Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iMac για server χρήση? (web radio)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
7 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sdk

sdk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 22/06/2011 - 20:34

Κοιτάω να πάρω ένα pc για να το χρησιμοποιώ 24 ώρες το 24ωρο για streaming ήχου. Ουσιαστικά θα χρησιμοποιηθεί για web radio. Το να φτιάξω ενα pc για τέτοια χρήση πλησιάζει τα χρήματα ενος iMac και γι΄αυτό είμαι σε δίλημμα τι να προτιμήσω.

Η απορία μου είναι εαν ο iMac μπορεί να ανταπεξέλθει σε τόσο βαριά χρήση. Δηλαδή να παραμένει ανοιχτός μόνιμα, κυρίως το σκέφτομαι λόγω της αρχιτεκτονικής του, θερμοκρασίες και τα λοιπά.
Και επειδή τα καλύτερα προγράμματα για web radio είναι για windows παρόλο που υπάρχουν και εναλλακτικές για mac, το να τα τρέχω μέσω bootcamp θα μου παρέχει σταθερότητα ή θα έχω προβλήματα;

Δε θέλω να ανοίξω debate win vs mac, η χρήση που το θέλω είναι συγκεκριμένη και γι΄αυτό όσοι απαντήσουν ας μείνουν καθαρά σε αυτό.

Ευχαριστώ

PS
Εαν γνωρίζει κάποιος προγράμματα για web radio για mac ας τα αναφέρει μπας και δεν έχουν πέσει στην αντίληψη μου :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/06/2011 - 20:46

Θα σου πω απλά μια προσωπική μου εμπειρία από ένα κατάστημα ενός πελάτη μου.Ο τύπος έχει ένα Mac Μini εδώ και 4 χρόνια μονίμως στην πρίζα αναμμένο (Με κεραυνούς,πτώσεις τάσης,διακοπές ρεύματος κτλ κτλ) χωρίς να το κλείσει ούτε λεπτό και λειτουργεί άριστα..Λειτουργεί 24 ώρες το 24ωρο .Σε όλα τα άλλα Pc του παμε συνέχεια και φτιάχνουμε το ένα και το άλλο.

Το συγκεκριμένο τον έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

Στο συγκεκριμένο PC αυτός μάλιστα έχει και πολύ σημαντικά έγγραφα για εκείνον.

Τώρα αν υπάρχει τέτοιο Software για Mac δεν ξέρω άλλα και από Paralles δεν έχει πρόβλημα να παίξει.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 22/06/2011 - 20:52

ezgif_com_crop_2.gif


#3   sdk

sdk

    iPH Member

  • 236 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/06/2011 - 12:27

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, και εγώ πιστεύω ότι το mac θα αντέξει αν και με τουσ i5-i7 ανεβάζουν θερμοκρασίες γι΄αυτό και είμαι σκεπτικός.

Για το parallels που ανέφερες δε το γνώριζα, εγώ θα πήγαινα με την κλασσική μέθοδο bootcamp κτλ. Θα το δοκιμάσω για να δώ πόσο σταθερό είναι, θα με βγάλει από μεγάλο κόπο αν παίζει σωστά.

#4   ThemesHellas

ThemesHellas

    iPH Member Leacher

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2011 - 12:43

Core 2 Duo 2.53 Mac Mini από περίσι τον Σεπτέμβριο μέχρι σήμερα χωρίς να έχει κλέισει λεπτό.
Με διακοπές ρεύματος άπειρες κλπ κλπ.
Θερμοκρασία σταθερά 50 και φασαρία 0.

#5   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1.249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 26/06/2011 - 02:29

Αν δουλεύει τόσες πολλές ώρες δηλαδή αδιάκοπα-συνεχόμενα 24ωρα , λόγο υψηλής εσωτερικής θερμοκρασίας μάλλον θα σου βγάλει της περίφημες μαύρες σκιές στο Πάνελ με τόση χρήση , όποτε θα πας μάλλον για αλλαγή πάνελ και μια και δυο και.....φόρες !! Δυστυχώς με τον τρέχον σχεδιασμό ακόμα και το 2011 μοντέλο έβγαλε πρόσφατα το περίφημο αυτό πρόβλημα πάνω στον μηνά κυκλοφορίας !! Δυστυχώς δεν το έλυσαν ακόμα και εύχομαι στην επόμενη μεγάλη αναβάθμιση να το λύσουν με νέα σχεδίαση και με τελείως νέα πάνελ μεγαλύτερης θερμικής αντοχής....ψάξε το σε φόρουμ για Μακ και θα καταλάβεις τι σου λέω και γενικά τι παίζει με τις οθόνες , πολύς κόσμος πήγε στο σέρβις υπάρχει θέμα μεγάλο με τα Panel που φοράνε τα μηχανάκια !! Όχι ότι είναι ελαττωματικά στην κατασκευή , απλά μάλλον δεν αντέχουν την τόσο υψηλή θερμοκρασία που δέχονται αφού είναι κολλημένα πρακτικά πάνω στο υπόλοιπο θερμό hardware . Ναι τεχνολογικά πολύ καλά αλλά στα μοντέλα 2009-2010 και 2011 βγάζουν πρόβλημα , όχι σε όλους αλλά σε πολλούς οπότε ρισκάρεις και βλέπεις ή περιμένεις το επόμενο μοντέλο τον Φεβρουαρη του 2012 ή πας σε mac mini παρέα με Led cinema η οποία είναι άψογη χωρίς κανένα πρόβλημα κατασκευαστικό και πρόσεξε...φορά ακριβώς το ίδιο LG panel όπως στα Μακ , όμως η Led cinema δεν έχει από πίσω της ολόκληρο hardware , οπότε βγήκε απολύτως αξιόπιστη !! Διαλέγεις.....!!

#6   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1.133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 26/06/2011 - 03:40

γενικα για dedicated μηχανιματα προτεινω λινουξ. τελος.

το στηνεις 1 φορα και θα παιζει για παντα,
και χωρις καν να θελει δυνατο μηχανιμα. πχ web radio με παλιο λαπτοπ.
ειδικα αν δεν χρειαζεσαι το gui, το χειριζεσαι απομακρισμενα με text εντολες μονο με συνδεση gsm στο κινητο

Τελευταία επεξεργασία από: Neopas, 26/06/2011 - 03:42


#7   Cham

Cham

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2011 - 07:40

Hackint0sh με sandy bridge και άμα θέλεις κ υδροψηξη. Εδώ σκέψου κ το γεγονός ότι μπορείς να βάζεις κ να βγάζεις ότι Hackint0sh συμβατό θέλεις στο μέλλον.
Life time Εγγύηση αν φτιαχτεί από κάποιον που ξέρει,με επιδόσεις αξεπέραστες από όλους...
Όλα αυτά αν μιλάμε για κάτι σοβαρό φυσικά κ όχι κάνω το κέφι μου για μια εβδομάδα και μετά αλλάζω γνώμη.
Αν και όταν π.μ me

#8   Cham

Cham

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/06/2011 - 08:50

Συγνώμη από την νύστα μου δεν πρόσεξα καλά την ερώτηση..
Εντάξει νομίζω ειδικά σε αυτό τον τομέα δεν υπάρχει συζήτηση, χωρίς να έχω από την άλλη καμιά δόση αμφισβήτησης στα παιδιά από πάνω κ τις εμπειρίες τους.
Υπάρχουν Pcs σε λογιστήρια που έχουν να σβήσουν 5+ χρόνια δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης και ποτέ δεν υπήρχε μόνο και μόνο από αρχιτεκτονική όπως λέει και ο φίλος Κυριάκος από πάνω,
Παρ'ολα αυτά μιας κ το αναφέραμε πάρε τα κομμάτια συμβατά για Osx να έχεις κ την εναλλακτική.. ποτέ δεν ξέρεις.. ;)




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες