Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Βοήθεια για MacBook Air


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
61 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   arkoudi

arkoudi

    iPH Enthousiast

  • 567 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 22/02/2011 - 23:09

Σας ευχαριστώ όλους καταρχήν για τις απαντήσεις σας.

Ακόμα δεν θα προβώ-δανειστώ στην αλλαγή στο νέο λογισμικό γιατί δεν ξέρω αν θα το κρατήσω λόγο ότι είναι γερμανικό και όχι από την iSquare.
Κάτι το οποίο θα διευθετήσω αύριο με το πλαίσιο γιατί δεν λέει να πάρω κάτι σε τέτοια τιμή και να είμαι εκτεθειμένος αν πάθει κάτι.
Φίλε billytilaver το μηχάνημα τρέχει καλύτερα ή πιο αργά σε σχέση με το παλαιό λογισμικό ?



Τώρα θα ήθελα να σας πω την περίπτωση μου και να μου πείτε την γνώμη σας όποιοι από εσάς θέλετε.
Αγόρασα το macbook air 13,3" το οποίο προοριζόταν για την Γερμανική αγορά ή την Βουλγαρική. Ο product του πλαισίου που φέρνει τα mac έψαξε και μίλησε με την iSquare με διαβεβαίωσε ότι το συγκεκριμένο μηχάνημα (Βάση serial number) δεν έχει έρθει στα καταστήματα Πλαίσιο Ελλάδος,άρα λογικά ήταν στο κατάστημα της Βουλγαρίας. Επειδή το προϊόν είναι από το Stock House μίλησα και με τον υπεύθυνο εμπορευμάτων του Stock και επειδή ούτε αυτός ήξερε να μου απαντήσει τι ακριβώς θα ισχύει με την εγγύηση και τι ακριβώς συμβαίνει με το μηχάνημα μου είπε να μιλήσω με αυτόν στις αποθήκες που οργανώνει και στέλνει τα πράγματα στο Stock (Τον οποίο δεν βρήκα σήμερα).
Έρχομαι να ρωτήσω λοιπόν, αν δεν ισχύει η εγγύηση στην Ελλάδα να το κρατήσω ή όχι ?
Επειδή το έχω πάρει 950 Ευρώ , πόσο να το παζαρέψω αν τελικά δεν έχει εγγύηση ? (Πιστεύω ότι τα 400 Ευρώ είναι μια λογική τιμή για προϊόν χωρίς εγγύηση)
Πόσο συχνά βγάζουν προβλήματα τα Mac ?
Υπάρχει τρόπος να τσεκάρω το σύστημα μου ότι λειτουργούν όλα μια χαρά ? Ηχεία-Οθόνη-Πληκτρολόγιο-Touchpad λειτουργούν κανονικά.

Να σημειωθεί ότι δουλεύω στο Πλαίσιο και μπορώ να επικοινωνήσω με όλους σε όλες τις θέσεις όμως δεν θα ήθελα να "φανεί" το όνομα μου σαν "πελάτης που φωνάζει κτλ".

Ευχαριστώ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   arkoudi

arkoudi

    iPH Enthousiast

  • 567 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 23/02/2011 - 22:20

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω κουμπιά για να τα αλλάξω ? Δυστυχώς στο e-bay δεν βρίσκω κάτι.

#48   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 24/02/2011 - 14:29

http://shop.ebay.com...-All-Categories

#49   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2011 - 14:43

εντιτ :blush:

Τελευταία επεξεργασία από: komos, 24/02/2011 - 14:44


#50   arkoudi

arkoudi

    iPH Enthousiast

  • 567 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 24/02/2011 - 19:28

http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=macbook+keys&_sacat=See-All-Categories


Φίλε ευχαριστώ για την προσπάθεια σου,αυτά τα έχω βρει κι εγώ όμως δεν είναι ελληνικά >:(
Βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποια κωδική ονομασία για το macbook air γιατι κάτι Α3131 που βλέπω δεν ξέρω τι είναι.

#51   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/02/2011 - 19:35

Σας ευχαριστώ όλους καταρχήν για τις απαντήσεις σας.

Ακόμα δεν θα προβώ-δανειστώ στην αλλαγή στο νέο λογισμικό γιατί δεν ξέρω αν θα το κρατήσω λόγο ότι είναι γερμανικό και όχι από την iSquare.
Κάτι το οποίο θα διευθετήσω αύριο με το πλαίσιο γιατί δεν λέει να πάρω κάτι σε τέτοια τιμή και να είμαι εκτεθειμένος αν πάθει κάτι.
Φίλε billytilaver το μηχάνημα τρέχει καλύτερα ή πιο αργά σε σχέση με το παλαιό λογισμικό ?



Τώρα θα ήθελα να σας πω την περίπτωση μου και να μου πείτε την γνώμη σας όποιοι από εσάς θέλετε.
Αγόρασα το macbook air 13,3" το οποίο προοριζόταν για την Γερμανική αγορά ή την Βουλγαρική. Ο product του πλαισίου που φέρνει τα mac έψαξε και μίλησε με την iSquare με διαβεβαίωσε ότι το συγκεκριμένο μηχάνημα (Βάση serial number) δεν έχει έρθει στα καταστήματα Πλαίσιο Ελλάδος,άρα λογικά ήταν στο κατάστημα της Βουλγαρίας. Επειδή το προϊόν είναι από το Stock House μίλησα και με τον υπεύθυνο εμπορευμάτων του Stock και επειδή ούτε αυτός ήξερε να μου απαντήσει τι ακριβώς θα ισχύει με την εγγύηση και τι ακριβώς συμβαίνει με το μηχάνημα μου είπε να μιλήσω με αυτόν στις αποθήκες που οργανώνει και στέλνει τα πράγματα στο Stock (Τον οποίο δεν βρήκα σήμερα).
Έρχομαι να ρωτήσω λοιπόν, αν δεν ισχύει η εγγύηση στην Ελλάδα να το κρατήσω ή όχι ?
Επειδή το έχω πάρει 950 Ευρώ , πόσο να το παζαρέψω αν τελικά δεν έχει εγγύηση ? (Πιστεύω ότι τα 400 Ευρώ είναι μια λογική τιμή για προϊόν χωρίς εγγύηση)
Πόσο συχνά βγάζουν προβλήματα τα Mac ?
Υπάρχει τρόπος να τσεκάρω το σύστημα μου ότι λειτουργούν όλα μια χαρά ? Ηχεία-Οθόνη-Πληκτρολόγιο-Touchpad λειτουργούν κανονικά.

Να σημειωθεί ότι δουλεύω στο Πλαίσιο και μπορώ να επικοινωνήσω με όλους σε όλες τις θέσεις όμως δεν θα ήθελα να "φανεί" το όνομα μου σαν "πελάτης που φωνάζει κτλ".

Ευχαριστώ

συνηθως δεν βγαζουν αλλα εξαρταται αν κανεις παρεα με μενα που φωναζουν μητσοτακη μπορει και να εχεις θεμα! :P
γρηοροτερα θελω να πιστευω οτι θα πηγαινει με την εκδοση 10.6 απο οτι με την εκδοση 10.5 δεν εχω καποιο μετρο συγκρισης γιατι εγω οταν τον αγορασα απο το πλαισιο ειχε πανω του την 10.6

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 24/02/2011 - 19:36


#52   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 24/02/2011 - 19:43

Φίλε ευχαριστώ για την προσπάθεια σου,αυτά τα έχω βρει κι εγώ όμως δεν είναι ελληνικά >:(
Βέβαια δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποια κωδική ονομασία για το macbook air γιατι κάτι Α3131 που βλέπω δεν ξέρω τι είναι.

Φίλε μου δεν θα ήθελα να σε απογοητεύσω, αλλά το να βρεις ελληνικά πλήκτρα στο ebay από MαcBook Air, (ελληνικό) είναι λίγο δύσκολο!! Ρίξε και μια ματιά εδώ , που είναι στα αγγλικά, και αν τελικά δεν βρεις αυτό που ψάχνεις, να τα έχεις στον νου σου.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 24/02/2011 - 19:43

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#53   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 24/02/2011 - 19:46

Ελληνικά πλήκτρα στο ebay δεν θα βρεις.

#54   arkoudi

arkoudi

    iPH Enthousiast

  • 567 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 25/02/2011 - 01:35

Κρίμα...
Είναι ίδια τα κουμπιά (σε μέγεθος) στο Macbook Air 11 ιντσών ? Σκέφτομαι μπας και βρώ κάποια στιγμή κάποιο χαλασμένο-σπασμένο και πάρω μόνο τα κουμπιά.

(Γνωρίζει κανείς να μου πει τα βήματα για την αλλαγή ενός γράμματος όταν πατάς ένα κουμπί ?... Για την ακρίβεια θέλω να όταν πατάω το shift στο νούμερο 8 να βγάζει την " ( " την οποία και δείχνει σαν κουμπί...γιατί αυτό βγάζει " * " και μπερδεύομαι.)

Τελευταία επεξεργασία από: arkoudi, 25/02/2011 - 01:38


#55   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 25/02/2011 - 14:39

Στο 8 το * είναι όχι η παρένθεση ...

#56   arkoudi

arkoudi

    iPH Enthousiast

  • 567 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 25/02/2011 - 20:04

Έχεις απόλυτο δίκιο...όμως στο δικό μου πληκτρολόγιο αυτό διαφέρει ! Αν θες μπορείς να δεις φώτο στην πρώτη σελίδα. :mad:

#57   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 25/02/2011 - 20:06

Ε τότε φίλε μου θες τα αγγλικά πλήκτρα...

Πάρε και άλλαξε τα όλα.

Αν η γλώσσα σου στον Mac είναι Αγγλικά ή Ελληνικά , αν πατάς το 8 θα σου βγάζει το αστεράκι.
Εσυ θες να βγάζει την παρένθεση?

#58   arkoudi

arkoudi

    iPH Enthousiast

  • 567 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 25/02/2011 - 20:11

Ναι αυτό θα κάνω μάλλον,θα αλλάξω τα γερμανικά πλήκτρα με αγγλικά και έτσι δεν θα μπω στην διαδικασία αλλαγής των γραμμάτων.

#59   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/03/2011 - 15:28

Δηλαδή το πήρες απο Plaisio stock? Αν ναί τότε δε καλύπτεσαι απο εγγύηση? Το θέμα δεν είναι αν θα πάθει ή όχι κάτι, αλλά οτι αργότερα θα χάσεις και σε αξία μεταπώλησης αν δε το κρατησεις, και επιπλέον θα έχεις θέμα με τα κουμπάκια "στο μάτι". Τώρα αν αλλάζουν, καλύτερα να το πάς στο service στη χειρότερη στο κατάστημα που το πήρες και να τους πείς να στα αλλάξουν

#60   arkoudi

arkoudi

    iPH Enthousiast

  • 567 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 31/03/2011 - 23:48

Ακριβώς, δυστυχώς δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Εγγύηση εγώ προσωπικά έχω, αν πάθει κάτι το πάω πίσω και παίρνω τα χρήματα μου πίσω. Το θέμα είναι ότι δεν το θέλω πλέον αν και συνήθισα τα κουμπιά. Εγγύηση γενικότερα επειδή μίλησα και με την iSquare έχω.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες