Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

H AT&T παίρνει μέτρα κατά του μη-εξουσιοδοτημένου Tethering (π.χ MyWi)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
41 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   chrispaok97

chrispaok97

    iPH Member

  • 298 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:chrispaok97

Δημοσίευση 18/03/2011 - 15:36

Δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα γτ εχω cosmote..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   maserrr

maserrr

    iPH Elite Poster

  • 2.989 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:maserrr

Δημοσίευση 18/03/2011 - 16:05

Ενταξει, ας μην τρελαινόμαστε. Εμεις εχουμε το μαχαιρι εμεις και το πεπονι.
Αν τον κάνει αυτο η vodafone θα φυγουμε. Ιδιως τωρα με την κριση που μας παρακαλουνε ολες οι εταιρειες να μας εχουνε πελατες.
Απλουστατο.



και αν το κανουν ολοι οι παροχοι?ποιος κραταει το μαχαιρι΄? ;)

#18   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/03/2011 - 16:05

Φίλε, νομίζεις πως έχεις και το πεπόνι και το μαχαίρι. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο ψέμα από τον ανταγωνισμό στις εταιρείες κινητής. Και αλλού να πας το teathering, όταν έρθει η ώρα, θα το πληρώσεις.

Το άρθρο κακός διαχωρίζει το iPhone. Ο τζερτζελες δεν έγινε για το iPhone, απλά είναι το παράδειγμα. Η AT&T μιλάει για SMARTPHONES.

#19   tfd1978

tfd1978

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 18/03/2011 - 16:16

@ktzaf εχω την εντυπωσει οτι αν και λεει smartphone εννοει το iphone. Αλλωστε παγκοσμια ειναι το μονο τηλεφωνο που πρεπει να πληρωσεις για να εχεις thethering (σε καποιες εταιρειες). Γιατι ας πουμε στα android, δεν υπαρχει αυτο πουθενα. Μονο η vodafone και η at&t νομιζω την κανει αυτη την μαγκια. Οπως και στην δικη μας vodafone, εαν εχεις πχ, desire, desire hd ή οποιοδηποτε αλλο android smartphone, το tethering ειναι δωρεαν. Μονο στο iphone μπουρουνε να το κοντρολαρουνε, γιατι βοηθαει και η ιδια η apple σε αυτο!!!

#20   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/03/2011 - 16:21

Οι κωδικοί αφορούσαν μόνο όσους παραπονέθηκαν και μόνο για το υπόλοιπο του συμβολαίου τους όχι επ άπειρο. Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως κρατάω ακόμα το πρόγραμμα που έβαλα με το 3Gs γιατί απλά οι τιμές ανεβαίνουν και οι παροχές συνεχώς μειώνονται σε συντονισμό και με τους άλλους 2 και σύντομα με το παγιο που εχω τώρα όχι 1Gb data δεν θα μου δίνουν αλλά ούτε 1Mb.

#21   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 18/03/2011 - 16:31

@ktzaf εχω την εντυπωσει οτι αν και λεει smartphone εννοει το iphone. Αλλωστε παγκοσμια ειναι το μονο τηλεφωνο που πρεπει να πληρωσεις για να εχεις thethering (σε καποιες εταιρειες). Γιατι ας πουμε στα android, δεν υπαρχει αυτο πουθενα. Μονο η vodafone και η at&t νομιζω την κανει αυτη την μαγκια. Οπως και στην δικη μας vodafone, εαν εχεις πχ, desire, desire hd ή οποιοδηποτε αλλο android smartphone, το tethering ειναι δωρεαν. Μονο στο iphone μπουρουνε να το κοντρολαρουνε, γιατι βοηθαει και η ιδια η apple σε αυτο!!!

Συμφωνώ εν μέρη. Ήθελα να αναφερθώ σε αυτό αλλά μου βγαίνει η πίστη να ποσταρω από το κινητό. Η Google στο desire που εχω το teathering to υποστηρίζει, ακόμα και με δικό του widget. Υπάρχουν όμως στην αμερική και εφαρμογές για teathering. Εκεί τι έγινε? Ζητήθηκε από την Google να τις αφαιρέσει από το market και έτσι και έγινε. Τι ακολούθησε ολως είναι το ενδιαφέρον. Οι χρήστες android τα πήραν, και απαίτησαν να αποκατασταθούν αυτές οι εφαρμογές, πράγμα που έγινε. Και εδώ είναι η διαφορά κε την apple και ο λόγος που λένε πως το android είναι open. Ή πιο open τουλάχιστον. Η Google και οι εταιρίες κινητής βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο γιατί στο android δεν χρειάζεσαι jailbreak Δλδ rooting για να βάλεις 3d party apps. Έτσι αρκούσε ο developer του κάθε teathering προγράμματος να το διαθέσει μόνος του και τέρμα.

Αν όμως μπορέσουν να πιστοποιούν ποιο traffic είναι από teathering, πάει το παιχνίδι. Εγώ πιστεύω πως για την ώρα απλά προειδοποιούν μολις μπορούν να αποδείξουν πως κανείς χρήση teathering θα αρχίσει το αρμεγμα.

#22   fatman

fatman

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2011 - 16:39

αν κάποιος μπει στον κόπο να διαβάσει τα σχόλια των χρηστών θα δεί οτι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα παρουσιάζει αυτό το πόστ...
http://modmyi.com/fo...| Homepage All)

...Bottom line they couldn't prove it so they apologized and removed issue from his account with no changes...
...I told AT&T that I stream Sirius all day. They said my plan can stay the same since i don't "tether" lol...
...I think that they are sending this out as the initial scare to get the ones that are clueless to this issue, to move to that limited+ tether plan. Once that round of people are moved, they will then force the 5GB limit on the existing unlimited plans, then turn around and offer an unlimited plan for much more $/month than the unlimited users are paying for now...
...AT&T isnt saying you are using too much data with your Unlimited plan...they are saying you are tethering, which to my knowledge is a feature you must pay to use with AT&T. So when you say you can do what you want with your unlimited data that is true, as long as you arent tethering because you thats a pay to use feature...

εκει τα παιδια λένε οτι το στέλνουν σε αυτούς που καταναλώνουν πολλα GB με σκοπό να τους φοβίσουν και να σταματήσουν να κάνουν tether ή να γραφτουν σε άλλο πακέτο data. φυσικά αν έχεις ενεργοποιημένα data μπορείς να τα κάνεις οτι θές, αρκεί να μην παραβείς τους όρους χρήσης που έχεις αποδεχτεί/υπογράψει. το ίδιο ισχύει και με την voda. δεν σου λεέι να κάνεις λιγότερη χρήση, σου λέει οτι εγώ το tethering το χρεώνω δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς δωρεάν.

το βασικό είναι οτι δεν μπορούν άμεσα να αποδείξουν την χρήση του tethering παρά μόνο αν έχουν τα logs για να δούν διάφορα
στοιχεία που στέλνει ο browser μας χωρίς να το ξέρουμε (αναγνωριστικό προγράμματος, ανάλυση οθόνης, λειτουργικό σύστημα, τύπος πακέτων)...πάντως για όλα υπάρχει λύση οπότε μην αγχωνόμαστε :-)

#23   netrinos

netrinos

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/03/2011 - 16:59

Ειναι εντελως απαραδεκτο να πρεπει να πληρωσω ξανα για κατι που ειναι αυτονοητο. Εγω πηρα στην voda και τους τα εχωσα χοντρα. Δεν νομιζω ομως οτι τους ενοχλησε και πολυ. Το μονο σημειο που με πηραν λιγο σοβαρα ειναι οταν τους ειπα πως δεν πειραζει, θα παω cosmote που ειναι δωρεαν. Πιστευω οτι αν καναμε μια συντονισμενη κινηση ισως καταφερναμε κατι. Επισης εντελως παραλογο ειναι αν πχ. εχεις ενα HTC να μπορεις κανονικα α χρησιμοποιεις tethering στην voda και εμεις με iPhone να πρεπει να τα ξανασκασουμε. Εντελως παραλογο, και δεν ξερω ισως και κατα ποσο νομιμο..

#24   redararas

redararas

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2011 - 17:00

Πρώτα περιορισμός στον όγκο δεδομένων, μετά περιορισμός από πια συσκευή θα κατεβάζεις τα δεδομένα. Το επόμενο βήμα θα είναι να βάλουν περιορισμό για ποια sites κατεβάζεις τα δεδομένα!

#25   Georgio

Georgio

    iPH Contributor

  • 1.106 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgioDan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:iGIORGIS

Δημοσίευση 18/03/2011 - 18:00

ας πανε να κουρευοντε!

#26   iAgis

iAgis

    iPH User

  • 141 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2011 - 19:18

Εγώ με AT&T και με το mywi για το iPad δε έχω πάρει κανένα τέτοιο μήνυμα ή μαιλ. Το κινητό μου είναι εταιρικό και δεν κάνω το μήνα πάνω από 10 gb. Τουλάχιστον δεν έκανα γιατί τώρα πήρα το iPad και δεν έχω κλείσει μήνα ακόμα. Ελπίζω να το κάνουν μόνο για να εκφοβισμό και τίποτα παραπάνω γιατί αν όντως το κόψουν τότε έπρεπε να είχα πάρει το 3g αντί του wifi... :unsure:

#27   Alexandros_T

Alexandros_T

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/03/2011 - 19:26

Πως ανιχνεύεται το MyWi? Το ίδιο συμβαίνει και με το TetherMe?

#28   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 18/03/2011 - 19:56

Πάρα πολυ ωραία ,καιρός ήταν αντέ και με το καλό να ξεκινήσει και στην ευρώπη

#29   LiKBeAsT

LiKBeAsT

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2011 - 20:04

Μπορουν να το καταλάβουν σιγουρα? Πώς?

#30   kostastnt

kostastnt

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/03/2011 - 20:45

Μπορούν να το καταλάβουν από το user-agent.. Βέβαια προγράμματα στυλ MyWi μπορούν να στείλουν ότι δεδομένα γουστάρουν.. Πιστεύω ότι μέσα στο μήνα θα το κάνουν update με αυτή την πατέντα..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες