Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

iPad 2


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1776 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#496   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2011 - 14:33

Χρησιμοποιώντας laptop για χρόνια, κατάλαβα κάποια στιγμή ότι αυτό που χρειαζόμουν πραγματικά ήταν ένα tablet.
Χρησιμοποιώντας Android tablet εδώ και μερικές εβδομάδες, κατάλαβα κάποια στιγμή πως αυτό που χρειαζόμουν πραγματικά ήταν ένα iPad...

Οπότε το Archos 101 πάει καρφωτό για πούλημα, και πάω γραμμή για iPad 2. Και ειλικρινά δεν δίνω δεκάρα για τα όσα λέγονται περί ανώτερου hardware των ανταγωνιστών και λοιπές μπούρδες. Αμα είναι να ασχοληθώ με το hardware, πάω και παίρνω πάλι ένα laptop και καθάρισα. Αλλά δε θέλω laptop: θέλω ένα μηχανάκι απλό, μικρό, ελαφρύ, που να κάνει τα 5 πράγματα που θέλω α-ψ-ο-γ-α. Γι΄ αυτό και έχω iPhone, και γι΄ αυτό και θα πάρω και iPad 2...


Respect νεανία. Και εγώ για τον ίδιο πάνω κάτω λόγο, θα το πάρω το ρημάδι!!!

Πραγματικά συνιστώ σε όλους να ξεκολλήσουν από την λογική του PC: Κοιτάω τα specs και αν έχει περισσότερη μνήμη ή έχει καλύτερη οθόνη μου κάνει. Αυτό που μετράει σε αυτές τις συσκευές είναι η εμπειρία χρήσης και τίποτα παραπάνω... Δεν είναι όλοι όσοι παίρνουν το iPad κορόιδα ή τρελά funBoys. Μην βλέπετε το δένδρο και χάνετε το δάσος.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#497   napolitano

napolitano

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2011 - 14:37

* Και μιας και το έφερε η κουβέντα: πως μπορώ να πάρω ΤΩΡΑ iPad 2 από το εξωτερικό; Είμαι Ελλάδα και αν υπάρχει τρόπος να το προμηθευτώ χωρίς να χρειάζεται να περιμένω μέχρι τις 25-26 του μήνα, καλά θα ήταν. Εννοείται πως με ενδιαφέρει η WiFi έκδοση...


Με λίγο ψάξιμο υπάρχουν κάποια καλά στο ebay που δεν βγαίνουν όσο οκτώ ipad μαζί, μαξ 700-750$.

Εχω καταλήξει σε δυο τρία εδώ και λίγη ώρα, όμως φοβάμαι το τελωνείο ρε γμτ...

#498   chrispaok97

chrispaok97

    iPH Member

  • 298 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:chrispaok97

Δημοσίευση 13/03/2011 - 14:42

Πολυ δυνατο. Μπραβο

#499   Alexkor

Alexkor

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:AlexI4

Δημοσίευση 13/03/2011 - 14:50

Με λίγο ψάξιμο υπάρχουν κάποια καλά στο ebay που δεν βγαίνουν όσο οκτώ ipad μαζί, μαξ 700-750$.

Εχω καταλήξει σε δυο τρία εδώ και λίγη ώρα, όμως φοβάμαι το τελωνείο ρε γμτ...


Φιλε η γνωμη μου ειναι να μην το επιχειρησεις γιατι θα το πληρωσεις διπλο...Οτιδηποτε ''ηλεκτρονικο'' θες να φερεις απ εξω συνηθως στο τελωνειο ωαρανε στο ψαχνο... μονο αν εχεις γνωστο να στοφερει ο ιδιος...

#500   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 13/03/2011 - 14:53

Respect νεανία. Και εγώ για τον ίδιο πάνω κάτω λόγο, θα το πάρω το ρημάδι!!!

Πραγματικά συνιστώ σε όλους να ξεκολλήσουν από την λογική του PC: Κοιτάω τα specs και αν έχει περισσότερη μνήμη ή έχει καλύτερη οθόνη μου κάνει. Αυτό που μετράει σε αυτές τις συσκευές είναι η εμπειρία χρήσης και τίποτα παραπάνω... Δεν είναι όλοι όσοι παίρνουν το iPad κορόιδα ή τρελά funBoys. Μην βλέπετε το δένδρο και χάνετε το δάσος.


Να καταθεσω κι εγω την αποψη μου περι ονομαστικων specs.
Πηρα χτες ενα ταπεινο Macbook Air 11" 1.4GHz 64GB SSD, 2GB RAM.
Δεν ξερω τι εχουν κανει σε αυτο το MacOs αλλα το μηχανακι τρεχει λες και φοραει Core i7.
Σερφαρισμα, τραγουδια, ανοιγμα-κλεισιμο, απλα καθημερινα πραγματα δηλαδη τα κανει σφαιρα.
Δε λαγκαρει πουθενα. Επειδη τυχαινει να ειχα παλια ενα HP Netbook με Atom cpu και windows 7 starter, μιλαμε για τη μερα με τη νυχτα (και στην τιμη και στις επιδοσεις).
Αυτο που ελεγα χρονια και το διαπιστωσα τωρα ιδιοις ομασι ειναι το εξης: τα mac με κατωτερα specs, πανε το ιδιο ή και πολυ καλυτερα απο τα Pc.

ΥΓ. καλα τα tablets αλλα για μενα δεν εχουν λογο υπαρξης απο τη στιγμη που υπαρχουν 11αρια λαπτοπ.

#501   bravelover

bravelover

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2011 - 14:54

Μια απορία. Είδα Ότι εφαρμογές εφημερίδων για το iPad δεν υπάρχουν δηλαδή Protothema , realnews, Newsbeast. Λέω εγώ Τώρα αυτά τα σάιτ σε κανονική έκδοση δουλεύουν με φλας το οποίο δεν υποστηρίζει το iPad. Σε Αυτή την περίπτωση τι κάνετε;


Η καταχώρηση έγινε από το iPhone μου, χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Tapatalk

#502   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 13/03/2011 - 14:56

Φιλε η γνωμη μου ειναι να μην το επιχειρησεις γιατι θα το πληρωσεις διπλο...Οτιδηποτε ''ηλεκτρονικο'' θες να φερεις απ εξω συνηθως στο τελωνειο ωαρανε στο ψαχνο... μονο αν εχεις γνωστο να στοφερει ο ιδιος...


Τελωνειο τρως μονο απο τριτες χωρες οπως η Αμερικη και σαφως οχι για μικρες συσκευασιες οπως του ipad οι οποιες μπορουν να σταλουν μεσω USPS.

#503   Vagosjailbreaker

Vagosjailbreaker

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2011 - 15:08

Παιδιά ειμαι έξω από το θέμα αλλά βοήθεια πως λέγεται το tweak που βάζεις ότι θέλεις να γράφει αριστερά απο την ένδιξη wifi !!! ;;;;; Ευχαριστωω

#504   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 13/03/2011 - 15:09

Να καταθεσω κι εγω την αποψη μου περι ονομαστικων specs.
Πηρα χτες ενα ταπεινο Macbook Air 11" 1.4GHz 64GB SSD, 2GB RAM.
Δεν ξερω τι εχουν κανει σε αυτο το MacOs αλλα το μηχανακι τρεχει λες και φοραει Core i7.
Σερφαρισμα, τραγουδια, ανοιγμα-κλεισιμο, απλα καθημερινα πραγματα δηλαδη τα κανει σφαιρα.
Δε λαγκαρει πουθενα. Επειδη τυχαινει να ειχα παλια ενα HP Netbook με Atom cpu και windows 7 starter, μιλαμε για τη μερα με τη νυχτα (και στην τιμη και στις επιδοσεις).
Αυτο που ελεγα χρονια και το διαπιστωσα τωρα ιδιοις ομασι ειναι το εξης: τα mac με κατωτερα specs, πανε το ιδιο ή και πολυ καλυτερα απο τα Pc.

ΥΓ. καλα τα tablets αλλα για μενα δεν εχουν λογο υπαρξης απο τη στιγμη που υπαρχουν 11αρια λαπτοπ.


Καλωριζικο Σωτήρη απο μπαταρία πως παει ;

#505   napolitano

napolitano

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2011 - 15:12

Να καταθεσω κι εγω την αποψη μου περι ονομαστικων specs.
Πηρα χτες ενα ταπεινο Macbook Air 11" 1.4GHz 64GB SSD, 2GB RAM.
Δεν ξερω τι εχουν κανει σε αυτο το MacOs αλλα το μηχανακι τρεχει λες και φοραει Core i7.
Σερφαρισμα, τραγουδια, ανοιγμα-κλεισιμο, απλα καθημερινα πραγματα δηλαδη τα κανει σφαιρα.
Δε λαγκαρει πουθενα. Επειδη τυχαινει να ειχα παλια ενα HP Netbook με Atom cpu και windows 7 starter, μιλαμε για τη μερα με τη νυχτα (και στην τιμη και στις επιδοσεις).
Αυτο που ελεγα χρονια και το διαπιστωσα τωρα ιδιοις ομασι ειναι το εξης: τα mac με κατωτερα specs, πανε το ιδιο ή και πολυ καλυτερα απο τα Pc.

ΥΓ. καλα τα tablets αλλα για μενα δεν εχουν λογο υπαρξης απο τη στιγμη που υπαρχουν 11αρια λαπτοπ.


+1 εδώ, είμαι ένας ευτυχής κάτοχος του πυραύλου που λέγεται air, με τα ίδια specs.

Για να μην ξεφεύγω, είπες για μικρό δέμα. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα ...φάω τελωνείο, απλά περιμένω να μου επιβεβαιώσει ο πωλητής δυο, τρια πράγματα σχετικά με το gift και το USPS. Από Νέα Υόρκη είναι αυτό που έχω βρει και βγαίνει 700$.

Τελευταία επεξεργασία από: napolitano, 13/03/2011 - 15:13


#506   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 13/03/2011 - 15:12

Καλωριζικο Σωτήρη απο μπαταρία πως παει ;


Να σαι καλα φιλε Γιαννη!
Θα μπορουσε να ειναι και καλυτερη.
Με bluetooth σβηστο, wifi ανοιχτο, φωτεινοτητα σχεδον τερμα, σερφαρισμα και τραδουδια κραταει κανα 3 ωρο :lol:
Οι 8 ωρες που λενε δεν υπαρχουν. Μονο ισως αν γραφεις μονο κειμενα.

#507   ivaggos

ivaggos

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vaggos1997

Δημοσίευση 13/03/2011 - 15:15

Δεν χωρανε πιο μεγαλες καμερες στο ipad 2 αν και εχει σχεδον το ιδιο παχος με το iphone 4...το iphone 4 ειναι τετραγονισμενο ενω το ipad 2 στρογγιλευει στις ακρες

Τελευταία επεξεργασία από: ivaggos, 13/03/2011 - 15:15


#508   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 13/03/2011 - 15:27

Να σαι καλα φιλε Γιαννη!
Θα μπορουσε να ειναι και καλυτερη.
Με bluetooth σβηστο, wifi ανοιχτο, φωτεινοτητα σχεδον τερμα, σερφαρισμα και τραδουδια κραταει κανα 3 ωρο :lol:
Οι 8 ωρες που λενε δεν υπαρχουν. Μονο ισως αν γραφεις μονο κειμενα.

Ok αυτό ήθελα να ξέρω οποτε με βλεπω για mbp 13 τότε μιας και το 15αρι πλέον μου είναι άχρηστο και είναι και 2009.

Τελευταία επεξεργασία από: dream21, 13/03/2011 - 15:28


#509   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/03/2011 - 15:33

τι σχεση εχει το ipad με το mac?ελα μ..νι στον τοπο σου... :o

#510   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 13/03/2011 - 15:44

Ok αυτό ήθελα να ξέρω οποτε με βλεπω για mbp 13 τότε μιας και το 15αρι πλέον μου είναι άχρηστο και είναι και 2009.


Απο ο,τι εχω διαβασει το 13αρι εχει αρκετα καλυτερη μπαταρια.

@billytilaver: macbook air 11" και ipad εχουν παραπλησιες διαστασεις σε οθονη και συνολο. Οποτε ενας υποψηφιος αγοραστης μιας φορητης συσκευης κοντα στις 10 ιντσες θα αμφιταλλαντευοταν (οπως εγω δηλαδη).

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες