Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πως βρίσκουν οι τηλεφωνικές εταιρίες (πάροχοι) την παράνομη χρήση του tethering στα jailbroken iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   mtsant

mtsant

    iPH newbie

  • 36 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/05/2011 - 01:41

να ρωτήσω κάτι χαζό μιας και δεν πολύ σκαμπάζω από όρους κτλ, γιατί το mywi τους ενοχλεί αφού και το ενσωματωμένο hotspot πλέον μετά την 4.3 κάνει την ίδια δουλειά σε κάποιο laptop η άλλη συσκευή... πέραν του ότι μπορεί να δίνει το ίντερνετ από το κινητό στην άλλη συσκευή με άλλο τρόπο από ότι το mywi το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο? sorry αλλά δεν καταλαβαίνω

Δεν νομίζω οτι αφορα μόνο το mywi αλλα γενικότερα το tethering..και αυτο του ios 4.3 (hotspot). Θελουν να το εκμεταλευτουν και αυτο. Δεν γνωρίζω πλήρως την τεχνολογία 3g, αλλα πιστεύω τα προωθημένα πακέτα απο τη συσκευή έχουν διαφορετική επικεφαλίδα (header). Πχ αν κάνεις tether απο iphone σε ipad δεν θα σου βγάλει το σύμβολο με την ενταση του σήματος όπως στο wifi..αλλά κάποιο άλλο (μοιάζει με δυο κρίκους) που βγαίνει μόνο με tethering. Αυτο έχει να κάνει με την apple ώστε να μπορεί να ξεχωρίζει το σήμα του tethering απο το κοινό wifi. Αυτό αναγνωρίζουν και θέλουν να εκμεταλευτουν. Από την άλλη μεριά όταν κάνω tethering μέσω κάρτας cosmote και συσκευής mifi αναγνωρίζεται ως απλό wifi σήμα..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.721 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 11/05/2011 - 01:47

Που θα σε συμφερε να δεις μια ταινία? Στο τηλέφωνο σου, η στον υπολογιστή σου? Να γράψεις μια εργασία, να διωρθωσεις ένα CV κτλ. Σου πουλησανε ένα πακέτο σε μια άλφα τιμή, γιατί ήξεραν ότι προορίζεται για ένα τηλέφωνο, αν ήταν για έναν υπολογιστή iPad κτλ, θα ήταν διαφορετική η τιμή! Λόγο ότι είσαι ποιο άνετα με τον υπολογηστη σου, θα ήτανε ποιο ακριβό το πακέτο!!

Ξέρω! Αυτό ονομάζεται εκμεταλευση, αλλα τη να κάνουμε! Δεν έχουμε δυστυχώς και πολλές επιλογές μέχρι στιγμής! Είτε ξεπερνας τα όρια του πακέτου σου, είτε όχι, ο παροχος το βλέπει σαν παραβιασει συμβολαίου!



Υ.Γ Εδώ αναφερόμαστε ιδιαίτερα σε unlimided data plan που ετσι και αλλιώς τα έχουμε πληρώσει για το iPhone, και τα χρησιμοποιούμε για ένα διαφορετικό τερματικο. (υπολογιστή π.χ)


δεν μπορει μια εταιρια να κρινει κανεναν για το που τον/την "συμφερει" να δει μια ταινια η δουλεψει πανω σε οτιδηποτε
χωρια που δεν θα το εθετα σαν "συμφερον" αλλα εξυπηρετηση, για το τι μηχανημα εχει αγορασει ο καθενας (υπολογιστη, λαπτοπ, τηλεοραση κτλ) δεν ειναι υπολογος στον παροχεα του για το πως θα το χρησιμοποιησει, αλλωστε για να το εχει, το εχει πληρωσει, δεν οφειλει να ξαναπληρωνει επειδη θελει να το χρησιμοποιει

εκτος αυτου, ενδεικτικα να πω πως τα απλα προγραμματα για παροχη ιντερνετ (γραμμη pstn) κοστιζουν καπου 8€/μηνα (κ ειναι πραγματι απεριοριστα), ποσο σαφως χαμηλοτερο απ το ποσο που χρεωνουν οι εταιριες κινητων
χωρια που οταν εχεις ενα unlimited data plan ποτέ δεν το εξαντλεις, δεν μπορω να φανταστω κανεναν να ειναι συνεχως με σερφαρισμα στο ιντερνετ αποκλειστικα κ μονο μεσω παροχου, αρα ξερουν οι εταιριες απο πριν να πουλησουν, οτι καποιες ωρες της μερας/νυχτας, θα ειμαστε με wifi σπιτι μας η καπου αλλου (hotspot), οποτε δεν φορτωνεται το συστημα τους (εχουν μετρημενα τα παντα, τιποτα δεν δινεται τυχαια) οποτε εκεινες τις ωρες δεν τους κοστιζουμε τιποτα, παρ ολα αυτα εχουν πληρωθει

δεν ξερω πως ειναι τα προγραμματα της at&t, κ στελνει τετοια μηνυματα
αλλα ειμαι σιγουρη πως δεν εχουν καμια σχεση με τα δεδομενα της ελλαδας

εαν ο παροχος θελει να το βλεπει ετσι, δεν ειναι για κανεναν αλλο λογο παρα να καταφερει για ακομη μια φορα να "τσιμπησει" οτι μπορει απο την τσεπη μας

οπως επισης βρηκα απαραδεκτη την περσινη τους αποφαση τελεσιδικα μεσα σε μια μερα να κοψουν το tethering, κ οταν επικοινωνησα μαζι τους αναγνωρισαν την δυσαρεσκεια μου κ (ακουσον ακουσον) μου προσφεραν 10 κωδικους με συγκεκριμενο αριθμο data για να εξυπηρετηθω εως να κλεισει ο χρεωστικος μηνας μου. μπορει καποιος να μου πει τι ογκο data μου "προσφεραν" (απο ηδη τα πληρωμενα) ?? εχετε 3 ευκαιριες

τελικα δηλ, συμφωνω με τον iLuxus, οτι προκειται για σαφεστατη εκμεταλευση κ οτι βρισκομαστε δεσμιοι των εταιριων




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες