Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

meteo.gr plug-in στο iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanar

thanar

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2008 - 15:11

Όχι... δεν το έχω έτοιμο! Και για να πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα για το πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Το ότι είναι όμως εφικτό το γνωρίζουμε όλοι. Η ιδέα μου ήρθε από έναν φίλο που μου έδειξε κάτι τέτοιο να τρέχει σε ένα windows mobile κινητό και... ζήλεψα!

Πιστεύω πως μια τέτοια εφαρμογή θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμη για πολλούς από εμάς, ενώ ακόμη και σαν donationware θα είχε εκτιμώ και αξιόλογη εμπορική επιτυχία...

Ξεκινώ λοιπόν το thread αυτό προκυμένου να πέσουν μερικές ιδέες επί τάπητος και... βλέπουμε!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/10/2008 - 15:49

Σαν και αυτο? http://www.iphonehel...opic,288.0.html

#3   thanar

thanar

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2008 - 19:21

Όχι ακριβώς... Αναφέρομαι σε πρόβλεψη και μάλιστα αναλυτική, καθώς επίσης και προερχόμενη από το συγκεκριμένο site, το οποίο το χρησιμοποιώ χρόνια και είναι πολύ περισσότερο ακριβές σε σύγκριση με υπηρεσίες παγκόσμιας εμβέλειας. Επιπροσθέτως, το meteo.gr δίνει προβλέψεις ανά 6 ώρες, πράγμα πολύ περισσότερο χρήσιμο από τις περισσότερες λύσεις που κυκλοφορούν και αναφέρουν ημερήσιες προβλέψεις, άντε και min/max θερμοκρασίες.

Καλό θα ήταν επίσης το συγκεκριμένο application, αν ποτέ υλοποιηθεί, να είναι διαθέσιμο από το app store...

#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/10/2008 - 23:26

Κοιτα, αν θες να δημιουργησεις την εφαρμογη πρεπει να κατεβασεις το SDK κτλπ κτλπ (υπαρχει σχετικο θεμα)

Μπορεις να κανεις το αλλο μπακαλιστικο βεβαια, με την προυποθεση οτι η εφαρμογη απαιτει συνδεση στο ιντερνετ συνεχως, μπορεις να βαλεις την σελιδα τους απο το safari 'add to homescreen' και θα φαινεται σαν εφαρμογη, απλα οταν το πατας θα μπαινει στο safari

#5   drspeed

drspeed

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 15:24

Η εφαρμογή που τρέχει στα WM είναι της spb και είναι η SPB WEATHER και απλά έχει προστεθεί ένα template για το meteo.gr για να διαβάζει από εκεί τον καιρό.Το καλό είναι ότι μπορεί να δίχνει ταυτόχρονα όποιες περιοχές έχεις επιλέξει εσύ και η πρόγνωση είναι 6 ημερών , ενώ η τρέχουσα ημέρα, ώρα και πρόγνωση ενημερώνεται με βάση την ώρα και όχι συναίχεια από το internet.Έτσι κάνεις update μία φορά την εβδομάδα και όχι κάθε φορά που ανοίγεις την εφαρμογή.Μία πολύ καλή ιδέα θα ήταν η εφαρμογή αυτή να τρέχει στο lock screen οπότε να είναι άμεσα αναγνώσημη.
Στα WM υπάρχει η επιλογή να γίνεται update κάθε φορά που συγχρονίζεις με το active sync κατι που δεν νομίζω να παίζει στο iphone. πάντως ακόμα και επί πληρωμή μία τέτοια εφαρμογή θα πούλαγε τρελά αρκεί να παίρνει πληροφορίες από meteo.gr για την ελλάδα γιατί τα ξένα site είναι ΓΤΠ. Και βασικότατο να μπορεί ο χρήστης να επιλέξει τις πόλης που θέλει όπως τις έχει sto meteo.gr γιατί μόνο τότε θα μπορείς να δείς τί καιρό θα κάνει στην γειτωνιά σου.

#6   drspeed

drspeed

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 15:42

Πλάκα πλάκα το κοίταξα λίγο και η spb to ετοιμάζει.
Έτσι και ασχοληθεί αυτή η εταιρία λίγο παραπάνω με το iphone θα δούμε τρελά προγράμματα που θα κάνουν παπάδες.




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες