Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Wind update carrier settings


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
36 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 07/05/2011 - 22:41

Το 3g είναι ενεργοποιημένο , το έκανα επανεκίνηση . Τα ίδια . Οταν κλείνω το 3g και το ξαναανοίγω τότε η ένδειξη πάνω στην μπάρα ανάβει 3g μετά γυρνάει στο κυκλάκι. Εχω την αίσθηση ότι ψάχνει για 3g αλλά αν δεν βρεί γυρνάει στο κυκλάκι. Υποθέτω ότι οι ρυθμίσεις που έχει η apple για την wind είναι για gprs και όχι για 3g .

Σύμφωνα με το support της apple βρήκα το αρχείο στον υπολογιστή

In Mac OS X:
/Users/[Username]/Library/iTunes/iPhone Carrier Support/

In Windows XP:
C:\Documents and Settings\[Username]\Application Data\Apple Computer\iTunes\iPhone Carrier Support

In Windows Vista:
C:\Documents and Settings\[username]\AppData\Roaming\Apple Computer\iTunes\iPhone Carrier Support\ in Windows Vista.

είναι το Wind_gr_iPhone.ipcc αλλά δεν ξέρω με ποιά εφαρμογή θα μπορούσα να το ανοίξω ώστε να βάλω τις σωστές ρυθμίσεις μέσα


σελίδες μέσω σαφαρι τηλεφώνου φορτώνονται αλλά είναι πολύ αργές ...

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 07/05/2011 - 22:47


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   nikosmdtps

nikosmdtps

    iPH Contributor

  • 1.191 μηνύματα
  • Twitter:@nikosmdtps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 07/05/2011 - 22:59

επαθα πλάκα τώρα... την πάτησα σα χαζός... έκανα το update και τώρα no hotspot.... καλά το κοψε και η wind? η cosmote ?

#18   lazyd2

lazyd2

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:LazyDog2

Δημοσίευση 07/05/2011 - 23:03

επαθα πλάκα τώρα... την πάτησα σα χαζός... έκανα το update και τώρα no hotspot.... καλά το κοψε και η wind? η cosmote ?

Αν το εκανες "over the air", μην συγχρονισεις με iTunes. Κανε restore. Απλα μετα μην αναβαθμισεις πάλι :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: lazyd2, 07/05/2011 - 23:03


#19   nikosmdtps

nikosmdtps

    iPH Contributor

  • 1.191 μηνύματα
  • Twitter:@nikosmdtps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 07/05/2011 - 23:20

από το itunes το έκανα....οπότε η μόνη λύση πλέον είναι το myWi.....

#20   ihnn35

ihnn35

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/05/2011 - 08:24

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με 4.3.2. Μου βγήκε το pop-up, πάτησα ναι, συγχρόνισα και με τον υπολογιστή και μετά.... πρόβλημα! Τι έκανα; Διέγραψα τα backup, έκανα reset το sync history, αναβάθμισα το iPhone σε 4.3.3, και ΧΩΡΙΣ να κάνω carrier update είτε μέσω iPhone είτε μέσω υπολογιστή ...η επιλογή να αλλάξω τα APN settings ήταν κλειστή.

ΔΕΝ με απασχολεί να κάνω tether, απλά θέλω να έχω πρόσβαση για να τις αφαιρέσω τελείως και να είμαι ήσυχος πως δε θα χρεωθώ ποτέ! Είναι πολύ εύκολο μέσα από το SBSettings να ενεργοποιήσω κατα λάθος πάνω σε μια βιαστική κίνηση τα cellular data, και με τόσα προγράμματα που χρειάζονται net.... :P

Απο όλες τις πιθανές λύσειςπ ου διάβασα κάπου, αυτή ειναι ίσως η πιο σωστή αλλά δε μπορώ να βρώ τη WIND πουθενά. Λένε λοιπόν

For those who have unlocked/jailbroken iPhone: All you need to do is SSH to your phone and edit the carrier.plist file in /System/Library/Carrier Bundles/<YourCarrier>. (Example – in my case it was ../Carrier Bundles/Vodafone_in.bundle). Add the following:

<key>AllowEDGEEditing</key>
<true/>

just after

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC “-//Apple Computer//DTD PLIST 1.0//EN” “http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd”>
<plist version=”1.0″>
<dict>

once done -you should be able to edit the APN on the iPhone by going to Settings>General>Network>Cellular Data Network.



#21   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 09/05/2011 - 08:31

Μέχρι τέλος Ιουλίου και η COSMOTE θα χρεώνει το tethering όπως και η wind.

#22   ihnn35

ihnn35

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/05/2011 - 08:38

Μιας κ αι δε μου επιτρέπει να κάνω τροποποίηση το προηγούμενο μήνυμα, απλά να ενημερώσω πως αυτό δεν ισχύει. Δυστυχώς, το έχει απο μόνο του το κομμάτι αυτό και... πάλι δε μπορώ να πειράξω τις ρυθμίσεις! Κανείς καμια ιδέα;

#23   ihnn35

ihnn35

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/05/2011 - 08:56

Λάθος. Δεν βρήκα την WIND, πήγα στο uknown bundle να το κάνω.... την WIND δε μπορώ να βρώ τον φάκελό της με τίποτα.
Σε όσους carriers είναι by their name, η WIND δεν υπάρχει. Σε όσους ειναι μόνο με νούμερα, είναι παρα πολλοί, απλά δεν μπορώ να τους δω εναν εναν. Ξέρεις κανείς μήπως ποιο νούμερο αντιστοιχεί στην WIND;

Edit: κατέβασα τα all carrier logos, από εκεί έψαξα τη WIND, και ο αριθμός ειναι ο 20210. AN και έχω WIND, δεν μπορώ να βρώ αυτόν τον φάκελο ΜΕΣΑ στο iPhone μου... πως γίνεται αυτό;

Τελευταία επεξεργασία από: ihnn35, 09/05/2011 - 09:01


#24   cretan

cretan

    iPH Member

  • 305 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/05/2011 - 09:47

Αν κατεβάσετε τα sms160 & logos και τα περάσετε, σου κατεβάζει πάλι τα carrier settings στην προηγούμενη έκδοση. Το έκανα χθες 2 φορές. Με το που έβαλα τα sms160 μου έβγαλε να κάνω update τα carrier settings, το κάνω και χάνω το σηματάκι της wind, ξαναπερναω τα sms160 και μου βγάζει να κάνω εκ νέου update τα carrier settings κάτι που το άφησα όπως έχει, δεν θέλω να χάσω το σηματάκι και τους 160 χαρακτήρες στα sms

#25   Jimmy08

Jimmy08

    iPH Community Leader

  • 10.257 μηνύματα
  • Twitter:@JimmyR8
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:j0kerr

Δημοσίευση 09/05/2011 - 09:50

Μέχρι τέλος Ιουλίου και η COSMOTE θα χρεώνει το tethering όπως και η wind.

εμ τι θα εκανε το "καρτελ"..

#26   ihnn35

ihnn35

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/05/2011 - 10:07

Λοιπόν, λυση στο «πρόβλημά μου» βρήκα, αν και την εικόνα δεν μπόρεσα να την περάσω (αν μπορεί να βοηθήσει κανείς ας στείλει ένα pm, έκανα ότι λενε τα θέματα, χωρίς να εμφανίζεται!) :P

Πήγα στη διαδρομή: /private/var/mobile/Library/Carrier Bundles/iPhone/Wind_gr.bundle και εκεί πείραξα το αρχείο carrier.plist. Το περίεργο είναι οτι ΝΑΙ ΜΕΝ μου ενεργοποιήθηκε η δυνατότητα να τροποποιήσω τα APN Settings κατά βούληση, ΟΜΩΣ, ενώ το αρχείο αν το δω live από το iPhone έχει τα carrier settings ενσωματωμένα (ουσιαστικά πρόσθεσα μόνο την επιλογή για edit), το iPhone αναγνωρίζει ως «κενές» τις ρυθμίσεις.

Και για του λόγου το αληθές, απενεργοποίησα το Wi-Fi, ενεργοποίησα τα Cellular data, πήγα να μπω στο internet και.... τίποτα!

#27   Mensana

Mensana

    iPH Addict

  • 652 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/05/2011 - 10:43

εμ τι θα εκανε το "καρτελ"..


Ευχαριστώ Jimmy +1

Τελευταία επεξεργασία από: Mensana, 09/05/2011 - 10:43


#28   Taki-x

Taki-x

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/05/2011 - 17:45

Δεν είναι παράλογο να σου κόβει ο provider τις δυνατότητες της συσκευής σου; Κάτι σαν να ελέγχει ο τηλεοπτικός σταθμός τι κανάλι θα παίξει η τηλεόραση στο σπίτι σου;

#29   kdiamant

kdiamant

    iPH newbie

  • 78 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/05/2011 - 17:06

Δηλαδή αν θέλω να ενεργοποιήσω το Personal Hotspot έστω και αν χρεωνόμαι αν πάρω την Wind (βασικά Q είμαι) γίνεται?

#30   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 12/05/2011 - 13:01

Λογικά κατόπιν επικοινωνίας με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών θα πρέπει με κάποιον τρόπο να γίνεται...

Πάντως και εμένα στην Q δεν μου έχουν έρθει μέχρι στιγμής νέα carrier settings!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες