Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS 4.3 και Jailbreak. Τι πρέπει να προσέξετε...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
57 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 07/03/2011 - 21:03

Το iOS 4.3 GM είναι διαθέσιμο εδώ και μερικές ημέρες για τους developers ενώ στις 11 Μαρτίου αναμένεται η επίσημη διάθεση του firmware μέσω του iTunes. Ευκαιρία λοιπόν να ενημερωθούμε για τα διάφορα θέματα που μας αφορούν γύρω από το Jailbreak του συγκεκριμένου firmware...

1. Το iOS 4.3 περιέχει μία σημαντική προσθήκη ασφαλείας, το ASLR (Address Space Layout Randomization), η οποία αναμένεται να προκαλέσει επιπλέον προβλήματα στους επίδοξους jailbreakers:

ASLR basicaly means that the program libraries, the dynamic linker, the program stack and for some selected binaries also the main binary are loaded at different (random) addresses in memory. This makes the process of exploitation a lot harder. In the general case this means that instead of one security hole the attacker needs atleast another security hole that allows him to determine/leak the memory addresses on your iPhone. Therefore antid0te increases the cost (time, money, resources) for an attacker to write a successfull exploit.

Όπως αναφέρει και ο BigBoss, η προσθήκη του ASLR δημιουργεί πολλά προβλήματα στο mobile substrate του συστήματος με αποτέλεσμα tweaks όπως τα Winterboard, SBSettings, BiteSMS, Folder Enhancer κ.α να μην λειτουργούν. Αν είστε φίλοι του jailbreak καλό θα ήταν να ΜΗΝ αναβαθμίσετε στο iOS 4.3 GM αλλά ούτε στο iOS 4.3, όταν αυτό διατεθεί επίσημα στις 11 Μαρτίου, και να αναμείνετε στις οθόνες σας για περαιτέρω ενημέρωση από την jailbreak κοινότητα:

As always, I give my standard warning not to update and wait for the jailbreak release. This time, I am giving some extra caution, however.

With 4.3 comes apple’s implementation of address space layout randomization (ASLR). In short, this will mess up the way mobile substrate works. You will need a new mobile substrate in order to use your favorite tweaks such as winterboard, sbsettings, bitesms, folder enhancer, etc. So you should definitely avoid 4.3 until an “official” jailbreak is released for it.


2. Αν είστε από τους βιαστικούς οι οποίοι αναβάθμισαν στο iOS 4.3 GM καλό θα ήταν να κατεβάστε άμεσα την τελευταία έκδοση του TinyUmbrella η οποία υποστηρίζει το iOS 4.3GM και να σώσετε τα αντίστοιχα SHSHs blobs:

This update provides iOS 4.3 GM support as well as uses your system proxy settings when launching the TinyUmbrella loader. I've also made a few tweaks to streamline the currently saved shshs. I'm still working on the windows recovery kick out fix for 4.2.1 - I should have that finished this week (hopefully). Enjoy

Εμείς από την πλευρά μας δεν μπορούμε παρά να σας παροτρύνουμε να παραμείνετε στο πλήρως jailbreakable iOS 4.2.1 για μερικές ακόμη ημέρες και να περιμένετε τις εξελίξεις γύρω από το jailbreak του iOS 4.3 προτού αποφασίσετε να αναβαθμίσετε την συσκευή σας...
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 07/03/2011 - 21:33

περιπλεκονται τα πραγματα...

#3   ainerone

ainerone

    iPH Addict

  • 740 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2011 - 21:35

Ασχημα τα πραγματα....Πολυ ασχημα.... <_<

#4   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/03/2011 - 21:35

Λογικό είναι.. Με κάθε νεο iOS δυσκολεύει και πιο πολύ η διαδικασία του JB.. Δεν ξέρω αν σιγά σιγά, τελειώνει και αυτό..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#5   UsualSuspect

UsualSuspect

    iPH Member

  • 320 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:billavg

Δημοσίευση 07/03/2011 - 21:35

το sbsettings και το activator μια χαρά δουλεύουν

#6   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2011 - 21:43

με κατι τετοιες ανακοινωσεις
χαιρομαι που το εδωσα το4ρι
βεβαια σε καθε καινουρια εκδοση τα ιδια εχουμε....
ισως να δουμε και εδω μια μονιμη λυση tethered jb

#7   gpap2004

gpap2004

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2011 - 22:00

Εγω πάντως δεν εχω κανενα σχεδον προβλημα με τη cydia. 4.3 GM jailbreak ,tethered βεβαια, κ το μονο που δεν μου δουλεψε ειναι το plugin του lockinfo για το ToDo lite. Εβαλα το plugin για το things , κ ολα καλα.
Επισης το installous μπαινει καλα, αλλα οταν κανω download χανεται το ipa αρχειο που κατεβασα. Θελει αναβαθμιση για 4.3 κ θαναι οκ. Εφαρμογες που μου δουλευουν: iblacklist,sbsettings, lockinfo, quicklock2, kuanchai , ifile, novoicemail, activator, lockdown pro, notifier + .

Πάντως ο safari είναι όλα τα λεφτά. Ταχυτατος πλεον. Αυτη τη στιγμη γραφω απο τον safari του iphone κ μαλιστα χωρις 3g δικτυο!!!

Τελευταία επεξεργασία από: gpap2004, 07/03/2011 - 22:04


#8   nikolakis91

nikolakis91

    iPH Enthousiast

  • 549 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:nikolakis91

Δημοσίευση 07/03/2011 - 22:13

Εγω πάντως δεν εχω κανενα σχεδον προβλημα με τη cydia. 4.3 GM jailbreak ,tethered βεβαια, κ το μονο που δεν μου δουλεψε ειναι το plugin του lockinfo για το ToDo lite. Εβαλα το plugin για το things , κ ολα καλα.
Επισης το installous μπαινει καλα, αλλα οταν κανω download χανεται το ipa αρχειο που κατεβασα. Θελει αναβαθμιση για 4.3 κ θαναι οκ. Εφαρμογες που μου δουλευουν: iblacklist,sbsettings, lockinfo, quicklock2, kuanchai , ifile, novoicemail, activator, lockdown pro, notifier + .

Πάντως ο safari είναι όλα τα λεφτά. Ταχυτατος πλεον. Αυτη τη στιγμη γραφω απο τον safari του iphone κ μαλιστα χωρις 3g δικτυο!!!

φίλε θέλω να σταθώ λίγο στην πρόταση που λες για το safari!είναι όντως ποιο γρήγορο όπως ακούγεται?

#9   adriano7

adriano7

    iPH User

  • 103 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2011 - 22:45

Μου φαινεται πολυ περιεργο που στην Apple δεν εχουν καταλαβει πως ενας πολυ μεγαλος παραγοντας της επιτυχιας ειναι το jailbreak. Σκεφτείτε απλα ποσους λιγοτερους αγοραστες θα ειχε η συσκευη αμα ηταν αδυνατο να γινει j/b.

#10   JamesR21

JamesR21

    iPH Addict

  • 784 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2011 - 22:49

+1 Συμφωνώ απόλυτα.

#11   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 07/03/2011 - 22:57

Μου φαινεται πολυ περιεργο που στην Apple δεν εχουν καταλαβει πως ενας πολυ μεγαλος παραγοντας της επιτυχιας ειναι το jailbreak. Σκεφτείτε απλα ποσους λιγοτερους αγοραστες θα ειχε η συσκευη αμα ηταν αδυνατο να γινει j/b.

κ ομως δεν ειναι αυτονοητο το jb για οσους παιρνουν iphone. δες εδω http://isource.com/2...g-at-almost-10/ κ θα καταλαβεις. ενταξει λιγο παλια τα στοιχεια αλλα δε μπορει να εχουν αλλαξει δραματικα μεσα σε εναμιση χρονο.

#12   nikolakis91

nikolakis91

    iPH Enthousiast

  • 549 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:nikolakis91

Δημοσίευση 07/03/2011 - 23:01

Μου φαινεται πολυ περιεργο που στην Apple δεν εχουν καταλαβει πως ενας πολυ μεγαλος παραγοντας της επιτυχιας ειναι το jailbreak. Σκεφτείτε απλα ποσους λιγοτερους αγοραστες θα ειχε η συσκευη αμα ηταν αδυνατο να γινει j/b.

φίλε μου με βρίσκεις απολύτως συμφωνώ μαζί σου!εγώ ας πούμε ποτέ δεν θα πέρνα ένα iphone αν δεν υπήρχε η δυνατότητα του σπασίματος καθώς και οι διαφορές δυνατότητες που προσθέτει!αν και να σου πω την αλήθεια πολύ πιθανόν να το κάνουν όσο δύσκολο χρειάζεται για να μπορούν να το σπάνε οι jailbreakers έτσι ώστε να μην αποθαρρύνονται και οι developers και δεν δημιουργούν εφαρμογές για το Appstore γνωρίζοντας ότι πολύ δεν αγοράζουν τις εφαρμογές τους! ;) σωστός?

#13   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2011 - 23:13

Η apple θέλει να υπάρχει το JB διαφορετικά θα είχε κλείσει όλες τις τρύπες! Κοτζάμ apple λέτε να μη μπορεί? Οταν αποφασίσει να το κάνει θα το κάνει και μέσω hardware πχ iphone 5.

#14   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 07/03/2011 - 23:15

φίλε μου με βρίσκεις απολύτως συμφωνώ μαζί σου!εγώ ας πούμε ποτέ δεν θα πέρνα ένα iphone αν δεν υπήρχε η δυνατότητα του σπασίματος καθώς και οι διαφορές δυνατότητες που προσθέτει!αν και να σου πω την αλήθεια πολύ πιθανόν να το κάνουν όσο δύσκολο χρειάζεται για να μπορούν να το σπάνε οι jailbreakers έτσι ώστε να μην αποθαρρύνονται και οι developers και δεν δημιουργούν εφαρμογές για το Appstore γνωρίζοντας ότι πολύ δεν αγοράζουν τις εφαρμογές τους! ;) σωστός?

ναι μα το jb δεν ειναι μονο για σπασμενες εφαρμογες..

#15   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 07/03/2011 - 23:15

Ας μη ξεκίνησουμε πάλι τις θεωρίες συνομωσίας.. Για το αν μπορεί να τα κλέισει ή όχι. Ή το οτι η Dev-Team είναι μεσα στην Apple...
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες