Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πτώση ενέργειας μπαταρίας σε 3GS 3.0.1 μετά από Redsnow


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
13 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   leondas

leondas

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/08/2009 - 23:12

Μετα απο αλλαγη fw απο 3.0 σε 3.0.1 σε Iphone 3GS εχω γρηγορη αποφορτιση μπαταριας και ζεστο το πισω καπακι συνεχως.Να σημειωσω πως δεν κραταει ουτε ενα εξαωρο.
Απο ερευνα που εκανα και σε αλλους χρηστες παρουσιαζεται αυτο.
Καμμια ιδεα - κανεις?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/08/2009 - 23:22

υπομονη μεχρι την full εκδοση της 3.0.1...

ezgif_com_crop_2.gif


#3   papanikos

papanikos

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 13/08/2009 - 23:40

και γω το ιδιο προβλημα εχς αρα τωρα θα το επαναφερω στην 3 ε? ποποοοοοοο

#4   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 13/08/2009 - 23:46

οχι κανε υπομονη μεχρι την 3.0.1 22 σεπτεμβριου τν περιμενουμε :)

ezgif_com_crop_2.gif


#5   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/08/2009 - 23:49

3.1 εννοεις?

#6   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/08/2009 - 01:47

Παιδια αν και πήρα την συσκευη αφου ειχε βγει η 3.0.1 δεν την εβαλα ποτε. Ενεργοποιησα το τηλέφωνο βαζοντας την 3.0 απο αρχειο που ειχα κατεβάσει.

Δεν ξερω για την 3.0.1 αλλα με την 3.0 η μπαταρία στο 3g μου ειναι απολυτα φυσιολογική με όλα ανοικτα επι 24ωρου βασεως.

Την τσεκαρισα και με βγαζει 18 ωρες με πολυ σκαλισμα.
Θα ηθελα να πω σε οσους προερχονται απο NOKIA και γενικα συμβατικα τηλέφωνα, οτι εδω εχουμε υπολογιστη τσεπης και ειναι λογικο να υπαρχει γρηγορη κατανάλωση. Ενα ΝΟΚΙΑ Ε51 που εχω, αν πω να σερφαρω με τον mini opera πεφτει το ιδιο γρηγορα.
Η σωστη χρηση ειναι οποτε εχουμε την ευκαιρεια το συνδεουμε με το pc η το laptop μας να πάρει την δωση του.
Επίσης εχω παρατηρησει οτι φορτιζει πολυ γρηγορα κατι που δεν το εχω δει σε καμια αλλη συσκευη.
Και δεν προκειται για ψευδη ενδειξη αφου μετραω την μπαταρια με 3 διαφορετικα προγραμματακια.

Οσο περναει οι μερες τοσο γουσταρω περισσοτερο το iphone, πλεον εχω βρει λυσεις για τα πάντα.
Αν ειχα και την ταχυτητα + την μνημη του 3GS θα ειμουν κομπλε.
Δεν πειραζει, κι ετσι κανω την δουλεια μου. Αν αντεξω θα περιμενω το επομενο iphone.

#7   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/08/2009 - 02:15

Εγω παλι ξερω οτι της μπαταριες λιθιου αν τις βαλεις να φορτισουν δεν πρεπει να τις βγαλεις αν δεν τελειωσει η φορτιση κ επισης μια φορα το μηνα πρεπει να αποφορτιζει κ να φορτιζει πληρως... Τωρα αν καποιος ξερει κατι πιο σωστο ας μας δωσει τα φωτα του!!!

#8   leondas

leondas

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/08/2009 - 07:55

κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι αν δεν κανω update το cydia μου βγαζει περισοτερη αυτονομια.

#9   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/08/2009 - 08:04

για σου συμπατριωτη :) δεν νομιζω οτι εχει να κανει σε κατι αυτο..

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 14/08/2009 - 08:04

ezgif_com_crop_2.gif


#10   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/08/2009 - 11:43

Και πώς μπορούμε να κανουμε Downgrade στη 3.0 εκδοση ? με Restore ? υπάρχει πουθενά η διαδικασία?

#11   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/08/2009 - 11:55

Χρησιμοποιώ την 3.01 εδώ και δυο μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα στην μπαταρία οπότε μάλλον δεν οφείλεται στην ίδια την αναβάθμιση.

Άκυρο. Τώρα είδα την λέξη κλειδί redsnow :)

#12   DSOdysseas

DSOdysseas

    iPH Enthousiast

  • 470 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/08/2009 - 11:58

Δεν μπορώ να καταλάβω.. έχω την 3.0.1. και με κανονική χρήση μου κρατά 3 μέρες.. Δεν έχω κάνει jailbreak. Μήπως φταίει κάτι άλλο?

#13   Meowth

Meowth

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/08/2009 - 12:06

To δικο μου το 3GS χωρις jailbreak με ολα κλειστα και χωρις χρήση μετα απο πληρη φόρτηση στις 20.00 το απογευμα τωρα ειμαι στο 87 %, αλλα σχεδον σε αδρανεια το τηλεφωνο. τι να πω...

#14   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 14/08/2009 - 12:40

Εγω παλι ξερω οτι της μπαταριες λιθιου αν τις βαλεις να φορτισουν δεν πρεπει να τις βγαλεις αν δεν τελειωσει η φορτιση κ επισης μια φορα το μηνα πρεπει να αποφορτιζει κ να φορτιζει πληρως... Τωρα αν καποιος ξερει κατι πιο σωστο ας μας δωσει τα φωτα του!!!

Στο Navimania υπαρχει ενα σχετικο αρθρο. Το ειχα διαβασει πριν αρκετους μηνες.
Το σημαντικότερο ολων οσων ελεγε ηταν οτι η φορτιση μεσω pc ειναι οτι καλυτερο σε σχεση με την πριζα και οτι οσο και να εχουμε το τλεφωνο συνδεδεμενο με το λαπτοπ δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Ολα μου τα WWM οσο ημουν στο γραφειο τα ειχα συνδεδεμενα με το pc για να συχρονιζουν οτι αλλαγες εκανα σε calendar, mail, tasks κλπ
Η μπαταρια ηταν μια χαρα και δεν υπήρχε κανενα προβλημα.
Εχω καταργησει πλεον την φορτιση απο πριζα.
Να τωρα που γραφω, εχω το τηλεφωνο στο λαπτοπ, η μπαταρια ηταν στο 71% το αφηνω να φτασει στο 100%. Ακομα και αν δεν το βγαλω, η φορτιση διακοπτεται μονη της μολις πιασει το 100%.

@Οδυσσεας

Για να κρατησει 3 μερες θα πρεπει να του γινει χρηση ΝΟΚΙΑ. Δηλαδη τα παντα κλειστα και μονο τηλεφωνα και sms.
Ειναι στανταρ, μια ωρα σερφινγκ καταναλωνει απο 20-30%. Δοκιμασμενο και σε αλλες συσκευες πλην του iphone.
Αυτο που "σκοτωνει" την μπαταρια είναι το σκαλισμα. Η οθονη οσο ειναι ανοικτη καταναλωνει πολυ.

Επισης εχω τσεκαρει, σ ενα 6 ωρο υπνου, με ολα ανοικτα: 3G, Wifi, Fetch, bloue tooth, ξυπνητιρι το οποιο βαραει κανα 10 λεπτο μεχρι να ξυπνησω, μου καταναλωνει 9%.
Αν τα κλεισω ολα πλην 3g πεφτει μονο 2%

Τελευταία επεξεργασία από: tesalat, 14/08/2009 - 12:49





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες