Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Προσωπικά Βιώματα


  • Please log in to reply
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 24/06/2011 - 22:55

Καλησπέρα παιδιά!!είπα να παραθέσω κάποια προσωπικά (πολυ πρόσφατα) βιώματα όσον αφορά το hobby μας με αφορμή ενα πολύ διασημο topic που είχε ανοιξει ο φιλος christos75!!!
Και ξεκινάω:

Πριν δυο μήνες αγόρασα απο το φίλο kostasrodos29 το iPad 1 του. Ασχολήθηκα αρκετά, κατεβαζα διάφορα tweaks απο cydia και γενικα ήμουν πολυ ευχαριστημένος απο το μηχανάκι, πλήν κάποιων lags που είχε με κάποιες πιο βαριες εφαρμογές. Ωσπου κάποια στιγμή αρχίζω και μπαινω σε διαφορα καναλια που είχαν web tv (εκτος απο ant1,δεν εχουμε αλλα καναλια που να ειναι συμβατα με τις αγαπημένες μας συσκευές). Το αποτελεσμα ήταν να εχω φαει φρίκη επειδή δε μπορούσα να κάνω αυτα που ηθελα με την ταμπλετα μου. Ήξερα βεβαια απο την αρχη που το αγορασα οτι δεν ειχα αυτη τη δυνατότητα καθ'οτι χρήστης iPhone και iPod, αλλα ποτέ δεν το χρειάστηκα. Ηταν απλα αυτη η στιγμή που ηθελα να κανω κατι και δε μπορουσα (μιλαω για απλα συνηθισμενα πραγματα και οχι κατι πολυ εξειδικευμένο). Ξαφνικα λοιπον αρχιζουν και στριφογυριζουν διαφορες σκεψεις στο μυαλό μου, οπως: Μηπως να δοκιμασω κατι αλλο?Μηπως εχω γινει τοσο fan boy που δε μπορω να δω καθαρα περα απο τη μυτη μου?μηπως μηπως μηπως...Πολλα μηπως....!!!!Και εκει που surfαριζα να δω τι λυσεις μπορουσα να βρω για να καλύψω το "πρόβλημα" μου (απο skyfire,puffin...μεχρι και frash) και ειδα οτι κανενα δε με καλυπτε πλήρως, βλεπω ξαφνικα ενα topic οπου ο φιλος Christos75 ειχε ακριβώς τους ιδιους προβληματισμούς. Χαμος στο topic...Πολλοι νομιζω θα το διαβασαν και θα είδαν οτι ο καθένας ελεγε την αποψη του,αλλες φορες τεκμηριωμένα και άλλες οχι. Ο δε φιλος Christos75 ηταν σαν τον Αχιλλέα με τους 300 να προσπαθεί να πεισει-κερδισει τους αντιπάλους του...!!!! Δε σας κρύβω οτι σε παρα πολλα με βρήκε συμφωνο σε αυτα που ελεγε. Αρχισα να προβληματιζομαι και να σκευτομαι: Βρε μηπως να δοκιμάσεις κατι αλλο περαν της Apple?
Αρχισα να μπαινω σε διαδικασία να ψαχνω αναλυτικα οτι ταμπλέτα κυκλοφορει που να καλυπτει τις αναγκες μου (flash, γρηγορο surfαρισμα, εφαρμογες που να με καλυπτουν κα). Οσον αφορα τις εφαρμογες ελεγα:Ενταξει δεν εχει το Android οσες το iOS, αλλα ειναι ενα OS τάχιστα αναπτύξιμο, αν αξίζει, θα περιμενω. Κατεληξα λοιπον στο Asus transformer eee Pad, με IPS οθονη, Tegra 2,flash, HoneyComb 3.1 μπλα μπλα μπλα...Ολα αυτα τα τελευταία τεχνικα χαρακτηριστικα που οσο πιο πολλα αναγράφονται τοσο πιο πολυ μας αρέσει...!!!
Ανεβαζω λοιπόν αγγελία να πουλήσω το iPad 1 που ειχα αγορασει σχετικα πρόσφατα, ετσι ωστε με τα λεφτα που θα επαιρνα συν καποιο συμπλήρωμα να επαιρνα το επιθυμητο tablet που θα κάλυπτε τις αναγκες μου..!!Το πούλησα...!!!!
Μπαινω ebay,παραγγελνω το Asus περιμένω 10 μερες να ερθει (να αναφέρω οτι νωρίτερα ειχα πουλήσει και το netbook dual boot, που ειχα για το σπιτι και για ευκολια μετακίνησης, με σκοπο να μεινω μονο με το iPad).
Περνανε οι μέρες...ΗΡΘΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.....!!!!!!Δε σας κρύβω τη χαρα μου μολις το παρελαβα...
Αρχισα να το κοιτάω,να το περιεργάζομαι....Το ανάβω και αρχίζω σιγα σιγά να προσπαθω να καταλάβω αυτο το νεο λειτουργικο μετα απο 3 χρονια με iOS.
Πως γινεται ο συγχρονισμος των επαφων,τα ημερολογια, τα bookmarks etc. etc. και οτι εχει να κανει που θα με βοηθήσει στην οσο πιο ευκολη και απλή χρήση μου με τη νεα μου ταμπλέτα.
Και ξεκινάνε τα βάσανα μου...
Συνηδητοποιώ πως τα Android δε συνεργάζονται με το Mac που εχω στο γραφείο. Υπάρχει μονο ενα προγραμμα που κοστιζει 40$. Το αγόρασα..Τζιφος...Λιγα πραγματα και αυτο.Καμια σχέση με το itunes! Απευθήνθηκα στην εταιρία...Ακομα περιμένω απάντηση...!!!!Αντε αυτο το προσπερνάμε,συγχρονίζουμε με windows...!!! Η αλλη λυση ειναι να τα ανεβάσω ολα στο google account και να συγχρονίσω ετσι..Περιττο να σας πω το τι εγινε με τις επαφες μου..(εχω πανω απο 1000 επαφες,λογω δουλειάς και τα εχω ταξινομημένα σε ομάδες, πελάτες,συνεργεία,φιλοι...etc.)O μεγαλος χαμος....
Τεσπα....Εφαρμογες ενταξει,το ηξερα,δεν εχει πολλες αλλα είπαμε, αν μου κανει θα περιμένω...
Παμε λοιπον στον κύριο λογο που αγορασα την ταμπλέτα...να μπορώ να δω οτι ήθελα στις διαφορες ιστοσελίδες...Ειτε με flash, ειτε χωρις...Είχα βάλει επιλογή για το ποτε θα εργοποιείται...Οταν το ηθελα το επέλεγα...
Αναβαθμίζω και στην τελευται εκδοση Adobe για Android και λεω αντε..ΠΑΜΕ...
Αρχιζω να surfαρω σε διάφορα sites με web tv...Εικονα και ήχος χωρις συγχρονισμο...Αλλα ελεγε ο εκφωνητης..Αλλα ακουγα...Τα νευρα μου...Μια-δυο-τρεις..το εκλεισα τελείως...Αρχισα να μπαινω σε διαφορες αλλες ιστοσελίδες...Στην αρχη οκ. Οταν ομως το εβαζα σε stand by, την επομενη μέρα ανοιγα browser στις ιστοσελίδες που εβλεπα την προηγούμενη μερα. Για να γινει η ανανέωση μπορει να περνούσαν 2'...Οταν δε ειχα 4-5 σελίδες σε αναμονη απο την προηγούμενη μερα και πατούσα refresh ξερεται πιο ήταν το αποτέλεσμα???????Μεσα σε 6 μέρες, ο μαμίσιος browser κρασαρε τουλάχιστον 3 φορες ημερισίως...Μέσο όρο...
Φάνταζομαι μπορείται να καταλάβετε την ψυχολογική μου κατάσταση οταν εχω δουλέψει iOS και ολα αυτα τα πράγματα ηταν γνωστα για μενα μονο στις εποχες windows...

Το αποτελεσμα ξερετε πιο ήταν???
Αυτη τη στιγμή ειμαι ενας ακομα ευτυχισμένος κατοχος iPad 2!

Ολα αυτα που αντιμετώπισα ειναι πολυ περισσότερα απο το απλα να λεω εχω flash μπορω να κανω οτι θέλω...Μπαααααα...Δε σφαξανε...Σιγα μη χάσω την ηρεμία μου...
Τα υπόλοιπα για μένα που λεμε οτι δε μας προσφέρει το iPad, bluetooth, ευκολη ενσυρματη ανταλλαγη αρχείων δεν τα χρειάστηκα ποτέ. Λόγω επαγγέλματος, πολλοι συνεργάτες μου έχουν dropbox..Οπότε..Με το flash βρηκα λυση τελικα με iswifter,με καλυπτει πληρως γιατι παιχνιδια δεν παιζω...
Θα μπορούσα να γράψω κ άλλα, αλλά το νόημα φαντάζομαι το λάβατε.

Για μενα προσωπικά, η σταθερότητα και η απλότητα του iOS δε συγκρίνονται ακομα τουλαχιστον με κανενα απολύτως αλλο λειτουργικό. Το είδα, το έζησα,το πλήρωσα...$$$$$$$...... δε χρειάζεται να με πείσει κανένας.

Ολα αυτα τα γράφω για διάφορους συμφορουμίτες μας που μπορεί να έχουν τους ίδιους προβληματισμούς που είχα και εγώ ενα μήνα πριν περίπου...

Συγνωμη για το μακροσκελες τοπικ... Ας ασχοληθώ με το καινούριο μου iPad 2...!!!!

Γεια σααααααας...!!!!!!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1,410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/06/2011 - 23:08

ειναι αναλογα τις αναγκες του καθενος
κακα τα ψεματα για σταθερο λειτουργικο ειναι το ios
αν θες παιχνιδι αλλαγες ρομς υπερχονισμους και γενικα ενα πιο open source λειτουργικο τοτε android
πολλα απο τα προβληματα σου ισως να λυνονται με custom kernels και διαφορες λυσεις
το θεμα ειναι οτι δεν σε καλυψε
εσυ εισαι ενας ευτυχισμένος κατοχος ipad και αυτος που το πουλησε αγανακτισμενος χρηστης η απλα δεν το καλυπτε το ipad γιατι δεν επαιρνε ενα ρημαδι στικακι να παιξει μια δυο ταινίες

#3   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 24/06/2011 - 23:18

Σίγουρα,ο καθένας με τις ανάγκες του..εγώ πάντως για τώρα κατεληξα!!!

#4   konandrio

konandrio

    iPH Contributor

  • 1,545 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:konandrio

Δημοσίευση 24/06/2011 - 23:59

Μήπως έπρεπε να το ψάξεις λίγο πριν προχωρήσεις σε αγορά;
Εγώ σε ταμπλετα θα κοιταζα win7, αφού το έψαχνα πρώτα.


iPhone 4 Tapatalk

#5   Neopas

Neopas

    iPH Contributor

  • 1,133 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/06/2011 - 01:37

αν και για υπολογιστη εχεις mac τοτε οντως δεν θα την παλεψεις με android.
γιατι πολυ απλα αλλιως εχεις μαθει.

#6   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/06/2011 - 04:14

αν και για υπολογιστη εχεις mac τοτε οντως δεν θα την παλεψεις με android.
γιατι πολυ απλα αλλιως εχεις μαθει.


Αν όμως για υπολογιστή δέν έχεις Mac, και να την παλέψεις με Android, δέν θα την παλεύεις με τον υπολογιστή :P !

#7   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 25/06/2011 - 08:16

Απλά τελικά έχω συνηθίσει στην ηρεμία μου πλέον χωρίς να σκαω απο κολληματα λειτουργικών..αλλα παιδιά το τι σκαλωματα ειχε ο browser είτε με flash είτε χωρίς (ασχετα με Mac κ windows) νομίζω πως ούτε κ εσείς θα αντεχατε πολυ περισσότερο απο εμένα..

#8   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19,675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/06/2011 - 18:17

Όλα τα παραπάνω που γράφεις τα ήξερα στα είπα δεν άκουσες καιιιιιιιιιι


ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ.....

Και ποιο είναι το ηθικό δίδαγμα ...?

1ον Μια φορά την εβδομάδα με το φιλαράκι μας για καφέ να μαθαίνουμε τις εξελίξεις και...

2ον Ποτέ ξανά πειράματα...;-)

Σε πειράζω αλλά το ήξερες ότι περίμενα στην γωνία για αυτήν την ημέρα .... :lol: :lol: :lol:

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#9   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 25/06/2011 - 18:52

Όλα τα παραπάνω που γράφεις τα ήξερα στα είπα δεν άκουσες καιιιιιιιιιι


ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΣ.....

Και ποιο είναι το ηθικό δίδαγμα ...?

1ον Μια φορά την εβδομάδα με το φιλαράκι μας για καφέ να μαθαίνουμε τις εξελίξεις και...

2ον Ποτέ ξανά πειράματα...;-)

Σε πειράζω αλλά το ήξερες ότι περίμενα στην γωνία για αυτήν την ημέρα .... :lol: :lol: :lol:


Χαχαχα έχεις δίκιο φιλαρακι..!!ήθελα όμως να δοκιμάσω για να έχω ο ίδιος άποψη!τώρα έμαθα..

#10   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/06/2011 - 19:35

Φίλε μου κι εγώ έχω δοκιμάσει κατά καιρούς διάφορα android κινητά...και τι κατάλαβα ;...μετά από λίγες μέρες τα πούλαγα (χάνοντας βέβαια λεφτά) γιατί κανένα λειτουργικό δεν μπορεί να συγκριθεί με το ios. Τελικά κράτησα το zte blade σαν δεύτερο κινητό για να παίζω που και που με android, αλλά σαν πρώτο κινητό θα έχω iphone. Και σε ταμπλέτες πάλι apple επιλέγω, αλλά ipad1, όχι ipad2 (το είχα κι αυτό και το πούλησα) γιατί δεν πιστεύω ότι δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή και γιατί δεν έχει ακόμα unt jb. Αυτά...

#11   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 25/06/2011 - 21:05

Φίλε μου κι εγώ έχω δοκιμάσει κατά καιρούς διάφορα android κινητά...και τι κατάλαβα ;...μετά από λίγες μέρες τα πούλαγα (χάνοντας βέβαια λεφτά) γιατί κανένα λειτουργικό δεν μπορεί να συγκριθεί με το ios. Τελικά κράτησα το zte blade σαν δεύτερο κινητό για να παίζω που και που με android, αλλά σαν πρώτο κινητό θα έχω iphone. Και σε ταμπλέτες πάλι apple επιλέγω, αλλά ipad1, όχι ipad2 (το είχα κι αυτό και το πούλησα) γιατί δεν πιστεύω ότι δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή και γιατί δεν έχει ακόμα unt jb. Αυτά...


Στο μόνο που θα διαφωνίσω είναι ως προς το iPad.θεωρώ πως έχουν αρκετές διαφορές,άσχετα με το jb.αλλα ακόμα και αυτό θέμα χρόνου είναι!να σου πω την αλήθεια,είμαι χωρίς jb τώρα κ δε μπορώ να πω ότι με χαλάει ιδιαίτερα,εφαρμογές ούτως ή άλλως αγοραζα,οπότε αν εξαιρέσουμε διάφορα tweaks αναμένω iOS 5! Downloads για ταινίες κ μουσική τα κάνω κ χωρίς jb!οπότε προς το παρόν δεν έχω παράπονο!!!

#12   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9,488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/06/2011 - 23:41

Μακάρι αυτό το Topic να το διαβάσουν όλοι όσοι στο Topic του christos75 μου έλεγε ο καθένας και από ένα διαφορετικό επιχείρημα του τυπου (Δεν έχει flash - Δεν έχει bluetooh) ενώ προσπαθούσα να τους εξηγήσω το τι συμβαίνει στην αντίπερα όχθη..

ezgif_com_crop_2.gif


#13   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 27/06/2011 - 09:22

Μήπως έπρεπε να το ψάξεις λίγο πριν προχωρήσεις σε αγορά;
Εγώ σε ταμπλετα θα κοιταζα win7, αφού το έψαχνα πρώτα.


iPhone 4 Tapatalk



Να σου πω την αλήθεια ουτε που περασε απο το μυαλο μου να ασχοληθω με ταμπλετα με win7. Αφησα τους υπολογιστες, θα γυρισω στην ταμπλετα????Χλωμο το βλέπω..!!!

#14   gasoliner

gasoliner

    iPH Enthousiast

  • 566 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Gasoliner

Δημοσίευση 27/06/2011 - 09:25

Μακάρι αυτό το Topic να το διαβάσουν όλοι όσοι στο Topic του christos75 μου έλεγε ο καθένας και από ένα διαφορετικό επιχείρημα του τυπου (Δεν έχει flash - Δεν έχει bluetooh) ενώ προσπαθούσα να τους εξηγήσω το τι συμβαίνει στην αντίπερα όχθη..


Φιλε Θαναση εχεις απόλυτο δίκιο. Αλλα και τα παιδιά που δε συμφωνούσαν είχαν κ αυτα δίκιο. Αν δεν το πιάσεις στα χέρια σου δε μπορεις να καταλάβεις αλλιώς. Οταν λέω να το πιάσεις,εννοώ να το δουλέψεις μερικές μέρες αρκετά και όχι 1-2 ώρες. Δούλεψα και android phones..Πάλι την ίδια αντίληψη έχω!Προς το παρόν ΜΟΝΟ iOS!!

#15   Aceman1925

Aceman1925

    iPH Member

  • 274 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Aceman1925

Δημοσίευση 14/07/2011 - 20:21

Aπο μενα εχεις +1 επειδη ειμαι ακριβως στην ιδια κατασταση με σενα και δεν ηξερα ποιο να διαλεξω.

Με εβγαλες απο το λουκι και πλεον πηρα την επιβεβαιωση μου.




Υ.Γ: Μου τα πε και μενα ο Κωστας! Εγω ομως τον ακουσα με τη πρωτη!!!!!
οχι αυτα που ελεγε ακριβως, αλλα το νοημα αυτων....!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες