Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad 2: Επιτυχία ή αποτυχία; Ας δούμε τι δήλωναν πέρυσι οι 'ειδικοί' για το 1o iPad...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 04/03/2011 - 19:45

Τώρα που ο θόρυβος από την ανακοίνωση του iPad 2 κόπασε και ενώ περιμένουμε την 11η Μαρτίου για την επίσημη κυκλοφορία του στην Αμερική (25 Μαρτίου το iPad 2 στην Ελλάδα) ήρθε η ώρα να καθίσουμε αναπαυτικά και να απολαύσουμε όλες τις βαρύγδουπες δηλώσεις αναλυτών, δημοσιογραφίσκων, ανταγωνιστών και λοιπόν "σχετικών" με την τεχνολογία οι οποίοι πέρυσι, αρχής γενομένης από την ημερομηνία ανακοίνωσης του 1ου iPad, προέβλεψαν την μεγαλειώδη αποτυχία της Apple, τον αφανισμό του iPad από τον ανταγωνισμό κ.α.

Φυσικά, τα 15 εκατομμύρια iPad που πωλήθηκαν σε μόλις 9 μήνες (Απρίλιος – Δεκέμβριος 2010) αντιστοιχώντας σε μερίδιο αγοράς μεγαλύτερο του 90% αλλά και οι διάφοροι τίτλοι και διακρίσεις που κατέκτησε για το 2010, όπως “Εφεύρεση της χρονιάς από το TIME“, “iPad: Gadget της χρονιάς από το T3“, “Το iPad στην 2η θέση των ερωτημάτων με τη μεγαλύτερη αύξηση για το έτος 2010” δείχνουν μία διαφορετική πραγματικότητα από αυτή των αναλυτών…

Αναρτημένη εικόνα


Η λίστα των εκπληκτικών αυτών δηλώσεων είναι πολύ μεγάλη, όσο μεγάλη άλλωστε είναι και η λίστα των αντί-Apple αναλυτών και "ειδικών" του τεχνολογικού χώρου οι οποίοι πασχίζουν να μας πείσουν για την ανωτερότητα των ανταγωνιστικών υλοποιήσεων, παραθέτωντας σεντόνια με ξερά specs και αδιαφορώντας για το τι πραγματικά ζητάει ο χρήστης. Όσο αυτοί συνεχίζουν τις προσπάθειες τους και για το 2011 εμείς θα διαβάσουμε τα παρακάτω "μαργαριτάρια", ελπίζοντας ότι και φέτος οι "ειδικοί" θα παραμείνουν το ίδιο γλαφυροί στις δηλώσεις τους ώστε και του χρόνου τέτοια εποχή να έχουμε αρκετό υλικό..

* "The recent launch of Apple, the iPad tablet, has won the award for the second edition of Fiasco Awards delivered this Thursday in Barcelona. From the more than 7,000 people who voted via the website www.fiascoawards.com, 4,325 have considered it the fiasco of the year." Fiasco Awards, 2010 (11 Μαρτίου 2010)

* "Don’t Believe the iPad Hype. Apple has sold out pre-orders of the forthcoming device, but it could all be a marketing tactic. By not manufacturing enough iPads for the initial launch date, is this a case of Apple shooting itself in the foot?" Mike Schuster, Minyanville.com (29 Μαρτίου 2010)

* "The iPad will remain an expensive, niche device compared to all-purpose netbooks.I think that one of the iPad’s most important uses will be for reading ebooks and publications. Even so, though, when it comes to the marketplace, netbooks will sales still far outstrip those of the iPad." Preston Gralla, PC World (30 Μαρτίου 2010)

* "As far as what this means to Apple, one thing to keep in mind: Even if the iPad sells more than the iPhone did in its first year, it’s still only around 5% of the company’s revenue. So it’s a very small slice. From there, it probably doesn’t grow as large as the smartphone market. So, if you’re buying under rumors, keep perspective in mind. The iPad’s a great product, but it’s probably not a game-changer." Eric Bleeker, Analyst, Fool.com (31 Μαρίου 2010)

* "I don’t get it. It costs $500 for the basic model, when you could get a laptop with a lot more functionality for about the same price. The iPad hype machine has been in full effect this week, and I still think it’s just that—hype." Alex Cook, Frontier Outlook (3 Απριλίου 2010)

* "The first troubling sign is the fact that you can still get an iPad today. They didn’t sell out. The pure slate form factor has failed all these years because, other than for vertical applications, people want and/or need a keyboard for regular use. The fact of the matter is that a touch screen or bluetooth keyboard just doesn’t compensate.” Jonathan Yarmis, Ovum, part of Datamonitor Group (6 Απριλίου 2010)

* "Which means I end up on the iPad — and tablets more generally — where I started. Tablets will not create a new category, but will supplant (or merge with) one or more of the current substitutes: smartphones or netbooks.Here I am less optimistic about the iPhone and webOS than I am about Android. " Joel West, professor of Innovation & Entrepreneurship, College of Business at San José State University (30 Μαϊου 2010)

* "Not only is Apple typically lost in the enterprise, but it focuses very little of its time there. And with a new, potentially more compelling tablet coming — the Cisco Cius — the iPad’s success in the corporate world could be short-lived.” Don Reisinger, Channel Insider (5 Αυγούστου 2010)

* "Our tablet will be better than the iPad." Chang Ma, VP Marketing, LG (20 Αυγούστου 2010)

* "For those of us who live outside of Apple’s distortion field, we know that 7″ tablets will actually be a big portion of the market and we know that Adobe Flash support actually matters to customers who want a real web experience." Jim Balsillie, Research In Motion (20 Οκτωβρίου 2010)

* "There could literally be millions of first-generation iPads gathering dust in people’s home offices already. This product is the tech industry’s biggest MacGuffin yet." Paul Thurrott, Windows IT Pro (23 Οκτωβρίου 2010)

* "Steve Jobs never says anything without thinking through it carefully. But I think in this case he may be a little afraid of this category. And he’s finding whatever he can to attack because he sees [seven-inch tablets] as a challenge to the dominance of the iPad." Adam Hanin, VP Marketing, Viewsonic (1 Νοεμβρίου 2010)

* "We hope our tablet PCs can reach a global market share of 10-20% initially, and become the market leader in two to three years." Gianfranco Lanci, CEO/President, Acer (26 Νοεμβρίου 2010)

* "I can’t imagine anyone under the age of 30 wanting an iPad. A PS3, Wii, GameBoy, or even a useful laptop maybe, but an iPad? Furthermore, I do not recall ever seeing anyone under 30 actually using an iPad." John C. Dvorak, PC Mag (13 Δεκεμβρίου 2010)


[best quotes from asymco]
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ivaggos

ivaggos

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vaggos1997

Δημοσίευση 04/03/2011 - 20:14

Τίποτα από αυτά που λένε οι ειδικοί δεν βγεικε πραγματικό τελικα !!!

#3   redararas

redararas

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/03/2011 - 20:18

Η ιστορία βρίθει περιπτώσεων, όπου έγκριτοι αναλυτές απέρριπταν νέες τεχνολογίες, γιατί είχαν απορροφηθεί τόσο πολύ από τον παρόν. Προτάσεις που ανέτρεπαν το status quo τις θεωρούσαν γελοίες. Η πιο χαρακτηριστική περιπτώση από τις παραπάνω είναι του Alex cook, που ειλικρινώς δηλώνει "I don't get it". Τα trends στην τεχνολογία τρέχουν με τόση ταχύτητα που αρκετοί, ακόμα και ειδικοί, μένουν πίσω. Ακόμα θυμάμαι ένα άρθρο στο wired κάπου το 1994, όπου ο συντάκτης αναρωτιουνταν αν χρειάζεται πραγματικά το Internet!!!!

#4   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/03/2011 - 20:18

εαν ετσι ηταν οι "ειδικοι"... εγω που δεν ειμαι τεχνικος και ειμαι ενας απλος χρηστης προεβλεπα απο την ελευση του πως ολοι στο τελος της χρονιας θα μιλανε για το iPad... οι "ειδικοι" μαλλον εθελοτυφλουν μου φαινεται... :lol:

#5   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 04/03/2011 - 20:33

Πολλή πλάκα· το ένα καλύτερο απ'το άλλο!

Η αλήθεια είναι ότι τη στιγμή που βγήκε όντως η χρησιμότητά του δεν ήταν εμφανής· η υποστήριξή του, όμως, από τους devs, η απλότητα του interface και το επιτυχημένο marketing οδήγησαν στην τρομακτική επιτυχία ως ένας αυτοαυξανόμενος μηχανισμός.

#6   lazlo

lazlo

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/03/2011 - 21:31

Φιλε Βασιλη... πιστευω οτι θα εισαι ο πρωτος που θα παρει το iPad...
Αληθεια για πιο λογο το θελεις?
Αν εχεις το παλιο για πιο λογο θα πεταξεις ΤΟΣΑ πολλα λεφτα για το 2??????
Σου περισσευουν Τοσα λεφτα????
το καινουργιο δηλαδη θα κανει και καφε???
εμενα βασικα ΔΕΝ μου μενουν (οπως και πολλα αλλα εκκατομυρια ελληνων) ευρα για πεταμα!!!
ΟΤΙ εκανε το πρωτο το κανει και το δευτερο... εχω δει απο κοντα κολημενα ατομα που ΜΟΛΙΣ πηραν το πρωτο ειδαν την ειδηση και πανε για το δευτερο ενω δεν εχουν στον ηλιο μοιρα (οπως πλεον και ΟΛΟΙ μας)...
Κοιταξτε λεω εγω να μεινει κανενα ευρω στην τσεπη και αυτα τα ipadια ειναι για καποιους λεφταδες πλεον!!!!
Βιβα ο steve Jobs που εχει χεστει στο εκκατομυριο!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από: lazlo, 04/03/2011 - 21:32


#7   Aelaos

Aelaos

    iPH Enthousiast

  • 494 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/03/2011 - 21:57

Δεν ξέρω αν θα το πάρει πρώτος ο Βασίλης , εγώ πάντως περιμένω την ημέρα προπαραγγελιών του Γερμανικού Apple Store . Και σχετικά με το οικονομικό, από την στιγμή που μπορώ να πουλήσω το παλιο και να δώσω κάποια παραπανω για να πάρω το καινούργιο , δεν νομίζω πως είναι και η τρομερή χρηματική επιβάρυνση . Αν δουλεύεις και δεν έχεις οικογενειακές υποχρεώσεις , μπορείς να το πάρεις κόβοντας από άλλα. Άλλοι γουστάρουν να πηγαίνουν κάθε Σάββατο μπουζούκια και να σκορπούν λουλούδια , ή άλλοι να αγοράζουν επώνυμα ρούχα , ο καθένας έχει τα χόμπυ του και ξοδευει τα λεφτά που μπορεί για αυτό. Και δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα ; όποιος μπορεί να τα δώσει τα δίνει , αυτός που δεν έχει ή δεν χαραμίζει τα 500€ για το iPad , δεν τα δίνει . Γούστο του και καπέλο του. Και εξάλλου γιατί καποιος πιτσιρικάς να μην ασχοληθεί με την συσκευή αγοράζοντας ένα καλό μεταχειρισμένο iPad 1 ,να μπει στο κλίμα και γιατί όχι να ασχοληθεί με τον προγραμματισμό του . 2.000.000.000$ πήραν οι developers του iOS το 2010. Γιατί κάποιος νέος να μην το δει πιο ζεστά και αυτό το θέμα ,από το να κάθετε να ασχολείτε με μια σχολή του κ..ου που δεν θα του δώσει τίποτα παρά χαμένο χρόνο και χρήμα.

#8   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 04/03/2011 - 22:55

Το 1ο iPad το απέκτησα μόλις κυκλοφόρησε. Λίγους μήνες πριν το πούλησα γιατί περίμενα ότι θα κυκλοφορήσει το iPad 2. Δεν ήταν μυστικό. Το έγραψα και σε δημοσίευμα στην 1η σελίδα ότι το iPad 2 θα έρθει πολύ γρήγορα στην Ελλάδα. Στις 26 Μαρτίου, πρώτα ο θεός θα πάρω το iPad 2.

Όπως σε όλα τα iDevice έτσι και εδώ ο χρυσός κανόνας είναι να αγοράζεις μόλις κυκλοφορήσει και να πουλήσεις μετά από 10-11 μήνες. Η μεταπωλητική αξία των iOS device είναι πάρα πολύ υψηλή και άνετα μπορείς κάθε χρόνο να αποκτάς το νέο προϊόν εφόσον έχεις φροντίσει να πουλήσεις το παλιό μοντέλο την κατάλληλη χρονική στιγμή. Τα επιπλέον χρήματα που θα χρειαστεί να καταβάλεις είναι ελάχιστα.

Στην ουσία το μεγάλο κόστος είναι μόνο την 1η φορά αγοράς. Το ίδιο συμβαίνει και με το iPhone, όπου αν συνυπολογίσεις την επιδότηση τα πράγματα είναι ακόμα καλύτερα. Κάθε χρόνο μπορείς να έχεις "δωρεάν" το επόμενο μοντέλο, εφόσον πουλήσεις έγκαιρα το παλιό. Λεφτά από πώληση + επιδότηση = δωρεάν νέο μοντέλο.
Behind the Scenes...

#9   vagreek

vagreek

    iPH User

  • PipPip
  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2011 - 00:43

Ποια εκδοση σκοπευεις να παρεις?

#10   otinane

otinane

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2011 - 00:57

Αυτη η ερωτηση με βασανιζει κ εμενα ειδικα οσο περναει κ ο καιρος.
Μια λευκο μια μαυρο απο την αλλη WiFi κ οχι 3G!!!
Λεω μεσα μου ελα μωρε για 1 μηνα το χρονο να παρω το 3G? αφου εχω το iPhone4 τι να το κανω κ εκει???
Και ισως αυτη να ειναι η σημαντικοτερη μου διαπιστωση για το πιο μοντελο να επιλεξω. Απο την αλλη το οτι δεν θα εχω aGPS λιγο με χαλαει ωραιο θα ητανε σε τετοιες διαστασεις!!! Αλλα αξιζει τα λεφτα του ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ που κοβουμε απο παντου κυριοέλτικα....

Μετα με βασανιζει το size!!! οπως λενε size matters! οποτε παω για το 64GB WiFi....Σημερα τουλαχιστον μετα απο 1 χρονο.....βλεπουμε

[ΕΔΙΤ] Με στο βασανο ρε πεδι μου ειμαι ...Μελοδραμα το εκανα... :P
Τωρα το ειδα που ξαναδιαβασα την απαντηση μου χεχε

#11   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2011 - 01:00

παρε 1 ipad wifi+3g 16 GB ανοιξε και εναν mobileme account me 99$ και θα εχεις 36 GB αποθηκευτικο χωρο... :)

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 05/03/2011 - 01:01


#12   vagreek

vagreek

    iPH User

  • PipPip
  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2011 - 01:04

Συμφωνω. Σε λευκο...

#13   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2011 - 01:09

περι ορεξεως..... :)

#14   strimis

strimis

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2011 - 09:14

Χαχαχα!!!Οι τυποι ειναι απιστευτοι!!!Λοιπον εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι οι "ειδικοι" ειναι κατι σα τους κριτικους θεατρου.Ζουν στο δικο τους κοσμο και μιλουν για τα δικα τους "θελω" και "πιστευω"
Τωρα περα απο την πλακα πιστευω οτι το iPad και γενικα τα tablet pc ειναι ο Θανατος των netbook.Και αυτο το λεω για 2 λογους.Σε οσα netbook και αν εχω κατσει να ασχοληθω ακομα και με 10" οθονη,νιωθω οτι βγαζω τα ματια μου.Αντιθετως ακομα και στο χειριστο Zte V9 ενιωθα ανετα.Και δευτερον ειναι το βαρος παιδια.Οταν το iPad εχει βαρος 601gr και το καλυτερο netbook φτανει στα 1,1kg τοτε εχει διαφορα.Εγω προσωπικα δε θα επαιρνα τπτ απο ολα αυτα επειδη δεν χρειαζομαι φορητο υπολογιστη ειτε ειναι laptop ειτε netbook ειτε tablet.Αν ομως ποτε εμπαινα στο τρυπακι να αγορασω κατι απλα για να το χω αυτο θα ηταν tablet με το iPad στο πισω μερος του μυαλου μου.

#15   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 05/03/2011 - 09:36

To iPad WiFi νομίζω καλύπτει όσους έχουν jailbroken iPhone λόγω του MyWi το οποίο θεωρώ από τις πιο Must-Buy αγορές του Cydia. Όσον αφορά το θέμα της χωρητικότητας είναι καθαρά θέμα αναγκών...
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες