Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Επιδότηση Συσκευής από Vodafone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   daneos

daneos

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2009 - 11:44

Εδώ και πάρα πολύ καιρό διαβάζω διάφορα topics περί Vodafone και Cosmote, σχετικά με το ποια εταιρία είναι καλύτερη, πιο ενημερωμένη, πιο εξυπηρετική κτλ.
Θα ήθελα να σας παραθέσω τη δική μου εμπειρία πάνω στο θέμα. Επαναλαμβάνω, τη δική μου εμπειρία.
Είμαι στη Vodafone πελάτης από.... πάντα! Το 2007 έκανα ένα συμβόλαιο You&Me 300, το οποίο έχει πάγιο, μαζί με τα τέλη συνδρομητή που χρεώνει το κράτος, περίπου 80 ευρώ. Να σημειώσω ότι στους λογαριασμούς μου ποτέ δεν ξεπερνάω το πάγιο ή αν το ξεπεράσω θα είναι για 2 - 3 ευρώ. Λόγω του προγράμματός μου, έχω 2 αριθμούς στο όνομά μου, γιατί το You&Me πρέπει να φαίνεται σε έναν συνδρομητή, παρόλο που το μοιράζομαι με την κοπέλα μου.
Το καλοκαίρι του 2008, θέλησα να αγοράσω το iphone 3G 16GB, εκμεταλλευόμενος την επιδότησή μου. Παίρνω στη Vodafone να ρωτήσω το ποσό της επιδότησης.
Μου είπαν ότι και για τους δύο αριθμούς, η συνολική επιδότηση είναι 170 ευρώ. Έκανα παράπονα ότι ήταν μικρή και η υπάλληλος μου είπε ότι θα γίνει επανεξέταση και θα με ειδοποιήσουν. Μετά από 3 μέρες μου είπαν ότι τώρα έχω επιδότηση 280 ευρώ. Θεώρησα ότι 110 ευρώ παραπάνω είναι καλά και, ενώ σκεφτόμουνα να πάω να αγοράσω το iphone, με παίρνουν λίγες μέρες αργότερα από το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών να με ρωτήσουν αν είμαι ευχαριστημένος πελάτης. Εγώ, κάνοντας χιούμορ, τους είπα ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά θα ήμουν ακόμα περισσότερο αν μου ανέβαζαν κι άλλο την επιδότηση! 2 μέρες αργότερα με παίρνει ένας υπάλληλος και μου λέει ότι η επιδότησή μου είναι τώρα 450 ευρώ!!! Κι επειδή θέλω το iphone και αναγκαστηκά πρέπει να προσθέσω στο πάγιό μου 15 ευρώ για το internet, δικαιούμαι κι άλλη επιδότηση, αλλά να πάω σε ένα κατάστημα να το δουν. Πάω λοιπόν στο κατάστημα και ανανεώνω το συμβόλαιό μου προσθέτωντας στο πρόγραμμα με 500 MB internet και 150 SMS δώρο. Συνολικό πάγιο περίπου 97 ευρώ. Συνολική επιδότηση 555,50 ευρώ! Αγόρασα το iphone δίνωντας 15,50 ευρώ!
Ακόμα και η υπάλληλος του μαγαζιού με ρώτησε πως πήρα τέτοια επιδότηση! Της είπα ότι το ζήτησα ευγενικά!!!
Καλοκαίρι 2009. Φυσικά δεν μπορούσα να αντισταθώ και να μην αγοράσω το καινούριο iphone 3GS 16GB... Επιδότηση αυτή τη φορά 240 ευρώ, μετά την επανεξέταση 357 ευρώ. Παίρνω και κάνω παράπονα γιατί έχω μικρότερη επιδότηση από πέρσι (αχάριστος!). Μου λένε ότι η επιδότηση βγαίνει με βάση τους τελευταίους λογαριασμούς. Τους λέω ότι πέρσι είχα μικρότερους λογαριασμούς, αφού φέτος πρόσθεσα 15 ευρώ στο πάγιο για το internet. Μου λένε ότι 357 ευρώ είναι καλή επιδότηση και δεν μπορούν να μου δώσουν άλλο. Κι ενώ το έχω πάρει απόφαση ότι δεν έχει άλλη επιδότηση, με παίρνει τη Δευτέρα το πρωί μια υπάλληλος και λέει ότι είδαν που στο site της Vodafone δήλωσα ενδιαφέρον για το iphone και ότι έχει έρθει η συσκευή κι αν θέλω να μου τη στείλουν σπίτι δωρεάν. Ρωτάω, "τί εννοείτε, δωρεάν μεταφορικά;" και μου απαντάει "δωρεάν μεταφορικά και δωρεάν συσκευή, μόνο με την επιδότησή μου" !!!
Σήμερα, 3 μέρες μετά παρέλαβα το καινούριο iphone χωρίς να πληρώσω τίποτα!! Επιδότηση 595 ευρώ!!!!
Σας παραθέτω τα συμβόλαια για να δείτε ότι λέω αλήθεια. Vodafone και πάλι Vodafone !!!
Αναρτημένη εικόνα
Αναρτημένη εικόνα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/08/2009 - 11:56

Τελικά καλά λένε, αμα σε θέλει η τύχη....
Κι εμάς έτσι έγινε, από 148 ευρώ, μας την ανέβασαν ως δια μαγείας στα 300 ευρώ :P

#3   daneos

daneos

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2009 - 12:10

Γι' αυτό πρέπει πάντα να ζητάς επνεξέταση, σίγουρα θα δώσουν κάτι παραπάνω. Να σημειώσω ότι επανεξέταση έχω ζητήσει και από Cosmote για κάποιους φίλους μου, αλλά αυτοί δε μασάνε....

#4   virland

virland

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 13/08/2009 - 14:41

Το παν όμως δεν είναι μόνο η επιδότηση αλλά και η εξυπηρέτηση.
Εγώ είχα κάνει σύνδεση adsm στη Wind και μία γνωστή μου στη Vodafone η οποία μένει Πατήσια (πιο κέντρο δεν γίνεται), ξέρεται τι ταχύτητα είχε εκείνη και τι εγώ που μένω Ραφήνα;;;;
Κατεβάζαμε και οι δύο με 35kbps, όταν επικοινωνήσαμε και οι δυο με τις δυο αυτές διαφορετικές εταιρίες η απάντηση ήταν ίδια.....''δικό μας πρόβλημα...'' κοινώς θα έπρεπε να μετακομίσουμε γιατί δέν φταίνε αυτοι!!!!!
Πρόσφατα αποφάσισα να ξαναβάλω μέσω Cosmote γιατί είχα παρατηρήσει ότι όσοι έρχονταν είχαν σήμα 3g (που κάποτε η Cosmote δεν είχε καθόλου) και θεώρησα ότι εάν έπιανα 3g θα είχε μια καλή ταχύτητα.
Και όντως είχε, δέν έπιανα full 3g αλλά κατέβαζα πλέον 370mb και απλά μία μέρα πήρα να ρώτησω εάν σκοπεύαν να αναβαθμίσουν το δίκτυο τους, μέσα σε μία μέρα με κάλεσαν πίσω για να μου πούν ότι επειδή δεν θα γινόταν κάτι άμεσα θα μπορούσα μετά από δύο μέρες να κάνω διακοπή στη σύνδεση μου. Μιλάμε ότι με έστειλαν.....
Με την γελοία τη Wind είχα ρίξει μάχη για να κάνω διακοπή γιατί η σύνδεση σερνότανε και με υποχρέωσαν σε 12μηνη σύνδεση αλλιώς θα έπρεπε να πληρώσω το modem και με πάγιο 20 ευρώ, ενώ στη Cosmote επειδή δεν είχα FULL 3g μου έκαναν διακοπή χωρίς να πληρώσω τίποτα, και με πάγιο 55 ευρώ, που κέρδιζαν πολύ περισσότερα.
Επίσης ο αδερφός που είχε vodafone είχε δεί σε λογαριασμούς να του έχουν χρεώσει αστικές κλήσεις σαν εθνικές, και η διαφορά ήταν γύρω στα 35 ευρώ, τους πήρε τηλέφωνο, τους έστειλε με fax τον αναλύτικο στόν οποίο φαινότανε η λάθος χρέωση και μετά από πολλούς μήνες και βρισίδια του τα αφαίρεσαν....
Οπότε για εμένα παίζει ρόλο η εξυπηρέτηση κατά την διάρκεια ΟΛΟΥ του χρόνου και όχι τόσο η επιδότηση η οποία είναι μία φορά τον χρόνο. :D

#5   virland

virland

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 13/08/2009 - 14:47

Καλές οι φωτό αλλά πουθενά δεν φαίνεται η συσκευή, απλά το ποσό της επιδότησης.
Και αυτό το λέω γιατί τέτοιες επιδοτήσεις δίνονται, είχα πάρει το samsung omnia δωρέαν, αλλά το iphone το οποίο έχει φανάτικο κοινό το εκμεταλεύονται.
Ο αδερφός μου στη Vodafone κάνει πάνω απο 100 ευρώ λογαριασμό μηνίαια και δεν του είπαν για δωρεάν.....

#6   daneos

daneos

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/08/2009 - 04:30

Δε λέω ψέμματα, απλά η φωτό δεν το δείχνει. Μη με βάζεις να ξανατραβήξω φωτογραφίες... :D

#7   virland

virland

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 14/08/2009 - 09:45

Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί η συσκευή δεν έχει 595 ευρώ, έχει 569 ευρώ....... <_<

#8   daneos

daneos

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/08/2009 - 13:04

Άρα με 595 € επιδότηση την παίρνω δωρεάν :)

#9   ste

ste

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/08/2009 - 13:26

συγγνώμη ρε παιδιά αλλά γιατί κάποιοι είστε τόσο δύσπιστοι και καχύποπτοι?!!? <_<
και σε εμένα έγινε κάτι αντίστοιχο το Μάιο που ανανεώσαμε το συμβόλαιο (4 νούμερα οικογενειακώς)!
Μου λένε 320 η επιδότηση...μα ρε παιδιά γιατί τόσο λίγο 4 νούμερα έχουμε και είμαστε συνδρομητές πάνω από 10 χρόνια μπλα μπλα ....
Μετά από κανά-δυο μέρες μας παίρνουν 640 η επιδότηση!!Οπότε πάμε σε κατάστημα κι επειδή έκανα αναβάθμιση σε πρόγραμμα iphone άλλα 120!!!Οπότε πήρα ένα iphone 3G 16Gb κι άλλη μία συσκευή!
Έτσι όλοι είμαστε ευχαριστημένοι...εγώ πήρα το πολυπόθητο iphone (ένα χρόνο το περίμενα...το τιμημένο..χαχαχαχ) και αυτοί κερδίζουν παραπάνω μιας και το πάγιο ανέβηκε 30-40 έουρος!!!!
Αυτιά κι από εμένα! B)

#10   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/08/2009 - 14:45

Η ιστορια με τις επιδοτησεις της Voda ειναι μεγαλη


http://www.iphonehel...να-κρατήσουν-π/

#11   virland

virland

    iPH newbie

  • 32 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 14/08/2009 - 15:13

συγγνώμη ρε παιδιά αλλά γιατί κάποιοι είστε τόσο δύσπιστοι και καχύποπτοι?!!? <_<
και σε εμένα έγινε κάτι αντίστοιχο το Μάιο που ανανεώσαμε το συμβόλαιο (4 νούμερα οικογενειακώς)!
Μου λένε 320 η επιδότηση...μα ρε παιδιά γιατί τόσο λίγο 4 νούμερα έχουμε και είμαστε συνδρομητές πάνω από 10 χρόνια μπλα μπλα ....
Μετά από κανά-δυο μέρες μας παίρνουν 640 η επιδότηση!!Οπότε πάμε σε κατάστημα κι επειδή έκανα αναβάθμιση σε πρόγραμμα iphone άλλα 120!!!Οπότε πήρα ένα iphone 3G 16Gb κι άλλη μία συσκευή!
Έτσι όλοι είμαστε ευχαριστημένοι...εγώ πήρα το πολυπόθητο iphone (ένα χρόνο το περίμενα...το τιμημένο..χαχαχαχ) και αυτοί κερδίζουν παραπάνω μιας και το πάγιο ανέβηκε 30-40 έουρος!!!!
Αυτιά κι από εμένα! B)


Δεν αντιλέγω, αλλά κατά τα λεγόμενα σου την πήρες 1 χρόνο μετά, δεν σου κάνανε τέτοια αναβάθμιση σε καινούργια συσκευή από την οποία ήρθανε μετρημένα κομμάτια και για την οποία γίνεται "σφαγή" για την απόκτηση της.....
Αλλά και πάλι λίγα σου δώσανε γιατί αν ο άλλος πήρε 600 ευρώ σχεδόν αναβάθμιση για δύο νούμερα εσύ για 4 έπρεπε να πάρεις 2 iphone μιάς και πηρες συσκευή που έχει κυκλοφορήσει ήδη 1 χρόνο.
Και δεν αμφιβάλλω οτι δίνονται τέτοιες αναβαθμίσεις, γιατί και εγώ έχω πάρει συσκευή ακριβή δωρεάν, αμφισβητώ ότι πήρε συσκευή για την οποία γίνεται πανικός, δωρεάν και μάλιστα με χρέωση μεγαλύτερη απο την τιμή της....γιατί όταν παίρνεις μία συγκεκριμένη συσκευή, άσχετα άν θα μπορούσες να πάρεις 50 ευρώ παραπάνω απο την στιγμή που η συσκευή σου κοστίζει τόσο..είναι υποχρεωμένοι να σου κόψουν το ποσό της συσκευής. Πως σου χρεώνουν μία συσκευή παραπάνω από ότι τιμολογείται...η τιμές ειναι fix στούς υπολογιστές τους....
Για αυτό και όλη αυτή η συζήτηση, και εγώ μπορώ να βάλω φωτό μιας αναβάθμισης η οποία αφορά άλλη συσκευή η είναι αναβαθμιση με 4-5 νούμερα και όχι μόνο 2.
Όταν λες κάτι τέτοιο δεν βάζεις μισή απόδειξη στην οποία δεν φαίνεται ούτε συσκευή ούτε ημερομηνία....όταν θέλεις να είσαι σωστός κάνεις και σωστή δουλειά.
Στο κάτω - κάτω μπορεί έτσι να βοηθήσει και άλλους να την αποκτήσουν δωρεάν όταν πάνε και πούν: κοίτα εδώ...όπως το κάνατε για έναν κάντε το και για εμένα (που μπορεί εσύ να δίνεις σε πάγιο περισσότερα και να σου ζητάνε λεφτά).
Και δεν αναφέρομαι σε εμένα γιατί εγώ είμαι Cosmote οπότε δεν με αφορά άμεσα...
Απλά επειδή έχω κατάστημα ( καμμία σχέση με το είδος ) ξέρω ότι η άποδειξη αφορά αυτό που αγοράζεις και όχι αυτό που δικαιούσαι, γιατί απο 595 σε 569 είναι 26 ευρώ διαφορά την οποία θα έπρεπε να την κόψουν εάν την εκμεταλευόσουν αγοράζοντας μία 2η συσκευή και πληρώνοντας τη διαφορά, δεν μπορούν να σε υπερχρεώσουν κάτι...
Και πείτε με Απιστο Θωμά....τι να κάνουμε έτσι είμαι.... :blush:

#12   ste

ste

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/08/2009 - 15:45

Οκ τώρα κατάλαβα την ένστασή σου! :)

#13   daneos

daneos

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/08/2009 - 16:36

Χαχαχαχα! Εγώ το μόνο που ήθελα να πω σε όλους ήταν να μη δεχονται την πρώτη επιδότησή τους, αλλά να πιέζουν για παραπάνω.
Να σημειωθεί ότι τόσο μεγάλες επιδοτήσεις δίνουν σε συνδρομητές με τουλάχιστον δύο νούμερα (you&me, οικογενειακά κτλ)
Όσο για το «Θωμά», περίμενε τη δευτέρα που θα γυρίσω να ανεβάσω ολόκληρη την απόδειξη. Τα λέμε

#14   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/08/2009 - 16:48

παιδια μην λέτε οτι πήρατε συσκευη δωρεάν...δικά σας λεφτά είναι....

#15   nosf1234

nosf1234

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/08/2009 - 17:54

ομοιως εδω μετα απο τηλεφωνο μου αυξησανε την επιδοτιση κατα 100 ευρω στα 270! Λετε να ζητησω και αλλη αυξηση? :)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες