Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ενεργοποιήστε το Home Sharing στο iOS 4.3


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
27 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   atma

atma

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2011 - 16:12

Κι αν έχεις το iTunes Library που έχω εγώ (που το διαβάζει από NAS server) και είναι περίπου 80 GB μόνο τα mp3's κάνει 10 ώρες να το φορτώσει... Τέσπα καλή λειτουργία neverthelessss

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   zografos

zografos

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2011 - 22:26

Κι εγώ έτσι το έχω, αλλά είναι αρκετά μεγαλύτερο :rolleyes: και πράγματι κάνει αρκετό χρόνο ... και το κακό είναι ότι κάθε φορά διαβάζει από την αρχή (σχεδόν) εξώφυλλα κλπ ...

Anyway, η λειτουργία είναι καλή, χρειαζότανε και είμαι σίγουρος ότι όπως πάντα, θα βελτιωθεί σε επόμενες versions ...

#18   TheTeacher

TheTeacher

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2011 - 22:29

Ρε φίλε iLuxus, δεν είμαστε και τόσο άσχετοι... Μπορεί να μήν ξέρουμε γαλλικά αλλά από συσκευές και προγράμματα γνωρίζουμε. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει χωρίς υφάκι και γαλλική φινέτσα ας το κάνει... Υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με το firewall των Windows... Εκτός αν πρέπει και ο υπολογιστής να έχει wi-fi και όχι να είναι συνδεμένος με καλώδιο στον router (όπως στην περίπτωσή μου)

#19   dekaneas

dekaneas

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/03/2011 - 22:33

Καλησπέρα σας

έκανα ολες τις παραπάνω διαδικασεις στο itunes με μια μικρη λεπτομέρια.Εχω το updated σε 4.3 IP4 αλλά οταν πηγαίνω Ρυθμισεις > ipod δεν υπαρχει πουθενά το πεδίο Οικιακή κοινή χρηση!!!!
Τι μπορει να συμβαίνει;

#20   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2011 - 22:41

Κύριοι υπάρχει ένα πολύ αναλυτικό support document της Apple που βοηθάει πολύ όλους που δεν έχουν ξαναπεράσει την διαδικασία στο παρελθόν. Ειδικά στα 7 υπάρχει θέμα και με το firewall. Ο οδηγός είναι για υπολογιστές αλλά βοηθάει πολύ στο troubleShooting.

Resolution
Verify System Requirements

Home Sharing in iTunes requires two or more computers, with each:

On the same Wi-Fi or Ethernet network.
Using iTunes 9 or later.
Having Home Sharing enabled, the same iTunes or App Store account, and the password correctly entered.
Check Local Network Connectivity

Home Sharing requires both computers to be connected via Ethernet or Wi-Fi to the same local network in order to view, play, and import content between iTunes libraries. You can determine if your computers are on the same local network if their network configuration specifies the same router IP address. The router address will be a set of 4 numbers separated by periods. To locate your device's router IP address, navigate to the following locations:

Mac OS X: Apple () menu > System Preferences > Network
Windows XP: Start > Control Panel > Network Connections > [Network Connection Name] > Support
Windows Vista: Start > Control Panel > Network and Internet > Network and Sharing Center > View Status > Details
Windows 7: Start > Control Panel > Network and Internet > Network and Sharing Center > [Network Connection Name] > Details
Note: In Windows the router address will be listed as either "Default Gateway" or "IPv4 Default Gateway."

Verify iTunes Settings

In order to use Home Sharing with multiple computers, you must configure Home Sharing on each computer. In addition, each Home Share must use the same iTunes or App Store account name.

A maximum of five computer can use Home Sharing at one time. If this limit has been reached and you want to add a new Home Share, turn off Home Sharing on one or more computers using the Advanced menu in iTunes.

Check Firewall Settings

If you have a firewall enabled in your router or computer, make sure that the firewall is not blocking communication between your computers. Home Sharing uses TCP port 3689 and UDP port 5353 to communicate with other copies of iTunes.

For Mac OS X 10.5 or later, you don't have to edit the port addresses, but make sure the firewall in Apple () menu > System Preferences > Security > Firewall are not set to:

Block all incoming connections
Allow only essential services
If you use another operating system, firewall software, or hardware, check the documentation on how to open TCP port 3689 and UDP port 5353.

Verify iTunes account used

With iTunes 10.1 or later, iTunes will display the iTunes account for which you've turned on Home Sharing in the Advanced menu. In the Advanced menu, look for Turn off Home Sharing ("iTunes account") where "iTunes account" is the name of the iTunes account with Home Sharing turned on. Check all computers using Home Sharing to make sure that the same iTunes account is displayed on each computer.

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 10/03/2011 - 22:43


#21   manos2642

manos2642

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/03/2011 - 23:43

παιδια καλησπερα εκανα την διαδικασια τοσες φορες αλλα τιποτα~~!!!
δεν μου βγαζει πουθενα κοινοχρηστα!

#22   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 10/03/2011 - 23:58

Ρε φίλε iLuxus, δεν είμαστε και τόσο άσχετοι... Μπορεί να μήν ξέρουμε γαλλικά αλλά από συσκευές και προγράμματα γνωρίζουμε. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει χωρίς υφάκι και γαλλική φινέτσα ας το κάνει... Υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με το firewall των Windows... Εκτός αν πρέπει και ο υπολογιστής να έχει wi-fi και όχι να είναι συνδεμένος με καλώδιο στον router (όπως στην περίπτωσή μου)

'Φίλε' δάσκαλε! (TheTeacher),

Το πόσο άσχετος είσαι (η δεν είσαι!) σε αφορά. Τώρα αν παρατήρησες τα ποστ πάνω από το δικό μου, ήτανε ποστ που ζητούσανε κάποια βοήθεια. Παρόλο λοιπόν τον οδηγό που βρίσκετε πάνω πάνω, σημαίνει ότι κάτι δεν καταλάβαν. Κάθισα λοιπόν όσο ποιο άπλα γίνεται (ποιο απλά και από το πρώτο ποστ) να τα ξαναγράψω αναλυτικότερα, για αυτά τα παιδιά. Αν εσένα τώρα δεν σε βοήθησε σε τίποτα, υπάρχουν δυο περιπτώσεις! Η το πρόβλημα σου είναι διαφορετικό από αυτό που ζητήσανε τα παιδιά παραπάνω (γιατί δεν εμφανίζεται το πεδίο 'Οικιακή κοινή χρήση' το οποίο έχει σχέση με την ενεργοποίηση του Home Sharing), η κάτι δεν κάνεις σωστά.




Υ.Γ. Όσο για τη γαλλική φινέτσα, και το υφάκι καλύτερα να μην το σχολιάσω, γιατί πρώτο δεν είναι του παρόντος, και δεύτερο θα πάει μακριά η κουβέντα.

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 11/03/2011 - 00:01

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#23   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 11/03/2011 - 00:09

Και αν έχεις 600 GB Library, άντε να στο φορτώσει... :blush:

Άπειρες φορές είμαι με το iPad και θέλω να παίξω μουσική και video που βρίσκονται στο Mac.

Για να δούμε, ξεκινάω από.....τώρα.(Πόση ώρα θα πάρει να το φορτώσει? 8) )

#24   zografos

zografos

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2011 - 00:59

Εγώ μέχρι σήμερα δούλευα StreamToMe με εξαιρετικά αποτελέσματα ... και μάλλον, μέχρι τουλάχιστον να βελτιώσει η Apple το Home Sharing στο iOs, θα παραμείνω εκεί ... Δοκίμασε το αν θέλεις !

#25   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 11/03/2011 - 01:33

Oύτε εγώ πάντως μπορώ να το κάνω.. Ίσως φταίει τίποτα απο τις ρυθμίσεις firewall

#26   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 11/03/2011 - 11:42

Εγώ μέχρι σήμερα δούλευα StreamToMe με εξαιρετικά αποτελέσματα ... και μάλλον, μέχρι τουλάχιστον να βελτιώσει η Apple το Home Sharing στο iOs, θα παραμείνω εκεί ... Δοκίμασε το αν θέλεις !


Θα το δώ φίλε μου.

Πάντως και το Home Sharing είναι πολύ καλό. Πήρε βέβαια ένα 20 λεπτο να το φορτώσει αλλά δουλεύει μια χαρά.

#27   theots

theots

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/09/2011 - 11:53

Γεια σας χρειάζομαι βοήθεια!Παλαιότερα χρησιμοποιούσα κανονικά το Home Sharing αλλά τώρα αντιμετωπίζω προβλήματα και δεν μπορώ να ενεργοποίησω το Home Sharing.Ακολουθώ κανονικά τις οδηγίες αλλά δεν μπορώ να βρω την βιβλιοθήκη του iTunes ούτε υπάρχει η επιλογή "Κοινόχρηστα" και επιπλέον η συσκευή δεν εμφανίζεται στην λίστα με τα "shared devices" αν και έχω το home sharing enabled. Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλα δεν έχω βρει λύση.Μπορεί να φταίει το γεγονός ότι πρόσφατα άλλαξα router?.Σας παρακαλώ βοήθεια!

#28   Dante897

Dante897

    iPH Enthousiast

  • 386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/09/2011 - 12:23

Λοιπον, πρεπει να υπαρχει οντως bug, εμενα δουλευει κανονικα, αλλα στο ακυρο σταματαει να δουλευει, δεν ξερω αν ειναι με βαση ποση ωρα τρεχει το iTunes, αλλα σταματαει και στο iPhone 4 iOS 4.3.3 και στο iPad 2 iOS 4.3.3 μου, το iTunes ειναι allowed στο firewall μου κανονικα εννοειτε. Θα ειναι κατι οπως το bug με το iPod.app(ειναι εκει απο το iOS 4.1 δεν ξερω για παρακατω) οταν αλλαζεις το Repeat all σε Repeat one και παλι Repeat all κολλαει και κανει Repeat one. Να δουμε ποτε θα τα φτιαξουν...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες