Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά MacBook Pro 15" + Apple LED Cinema Display 27"


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Ntinaras12

Ntinaras12

    iPH Member

  • 276 μηνύματα
  • Twitter:@Dchriso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:Ntinaras

Δημοσίευση 22/03/2011 - 19:48

Γεια χαρά σε όλους!

Τον τελευτάιο καιρό έχω μπει σε σκέψεις αντικατάστασης του "ταλαιπωρημένου" μου MacBook Pro του 2006 με Core2Duo στα 2.33Ghz, το οποίο χρησιμοποιώ περισσότερο στη δουλειά, λόγω του ότι υπάρχει PC στο σπίτι. Επειδή πιστεύω όμως ότι και το PC στο σπίτι χρειάζεται μια καλή αναβάθμιση (C2Q-6600) μου έχει μπει η "φυτιλιά" για την αγορά ενός 4πύρινου i7 MacBook Pro σε συνδιασμό με την 27άρα LED Cinema Display, με το σκεπτικό να έχω το laptop στη δουλειά το πρωί και στη συνέχεια να το παίρνω σπίτι για τα ¨περαιτέρω".

Έχω καταλήξει στο Macbook το οποίο είναι το 15" με i7 στα 2.3GHz, μνήμη 8GB, 256GB Solid State Drive και Hi-Res Antiglare Widescreen Display

Ερωτήσεις

1) Υπάρχει κανείς από το forum που να έχει αυτό το setup για να μου πει τις εντυπώσεις του ή ακόμα για να κανονίζαμε ένα "demonstration";

2) Έχω την Eizo HD2441W 24άρα οθόνη της EIZO η οποία διαθέτει θύρες DVI, HDMI και USB. Υπάρχει μια δεύτερη σκέψη να χρησιμοποιηθεί αυτή αντί για την LED Cinema, μέσω ενός Mini Display to DVI ή HDMI adapter γιατί, κακά τα ψέματα, το χιλιάρικο της LED Cinema είναι χιλιάρικο... Επίσης, έχω διαβάσει κάποια posts τα οποία αναφέρουν διάφορες ασυμβατότητες, glitches, θαμπώματα κλπ τα οποία με βάζουν σε σκέψεις. Δυστυχώς, προς το παρόν, δεν έχω κάποιον γνωστό εδώ στο νησί με MacBook Pro για να δοκίμαζα αυτό το setup και να έβγαζα τα συμπεράσματα μου. Οι δικές σας γνώμες;

3) Εάν καταλήξω στο να κρατήσω την οθόνη μου και να πάρω κάποιο adaptor, τι να προτιμήσω; Mini Display to DVI ή to HDMI; Οι διαφορές τους;

Προβληματισμοί/Παράπονα


Κοιτώντας τις τιμές του iSquare και συγκρίνοντας τες με το US Applestore, επειδή μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτό και καθώς και το MacBook που έχω αυτή τη στιγμή είναι αγορασμένο από εκεί (ας είναι καλά ο θείος από το... New Jersey!), με πιάνουν τα νεύρα μου!!!

Παραθέτω:

* 2.3GHz Quad-core Intel Core i7
* 8GB 1333MHz DDR3 SDRAM - 2x4GB
* 256GB Solid State Drive
* MacBook Pro 15-inch Hi-Res Antiglare Widescreen Display


Τιμή iSquare (με ΦΠΑ): 3.542€ / τιμή US AppleStore (με φόρους): $3,592 = 2530€ με σημερινή ισότιμία ευρώ/δολλαρίου. Διαφορά: 1012€ :( :( :(

Apple LED Cinema Display 27"

Τιμή iSquare (με ΦΠΑ): 1.199€ / τιμή US AppleStore (με φόρους): $1,088 = 766€ με επίσης σημερινή ισότιμία ευρώ/δολλαρίου. Διαφορά: 433€

Και ρωτάω τώρα: Για ποιον λόγο να προτιμήσω εγώ να τα αγοράσω από εδώ δίνοντας 1445€;;;;; Απλά και μόνο για να έχω το service σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι (έχοντας ήδη την προηγούμενη εμπειρία, χωρίς προβλήματα εδώ και 4.5 χρόνια από το laptop που έχω);

Ξέρω φυσικά ότι είναι ένα χιλιοσυζητημένο θέμα και ίσως βρεθούν και κάποιοι που θα πουν: "Αφού ρε φίλε μπορείς να τα πάρεις από Αμερική, παρ'τα και μην κλαίγεσαι" αλλά το θέμα δεν είναι εκεί. Εγώ έχω την άκρη και θα μπω στη διαδικασία να έρθει το laptop με κάποιον που ταξιδεύει και επίσης με 2 κούτες αμερικάνικα Marlboro (σταθερή αξία) καθαρίζω και με τον εκτελωνιστή για την οθόνη.

Γιατί όμως κάποιος που δεν έχει αυτή τη δυνατότητα να πρέπει να δώσει τόσα χρήματα παραπάνω;

Ζητώ συγνώμη αν κούρασα με το ψιλομεγάλο post

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2011 - 02:56

μην τα δωσεις φιλε
την εγγυηση την εχεις ετσι και αλλιως
απλα θα εχεις την ταλαιπωρεια να περιμενεις
και να φοβασαι τα τελωνεια

#3   Aceman1925

Aceman1925

    iPH Member

  • 274 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Aceman1925

Δημοσίευση 23/03/2011 - 07:02

εχω την εντυπωση οτι η εγγυηση περναει και εδω.

Το λεω γιατι φιλος εδωσε σε service air που του φερανε απο εξωτερικο και δεν του ειπαν το παραμικρο.

#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 23/03/2011 - 08:09

Εννοείται από US. Με την εγγύηση δεν έχεις πρόβλημα, είναι παγκόσμια

Follow me on twitter


#5   Ntinaras12

Ntinaras12

    iPH Member

  • 276 μηνύματα
  • Twitter:@Dchriso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:Ntinaras

Δημοσίευση 23/03/2011 - 10:16

Καλά δεν το συζητάω, ακόμα και να μην με κάλυπτε η εγγύηση πάλι από US θα τα έπαιρνα...

Όσον αφορά το setup με την οθόνη τώρα, τι προτείνετε για την 2η περίπτωση με την Eizo; Εγώ κλείνω προς HDMI φτάνει φυσικά να μην υπάρχουν προβλήματα με τον ήχο

From my iPhone 4 using Tapatalk

#6   peterboutsis

peterboutsis

    iPH Contributor

  • 1.031 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:peterboutsis

Δημοσίευση 23/03/2011 - 10:23

Φίλε μ εκτός θέματος αλλα πως θα το φέρεις απο Αμερική; Επειδή κοιταω κ εγω για MacBook pro και εδω είναι πανάκριβα!

#7   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2011 - 10:28

Αν μπορείς φέρτο απο Αμερική. Το laptop περνάει σε 1 τσάντα (χωρίς κουτί). Η οθόνη τώρα...όχι με νόμιμο τρόπο. Και αν δούνε οθόνη, θα εκφράσουν τις αμφιβολίες τους και για το laptop! Εκτός αν έχεις γνωστό και περάσεις. Με τα τσιγάρα δε ξέρω αν θα κάνεις δουλειά ! (αν ο υπάλληλος δε καπνίζει? αν είναι τίμιος?). Εγώ για 2 κούτες δε θα διακινδυνευα τη θέση μου.

#8   Ntinaras12

Ntinaras12

    iPH Member

  • 276 μηνύματα
  • Twitter:@Dchriso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:Ntinaras

Δημοσίευση 23/03/2011 - 10:42

Εκτός από το amore το οποίο μένει μόνιμα εκεί, έχω αρκετούς γνωστούς και συγγενείς οι οποίοι έρχονται άλλοι για Πάσχα και άλλοι για καλοκαίρι και έτσι μπορώ να παραγγέλνω διάφορα και να τους δίνω τα χρήματα "με την παράδοση"


From my iPhone 4 using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: Ntinaras12, 23/03/2011 - 10:50


#9   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2011 - 12:52

εγω εχω ενα mbp και το εχω συνδεσει σε οθονη lg 26ρα
εχω βαλει και ενα σετακι ασυρματο πληκτρολογιο ποντικι
και ειναι λες και εχω imac αν εχεις σκοπο να διαθεσεις λεφτα
στα λεφτα της apple cinema παιρνεις πολυ καλυτερες οθονες
(οχι τοσο ομορφες ομως)
το κακο με την apple cinema ειναι οτι παιζει μονο με μακ
δεν θα μπορεσεις στο μελλον να βαλεις και κατι αλλο πανω της
εγω προτεινω μια κανονικη οθονη που να συνδυαζει και τηλεοραση μαζι

#10   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2011 - 13:04

Πιστεύω κι εγώ οτι η apple cinema είναι πεταμένα λεφτα. Η χρήση της είναι για studio ή σε συνδιασμό με mac PRO.

#11   Ntinaras12

Ntinaras12

    iPH Member

  • 276 μηνύματα
  • Twitter:@Dchriso
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:Ntinaras

Δημοσίευση 23/03/2011 - 13:35

εγω εχω ενα mbp και το εχω συνδεσει σε οθονη lg 26ρα
εχω βαλει και ενα σετακι ασυρματο πληκτρολογιο ποντικι
και ειναι λες και εχω imac αν εχεις σκοπο να διαθεσεις λεφτα
στα λεφτα της apple cinema παιρνεις πολυ καλυτερες οθονες
(οχι τοσο ομορφες ομως)
το κακο με την apple cinema ειναι οτι παιζει μονο με μακ
δεν θα μπορεσεις στο μελλον να βαλεις και κατι αλλο πανω της
εγω προτεινω μια κανονικη οθονη που να συνδυαζει και τηλεοραση μαζι


Συμφωνώ με αυτά που λες komos και είναι η τιμή της σε συνδιασμό με το ότι δεν είναι συμβατή με τίποτα άλλο εκτός απο Mac που με αποτρέπει...

Εσύ με τι adaptor έχεις συνδέσει το MBP σου;

#12   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/03/2011 - 13:38

τον κλασικο apple mini display to hdmi original apple
και πανε ολα ρολοι




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες