Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 4S, iPhone 5 και iPod touch


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
16 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 23/06/2011 - 15:34

Η απουσία αναφοράς σε νέα μοντέλα iPod touch μέσα στον κώδικα της πρώτη έκδοση του iOS 5, η αναβολή της συνηθισμένης ημερομηνίας ανακοίνωσης του επόμενης γενιάς iPhone από τον Ιούνιο σε άγνωστο μέχρι στγμής χρόνο και η κυκλοφορία του iOS 5 τον Σεπτέμβριο (τον μήνα που συνήθως ανακοινώνονται τα νέα iPod touch) γεννά πολλά ερωτηματικά σχετικά με το μέλλον του iPod touch.

To σύνηθες πρόγραμμα της Apple ήθελε το νέο iOS να παρουσιάζεται μέσα στον Μάιο, το νέο μοντέλο iPhone να ανακοινώνεται στην WWDC (Ιούνιος) και τα νέα iPod touch να παρουσιάζονται στο καθιερωμένο μουσικό event του Σεπτεμβρίου.

Φέτος, όλα άλλαξαν. Το iOS 5 παρουσιάστηκε Ιούνιο στην WWDC χωρίς να γίνει καμία αναφορά στο επόμενης γενιάς iPhone, ενώ τα πρώτα στοιχεία από τον κώδικα του iOS 5 δείχνουν παντελή απουσία αναφοράς στο iPod touch. Παράλληλα, το φετινό Back-to-School promo προσφέρει ένα iTunes Gift Card αντί του καθιερωμένου iPod touch.

Ένα ακόμα στοιχείο που γεννά ερωτήματα είναι το ότι στο iOS 5 το iPod.app αντικαταστάθηκε από 2 ξεχωριστές εφαρμογές Music.app και Video.app. Η ύπαρξη των 2 διαφορετικών εφαρμογών ήταν δεδομένη στο iPod touch, ωστόσο μέχρι και το iOS 4.x το iPhone διαθέτει μία και μόνο εφαρμογή για μουσική και βίντεο το iPod.app.

Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα


Τι συμβαίνει;

Μήπως η Apple ετοιμάζει ένα φτηνότερο μοντέλο iPhone 4S περιορισμένων δυνατοτήτων το οποίο θα πάρει την θέση του iPod touch και θα πλαισιώσει το πολυαναμενόμενο iPhone 5;

Η πρόσφατη ανακοίνωση της πώλησης ξεκλείδωτων iPhone στις ΗΠΑ είναι ένα ακόμα σημείο που δείχνει ότι η Apple κάτι ετοιμάζει και αλλάζει την πολιτική της.

Η ύπαρξη 2 νέων μοντέλων iPhone (iPhone 4S και iPhone 5) μπορεί να δικαιολογήσει σε μεγάλο βαθμό και τα αντικρουόμενα δημοσιεύματα που εμφανίζονται το τελευταίο διάστημα και από την μία θέλουν το επόμενης γενιάς iPhone να παραμένει με το ίδιο σχέδιο και με μικρές αλλαγές στο hardware ενώ από την άλλη κάνουν λόγο για ριζικές αλλαγές τόσο σχεδιαστικά όσο και σε επίπεδο hardware:

iPhone 5: 8MPx camera στο iPhone 5 | iPhone 4S: 5MPx όπως και στο iPhone 4

iPhone 5: Ριζική σχεδιαστική αλλαγή - κυρτή οθόνη - 2πλό LED flash| iPhone 4S: ίδιο σχέδιο με το iPhone 4, αναβαθμίζεται μερικώς το hardware

Σε λίγους μήνες θα ξέρουμε. Μέχρι τότε αναμένουμε την άποψη σας...
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   JIMYB3

JIMYB3

    iPH Enthousiast

  • 363 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:jimyb3

Δημοσίευση 23/06/2011 - 15:39

Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα εκτός από το να καταργηθεί τελείως το iPod touch

#3   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 23/06/2011 - 16:50

Δηλαδη αντι να δουμε ενα καινουργιο iPod touch θα δουμε 2 καινουργια iPhone με την διαφορα οτι το ενα θα ειναι αρκετο ποιο φθηνο και ποιο αδυναμο απο το αλλο? Ωστε εκεινος που θα αγοραζε ενα iPod touch λογο της χαμηλης τιμης του να αγωρασει ενα iPhone που θα ειναι ποιο φθηνο?

Δεν μου ακουγετε και τοσο απιθανο σεναριο

#4   evripidis90

evripidis90

    iPH newbie

  • 50 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 23/06/2011 - 18:59

Το τελευταίο iPod Touch στοιχίζει περίπου 260 ευρώ στην Ελλάδα. Φανταστείτε να ισχύουν τα παραπάνω και να βγει iphone με 260 το πολύ 300 ευρώ στην αγορά. Τότε, δυστυχώς για τον ανταγωνισμό, θα το χάσουν το παιχνίδι οι άλλοι

#5   Dante897

Dante897

    iPH Enthousiast

  • 386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/06/2011 - 19:24

Πιστευω οτι το εκανε Videos.app και Music.app επειδη εχασε τα δικαιωματα για τη χρηση της λεξης iPod

#6   ThemesHellas

ThemesHellas

    iPH Member Leacher

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2011 - 19:45

Για μένα η 8MPX κάμερα είναι μπούρδες. Ας αφήσει πάνω την 5άρα και ας την βελτιώσει :)

#7   Mrjb

Mrjb

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2011 - 22:02

Σαν σενάριο δεν είναι απίθανο, αλλά πραγματικά το χρειάζεται η άπλ?
Χρειάζεται να αφαιρέσει από το Iphone την αίγλη του ενός και μοναδικού? για να κερδίσει τι? αφού έτσι και αλλιώς η συσκευή, με τον ένα ή άλλο τρόπο κάνει πάταγο!
Προσωπικά, μια τέτοια εξέλιξη δεν θα ευχαριστούσε.

Τελευταία επεξεργασία από: Mrjb, 23/06/2011 - 22:02


#8   NikolasN

NikolasN

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2011 - 22:35

εγω πιστεβω με αυτο θα εχει περισσοτερες αγορες η apple στα iphone και "θα το χάσουν το παιχνίδι οι άλλοι" οπως ειπε και ο evripidis90 :rolleyes:

#9   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 23/06/2011 - 22:48

Δεν θελω iPhone , δεν θελω αλλο παγιο στη ζωη μου...! Με το iPod Touch 4g κανω τα παντα. Για να παρω τηλεφωνο (σπανια δηλαδη και ΜΟΝΟ σε αναγκη) εχω ενα Nokia 6330, κανω τη δουλεια μου και τελειωνει εκει. iOS device με καρτα sim δεν αγοραζω, ετσι επειδη γουσταρω. Ειδικα αν μου το υποδεικνυει καποιος ΝΤΑΒΑΤΖΗΣ. Λιγο υπομονη ακομα λοιπον για να δουμε αν θα συνεχιστει η σειρα των Touches....

#10   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 23/06/2011 - 23:29

I would tell you but i signed a NDA so I can't... ;)

#11   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1.545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 23/06/2011 - 23:33

Δεν θελω iPhone , δεν θελω αλλο παγιο στη ζωη μου...! Με το iPod Touch 4g κανω τα παντα. Για να παρω τηλεφωνο (σπανια δηλαδη και ΜΟΝΟ σε αναγκη) εχω ενα Nokia 6330, κανω τη δουλεια μου και τελειωνει εκει. iOS device με καρτα sim δεν αγοραζω, ετσι επειδη γουσταρω. Ειδικα αν μου το υποδεικνυει καποιος ΝΤΑΒΑΤΖΗΣ. Λιγο υπομονη ακομα λοιπον για να δουμε αν θα συνεχιστει η σειρα των Touches....

Αμα εισαι ειλικρινής, μπραβο σου.

#12   NikolasN

NikolasN

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2011 - 23:33

Δεν θελω iPhone , δεν θελω αλλο παγιο στη ζωη μου...! Με το iPod Touch 4g κανω τα παντα. Για να παρω τηλεφωνο (σπανια δηλαδη και ΜΟΝΟ σε αναγκη) εχω ενα Nokia 6330, κανω τη δουλεια μου και τελειωνει εκει. iOS device με καρτα sim δεν αγοραζω, ετσι επειδη γουσταρω. Ειδικα αν μου το υποδεικνυει καποιος ΝΤΑΒΑΤΖΗΣ. Λιγο υπομονη ακομα λοιπον για να δουμε αν θα συνεχιστει η σειρα των Touches....


σε αυτο σημφωνο και εγω σπανια και σε αναγγη περνω τηλεφωνα αλλα μου ειναι δυσκολα να κραταω 2 τηλεφωνα παντα μαζι μου...αλλα για φαντασου οτι με 40 ευρω περισσοτερα απο το ipod θα περνεις iphone ακομη καλιτερα πιστεβω ετσι...δικη μου αποψη ;)

#13   NikolasN

NikolasN

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/06/2011 - 23:39

και ισως αυτη να το σκεφτοντε οπως το σκεφτομαστε και εμεις ...ενα ipod και ενα αλλο κηνητω...ενο αν πουλανε μονο τα iphone που ειναι και τηλεφωνα και 2 διαφορετικα ενα δυνατο και ενα λιγο πιο αδυνατο να βγαζουνε περισσοτερα κερδι και λιγοτερα κερδι οι αλλοι αφου δεν θα περνουμε και αλλο τηλεφωνο απο αλλοι εταιρια... ;)

#14   katsulas

katsulas

    Newbie

  • 975 μηνύματα
  • Twitter:@GeorgeKatsulas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:iKatsulas

Δημοσίευση 23/06/2011 - 23:42

Εγώ πιστεύω πως λόγο του πάταγου που έχει κάνει το iPhone το iPod Touch έχει πέσει αρκετά σε πωλήσεις.
Σίγουρα ένα οικονομικό μοντέλο θα σαρώσει την αγορά. Δεν είναι και λίγοι αυτοί που παίρνουν ένα iPhone για να λένε πως πήραν iPhone ούτε και αυτοί που τρέχουν να πάρουν ένα "μαϊμού" iPhone για να ξεγελάσουν τον διπλανό τους αλλά και τον ευατό τους.
Επίσης σκεφτείτε πως θα είναι ποιο εύκολο για κάποιον να το αγοράσει γιατί θα είναι ποιο προσιτό με κάποια επιδότηση από τον πάροχο του.

#15   ChriSS78

ChriSS78

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina +4G

Δημοσίευση 24/06/2011 - 11:40

Ειλικρινεστατος φιλε μου...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες