο προβλημα!

#10   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5,344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 29/01/2011 - 02:48

Τίποτα δεν έχει πρόβλημα!

Όσο για το κολπάκι σου, κανένα ενδιαφέρων μιας και που το δικό σου λειτουργεί μια χαρά! (αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα του!)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#11   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9,340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2011 - 02:51

παιδια θα δω τι εχω να σας δωσω απο σταυρουδακια να ειστε ολοι ολοι καλα σας υπερευχαριστω μεσα απο την καρδια μου...

#12   MikeVe36

MikeVe36

    iPH Member

  • 238 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mikevchq

Δημοσίευση 29/01/2011 - 02:57

Το τσιπάκι (gps) του iPhone, δεν είναι και από τα καλύτερα


Κι ομως μια χαρα ειναι! Κλειδωνει δορυφορους για πλακα οταν εισαι σε ανοιχτο χωρο! Το βλεπει ο πατερας μου που εχει ενα Mio navigator που θελει κανα 5λεπτο για να κλειδωσει δορυφορους και να δωσει ακριβη θεση και βγαζει καπνους! :P

#13   georgeagr7

georgeagr7

    iPH Contributor

  • 1,134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2011 - 03:00

Οταν ανοιγει καποια εφαρμογη που χρησιμοποιει το location service οπως πχ το maps το στιγμα μας δεν ειναι ακριβως εκει που βρισκομαστε διοτι η θεση αναγνωριζεται μεσω του GSM cell που ειμαστε συνδεδεμενοι. Το κινητο δηλαδη κοιταει σε ποια κεραια κινητης ειμαστε registered και γνωριζοντας την θεση της απο βαση δεδομενων μας λεει στο περιπου την θεση μας. Γι'αυτο και περιμετρικη αποκλιση που απεικονιζεται με την γαλαζια περιοχη γυρω απο την τοποθεσια μας στο maps ειναι μεγαλη. Για να μικρυνει αυτη η αποκλιση και να εχουμε πιο ακριβες στιγμα της τοποθεσιας μας θα πρεπει και ο δεκτης GPS να κλειδωσει σε τουλαχιστον 5 (αν θυμαμαι καλα) δορυφορους. Αυτο φυσικα ειναι αδυνατο να συμβει σε κλειστο χωρο, εχω πετυχει κλειδωμα σε κλειστο χωρο μια φορα μονο σε ισογεια μονοκατοικια. Επισης το κλειδωμα σε δορυφορους μπορει να χανεται καποιες φορες οταν διασχιζουμε δρομους με πυκνα δεντρα η στενους δρομους με ψηλες πολυκατοικιες αριστερα και δεξια. Αν σου δειχνει σωστη τοποθεσια σε ανοιχτο χωρο δε νομιζω οτι το μηλοφωνο εχει καποιο προβλημα!

εντελως ενημερωτικα οι δορυφοροι ειναι 3..και κλειδωνουν σε κλειστο χωρο οπως ανεφερες επειδη βοηθιουνται απο το 3g.το σημα δλδ βοηθιεται..γι αυτο αν προσπαθησεις επαγγελαμτικο gps η αυτοκινητου..σε κλειστο χωρο αν δεν δει ουρανο δεν προκειται να πιασειμεχρι να φυγει το ταβανι του σπιτιου μαζι με την λαμπα.. 8)
κατα τα αλλα δεν εχει προβλημα στο δεκτη..αποκλειεται..το για προβλημα σε κατι στο iphone δεν ξερω ας βοηθησον αλλοι..εγω απο gps ξερω :lol: :lol: :lol:

#14   MikeVe36

MikeVe36

    iPH Member

  • 238 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mikevchq

Δημοσίευση 29/01/2011 - 03:17

εντελως ενημερωτικα οι δορυφοροι ειναι 3..και κλειδωνουν σε κλειστο χωρο οπως ανεφερες επειδη βοηθιουνται απο το 3g.το σημα δλδ βοηθιεται..γι αυτο αν προσπαθησεις επαγγελαμτικο gps η αυτοκινητου..σε κλειστο χωρο αν δεν δει ουρανο δεν προκειται να πιασειμεχρι να φυγει το ταβανι του σπιτιου μαζι με την λαμπα.. 8)
κατα τα αλλα δεν εχει προβλημα στο δεκτη..αποκλειεται..το για προβλημα σε κατι στο iphone δεν ξερω ας βοηθησον αλλοι..εγω απο gps ξερω :lol: :lol: :lol:


Κλειδωμα σε 3 δορυφορους ειναι ανεπαρκες για να δειξει ακριβη θεση. Στα περισσοτερα εμπορικης χρησης μηχανηματα gps που γνωριζω συμπεριλαμβανομενου και των smartphones μπορουν να κλειδωθουν μεχρι 12 δορυφοροι ταυτοχρονα. Εγω προσωπικα δεν εχω δει ποτε πανω απο 7 κλειδωμενους αλλα αν εισαι σε 5+ δεν εχεις προβλημα με την ακριβεια του στιγματος. Τα μηχανηματα που δεν εχουν απλο gps αλλα a-gps (assisted gps, υποβοηθουμενο), οπως το μηλοφωνο, χρησιμοποιουν data connection (3G/Wifi) για να κατεβασουν δεδομενα που θα τα βοηθησουν να κλειδωσουν γρηγοροτερα τους δορυφορους και cell-site triangulation (τριγωνοποιηση) για να παραστησουν αρχικα την τοποθεσια του χρηστη γνωριζοντας την τοποθεσια της κεραιας GSM που ειναι συνδεδεμενος με μεγαλη ομως αποκλιση. Απο κει και περα αν το μηλοφωνο δεν δει ουρανο δεν θα δωσει ποτε το ακριβες στιγμα.

Υ.Γ.
Το κλειδωμα που εχω πετυχει σε σπιτι δεν ηταν με agps αλλα με απλο gps στο προηγουμενο μου κινητο (HTC Polaris).

#15   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5,344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 29/01/2011 - 03:29

Λοιπόν για να τα πούμε απλά τα πράγματα. Το Gps του iPhone (A-Gps για την ακρίβεια) δεν είναι ότι καλύτερο υπάρχει! Για αυτό και η tom-tom είχε πρόβλημα με την αντίστοιχη εφαρμογή για iPhone's και έβγαλε ένα suport με additional gps κάρτα. Δεν είναι τυχαίο ότι η ίδια η Apple δεν εγγυείται και δεν φέρει καμιά ευθηνή για την σωστή εφαρμογή του maps (gps)!!!

Αν δεν βρει κάλυψη Edge/3G δεν παίζει!! (κάτι που δεν ισχύει για ένα πραγματικό gps, π.χ. vavigon)

Τα παιδιά που μένουνε σε απομακρυσμένες περιοχές, οπού η κάλυψη Edge/3G είναι δυσεύρετη, η ακόμα και και ανύπαρκτη! η εφαρμογή maps θα τους περάσει κάτω από την μύτη!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 29/01/2011 - 03:30.

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες