Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με 4.2.1 και battery usage


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
161 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#91   spiderdim

spiderdim

    iPH Contributor

  • 1.068 μηνύματα
  • Twitter:@Abatzis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 15/02/2011 - 10:41

ρε παιδια εγω ειχα 15% μπαταρια στις 4 το πρωι σηκωθηκα στις 10 και το κινητο ειχε κλεισει... εαν δεν ειναι προβλημα αυτο τι ειναι?

ειχα προσεξει οτι κατι επαιζε με την μπαταρια μετα το jb αλλα το χρησιμοποιουσα και πολυ και δεν μπορουσα να βγαλω συμπερασμα... τωρα ομως τι?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#92   UsualSuspect

UsualSuspect

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:billavg

Δημοσίευση 15/02/2011 - 10:48

τίποτα φίλε μου να σαι καλά.Οπως είπαμε προσεκτικά τις οδηγίες (διάβασε και ξανα διάβασε μέχρι να τις καταλάβεις καλα και μετα βουρ),μην αγχωνεσαι και θα πετυχει. :)

hercules στο τέλος του οδηγού λέει : Once that is done, restore to your original 4.2.1. firmware.
Then using the "SHSH blobs downgrade" method, downgrade your device successfully to any firmware you like.

δηλαδή με τα shsh της 4.2.1 θα μπορώ να κάνω downgrade στην 4.1?

#93   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 15/02/2011 - 10:56

hercules στο τέλος του οδηγού λέει : Once that is done, restore to your original 4.2.1. firmware.
Then using the "SHSH blobs downgrade" method, downgrade your device successfully to any firmware you like.

δηλαδή με τα shsh της 4.2.1 θα μπορώ να κάνω downgrade στην 4.1?

εαν θυμαμαι καλα χωρις να κανω restore στην 4.2.1 στο τελος ,ημουν ηδη στην 4.1 κανοντας ολα τα παραπανω που ελεγε ο τυπος.

Ξεκινα οταν εισαι ετοιμος την διαδικασια και μολις φτασεις εκει πες μου.

Τελευταία επεξεργασία από: hercules, 15/02/2011 - 10:58


#94   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 15/02/2011 - 11:00

Το restore στην 4.2 θα το χρειαστεις για να κανεις μετα j/b στην 4.1 .
Πηγαινε πρωτα στην 4.1 μεινε καθαρος για λιγο να δεις πως παει η μπαταρια και μετα κανεις εαν θες j/b.

#95   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 15/02/2011 - 11:20

ρε παιδια αυτη η 4.2 φταιει. τη μια ειναι ολα οκ κ την αλλη βλεπεις τη μπαταρια σου σε μια ωρα να πεφτει 2%-3% χωρις να χρησιμοποιεις το τηλεφωνο. μου εχει σπασει τα νευρα πραγματικα...

#96   UsualSuspect

UsualSuspect

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:billavg

Δημοσίευση 15/02/2011 - 13:06

την έκανα τη διαδικασία και στο τέλος μου έβγαλε το καλώδιο για ενεργοποίηση με το itunes. αφήνω λίγο το κινητό γιατί διάβαζα κάτι στον οδηγό και όταν πατάω το home δεν άναβε η οθόνη. είχε μπει μονο του σε dfu και δεν έβγαινε με τπτ. τώρα έβαλα πάλι 4.2.1 και greenpoison και περιμένω την 4.3gm

#97   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 15/02/2011 - 13:30

Εχει σιγουρα προβλημα το jb (ή καποια εφαρμογή που εγκατεστησα) γιατι σε airplane mode σε καθαρη 4.2.1 ετρωγε 2-3% σε 10 ωρες και τωρα καιει 7-8%

παιζει ρολο το βενζιναδικο. στα 100χιλ πες μας ποσο καιει.
παιδια μια χαρα ειναι η μπαταριες σας αν σας βγαζουν πανω κατω μια μερα.
εισασταν οι πιοτεροι σε tethered και απο φοβο δεν το σκαλιζατε και τωρα του δινεται και καταλαβαινει γι αυτο σας φαινεται αυτο.

#98   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 15/02/2011 - 13:31

ρε παιδια αυτη η 4.2 φταιει. τη μια ειναι ολα οκ κ την αλλη βλεπεις τη μπαταρια σου σε μια ωρα να πεφτει 2%-3% χωρις να χρησιμοποιεις το τηλεφωνο. μου εχει σπασει τα νευρα πραγματικα...

το εχεις μετρησει εργαστηριακα? γιατι εγω tethered untethered με οποιο εργαλειο και να ειμαι με χρηση του σκοτωμου
εδω και 3 μηνες που εχω την 421 τα ιδια βλεπω.

#99   koskon

koskon

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Twitter:@koskon16
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:koskon

Δημοσίευση 15/02/2011 - 13:34

Λοιπόν παιδιά επειδή διαβάζω συνέχεια το φόρουμ και παρακολουθώ τα πάντα,προβλήματα κλπ. θέλω να σας πω και την δικιά μου άποψη πάνω σ' αυτό το θέμα. Την πρώτη φορά που έκανα jb με την RC4 (υπόψιν το κινητό πριν δεν το είχα ξανακάνει jb γιατί ήταν στην 4.2.1) δεν το έκανα set up as new αλλά από Backup, έβαλα 3-4 προγράμματα απο cydia (sbsettings,Masks και καναδυό άλλα) και είχα σοβαρό πρόβλημα με τους χρόνους,μία τους έδειχνε άλλα κι άλλα, μία έδειχνε παύλες, μία έκανε respring μόνο του και άλλα κουλά. Το ξαναέκανα jb και set up as new έβαλα τα προγραμματα μου όλα και μετά που βγήκε η RC6 την έκανα απο πάνω και τώρα δύο μέρες είμαι μια χαρά. Ενδεικτικά να αναφέρω μετά απο χθεσινή φόρτιση αυτή τη στιγμή έχω: 86%
Χρήση: 1 ώρα και 57 λεπτά Αναμονή: 13 ώρες και 28 λεπτά Να αναφέρω επίσης ότι το βράδυ ενεργοποιώ το Χρήση σε πτήση. Αυτά από μένα.....
Α ξέχασα να πω ότι πριν το κάνω jb στην 4.2.1 οι καλύτεροι μου χρόνοι ήταν (περίπου απ' ότι θυμάμαι) 2 ημέρες αναμονή και 7 ώρες 50 λεπτά χρήση με 3g πάντα ενεργοποιημένο, λίγες υπενθιμήσεις ενεργές, και πολύ ομιλία λόγω της δουλειάς μου αλλά και wi fi απο τ' απόγευμα ως το βράδυ.

Τελευταία επεξεργασία από: koskon, 15/02/2011 - 13:36


#100   UsualSuspect

UsualSuspect

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:billavg

Δημοσίευση 15/02/2011 - 13:34

παιζει ρολο το βενζιναδικο. στα 100χιλ πες μας ποσο καιει.
παιδια μια χαρα ειναι η μπαταριες σας αν σας βγαζουν πανω κατω μια μερα.
εισασταν οι πιοτεροι σε tethered και απο φοβο δεν το σκαλιζατε και τωρα του δινεται και καταλαβαινει γι αυτο σας φαινεται αυτο.

όταν βγάζεις 3-4 μέρες αναμονή με 4-5-6 ώρες χρήση και από την άλλη μέρα βγάζεις 1 μέρα αναμονή με 1 ώρα χρήση νομίζω πως κάτι τρέχει. όσοι δεν έχετε το πρόβλημα μη βγάζετε τους άλλους τρελούς

#101   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7.215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 15/02/2011 - 13:37

Παιδιά καλημέρα.
Η καταστροφή η ίδια βρήκε το κινητούλι μου...
Δείτε κι εσείς!
Είχα κάνει GP B4, έκανα restore - set up as new και μετά GP RC6.
Έβαλα ελάχιστα από Cydia και ιδού..!
Από 100% που το είχα πριν κοιμηθώ μου πήγε 82% σε 5 ώρες και 19 λεπτά.
Το περίεργο είναι ότι μου δείχνει και χρήση 5 ώρες και 19 λεπτά χωρίς να το πειράξω καν! (Λέτε στον ύπνο μου να το πειράζω...???
Άρα κα΄τι τρέχει στο παρασκήνιο, σωστά;;;

Help...!!!

στην φωτο σου το σημα ειναι μια μπαρα. αρα η αναζητηση δικτυου το σακατευει.
επισης βλεπω και κατεβασμενα 810 κβ προφανως. αρα το δατα που εμεινε ανοιχτο και τα notifications κανουν τη ζημια.
λεω εγω. το άρα που χρησιμοποιω ειναι για τη σκεψη μου και οτι απαραιτητα το σωστο.

#102   UsualSuspect

UsualSuspect

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:billavg

Δημοσίευση 15/02/2011 - 13:40

από όταν άρχισε να κάνει το πρόβλημα με τη μπαταρία παρατηρώ πολύ πιο συχνα παρεμβολές από το σήμα του κινητού στα ηχεία και την tv ενώ έχω φουλ σήμα. δε ξέρω αν έχει καμια σχέση...

#103   alfa147

alfa147

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/02/2011 - 13:49

Να μοιραστώ κι εγώ την διαπίστωση μου...με r6 τα πραγματα ειναι παρα πολυ καλυτερα.
Ιδιες εφαρμογες ,ίδια χρήση όλο το βράδυ η μπαταρία φαίνεται να συμπεριφέρεται όπως ηταν προ JB.

#104   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 15/02/2011 - 14:07

στην φωτο σου το σημα ειναι μια μπαρα. αρα η αναζητηση δικτυου το σακατευει.
επισης βλεπω και κατεβασμενα 810 κβ προφανως. αρα το δατα που εμεινε ανοιχτο και τα notifications κανουν τη ζημια.
λεω εγω. το άρα που χρησιμοποιω ειναι για τη σκεψη μου και οτι απαραιτητα το σωστο.


Το περίεργο είναι αυτό που είπε ο usualsuspect
''σαν να μην είχε μπει σε sleep mode από την ώρα που το έβγαλες από τη φόρτιση''

Αυτό πως έγινε;

#105   hercules

hercules

    iPH Master

  • 6.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 15/02/2011 - 14:09

την έκανα τη διαδικασία και στο τέλος μου έβγαλε το καλώδιο για ενεργοποίηση με το itunes. αφήνω λίγο το κινητό γιατί διάβαζα κάτι στον οδηγό και όταν πατάω το home δεν άναβε η οθόνη. είχε μπει μονο του σε dfu και δεν έβγαινε με τπτ. τώρα έβαλα πάλι 4.2.1 και greenpoison και περιμένω την 4.3gm

την πρωτη φορα επαθα και εγω το ιδιο μετα το ξαναπροσπαθησα καναδυο φορες μεχρι που πετυχε.Παρολαυτα μεινε στην 4.2.1 σε λιγο ερχεται και η 4.3 οποτε αραξε εκει.
Υ.Γ εγω προσωπικα στην 4.2.1 με j/b δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα μπαταριας.Επισης η rc6 δεν διορθωνει κανενα προβλημα με μπαταρια.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες