Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

O Mossberg λέει κατάμουτρα στον CEO της Adobe ότι το flash είναι απαίσιο στο Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
48 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 03/06/2011 - 10:00

O Shantanu Narayen, CEO της Adobe, έδωσε συνέντευξη στα πλαίσια του D9 στον Walt Mossberg σχετικά με το flash και τη διαμάχη της εταιρείας με την Apple.

Ο Mossberg ανέφερε την επιστολή του Steve Jobs πέρσι "Thoughts on Flash" στην οποία ανέφερε τους λόγους για την επιλογή της Apple να μην συμπεριλάβει το flash στο iOS και ζήτησε την απάντηση του Narayen.

Αναρτημένη εικόνα

Ο Narayen δήλωσε ότι "το γεγονός ότι υπάρχει flash σε φορητές συσκευές αποδεικνύει ότι δεν πρόκειται για τεχνολογικό θέμα αλλά για επιλογή πολιτικής. Συγκεκριμένα, επιλογή για τον έλεγχο μιας πλατφόρμας, για τον έλεγχο του App Store. Οι ίδιοι επιτρέπουν την ανάπτυξη ενός προγράμματος και την άμεση διαθεσιμότητά του σε όλες τις flash συσκευές. Αυτό πέτυχε η Adobe με το Android όπου μέχρι το τέλος του χρόνου θα υπάρχουν πάνω από 130 εκατομμύρια συσκευές Android με τη δυνατότητα flash".

Και σε αυτό το σημείο επεμβαίνει ο Mossberg ρίχνοντας τη βόμβα: "Και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα ούτε μία συσκευή στην οποία το flash δουλεύει πολύ καλά. Λυπάμαι."

Όπως καταλαβαίνετε ο Narayen τα είδε όλα εκείνη τη στιγμή και προσπάθησε να δικαιολογηθεί με ότι μπόρεσε να σκεφτεί. Έχει αρκετή πλάκα, μπορείτε να δείτε το βίντεο εδώ [flash-free link]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ivaggos

ivaggos

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vaggos1997

Δημοσίευση 03/06/2011 - 11:13

Σωστοοοος ;·D

#3   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/06/2011 - 11:13

Όπως καταλαβαίνετε οτι τα είδε όλα εκείνη τη στιγμή και προσπάθησε να δικαιολογηθεί με ότι μπόρεσε να σκεφτεί. Έχει αρκετή πλάκα, μπορείτε να δείτε το βίντεο εδώ [flash-free link]


Εντάξει βρε Sepsis. Εγώ δεν τον είδα ούτε second να κολλάει. Εσύ πως το είδες; Και αν ο άλλος που είναι κολλητάρι του Jobs τον άφηνε να μιλήσει χωρίς να τον σταματά, θα είχαμε και καλή απάντηση.

Ο Jobs μπορεί να είναι γαμάτος επειδή μαγεύεις του fans της Apple, ο CEO της Adobe όμως έχει ξεπεράσει εκατοντάδες άλλους για να φτάσει εκεί. Σιγά μη κολλούσε με μία ερώτηση που του πρόσβαλε το Flash.

#4   GARFITO

GARFITO

    iPH Guru

  • 7.595 μηνύματα
  • Twitter:@vaggelisg77
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:garfito2

Δημοσίευση 03/06/2011 - 11:16

Γτ να μην εχει flash?...

3gs, 4, 4s, 5, s4, 5s, 6,6+,6s+,6s, se, 7+,7,8+,Χ, XS max, xs  - MacBookAir-Pro iPad 1,2,3,air. mini ipod4,ipod5,iPod nano,apple watch 1,2,3,4,5 ,  AirPods 1,2


#5   ChristosIP4

ChristosIP4

    iPH Enthousiast

  • 406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:ChristosIP4

Δημοσίευση 03/06/2011 - 11:28

Και αν ο άλλος που είναι κολλητάρι του Jobs τον άφηνε να μιλήσει χωρίς να τον σταματά, θα είχαμε και καλή απάντηση.


Δε τον άφησε να πει... Δυο τρεις φορές τον διέκοψε...
Πάντως θα ήθελα να να υποστηρίζει Flash το iOS!

#6   Feregorn

Feregorn

    iPH User

  • 133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Feregorn

Δημοσίευση 03/06/2011 - 11:45

Όλοι θέλουμε το flash γιατί βελτιωνει την εμπειρία πλοήγησης στο ίντερνετ, καθώς έχει γίνει οικουμενικό σχεδόν. Όλοι αυτοί, λυτοί και δεμένοι, που έχει βάλει η Apple για να λένε το αντίθετο, τα χειρότερα για το flash και να προσπαθούν να μας πείσουν ότι είμαστε ελέφαντες. δεν είναι παρά "λαγοί", όπως και η Δαμανάκη... :P

#7   xalientre

xalientre

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 03/06/2011 - 11:52

Το post by Souris Harris sorry αλλά είναι τελείως άκυρο. Από όλο το video υπάρχει μια στιγμή που όντως ο Mossberg στρίμωξε τον CEO της Adobe, όμως γενικότερα η συζήτηση που γίνεται καταδεικνύει την απίστευτη υποκρισία της Apple. Το flash δεν υπάρχει στον browser των iOs devices αλλά υπάρχει μια χαρά στα applications που γίνονται convert για το platform και περνάνε από το App Store! Αυτό από μόνο του είναι ένα τρανταχτό επιχείρημα που υποστηρίζει τον συλλογισμό του CEO της Adobe ότι η όλη ιστορία αφορά ξεκάθαρα τον έλεγχο του platform και όχι την τεχνολογία.

Σίγουρα το flash στα devices απέχει πολύ από το ικανοποιητικό επίπεδο λειτουργίας που θα έπρεπε να είναι.

Όπως και να έχει, προτιμώ να έχω ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ να χρησιμοποιήσω μια τεχνολογία έστω και με 100 προβλήματα όποτε και αν το θέλω εγώ (θα μπορούσε πάρα πολύ απλά η ενεργοποίηση ή οχι του flash να ήταν ένας διακόπτης on/off στα settings), παρά να τη στερούμε με το έτσι θέλω με υποκριτικές δικαιολογίες...

#8   masbass

masbass

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 03/06/2011 - 11:57

ασε μας ρε Mossberg πελατάκο που ο λόγος αποκλεισμού του Flash δεν είναι πολιτική προστασίας του AppStore αλλά θέμα επιδόσεων. Ακόμη κι αν το δεχτούμε για το "λίγο" iPhone 2G & 3G, άντε στο τσακίρ κέφι να πουμε και το 3GS δεν το σηκωνει, αλλα τα iPad 1 & 2 και το iPhone 4 πόσο να αγχωθουν με το rendering ενος ή περισσοτερων flash movies? Στη τελικη βαλ' το σαν επιλογη, auto-off ολα και να ενεργοποιω οποιο θελω να δω. Λες και με HTML5 δεν θα τρωει processing power... Αμαν πια με τη θεολογική της Apple, μάτια έχουμε και βλέπουμε.

#9   gprokias

gprokias

    -

  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 03/06/2011 - 12:01

Γτ να μην εχει flash?...

Ιδια απορια...

#10   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 03/06/2011 - 12:17

Οτι του φανει του λολοστεφανη !

Ειμαι μπροστα απο ενα HP pc desktop worksation, me διπλο Xeon CPU , 16 GB RAM kai Windows 7 64 bit και το μονιμο προβλημα μου (εκτος των windows) ειναι το crashaρισμα καθε λιγο απο flash based sites !!!

Ολα original φυσικα (ειναι επαγγελματικο μηχανημα)...

Kανενα τετοιο προβλημα σε iOS iphone 4 kai ipad 2... ευτυχως...

Μη λεμε κι οτι θελουμε !!!!
Δε ειναι μονο θεμα επιδοσεων, αλλα κυριως αξιοπιστιας και καταναλωσης μπαταριας και πορων...

Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 03/06/2011 - 12:19


#11   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/06/2011 - 12:39

Καλά. Και εγώ κάθομαι μπροστά σε laptop HP, με AMD Turion στα 2.3, 4 GB RAM Windows 7 64 bit όλα γνήσια εχω ανοιχτό στο navisworks (σε δεύτερη οθόνη) ένα αρχείο 400 MB και όσο flash περιεχόμενο να ανοίξω δεν εχω φάει κανένα κόλλημα και τι με αυτό??

Το flash δεν υπάρχει στο ios λόγω επιλογής επιχειρηματικής φύσεως και όχι για τεχνικούς λόγους._

#12   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 03/06/2011 - 12:43

Ποιος το λεει αυτο ?
Φυσικα και παιζονται πολλα, αλλα με τετοια συμπεριφορα του flash (καταναλωση μπαταριας, ασταθεια και αναξιοπιστια) δεν υπαρχει περιπτωση να το δεχτει ο Steve.

Οταν τα μισα pc εμφανιζουν προβλημα και τ αλλα μισα οχι (εχω πολλα μηχανηματα στη δουλεια μου και δεν υπαρχει ουτε ενα που να μην εχει προβλημα με flash), δεν μπορεις να στηριχτεις σ αυτο.

Το οτι αυτο , "βολευει" την Apple στα σχεδια της ειναι προφανες αλλα οχι ο σκοπος της.
Αν ηταν ετσι , θα σαμποταρε και ολα τα προγραμματα της Adobe , που ειναι ανταγωνιστικα στα δικα της (px Final cut studio vs Adobe suite ).

Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 03/06/2011 - 12:45


#13   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/06/2011 - 12:55

Προφάσεις εν αμαρτίαις.
Αν ήταν τόσο ευαίσθητος ο Steve, να έδειχνε και αλλού την ευαισθησία του. Πχ σε μερικές άθλιες κάρτες βίντεο με χάλια υποστήριξη που απευθύνονται σε επαγγελματίες και που μας έχουν βγάλει το λάδι.
Αν ίσχυαν αυτά που διαβάζω θα έπρεπε όλα τα προγράμματα να τρέχουν άψογα σε Mac, κάτι που δεν συμβαίνει με κανέναν τρόπο.
Απλά πιστεύω ότι για λόγους που δεν γνωρίζουμε, τον συμφέρει να πολεμήσει την Adobe, όπως την πολεμούσε και στο παρελθόν με το Premiere πχ για να προωθήσει το Final Cut.
Είναι αστείο να λέμε ότι μια ταμπλέτα τούμπανο, όπως το ipad, δεν μπορεί να παίξει Flash, κάτι που κάνουν υπολογιστές πενταετίας, ή ότι τα βγάζει πέρα με τα περίπλοκα Need for speed, αλλά ζορίζεται στο Farmville!

#14   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 03/06/2011 - 13:02

Επαγγελματιας γραφιστας και μοντερ ειμαι φιλε μου , και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα με τις καρτες βιντεο σε Mac.
Δουλευω ταυροχρονα σε PC workstation kai Mac και φυσικα καμια σχεση ... στο ενα ψαχνεις καθε λιγο γιατι κολλαει και στο αλλο απλα δουλευεις.

Δεν ειναι φυσικα ευασθητoς ο Steve, επιχειρματιας ειναι και κανει αυτο που ξερει καλα.

Το premiere δε χρειαζεται να το πολεμησει καποιος, ετσι κι αλλιως ειναι πολυ πισω σε σχεση με το final cut (ειδικα το νεο Final cut pro x) και τον Avid.

Oι περισσοτερες εφαρμογες της Adobe ειναι κακογραμμενες και πολυ βαριες.Γι αυτο δε φταιει μονο ο Steve....

Τελευταία επεξεργασία από: toxotis70, 03/06/2011 - 13:03


#15   unforgiven

unforgiven

    iPH User

  • 191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/06/2011 - 13:05

Επαγγελματιας γραφιστας και μοντερ ειμαι φιλε μου , και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα με τις καρτες βιντεο σε Mac.
Το premiere δε χρειαζεται να το πολεμησει καποιος, ετσι κι αλλιως ειναι πολυ πισω σε σχεση με το final cut (ειδικα το νεο Final cut pro x) και τον Avid.

Oι περισσοτερες εφαρμογες της Adobe ειναι κακογραμμενες και πολυ βαριες.Γι αυτο δε φταιει μονο ο Steve....

Επαγγελματίας και εγώ και έχω πολλές ιστορίες με fiber κάρτες δικτύου, remote σε digital beta που δεν παίζουν, εκδόσεις CS που δεν υποστηρίζονται , κρασαρίσματα κτλ κτλ σε Mac Pro...
Θα διαφωνήσω με το FC, ιδίως στο integration με AE και PS, και αν δεν πολεμούσε την Adobe αποκλείοντας το Premiere Pro από τα Mac, θα τα λέγαμε τώρα... Άσε που δεν υπάρχουν κάν κάρτες με hardware acceleration σε Mac...

Aλλά είμαστε εκτός θέματος...

Τελευταία επεξεργασία από: unforgiven, 03/06/2011 - 13:09


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες