Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Nintendo: Το App Store σας «κακομαθαίνει»


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 09/02/2011 - 00:14

Τρόμαξε ο τύπος από τον ανταγωνισμό και βγήκε να πει τη γνώμη του: με γεια του με χαρά του! Οι τιμές των παιχνιδιών του Appstore μπορεί να είναι πολύ χαμηλές αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και κατάπτυστης ποιότητας. Ενδεικτικά να αναφέρω: Aralon HD, Infinity Blade, Galaxy on Fire 2, Rage HD, Secret Guardian, Darl Lords, Fifa 11, Dark Lords, Real Racing 2 και η λίστα μπορεί να συνεχιστεί για πολύ ακόμα...Όλα αυτά τα παιχνίδια διαθέτουν καλύτερα γραφικά από ότι μπορεί να φανταστεί το Nintendo DS και συναγωνίζονται σε γραφικά (για να μην πω το ξεπερνούν) το PSP. Και από gameplay για ρίξτε τους μία ματιά να διαπιστώσετε προσωπικά για τη ποιότητα μιλάμε. Ειδικά το Real Racing 2, το Aralon HD και το Infinity Blade δεν έχουν όμοιό τους σε καμία άλλη φορητή κονσόλα/κινητό. Για συσκευές που τα κάνουν όλα εγώ είμαι κατευχαριστημένος από το επίπεδο των προσφερόμενων υπηρεσιών και επειδή έχω και λίγη πείρα από ηλεκτρονικά παιχνίδια/κονσόλες μπορώ άνετα να πω ότι συναγωνίζονται ευθέως τους μεγάλους τίτλους και του PSP και του DS.

The World Ends with you, Mario Kart, Monster Hunter, Final Fantasy Tactics, TLOZ Phantom Hourglass, Kingdom Hearts BBS, Silent Hill Shattered Memories, Super Mario 64 DS... Εχεις παιξει κατι απο αυτα? Οσο και αν σε πειραζει και σε θιγει η εγκατεστημενη βαση κονσολων DS ειναι μεγαλυτερη ολων των iOS συσκευων... Εχω κ ipad κ psp κ ds, και μπορω με ευκολια να πω οτι σε θεμα παιχνιδιων, δεν ΜΠΟΡΕΙΣ να συγκρινεις παιχνιδοκονσολες με apple devices διοτι οι κονσολες ειναι κονσολες και τα ππαιχνιδια υππερτερουν σε ολα τα θεματα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   themdro

themdro

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Twitter:@th3m
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/02/2011 - 00:17

Οποιος εχει εστω και λιγη πειρα με το psp θα καταλαβει οτι τιτλοι οπως το god of war (chains of olympus & ghost of sparta), grand theft auto (liberty city stories & vice city stories), metal gear peace walker & portable ops, gran turismo, silent hill, final fantasy vii: crisis core, kingdom hearts, littlebigplanet, wipeout και πολλα αλλα που δεν μπορω να θυμηθω, ειναι απλα απιαστοι ακομα απο κινητα τηλεφωνα. Επισης οσον αφορα τη γραφικη απεικονιση, μιλαμε για ενα hardware του 2004, συγκρινομενο με μηχανηματα 2010 που μολις το εφτασαν-περασαν. Τι συγκρινουμε δηλαδη.

Δεν αντιλεγω οτι υπαρχουν καλοι τιτλοι και στο app store αλλα σε καμια περιπτωση δεν συγκρινονται με αυτους παιχνιδομηχανων και δεν εχουν λογο να το κανουν. Ιδιαιτερα το rage hd ειναι ενα ατυχεστατο παραδειγμα 3 επιπεδων, πιο πολυ για demo κανει παρα για game.

#18   saxlas123

saxlas123

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/02/2011 - 00:37

Σεβασμο δεν δειχνουμε οταν δεν μας δειχνουν σεβασμο... Οταν η nintento φτιαχνει συσκευες που εχουν καθε τι καρκινογωνο και κακο για μας και καθε χρονο ειναι τελευταια εταιρια στον πατο στην καταταξη της greenpeace παρεα με την microsoft, σιγα μην της δειξουμε και σεβασμο επειδη ευτιαξε δυο πλαστικουρες και εναν υδραυλικο με μια πριγκιπισα... :lol:

#19   Feregorn

Feregorn

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Feregorn

Δημοσίευση 09/02/2011 - 00:37

Τα γνωρίζω τα παιχνίδια που αναφέρεται πολύ καλά και έχω όλες σχεδόν τις κονσόλες πλην του Wii (συμπεριλαμβανομένων PSP-DS) δεν υποστηρίζω καμία συσκευή γιατί δεν έχω κάποιο λόγο ή συμφέρον να αποκομίσω από αυτό. Και έχω παίξει τα περισσότερα παιχνίδια από αυτά που αναφέρατε (αλλά αν είναι ατυχές παράδειγμα το Rage HD, τότε τι είναι το wipeout και το mario kart; - η επανάσταση των videogames; τα έχω παίξει και μου ήταν αδιάφορα). Για το Final Fantasy Crisis Core κοίταξε το Chaos Rings για Iphone, φτιαγμένο από την ίδια εταιρεία είναι! Metal Gear υπάρχει και για το Iphone. Δείξτε μου αντίστοιχο παιχνίδι στις φορητές κονσόλες του Aralon HD (το αγαπημένο μου); Χωρίς να θέλω να σας προκαταλάβω γνωρίζετε τι είναι; Επίσης δείξε μου φίλε themdro σε ποιους τομείς υστερεί το Real Racing 2 έναντι του Gran Turismo για PSP (και σε ποιους υπερτερεί!). Δεν αμφιβάλλω καθόλου για τη ποιότητα τίτλων όπως τα God of War, Kingdom Hearts, Silent Hill, κτλ. Ωστόσο θα πρέπει να παρατηρήσω ότι αυτοί οι τίτλοι που εσύ και ο gullwing θεωρείται άπιαστους από τα κινητά τηλέφωνα είναι απλά και μόνο θέμα porting για να παίξουν σε εξελιγμένα κινητά όπως Galaxy S αλλά πρωτίστως το Iphone 4 που διαθέτει τα πιο προχωρημένα παιχνίδια. Το μέγεθος των πλέον πρόσφατων παιχνιδιών για Iphone φτάνει το μέγεθος UMD δίσκων. Αυτό κάτι δείχνει...Και να μην ξεχνάμε τους γνωστούς emulators για όλες τις κονσόλες που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι >8 χρόνια πριν - PSX, GBA, Atari, κτλ...

Υ.Σ. προς θεού μην ξεκινήσετε κανένα flame war!!! Θα είναι τελείως άκυρος λέμε...

Υ.Σ. Πολύ πλάκα είχε το σχόλιο σου saxias123 :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: Feregorn, 09/02/2011 - 00:39


#20   Gullwing

Gullwing

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Twitter:@gullwingx
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:Gullwingxtreme

Δημοσίευση 09/02/2011 - 00:44

Σεβασμο δεν δειχνουμε οταν δεν μας δειχνουν σεβασμο... Οταν η nintento φτιαχνει συσκευες που εχουν καθε τι καρκινογωνο και κακο για μας και καθε χρονο ειναι τελευταια εταιρια στον πατο στην καταταξη της greenpeace παρεα με την microsoft, σιγα μην της δειξουμε και σεβασμο επειδη ευτιαξε δυο πλαστικουρες και εναν υδραυλικο με μια πριγκιπισα... :lol:

Ναι ναι εσενα τα πλαστικα σε πειραξαν και οχι τα βρωμο καυσιμα απο αυτοκινητα και εργοστασια... Τελος παντων δεν θα μαλωσω για την green peace, γιατι μεγαλυτερη ψευτο ανθρωπιστικη απατη δεν υπαρχει... Ο υδραυλικος και η ριγγιπησα ομως εχουν αλλαξει το gaming... Ενα απλο concept του super mario φενεται τοσο σημαντικο μεχρι και στον Hideo Kojima... Δεν θα συζητησουμε την σημαντικοτητα του μαριο γιατι αν ησουν gamer θα παρελειπες να γραψεις αυτο το σχολιο

#21   gRim

gRim

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2011 - 04:31

Feregorn απλά ήθελα να σου πω ότι το metal gear στο iphone είναι τεράστια μούφα-αρπαχτή και όταν το είχα κοιτάξει ήταν και πανάκριβο.

Καλό και χρυσό το iphone αλλά παιχνιδομηχανή δεν είναι για κανένα λόγο και φυσικά όλα αυτά τα παιχνιδάκια δεν θα μπορούσαν να τιμολογηθούν παραπάνω..

#22   firmas

firmas

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 09/02/2011 - 07:54

Σεβασμο δεν δειχνουμε οταν δεν μας δειχνουν σεβασμο... Οταν η nintento φτιαχνει συσκευες που εχουν καθε τι καρκινογωνο και κακο για μας και καθε χρονο ειναι τελευταια εταιρια στον πατο στην καταταξη της greenpeace παρεα με την microsoft, σιγα μην της δειξουμε και σεβασμο επειδη ευτιαξε δυο πλαστικουρες και εναν υδραυλικο με μια πριγκιπισα... :lol:

Καταρχάς θα πω οτι είμαι πλέον Apple Fanboy, αλλά ποτέ δεν έπαψα να υποστηρίζω το καλό gaming... Καλύτερα μην σχολιάσω αυτό που πες για πλαστικά κλπ, γιατί θα πάμε σε θέματα όπως η συχνότητα του επεξεργαστή/wifi/bluetooth που έχεις ακριβός δίπλα από το κεφάλι σου, πολλές φορές όταν μιλάς με ένα iPhone... +Όλες αυτές οι πηγές που εκπέμπουν συχνότητα στην καθημερινότητα μας... Πλέον δεν μπορούμε να το αποφύγουμε, οπότε καλύτερα να ξέρουμε τι λέμε... Δεν θα λιώσει και η χούφτα σου από τα τοξικά του Nintento DS...-.-
Και τώρα όσων αφορά τον υδραυλικό με την πριγκίπισσα... Απλά ρωτάω ΠΩΣ θα έπρεπε να ήταν ένα σούπερ παιχνίδι για σένα τη δεκαετία του 80? Γιατί αν θυμάμαι καλά, τότε είχε πρωτοεμφανιστεί... Θα έπρεπε να ήταν κανας σούπερ κουλάτος αστυνομικός, με το πιστόλι στα πλάγια, τούμπανο και να πηδάει από λίμο σε λίμο και να σκοτώνει gangsters? Σαφώς όχι... Ας μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα... Είμαι 20 και όταν ήμουν δημοτικό είχα ΛΙΩΣΕΙ κυριολεκτικά στο super mario στο GameBoy Phat. Και μιλάμε για εποχή που θα είχε περάσει καμια 15ετία μετά την πρώτη εμφάνιση του super mario.. Για να φτάσουμε σε αυτό το επίπεδο που είμαστε τώρα, βοήθησαν σε μεγάλο βαθμό οι βάσεις στο gaming.. Και με αυτό εννοώ την Nintento, Sega κλπ. Όπως επίσης (κατα προσωπική μου πάντα άποψη), τα παιχνίδια που βγήκαν για GameBoy σχετικά με Pokemon, ήταν σημείο στην ιστορία του RPG Gaming.
Εν τέλει, αυτό που θέλω να πώ είναι οτι ο καθένας έχει τον τομέα του... Η Nintento στα παιχνίδια, η Apple στην επανάσταση και την πρωτοπορεία της τεχνολογίας γενικότερα... Η Apple φτιάχνει μια συσκευή all-in-one. Και gadget, και "παιχνιδομηχανή", και Multimedia player, και τηλέφωνο, και browser. Που να πρωτοεστιάσει? Nintento/Sony κλπ δίνουν μεγάλη βαρύτητα στο gaming για αυτό και δεν συγκρίνονται με apps της κακιάς ώρας...

Τελευταία επεξεργασία από: firmas, 09/02/2011 - 07:55


#23   themdro

themdro

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Twitter:@th3m
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/02/2011 - 10:12

Τα γνωρίζω τα παιχνίδια που αναφέρεται πολύ καλά και έχω όλες σχεδόν τις κονσόλες πλην του Wii (συμπεριλαμβανομένων PSP-DS) δεν υποστηρίζω καμία συσκευή γιατί δεν έχω κάποιο λόγο ή συμφέρον να αποκομίσω από αυτό. Και έχω παίξει τα περισσότερα παιχνίδια από αυτά που αναφέρατε (αλλά αν είναι ατυχές παράδειγμα το Rage HD, τότε τι είναι το wipeout και το mario kart; - η επανάσταση των videogames; τα έχω παίξει και μου ήταν αδιάφορα). Για το Final Fantasy Crisis Core κοίταξε το Chaos Rings για Iphone, φτιαγμένο από την ίδια εταιρεία είναι! Metal Gear υπάρχει και για το Iphone. Δείξτε μου αντίστοιχο παιχνίδι στις φορητές κονσόλες του Aralon HD (το αγαπημένο μου); Χωρίς να θέλω να σας προκαταλάβω γνωρίζετε τι είναι; Επίσης δείξε μου φίλε themdro σε ποιους τομείς υστερεί το Real Racing 2 έναντι του Gran Turismo για PSP (και σε ποιους υπερτερεί!). Δεν αμφιβάλλω καθόλου για τη ποιότητα τίτλων όπως τα God of War, Kingdom Hearts, Silent Hill, κτλ. Ωστόσο θα πρέπει να παρατηρήσω ότι αυτοί οι τίτλοι που εσύ και ο gullwing θεωρείται άπιαστους από τα κινητά τηλέφωνα είναι απλά και μόνο θέμα porting για να παίξουν σε εξελιγμένα κινητά όπως Galaxy S αλλά πρωτίστως το Iphone 4 που διαθέτει τα πιο προχωρημένα παιχνίδια. Το μέγεθος των πλέον πρόσφατων παιχνιδιών για Iphone φτάνει το μέγεθος UMD δίσκων. Αυτό κάτι δείχνει...Και να μην ξεχνάμε τους γνωστούς emulators για όλες τις κονσόλες που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι >8 χρόνια πριν - PSX, GBA, Atari, κτλ...

Υ.Σ. προς θεού μην ξεκινήσετε κανένα flame war!!! Θα είναι τελείως άκυρος λέμε...

Υ.Σ. Πολύ πλάκα είχε το σχόλιο σου saxias123 :lol:


Φιλε μου κανεις απο την αρχη ενα βασικο λαθος. Δεν μπορεις να συγκρινεις μια κονσολα με ενα κινητο στο θεμα των παιχνιδιων, στο ξαναειπα αυτο. Αυτος που θα παρει την κονσολα, θα ειναι μονο για games, ενω αυτος που θα παρει το κινητο θα το εχει για 1002 χρησεις παραλληλα με το gaming. Δεν αντιλεγω πως με τη βοηθεια της apple η gaming βιομηχανια εχει κανει πολλα βηματα μπροστα στα κινητα τηλεφωνα, αλλα ειναι πολυ νωρις ακομα να μιλαμε για συγκρισιμα ακριβως παιχνιδια ιδιαιτερα οταν μιλαμε για ενα μηχανημα χωρις physical buttons. Στα περισσοτερα παιχνιδια αυτα ειναι που κανουν μεγαλη διαφορα.

Τωρα οσον αφορα τα παιχνιδια που συγκρινεις, το οτι κατι σου ειναι αδιαφορο εσενα προσωπικα, δεν σημαινει πως δεν ειναι καλο game. Το rage ομως κατα κοινη ομολογια ειναι ενα tech demo για να δειξει τις δυνατοτητες των iPhone/iPod touch. Σε καμια μα καμια περιπτωση δεν ειναι full game και θα ηταν αστειο να λεγαμε κατι τετοιο. Οσον αφορα το metal gear για iOS, ειναι και παλι μια αντιστοιχη περιπτωση, αν και πολυ ομορφο, αλλα καθαρα δεν εχει απολυτως καμια συγκριση με το peace walker κλπ. Δεν θελω να επεκταθω περισσοτερο, γιατι πιστευω πως δεν υπαρχει νοημα για τα περισσοτερα συγκρινομενα παιχνιδια. Σιγουρα υπαρχουν και διαμαντια για τις iOS συσκευες αλλα σιγουρα δεν ειναι κονσολα με ο,τι συνεπαγεται αυτο. Αυτο που πιστευω ειναι οτι το gaming στο iPhone δεν εχει δειξει τιποτα ακομα σε σχεση με τι θα δουμε στο μελλον και αυτο μονο καλο ειναι.

Σε καμια περιπτωση δεν θα ανοιγα flame, ελεος δεν ειμαστε 5, απλα δεν πρεπει να συγκρινουμε ανομοια πραγματα. Καποιος που θελει αποκλειστικα και μονο games on the go, θα προτιμησει κονσολα. Καποιος που θελει μια all-in-one συσκευη που να παιζει και αξιοπρεπη games, θα επιλεξει ενα iPhone ή iPod touch.

#24   madaras

madaras

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:konttina

Δημοσίευση 09/02/2011 - 12:55

Ενα μειον στο app store σχετικα με nintendo ειναι οτι δεν υπαρχει παιχνιδι mario...θα ηταν πολυ μπροστα αν το ειχαν βαλει!!! ;)

#25   LiKBeAsT

LiKBeAsT

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/02/2011 - 15:51

Βασικα δεν μπορει να γίνει καν συγκριση...!

Άλλο να αγοραζεις μια κασσετα για το gameboy σου και αλλο ενα app απο το app store.

Για το app δεν αγοραζεις τιποτα "υλικο".
Στην αλλη περιπτωση εχεις κουτια, προσπεκτους, συσκευασια, την ιδια την καρτα κτλ.
Επίσης προϋποθετει μαγαζι αγορας (man in the middle δηλαδη) που ανεβαζει το κοστος.

Ένας προγραμματιστης μπορει σε μια μέρα να στείλει ενα αpp για εγκριση και αύριο να κυκλοφορεί.
Για ένα παιχνιδι game boy χρειαζεται να υπάρχει ολοκληρο εργοστάσιο με μηχανήματα και προσωπικο!


Έλεος δεν μπορουμε να τα συγκρίνουμε!

#26   KostasSTi

KostasSTi

    iPH Enthousiast

  • 449 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:KostasSTi

Δημοσίευση 09/02/2011 - 16:02

Βασικα δεν μπορει να γίνει καν συγκριση...!

Άλλο να αγοραζεις μια κασσετα για το gameboy σου και αλλο ενα app απο το app store.

Για το app δεν αγοραζεις τιποτα "υλικο".
Στην αλλη περιπτωση εχεις κουτια, προσπεκτους, συσκευασια, την ιδια την καρτα κτλ.
Επίσης προϋποθετει μαγαζι αγορας (man in the middle δηλαδη) που ανεβαζει το κοστος.

Ένας προγραμματιστης μπορει σε μια μέρα να στείλει ενα αpp για εγκριση και αύριο να κυκλοφορεί.
Για ένα παιχνιδι game boy χρειαζεται να υπάρχει ολοκληρο εργοστάσιο με μηχανήματα και προσωπικο!


Έλεος δεν μπορουμε να τα συγκρίνουμε!


Σίγουρα, αλλά εκεί θα πάει η δουλειά πλέον. Όσοι ασχολείστε με το gaming, σίγουρα ξέρετε το steam. Τι ήταν το steam πριν 2-3 χρόνια? Τώρα έχει μαζεμένους ένα σκασμό τίτλους και τιμές του θανατά!!! Αγοράζεις Left 4 Dead 2 με μόλις 3,50 ευρώ!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες