Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Οδηγός εγκατάστασης MAC OS X SNOW LEOPARD 10.6 σε WINDOWS PC.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
121 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#106   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 16/01/2012 - 21:06

Intel Core 2 Duo E7300

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#107   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/01/2012 - 21:48

έχεις τσεκάρει για συμβατότητες φαντάζομαι ?
δοκίμασε η με iatkos η με chimera bootloader
ίσως να θέλει ένα απλό cpuid=1 ίσως απλα ένα boot με safe mode (-x)
δοκίμασε και πες μας
επίσης ψάξε στο γουγλη αλλα παιδιά με το mobo σου να δεις αυτοί τι κάνανε
και δοκίμασε το και συ
Στο hackintosh δυστηχως δεν υπάρχουν σωστές και λάθος απαντήσεις
απλα δοκιμάζεις και ότι σου δουλέψει

#108   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 16/01/2012 - 22:46

ψάχνοντας στο google εδώ και αρκετή ώρα κατάφερα να βρω ότι η cpu που έχω υποστηρίζει mac os x snow leopard οπότε υποθέτω ότι μάλλον δεν είναι αυτό το πρόβλημα..
Όπως επίσης ούτε η motherboard μου πρέπει να είναι το πρόβλημα μιας και βρήκα άλλους που το έχουν κάνει με την συγκεκριμένη motherboard

#109   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 16/01/2012 - 22:59

θα δοκιμάσω με chimera τώρα, επίσης έχω iAktos. το cpuid =1 από που το ρυθμίζω? γιατί αποτι βλέπω στο kernel panic το error μάλλον έχει σχέση με το cpuid = 0

#110   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 17/01/2012 - 00:49

έκανα ακόμα 2 δόκιμες και δοκίμασα το iBoot-Legacy αλλά πάλι πήρα το ίδιο kernel panic:

Αναρτημένη εικόνα

Και δοκίμασα και με hackboot αλλά και πάλι error:

Αναρτημένη εικόνα

από όσα δοκίμασα είδα ότι όλα μου δίνουν το ίδιο error

panic(cpu 0 caller 0x55bfa5): "Unable to find driver for this platform: \"ACPI\",\n"@/........... και συνεχίζει

έχω χαλάσει μέχρι στιγμής 6 cd για να γράφω και να δοκιμάζω διαφορετικά boots.. τίποτα δεν δούλεψε μέχρι στιγμής

#111   georgoud

georgoud

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:georgoud

Δημοσίευση 17/01/2012 - 01:34

έκανα ακόμα 2 δόκιμες και δοκίμασα το iBoot-Legacy αλλά πάλι πήρα το ίδιο kernel panic:


Και δοκίμασα και με hackboot αλλά και πάλι error:


από όσα δοκίμασα είδα ότι όλα μου δίνουν το ίδιο error

panic(cpu 0 caller 0x55bfa5): "Unable to find driver for this platform: \"ACPI\",\n"@/........... και συνεχίζει

έχω χαλάσει μέχρι στιγμής 6 cd για να γράφω και να δοκιμάζω διαφορετικά boots.. τίποτα δεν δούλεψε μέχρι στιγμής


Αχχχ θα σου πάρω τελικά εγώ δώρο ένα mac! ;) ακόμη ε ??? ...το κοίταξα και έγω αλλά δεν έβγαλα άκρη! :(

Τελευταία επεξεργασία από: AlexK, 22/03/2012 - 16:19


#112   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 17/01/2012 - 02:23

τελικά την βρήκα την λύση, και η λύση ήταν iAktos ούτε bootloaders ούτε τίποτα, έγινε η εγκατάσταση μια χαρά και δουλεύει :)

#113   kalpas

kalpas

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/03/2012 - 15:42

Καλησπέρα φίλε και συγνώμη για την ενόχληση.Προσπαθώ εδώ και 4 μέρες να εγκαταστήσω αλλά τίποτα. Έχω λάπτοπ ΗΡ 2136 i5 sta 2.27 και καρτα γραφικών Νvidia GeForce 320 M 1GB.Προσπάθησα με διαφορα εργαλέια αλλά τιποτα Ιaktos,ideneb VMware αλλά τίποτα κατι κάνω λάθος σίγουρα.Ακόμα και στο καψιμο μπερδεύτικα με την κατάληξη .dmg :( Δεν καιγοταν με το Nero κατέβασα αλλο προγραμμα για μετατροπή τι να πω απογοητεύτικα. Ηθελα να σε παρακαλέσω αν μπορεις, αν θελεις να με βοηθήσεις θελω να το βιωσω στο λάπτοπ μου να έχω και windows 7 και Μac .Σε ευχαριστώ πολύ.

#114   viewlife

viewlife

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/04/2012 - 15:55

Καλησπερα, πρωτα θελω να πω ενα μπραβο για τον αναλυτικο οδηγο εγκαταστασης, προσπαθουσα για δυο χρονια με ενα παλιο pc που ειχα ακομα και μετα απο αγορα mac,
φυσικα δεν ηταν θεμα απλα να εχεις ενα λειτουργικο apple , ηταν πολλα περισσοτερα που με εβαλαν σε αυτο το τρυπακι του πειραματισμου, του πειραματισμου με την ευχαριστη γευση της επιτυχιας, αλλα δε τα καταφερα....... και το καταλαβα αργα γιατι.. φυσικα γιατι δεν ειχα τιποτα συμβατο.

Αnyway εχω διαβασει σχεδον ολα τα σχολια και αυτο που θελω να ρωτησω μιας και μπαινω ακομα μια φορα στο τρυπακι να το κανω σε ενα μηχανημα ενος φιλου που το ψαξαμε λιγο πριν την αγορα ωστε να ειναι συμβατο, ειναι το εξης, εχω 2 εκδοσεις iAtkos η μια πιο ενημερωμενη απο την αλλη, 1 kalyway (κατι τετοιο) και μια γνησια εκδοση snow leopard που ειχα αγορασει για το mac,

τι ειναι καλλιτερο να κανω, να προσπαθησω με τον οδηγο εγκαταστασης του θεματος και την γνησια εκδοση SL, ή να την κανω με τα iAtkos?

Ευχαριστω για τον χρονο σας εκ των προτερων.

#115   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/04/2012 - 19:27

το sl φυσικά
ειδικά αν μιλάμε για συμβατό μηχάνημα...

#116   viewlife

viewlife

    iPH newbie

  • 0 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/04/2012 - 20:40

Αρα ακολουθω τον οδηγο του θεματος ως εχει.
Ευχαριστω και παλι

#117   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 02/07/2012 - 03:04

Παιδιά έχω Sony Vaio VPCEB2Z1E και σκέφτομαι να του βάλω πάνω lion με windows 7 που έχω τώρα dualboot. Έχω μερικές ερωτήσεις και θα ήθελα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε...
1) τα Lion μπορώ να τα κατεβάσω από isohunt, piratebay ή πρέπει να είναι αυθεντικά;
2)τι ακριβώς είναι το empire efi
3)Θέλω κάτι ιδιαίτερο δεν ξέρω άμα γίνεται βέβαια... Θέλω να έχω εγκατεστημένα και Windows 7 και Lion και το PC μου να τρέχει κανονικά τα windows 7 να τα μπουτάρει χωρίς να κάνει ερώτηση ποιο από τα 2 θα ξεκινήσει... και να ανοίγει το lion μόνο όταν πατάω εγώ f12 ας πούμε και επιλέξω να ανοίξει τα Lion... Δεν ξέρω άμα γίνεται...
Αν μπορείτε help! Ευχαριστώ

#118   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 02/07/2012 - 13:49

Παιδιά έχω Sony Vaio VPCEB2Z1E και σκέφτομαι να του βάλω πάνω lion με windows 7 που έχω τώρα dualboot. Έχω μερικές ερωτήσεις και θα ήθελα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε...
1) τα Lion μπορώ να τα κατεβάσω από isohunt, piratebay ή πρέπει να είναι αυθεντικά;
2)τι ακριβώς είναι το empire efi
3)Θέλω κάτι ιδιαίτερο δεν ξέρω άμα γίνεται βέβαια... Θέλω να έχω εγκατεστημένα και Windows 7 και Lion και το PC μου να τρέχει κανονικά τα windows 7 να τα μπουτάρει χωρίς να κάνει ερώτηση ποιο από τα 2 θα ξεκινήσει... και να ανοίγει το lion μόνο όταν πατάω εγώ f12 ας πούμε και επιλέξω να ανοίξει τα Lion... Δεν ξέρω άμα γίνεται...
Αν μπορείτε help! Ευχαριστώ

κανείς?????

#119   lavdedin

lavdedin

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/07/2012 - 11:24

Εξαιρετικός ο οδηγός πολύ καλή δουλειά..

#120   Tarnanas

Tarnanas

    iPH User

  • 104 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2012 - 01:29

καλησπέρα παιδιά κατέβασα και έκανα εγκατάσταση το Snow_Leopard_10.6.1-10.6.2_ΣΕ2_ΣΕΞ_Intel_AMD_by_Hazard στο Customize πέρασα μονο X11, Ροζέτα, Quicktime
και τίποτα άλλο ούτε κάτι driver που είχε ούτε τίποτα μόλις τελειωσε η εγκατάσταση μου ζήτησε restart μόλις το κάνει με βγάζει στην οθόνη την μαύρη με την άσπρη παύλα να αναβοσβήνει σαν να πάει να κάνει κάτι boot αλλα δεν φορτώνει τίποτα!!! μπορείτε να μου εξηγήσετε τι συμβαίνει ευχαριστώ!!!!

το μηχάνημα μου είναι αυτό http://www.e-shop.gr...l?id=PER.900211
HEWLETT PACKARD PAVILION DV6187EA RR399EA
Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo T7200 (2.0 GHz, Level 2 cache 4 MB, Ταχύτητα διαύλου 667 MHz).
Μνήμη: 2 x 512MB SO-DIMM DDR2/667MHz, 2 Slots / 0 free, υποστηρίζει μνήμη μέχρι 2 GB.
Οθόνη: Ευρεία οθόνη υψηλής ανάλυσης 15,4'' WXGA BrightView.
Ανάλυση Οθόνης: 1280x800 pixels.
Σκληρός Δίσκος: 120 GB Σκληρός δίσκος SATA 5400 rpm (διαμέρισμα έως 8 GB για ανάκτηση συστήματος).
Οπτική Συσκευή: Super Multi DVD Writer (+/-R +/-RW) με υποστήριξη δύο στρωμάτων.
Επικοινωνίες: Υψηλής ταχύτητας 56K μόντεμ, 10/100 Mbps LAN Ethernet ενσωματωμένο.
Υποστήριξη ασύρματης επικοινωνίας: Intel PRO/Wireless 3945, 802.11a/b/g, ασύρματη δικτύωση Bluetooth.
Ήχος: Ενσωματωμένος ήχος 16 bit, 3D, Sound Blaster Pro συμβατός, ηχεία Altec Lansing.
Θύρες επικοινωνίας: 1 θύρα VGA, 4 θύρες USB 2.0, 1 IEEE-1394, 1 υποδοχή μόντεμ RJ11, 1 υποδοχή Ethernet RJ 45, έξοδος S-video TV, 2 έξοδοι ακουστικών η μία με ψηφιακό ήχο SPDIF, 1 είσοδος μικροφώνου, Υποδοχή καλωδίου σταθμού σύνδεσης.
Camera: HP Pavilion WebCam με ενσωματωμένο μικρόφωνο.
Θύρες Επεκτασιμότητας: Μία υποδοχή ExpressCard/54 (υποστηρίζει και ExpressCard/34), συσκευή ανάγνωσης ψηφιακών μέσων 5-σε-1 για κάρτες Secure Digital, MultiMedia, Memory Stick, Memory Stick Pro, xD Picture.
Πληκτρολόγιο: Συμβατό πληκτρολόγιο 101 πλήκτρων.
Συσκευή κατάδειξης: Touch Pad με κουμπί ενεργοποίησης/απενεργοποίησης και pad κατακόρυφης κύλισης πάνω/κάτω, κουμπιά έντασης και σίγασης, 2 κουμπιά γρήγορης εκκίνησης.
Μπαταρία: Μπαταρία 6 κελιών Λιθίου Ιόντων (Li-Ion).
Διαστάσεις: 35,70 cm (Μ) x 25,70 cm (Π) x 2,54 cm - 3,96 cm (Υ).
Βάρος: 2,99 kg (6,6 λίβρες).
Λειτουργικό σύστημα: Windows XP Home Edition Eng/Gr.
Κάρτα γραφικών: NVIDIA GeForce Go 7400 με μνήμη βίντεο TurboCache 256 MB (Αποκλειστική μνήμη βίντεο 128 MB).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες