Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ενσύρματο internet από mac σε iphone- ipad & mac hotspot


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   drspeed

drspeed

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/03/2011 - 23:51

Κατά καιρούς είχα δει κάποιους να ρωτάνε πως μπορούν να δώσουν internet από τον υπολογιστή τους στο iphone,αν και τότε δεν καταλάβαινα σε τι μπορεί κάτι τέτοιο να είναι χρήσιμο, το κατάλαβα τώρα που έχω το iphone ενός φίλου στα χέρια μου και θέλει jb αλλά έχει χαλασμένο wifi.

Μέσα λοιπόν από το system preferences επιλέγουμε στην κατηγορία internet & wireless το sharing
Μετά επιλέγουμε χωρίς να τσεκάρουμε το internet sharing και δίπλα επιλέγουμε share your connection from -ethernet ή airport

Αναρτημένη εικόνα

και στο to computers using επιλέγουμε το iphone usb.Μετά επιλέγουμε ένα όνομα δικτύου στο πάνω μέρος του παραθύρου.Τσεκάρουμε το τετραγωνάκι μπροστά από το internet sharing και επιλέγουμε start στο drop down παράθυρο.από εκεί και μετά το iphone μας έχει κανονικά ίντερνετ ακόμα και άν έχει χαλασμένο wifi.
Αυτό στην ουσία είναι ένα αντίστροφο tethering.
Με τον ίδο τρόπο αλλά διαφορετικές επιλογές μπορούμε να κάνουμε το MAC μας wifi hotspot απλά πρέπει να έχουμε το MAC συνδεμένο στο υπάρχον δίκτυό μας μέσω καλωδίου.Οπότε στο share your connection from βάζουμε ethernet και από κάτω βάζουμε airport και έχουμε έτοιμο ένα wifi hotspot οπουδήποτε βρούμε να «κρέμεται» στο άσχετο ένα ethernet καλώδιο από κάποιο εν λειτουργία τοπικό ενσύρματο δίκτυο.
Το θέμα βέβαια είναι ότι στις ρυθμίσεις δικτύου θα πρέπει να έχουμε επιλέξει IPv4 :using DHCP with manual address.
Η διεύθυνση αυτή είναι 192.168.1.1-255 όπου με τα τελευταία ψηφία θα παίξετε μέχρι να βρείτε σήμα.

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 20/03/2011 - 00:00


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/03/2011 - 23:56

πολυ καλος οδηγος... εαν ειχες βαλει και εικονες.(screen shot) θα ηταν ακομη καλυτερος... :)

#3   drspeed

drspeed

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/03/2011 - 23:57

ΘΑ γίνει και αυτό κάποια μέρα που θα έχω περισσότερο χρόνο μέσα στην εβδομάδα

#4   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 20/03/2011 - 00:01

Μιλάμε μόνο για mac έτσι?

Στα windows να φανταστώ δεν παίζει...

#5   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2011 - 00:04

φυσικα και παιζει
δεν ειναι καμια επιστημη
το ειχα κανει και σε vista και σε xp πανω στο παιχνιδι

#6   drspeed

drspeed

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2011 - 00:07

Ναι αυτή η διαδικασία είναι μόνο για mac.
Και για τα windows υπάρχει για να κάνεις hotspot( ad hoc δίκτυο)αλλά για να δώσεις internet στο iphone μέσω usb δεν ξέρω.

#7   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 20/03/2011 - 00:07

φυσικα και παιζει
δεν ειναι καμια επιστημη
το ειχα κανει και σε vista και σε xp πανω στο παιχνιδι


Πάντως στην φωτό που μπήκε τώρα στο πρώτο ποστ αυτά δεν υπάρχουν σε windows 7 ή εγώ δεν ξέρω που είναι...

Όποιος ξέρει είναι ευπρόσδεκτος να μας ανοίξει τα μάτια!

#8   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 20/03/2011 - 00:09

Ναι αυτή η διαδικασία είναι μόνο για mac.
Και για τα windows υπάρχει για να κάνεις hotspot( ad hoc δίκτυο)αλλά για να δώσεις internet στο iphone μέσω usb δεν ξέρω.


Εμ εκείνο είναι το ζητούμενο.

Τα windows 7 έχουν επιλογή να το κάνεις hotspot αλλά πρέπει να είσαι σε laptop καθώς οι σταθεροί σπάνια έχουν κάρτα ασύρματου δικτύου...

#9   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2011 - 00:10

σε λαπτοπ το ειχα κανει
αυριο που θα παω σπιτι και θα εχω pc αν θες ανεβαζω και οδηγο

#10   drspeed

drspeed

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2011 - 00:11

Κατά καιρούς είχα δει κάποιους να ρωτάνε πως μπορούν να δώσουν internet από τον υπολογιστή τους στο iphone,αν και τότε δεν καταλάβαινα σε τι μπορεί κάτι τέτοιο να είναι χρήσιμο, το κατάλαβα τώρα που έχω το iphone ενός φίλου στα χέρια μου και θέλει jb αλλά έχει χαλασμένο wifi.

Μέσα λοιπόν από το system preferences επιλέγουμε στην κατηγορία internet & wireless το sharing
Μετά επιλέγουμε χωρίς να τσεκάρουμε το internet sharing και δίπλα επιλέγουμε share your connection from -ethernet ή airport

Αναρτημένη εικόνα

και στο to computers using επιλέγουμε το iphone usb.Μετά επιλέγουμε ένα όνομα δικτύου στο πάνω μέρος του παραθύρου.Τσεκάρουμε το τετραγωνάκι μπροστά από το internet sharing και επιλέγουμε start στο drop down παράθυρο.από εκεί και μετά το iphone μας έχει κανονικά ίντερνετ ακόμα και άν έχει χαλασμένο wifi.
Αυτό στην ουσία είναι ένα αντίστροφο tethering.
Με τον ίδο τρόπο αλλά διαφορετικές επιλογές μπορούμε να κάνουμε το MAC μας wifi hotspot απλά πρέπει να έχουμε το MAC συνδεμένο στο υπάρχον δίκτυό μας μέσω καλωδίου.Οπότε στο share your connection from βάζουμε ethernet και από κάτω βάζουμε airport και έχουμε έτοιμο ένα wifi hotspot οπουδήποτε βρούμε να «κρέμεται» στο άσχετο ένα ethernet καλώδιο από κάποιο εν λειτουργία τοπικό ενσύρματο δίκτυο.
Το θέμα βέβαια είναι ότι στις ρυθμίσεις δικτύου θα πρέπει να έχουμε επιλέξει IPv4 :using DHCP with manual address.
Η διεύθυνση αυτή είναι 192.168.1.1-255 όπου με τα τελευταία ψηφία θα παίξετε μέχρι να βρείτε σήμα.





Μόνο που αν έχεις ενώσει κάποια φορά το ιπηονε για να κάνεις internet tethering και το αποθηκεύσεις στα δίκτυα μετά εμφανίζεται όστε να του δώσεις και internet αντί μόνο να πάρεις

#11   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 20/03/2011 - 00:13

σε λαπτοπ το ειχα κανει
αυριο που θα παω σπιτι και θα εχω pc αν θες ανεβαζω και οδηγο


ΑΝ δεν βαριέσαι εννοείται...

Σε λαπτοπ ξέρω να το κάνω το θέμα είναι το να δώσω internet μέσω usb από σταθερό στο τηλέφωνο αυτό δεν το ξέρω..

Αν θέλεις βάλε έναν οδηγό θα είναι πολύ χρήσιμος!

Να πω την αλήθεια όχι ότι το χρειάζομαι το συγκεκριμένο αλλά νόμιζα δεν γίνεται και με τρώει να το μάθω τώρα... :P

#12   supersonic

supersonic

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/03/2011 - 19:54

σε λαπτοπ το ειχα κανει
αυριο που θα παω σπιτι και θα εχω pc αν θες ανεβαζω και οδηγο




Φίλε μου αν μπορείς ανέβασε τον οδηγό γιατί είναι μου είναι χρήσιμος και δεν έχω ιδέα πως να το κάνω! Σ'ευχαριστώ!

#13   spirus

spirus

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/05/2011 - 11:31

καποιο update για το θεμα?

#14   spirus

spirus

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/05/2011 - 10:07

καποιο update για το θεμα?

Κανεις?
Για windows..

#15   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/05/2011 - 10:20

Windows xp αν ξέρει κανείς...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες