Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Προβλήμα με το GPS


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
1 μήνυμα σε αυτό το θέμα

#1   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/08/2009 - 16:32

Εκανα μια αναζήτηση μήπως υπάρχει κάποιο αντίστοιχο θέμα αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι.
Παρακαλώ τους συντονιστές αν υπάρχει και δεν το είδα να μεταφέρουν το topic στο αντίστοιχο θεμα.

Παρέλαβα σημερα εδω στο Κάϊρο το iPhone 3g που είχα αγοράσει εδω κι ενα μήνα απο την Cosmote.
Δεν συνάντησα κανενα πρόβλημα σε τιποτα, το διάβασμα μ'εκανε να αισθάνομαι οτι γνωριζα την συσκευη απο πριν.
Προτιμησα να μην κανω Update την 3.0.1 , εβαλα λοιπόν με shift & Restore την 3.0 ωστε να εχω πιο σιγουρο jailbreak και αναμενω οπως ολοι την 3.1

Μοαναδικό μου πρόβλημα το GPS.
Δεν ξερω ομως αν οφείλεται στην συσκευη η στις τοπικές ιδαιτερότητες.
Θα ήθελα να πω εδώ, για να βοηθήσω ώστε να πάρω σωστές απαντήσεις, ότι ναι μεν είμαι καινουργιος στα iphone αλλα εχω κάποια εμπειρια στα WWM και στα PNA GPS.

Λοιπόν, εδω στην Αίγυπτο οι δυο εταιρείες που εχουν τα δικαιώματα από την Apple εχουν μλοκάρει το gps λογο απαγορευσης που υπήρχε απο την κυβερνηση ως και δυο μηνες πριν.
Ομως ολες οι αλλες συσκευες πωλούνται πλέον με το gps ενεργο. Αυτοί πιστευω δεν το ξεμπλοκαρισαν γιατι περιμενουν πρωτα να κυκλοφορίσει εδω το 3Gs ωστε να κανουν τον κόσμο να το αγοράσει εχοντας ενεργοποιημενο gps και μετα το δινουν στο 3g μαζι με την 3.1, η δεν εχουν φροντίσει να κανουν τα απαιτούμενα για την απεμπλοκή.

Επεχείρησα να δοκιμάσω το GPS αλλα δεν βρηκα κατι σχετικό στις ρυθμίσεις. Υπάρχει κάποια ρυθμιση?
Υπέθεσα οτι ανοίγει μαζι με τους χάρτες του google, εφοσον εντοπιστουν δορυφόροι.
Δοκίμασα ετσι αλλα τίποτα, εγκατεστησα και μια εξτρα εφαρμογή το Gps MotionX, μήπως τρεχοντας την εφαρμογη "ξυπνίσει" το gps.
Και πάλι τιποτα, το αφησα για αρκετή ώρα έξω, αλλα εντόπιζε την θεση μου μονο με το τριγωνικό συστημα μεσω wifi.

Θεωρω οτι το μπλοκάρισμα συμβαινει μεσω του Location service και όχι της SIM γιατι κάπου ειχα διαβάσει οτι ακομα και τα iphone των τουριστων δεν κλειδωναν δορυφόρους, αλλα δεν μπορουσα να το πιστεψω.

Θα ηθελα την γνωμη καποιων εμπειρων χρηστων, μηπως και βρουμε καποιο φαρμακο.

Θα δοκιμασω και με μια κάρτα cosmote που εχω μήπως γινει τιποτα αν και δεν το νομίζω.
Αν ηταν το μπλόκαρισμα απο την sim, γιατι μου εγκατεστησε το APN και εχω κανονικα ιντερνετ σε αντιθεση με τα κλειδωμενα που πουλάνε εδω και αν δεν εχεις πακετο δεδομενων, χρειαζεται jailbreak για να τις περάσεις.

Α, να μην το ξεχασω, οι ηλίθιοι δεν μου δινουν σκετο πακετο δεδομενων χωρις αγορα συσκευης. Οποτε θα περιοριστω στα 150 ΜΒ τον μηνα που κοστιζουν μονο 2,5 ευρω, αλλα καθε εξτρα ΜΒ πέρα από τα 5 ημηρεσιως κοστίζει 75 σεντς του ευρω. Αρα με παίρνει μονο να κατεβαζω τα mail μου Κι αυτό εφοσον βρω τροπο να μην κατεβαινουν αυτόματα και τα attachment. Γινεται?

Ουσιαστικα λοιπόν δεν μπορω να εκμεταλευτω προς τον παρον ολες τις δυνατοτητες.
Το gps πιστευω θα το ενεργοποιησουν μεχρι τον Σεπτεμβριο. Δεν με πολυ νοιαζει γιατι εχω 2 PNA, αλλα ειναι το γαμωτο.

Για το 3G gprs χωρις μεγαλο πακετο, παλι μικρο το προβλημα γιατι εχω wifi παντου. Οπότε μονο εν κινήσει το χρειαζομαι.

Τωρα σαν πρωτη εντυπωση το iphone σε σχεση με το HTC HD που είχα, υπερτερει σε καποιους τομεις: (Οθόνη, multi touch, ηχειο, music player, υλοποιηση mail, αλλα υστερει σε ευελεξια (δεν εννοω ταχυτητα) και προσαρμογη.
Για ταχυτητα στο ανοιγμα εφαρμογων μπορω να σας πω οτι δεν ειδα καποια διαφορα.
Μ αρεσουν ομως καποια πραγματα που εχουν φιλοσοφια της MAC και δεν τα βρισκεις αλλου.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 07/08/2009 - 17:00

To ξεκόλλησα :D :rolleyes:
Εβαλα την κάρτα της Cosmote η οποια εχει roaming απο την τριτη εταιρεια της Αιγυπτου η οποια δεν εχει συμβαση με apple.
Χωρίς data 3G gprs αφου δεν ειχε χρηματα μεσα, εκανε το gps να κλειδωσει σε λιγοτερο απο ενα λεπτο, με to σημα foul στο MotionX.
Οπότε μετα απο το δοκιμαστικό 24ωρο, αυριο το προγραμμα περιλαμβάνει jailbreak και περασμα του Sygic με τον Χάρτη της Αιγυπτου που βρηκα καπου πεταμενο στο ιντερνετ και χαρη στον hostoli που τον μετετρεψε ωστε να παιζει στο sygic για iphone, θα είμαι ο μοναδικός που εχει κατι τετοιο αφου ουτε η ιδια η sygic δεν εχει κυκλοφορισει χαρτη Αιγυπτου για iphone 8)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες