Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πολύ μίσος για την Apple


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
18 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   firmas

firmas

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 15/06/2011 - 01:20

Καλησπέρα σε όλους.:)
Από τα Χριστούγεννα είμαι πλέον apple user με το iphone 4 και μέσα στο καλοκαίρι ελπίζω να πάρω macbook pro. Επέλεξα επιτέλους να ξεκολλήσω από nokia, sony ericsson και Microsoft windows και να είπα να στραφώ σε κάτι διαφορετικό. Apple! Είμαι πολύ ευχαριστημένος με το iphone ως τώρα και δεν το αλλάζω με τίποτα! Αλλά θα ήθελα να μοιραστώ την "πίκρα" μαζί σας ρε παιδιά. Μπαίνω σε αρκετά φόρουμς (γενικής συζήτησης) και όποτε έρχεται η κουβέντα στε προιόντα apple, το μεγαλύτερο ποσοστό εκφράζεται λες και η apple τους σκότωσε τη μάνα! Τι εννοώ... Συνεχώς βλέπω σχόλια του τύπου "κορόιδα αυτοί που αγοράζουν apple, οι πιο πολλοί που έχουν iphone είναι gay, πεταμένα λεφτά, η εταιρία αυτή είναι μόνο μόστρα, η άγνοια ωθεί τον κόσμο να αγοράζει apple κλπ κλπ). Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με αυτό το μεγάλο ποσοστό ανθρώπων... Είναι λυπηρό να προσπαθείς να εξηγήσεις τα αμέτρητα πλεονεκτήματα μιας συσκευής apple, και να μην λένε να ακούσουν το παραμικρό! Οι περισσότεροι φυσικά υποστηρίζουν adroid δαγκωτό. Σας έχει τύχει να "γνωρίσετε" τέτοια άτομα σε φόρουμ ή στον κόσμο? Μπορεί να μου πει κανείς γιατί οι περισσότεροι έχουν αυτό το κόμπλεξ του "apple = η έσχατη εταιρία"?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/06/2011 - 01:27

Φίλε μου την παροιμία " όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια" που λέει ο λαός την έχεις ακούσει;Κάτι τέτοιο συνέβαινει και με όσους αναφέρεις.

Δεν θα μπω στην διαδικασία να πω κάτι άλλο :)


Sent from my iPhone.

ezgif_com_crop_2.gif


#3   firmas

firmas

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 15/06/2011 - 01:30

Φίλε μου την παροιμία " όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια" που λέει ο λαός την έχεις ακούσει;Κάτι τέτοιο συνέβαινει και με όσους αναφέρεις.

Δεν θα μπω στην διαδικασία να πω κάτι άλλο :)


Sent from my iPhone.

Να σου πω την αλήθεια, κι εγώ κάτι τέτοια απαντάω. Όπως και "haters gonna hate".
Απάντηση?
"Suckers gonna buy".. Tι να συζητήσω πλέον? Δεν βλέπω μυαλό...

#4   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2011 - 01:30

πιο λυπηρο ειναι ομως να μην μπορεις να καταλαβεις τον πραγματικο λογο που διαβαζεις οτι διαβαζεις...
ειναι καλη φαση να ζεις στο ονειρο σου και να νομιζεις οτι βρεχει οταν σε φτυνουν (δεν μιλαω για σενα για την apple μιλαω
και παλι κριμα,λυπαμαι πολυ οταν βλεπω τετοια θυματα του καναναλωτισμου και του μαρκετινκ.
Δυστηχως επεσες και συ στην παγιδα του vs και οχι τι εχεις και τι ΔΕΝ εχεις απο το κινητο σου

#5   firmas

firmas

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 15/06/2011 - 01:35

πιο λυπηρο ειναι ομως να μην μπορεις να καταλαβεις τον πραγματικο λογο που διαβαζεις οτι διαβαζεις...
ειναι καλη φαση να ζεις στο ονειρο σου και να νομιζεις οτι βρεχει οταν σε φτυνουν (δεν μιλαω για σενα για την apple μιλαω
και παλι κριμα,λυπαμαι πολυ οταν βλεπω τετοια θυματα του καναναλωτισμου και του μαρκετινκ.
Δυστηχως επεσες και συ στην παγιδα του vs και οχι τι εχεις και τι ΔΕΝ εχεις απο το κινητο σου

Μα από τη στιγμή που δίνω 700 ευρώ για να πάρω αυτό το τηλέφωνο, πάει να πει οτι με καλύπτει. Και να θέλω να προσθέσω κάτι, πάντα υπάρχει το jailbreak. Δεν νομίζω να δίνει κανείς 700ε έτσι αβασάνιστα χωρίς να δει αν τον καλύπτει το προιόν

#6   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2011 - 01:40

τι γινεται οταν το jb που δεν εχεις παντα δεν προσθετει βασικες λειτουργιες οπως αποστολη bt
περιεχομενο flash (οχι γιατι το χρειαζεσαι απλα επειδη εσκασες 700 ευρω) η ακομα ακομα περισσοτερη ραμ και overclock την cpu σου?
οχι γιατι υπαρχει καποιος λογος,απλα επειδη εσκασες 700 ευρω και θες να φορτωνει τις σελιδες στο νετ γρηγορα

#7   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 15/06/2011 - 17:54

Έσκασα 700€ για να έχω ένα smartphone που να μην σε κάνει να πονοκεφαλιάζεις. Όταν είσαι 12 ώρες τη μέρα πάνω από ένα PC και γράφεις κώδικα, το τελευταίο πράγμα που θες είναι ένα τηλέφωνο που να θέλει "να γράψεις κώδικα" για να κάνει τα βασικα.

Οι προσωπικές ανάγκες του καθενός βέβαια διαφέρουν. Εγώ θέλω να πιάνω το τηλέφωνό μου, να βλέπω τα mails μου, να παίζω τα παιχνίδια μου, να παίρνω τα τηλέφωνά μου κλπ με 1 πάτημα του δαχτύλου μου. Δεν θέλω να χάνω χρόνο από την ζωή μου προσπαθώντας να κάνω το κινητό μου να δουλέψει. Χάνω πολύ τέτοιο χρόνο πάνω από το PC μου...

Βλέπω και φίλους που έχουν android και χρειάζονται πτυχίο πυρηνικού φυσικού για να βρουν την εφαρμογή που χρειάζονται ανάμεσα στα 1.000 desktops και για να στείλουν ένα mail παίρνει περισσότερο χρόνο από το bootαρουν σε Vista και να το στείλουν από εκεί.

Όσο για το flash: δεν έχω ανοίξει ποτέ μα ποτέ σελίδα στον safari που να τρέχει flash ώστε να έχω πρόβλημα. Μα καλά σε τι sites μπαίνετε;!;!;!; 12 χρονών είστε και μπαίνετε στο friv για παιχνιδάκια;;;!!! Ή μήπως θέλετε να στείλετε τραγούδια με bluetooth στον συμμαθητή σας που δεν ξέρει να κατεβάσει μόνος του από το internet? 8)

Ένα θα πω: Η χειρότερη περίοδος χρήσης του iphone μου ήταν όταν είχα κάνει jailbreak...

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 15/06/2011 - 17:55


#8   panosfx

panosfx

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2011 - 18:14

Έσκασα 700€ για να έχω ένα smartphone που να μην σε κάνει να πονοκεφαλιάζεις. Όταν είσαι 12 ώρες τη μέρα πάνω από ένα PC και γράφεις κώδικα, το τελευταίο πράγμα που θες είναι ένα τηλέφωνο που να θέλει "να γράψεις κώδικα" για να κάνει τα βασικα.

Συμφωνω

Οι προσωπικές ανάγκες του καθενός βέβαια διαφέρουν. Εγώ θέλω να πιάνω το τηλέφωνό μου, να βλέπω τα mails μου, να παίζω τα παιχνίδια μου, να παίρνω τα τηλέφωνά μου κλπ με 1 πάτημα του δαχτύλου μου. Δεν θέλω να χάνω χρόνο από την ζωή μου προσπαθώντας να κάνω το κινητό μου να δουλέψει. Χάνω πολύ τέτοιο χρόνο πάνω από το PC μου...

Συμφωνω

Βλέπω και φίλους που έχουν android και χρειάζονται πτυχίο πυρηνικού φυσικού για να βρουν την εφαρμογή που χρειάζονται ανάμεσα στα 1.000 desktops και για να στείλουν ένα mail παίρνει περισσότερο χρόνο από το bootαρουν σε Vista και να το στείλουν από εκεί.

Καμια σχεση.Μαλλον οι φιλοι σου δεν εχουν ιδεα.Πριν απο το iphone 4 ειχα Desire S και το mail ηταν το ιδιο ευκολο οσο στο iphone.Βεβαια μεγαλο ρολο παιζει και το πολυ καλο sense της HTC.

Όσο για το flash: δεν έχω ανοίξει ποτέ μα ποτέ σελίδα στον safari που να τρέχει flash ώστε να έχω πρόβλημα. Μα καλά σε τι sites μπαίνετε;!;!;!; 12 χρονών είστε και μπαίνετε στο friv για παιχνιδάκια;;;!!! Ή μήπως θέλετε να στείλετε τραγούδια με bluetooth στον συμμαθητή σας που δεν ξέρει να κατεβάσει μόνος του από το internet? 8)

Ειναι παρα πολλες οι σελιδες που χρησιμοποιουν flash.Μονο οτι αφορα τα αθλητικα να βαλεις τελιωσες.Ειτε σε site μπεις ειτε θες να δεις αγωνα ποδοσφαιρου θελει flash.Το flash δεν ειναι μονο για "παιχνιδακια".
Το bluetooth επισης ειναι χρησιμο σε πολλους.Δεν ειναι τυχαιο που μονο η Apple δεν το χρησιμοποιει.

Ένα θα πω: Η χειρότερη περίοδος χρήσης του iphone μου ήταν όταν είχα κάνει jailbreak...


Εγω παλι δεν θα εδινα ουτε 200 ευρω για iphone 4 αν δεν μπορουσα να κανω jb.

Χρησιμοποιω iphone 4 οχι γιατι ειναι το καλυτερο,αλλα γιατι με καλυπτει περισσοτερο απο τα αλλα αυτο τον καιρο.Οπως και να το κανουμε flash,bluetooth και ραδιο επρεπε να υπαρχουν κι ας μην τα χρησιμοποιεις εσυ ή καποιοι αλλοι.Αν εσυ δεν εβγαζες φωτογραφιες με το iphone σου το σωστο θα ηταν να μην ειχε καμερα το iphone;Νταξει μη ξεφευγουμε...
Κραζοντας την Apple για ελλειψεις κερδισαμε multitasking πραγμα πολυ σημαντικο(ηταν εποχες που με ανοιχτο ενα προγραμμα πλοηγησης δεν μπορουσες να δεχτεις κλησεις και οι φανατικοι λεγανε οτι ετσι πρεπει να γινετε...ΕΛΕΟΣ!!!),οπως και αλλα.Αυριο αν παψεις να την πληρωνεις και πεσουν οι πωλησεις της θα ματωσει τον πισινο της η εταιρεια να βαλει και ραδιο και bluetooth.
Για μενα ωρες ωρες καλα κανουν και μας κραζουν διαβαζοντας μηνυματα σαν το προηγουμενο.

#9   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 15/06/2011 - 18:31

όλο αυτο το μίσος το συναντάς πολυ εύκολα σε fora τεχνολογίας, για τον απλούστατο λόγο ότι η πλειοψηφία αυτών που συμμετέχουν στις συζητήσεις είναι power users που τους αρέσει να βγάζουν τα μάτια των συσκευών τους + να ανεβάζουν τις επιδόσεις τους ώστε να βλέπουν στα benchmark tests ότι η δική τους συσκευή που χρυσοπληρώσανε χτυπάει ταβάνι - κι ας τελειώνει έτσι η μπαταρία σε μισή ώρα. επειδή όλα αυτά δεν τα επιτρέπει η apple, άρα και τα idevices μένουν εκτός όλου αυτού του πανηγυριού, είναι θύματα όλοι αυτοί που τα ακουμπάνε και δεν ξέρουν τί τους γίνεται. τώρα κάτι τέτοιο βέβαια δεν συμβαίνει εκ των πραγμάτων καθώς ο υπόλοιπος κόσμος εκτός των τεχνολογικών sites έχει και ζωή και ίσως δεν τον ενδιαφέρει όλη αυτή η παραμετροποίηση του συστήματος αλλά θέλει μια αξιόπιστη και γρηγόρη συσκευή που δουλεύει out of the box.

έτσι εκλαμβάνω εγώ όλο αυτο το μίσος, μιας και κάποιος που δεν σκαμπάζει από τεχνολογια και έχει htc desire hd αντί για iphone 4 πιο πιθανο είναι να το πήρε επειδή δεν μπορούσε να διαθέσει τα χρήματα για ένα iphone παρά επειδή τα android είναι super και τα έχουν όλα μέσα.

#10   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 15/06/2011 - 18:56

Καμια σχεση.Μαλλον οι φιλοι σου δεν εχουν ιδεα.Πριν απο το iphone 4 ειχα Desire S και το mail ηταν το ιδιο ευκολο οσο στο iphone.Βεβαια μεγαλο ρολο παιζει και το πολυ καλο sense της HTC.


Δεν ξέρω από προσωπική χρήση! Ότι βλέπω λέω. Πάντως οι φίλοι μου έχουν xperia mini...

#11   panosfx

panosfx

    iPH User

  • 196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2011 - 19:06

Δεν ξέρω από προσωπική χρήση! Ότι βλέπω λέω. Πάντως οι φίλοι μου έχουν xperia mini...


Marian δεν μπορεις να συγκρινεις ενα κινητο που εχει 150 ευρω με ενα των 650.Επισης το συγκεκριμενο κινητο εχει σταματησει να υποστηριζεται εδω και καιρο.Εχει μεινει στην εκδοση 2.1 που ηταν οντως απαισια,ενω τωρα στο Android η τελευταια ειναι η 2.3.4 που δεν εχει καμια σχεση.

#12   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2011 - 19:11

καμια συσκευη δεν ειναι τελεια.. εαν δειτε σε fora και της samsung και για andoid ολοι αναφερουν προβληματα .. θα συμφωνησω με την αποψη πως θελω μια εξυπνη συσκευη που να μου δημιουργει τα λιγοτερα προβληματα .. και για μενα αυτη η συσκευη ειναι ενα iphone 4 με ios 5 clean.. :)

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 15/06/2011 - 19:12


#13   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1.292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/06/2011 - 20:52

Συμφωνω με τον DINFUN οτι καμια συσκευη δεν ειναι τελεια και οτι το τηλεφωνο που θελω τωρα ειναι το iphone 4 με ios 5 clean αφου απο τη στιγμη που η συσκευη μου με καλυπτει απολυτως γιατι να κατσω να σκεφτω γιατι δεν εχει ραδιοφωνο ή καποιες αλλες λειτουργιες που εχουν καποια αλλα τηλεφωνα.Το σωστο βεβαια για τα λεφτα που δινουμε ειναι οτι θα επρεπε να εχει αυτες τις λειτουργιες αλλα ετσι θα επρεπε να σκεφτω αν αγοραζα το iphone για να το συγκρινω με αλλα τηλεφωνα.Αφου με καλυπτει σε ολες μου τις αναγκες δεν υπαρχει λογος να το συγκρινω με τιποτα.Για μενα αυτο ειναι το καταλληλο τηλεφωνο.

#14   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 15/06/2011 - 20:57

Marian δεν μπορεις να συγκρινεις ενα κινητο που εχει 150 ευρω με ενα των 650.Επισης το συγκεκριμενο κινητο εχει σταματησει να υποστηριζεται εδω και καιρο.Εχει μεινει στην εκδοση 2.1 που ηταν οντως απαισια,ενω τωρα στο Android η τελευταια ειναι η 2.3.4 που δεν εχει καμια σχεση.


Είπα απλά τι βλέπω! :P

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 15/06/2011 - 20:57


#15   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 15/06/2011 - 21:42

καμια συσκευη δεν ειναι τελεια.. εαν δειτε σε fora και της samsung και για andoid ολοι αναφερουν προβληματα .. θα συμφωνησω με την αποψη πως θελω μια εξυπνη συσκευη που να μου δημιουργει τα λιγοτερα προβληματα .. και για μενα αυτη η συσκευη ειναι ενα iphone 4 με ios 5 clean.. :)

αν είναι όπως η beta... άστο καλύτερα. Πίσω στην 4,3,3...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες