Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Απορία - ενδεχόμενο πρόβλημα με 3G σύνδεση...


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
4 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 01/08/2009 - 16:44

Έχω λοιπόν το ολοκαίνουργιο μου 3GS, και του έβαλα πρόγραμμα Cosmote i35. Αφού πήρε μια ολόκληρη μέρα να ενεργοποιηθεί (έκανα αλλαγή προγράμματος απο Βασικό + Wireless Internet), δουλεύει πλέον κανονικά. Έχω όμως μια απορία, και δεν ξέρω κατά πόσο συνιστά πρόβλημα ή είναι κάτι φυσιολογικό: Έχω το Wi-Fi κλειστό, και ανοίγω πχ Safari. Συνδέομαι στην αρχική σελίδα κανονικότατα. Κοιτώντας τώρα στην γραμμή πληροφοριών στο πάνω μέρος της οθόνης, διπλα απο την ένδειξη σήματος και την ένδειξη του φορέα (Cosmote), υπάρχει η ένδειξη που προφανώς υποδηλώνει τον τύπο σύνδεσης. Το σύμβολο της συγκεκριμένης ένδειξης είναι ένα μικρό κυκλάκι (ο). Διαβάζοντας τώρα τις οδηγίες χρήσης της συσκευής (το PDF των 200+ σελίδων) βλέπω ότι το κυκλάκι συμβολίζει την σύνδεση GPRS, ενώ η σύνδεση 3G συμβολίζεται απο το σύμβολο "3G". Τι ακριβώς συμβαίνει; συνδέομαι όντως μόνο με GPRS; ή μήπως έχει αλλάξει τίποτα και πλέον το κυκλάκι συμβολίζει ΚΑΙ την 3G σύνδεση; Επίσης, χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Speed Test, βλέπω ένα download speed της τάξης των 35Kbps, που μου φαίνεται εξαιρετικά μικρό. Μήπως υπάρχει κάτι που δεν έχει γίνει σωστα? Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/08/2009 - 16:56

Μαλλον εκει που εισαι δεν εχεις σημα 3g η εχεις απενεργοποιημενο το σημα 3g απο τις ρυθμησεις της συσκευης

Just like underwear, passwords should be changed often...


#3   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 01/08/2009 - 17:00

Update: Τα παραπάνω δοκιμάστηκαν στο σπίτι μου (ισόγειο, πολυκατοικίες ολόγυρα). Βγήκα έξω στο μπαλκόνι, απενεργοποίησα το 3G και το ενεργοποίησα ξανά. Και μου εμφάνησε το σηματάκι του 3G. Με 3 γραμμές σήματος, έτρεξα πάλι το Speed Test, και μου έβγαλε ένα download speed 1308Kbps. Με το που μπήκα πάλι μέσα, το 3G χάθηκε και επιστρέψαμε στο μικρό κυκλάκι... Οπότε υποθέτω πως είναι καθαρά θέμα σήματος (morpheusgr έχεις δίκιο) και να μην ανησυχώ...

Πω πω, πως τη ρουφάει έτσι τη μπαταρία...

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 01/08/2009 - 17:02


#4   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 01/08/2009 - 17:02

εφοσον εξω δουλεψε και μολισ μπηκες μεσα παλι επεσε σε gprs τοτε φταιει το σημα που εχεις μεσα στο σπιτι σου και οχι η συσκευη σου

Just like underwear, passwords should be changed often...


#5   Ras

Ras

    iPH User

  • 140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2009 - 18:36

Mπλε και πεταμα! :P




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες