Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Μεταφορικά εντός Ελλάδος


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 08/07/2011 - 19:13

Καλησπέρα παιδιά

Είμαστε στο τελικό στάδιο δημιουργίας ενός ηλεκτρονικού καταστήματος που νομίζω θα μας ενδιαφέρει όλους μας εδώ μέσα. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι οι γνώμες σας για το κατά πώς θα σας φαινόταν οι χρεώσεις για μεταφορικά των προιόντων που αγοράζετε.

Στις εντός Ελλάδας μεταφορές, οι αποστολές θα γίνονται με τη δέσμευση παράδοσης την επόμενη ημέρα (αν ήταν να περιμένουμε τα πέρναμε κι απο το ebay, σωστά;), εκτός από τις νησιωτικές περιοχές που θα είναι εντός 2 εργάσιμων ημερών. Δυστυχώς η μικρότερη δυνατή κατηγορία δέματος είναι τα 2 κιλά, που σημαίνει ότι ακόμα κι ένα απλό καλώδιο, σε περίπτωση αποστολής, θα χρεώνεται με το ποσό των 2 κιλών.
Η καλύτερη προσφορά που έχουμε είναι η εξής:

Εντός πόλης (Θεσσαλονίκη) 4€
Υπόλοιπη Ελλάδα 5€
Αποστολή με Αντικαταβολή (σε όλη την Ελλαδα) 6€

Περιμένουμε μόνο την προσφορά των ΕΛΤΑ για το Πόρτα-Πόρτα

Θα ήθελα τη γνώμη σας, για το κατα πόσο θα σας ενδιέφεραν τέτοιες αγορές (σε πόλυ καλες τιμές), με το σκεπτικό να συνδιάζονται 3-4 προιόντα στην ίδια παραγγελία για να μοιραστεί το κόστος μεταφοράς.

Ευχαριστώ και θα έχετε νέα σύντομα για το άνοιγμα του καταστήματος (Ελπίζουμε στη στήριξη της πάρεας του forum!)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 08/07/2011 - 19:35

Το θέμα είναι το τελικό κόστος. Δεν έχει σημασία πόσο χρεώνεις το προϊόν και πόσο τα μεταφορικά, αν το άθροισμα με συμφέρει θα το προτιμήσω...

#3   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 08/07/2011 - 19:43

Πρεπει να γινεις λιγο πιο αναλυτικος φιλε μου οσον αφορα ολοκληρη την επιχειρηση.
Οταν δηλαδη θα εισαι ετοιμος να μας ανακοινωσεις τι εχεις ετοιμασει.
Ως Θεσσαλονικιος περιμενω να δω τι εχεις να προσφερεις.
Τα μεταφορικα δεν ειναι το παν οπως ειπε κ ο φιλος παραπανω.
Και σιγουρα εντος Θεσσαλονικης τα 4€ προσωπικα μου φαινονται αρκετα.
Θα υπαρχει φυσικο καταστημα για επι τοπου παραλαβη?
Θα υπαρχουν δωρεαν μεταφορικα απο καποιο ποσο και πανω?

#4   tommis

tommis

    iPH Enthousiast

  • 492 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/07/2011 - 19:46

Αυτο το καταστημα τη θα πουλαει γενικα πραγματα η μονο για το iphone και απο που θα ειναι :unsure: τιμες?

#5   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 08/07/2011 - 19:48

Σιγουρα το τελικο είναι που έχει σημασία, αφού ακομα κι έτσι είναι πολύ φθηνότερα από αυτά που βρίσκεις στα μεγάλα καταστήματα ηλεκτρονικών (ονόματα δε λέμε). Απλά το πρόβλημα με τα μεταφορικά είναι γνωστό στην Ελλάδα, το κόστος είναι υψηλό. Βέβαια αν οι πωλήσεις πάνε καλά, το κόστος είναι επαναδιαπραγματεύσιμο, αυτός είναι ο στόχος μας. Άλλωστε αυτό το κάνουμε όχι για να βγάλουμε περιουσίες, αλλα ώς συμπλήρωμα, μιας και είναι αντικείμενο που μας αρέσει. Νομίζω είναι προτιμότερο να πάρεις κάτι για το οποίο θα πάρεις απόδειξη, θα ξέρεις που να απευθυνθείς αν κάτι είναι χαλασμένο κτλ, ακόμα κι αν το κόστος είναι 1-2 ευρώ ακριβότερο απο αυτά που βρίσκεις σε αγγελίες και πωλούνται μαύρα.

#6   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 08/07/2011 - 19:54

Ναι, θα δίνεται η δυνατότητα παραλαβής κατ' ιδίαν. Κι εμένα μου φάνηκαν αρκετά τα 4€ για εντός Θεσσαλονίκης, αλλά μετά σκέφτηκα πως αν υπολογίσεις τις βενζίνες σου για να το παραλάβεις από την καλαμαριά αν π.χ μένεις κέντρο, δεν είναι λιγότερα, και χάνεις και χρόνο από το να σου το φέρουν στην πόρτα σου. Αρχική σκέψη για φυσικό κατάστημα ήταν στο Cosmos, αλλά δυστυχώς υπάρχουν συμβόλαια των μεγάλων καταστημάτων που εμποδίζουν την δημιουργία ανταγωνιστικών στο ίδιο εμπορικό. Αν πάει καλά, ίσως το ψάξουμε ξανά για κάπου αλλού. Τα δωρεάν μεταφορικά θα είναι λογικά για παραγγελίες άνω των 50 ευρώ.

Τελευταία επεξεργασία από: DjVassel, 08/07/2011 - 19:59


#7   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1.391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 08/07/2011 - 19:59

Φυσικο καταστημα για παραλαβη δηλαδη δε θα υπαρχει?
Καπου που μπορει να σας βρει καποιος?
π.χ. η επιστροφη καποιου προιοντος πως θα γινεται?

#8   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 08/07/2011 - 20:08

Η παραλαβή κατ' ιδίαν θα γίνεται από την αποθήκη μας, αρχικά δε θα υπάρχει φυσικό κατάστημα. Σε περίπτωση βέβαια κάποιας μεγάλης παραγγελίας θα μπορεί να κανονιστεί ένα ραντεβού. Η επιστροφή θα γίνεται πάλι είτε κατ' ιδίαν, είναι αποστολή σε μας για να γίνει έλεγχος του προβλήματος, για να γίνει αντικατάσταση του προιόντος. Θέλω να τονίσω οτι τα προιόντα θα υπάρχουν σε stock, οπότε η αποστολή θα γίνεται το επόμενο πρωί της παραγγελίας.

(Υπάρχουν ήδη ελληνικά websites που κάνεις παραγγελία και αυτοί παραγγέλνουν το προιόν για σένα για να αποσταλέι σε 10-15 μέρες στο σπίτι σου)


Όσο για το website, μπορώ να σας δείξω το πρότυπο πάνω στο οποίο βασίστηκε η σχεδίαση του. Ελπίζω να σας αρέσει

http://livedemo00.te...34139/index.php

#9   scania

scania

    iPH User

  • 119 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/07/2011 - 20:12

Εγω παντως θα σας προτυμουσα 1000%, αν δεν υπαρχει καποιο κοστος για την παραλαβη απο το σπιτι μου προς τον παραληπτη κι ακομα αν η παραδωση γινονταν σε λιγοτερες απο 3 μερες...

#10   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 08/07/2011 - 20:15

Εγω παντως θα σας προτυμουσα 1000%, αν δεν υπαρχει καποιο κοστος για την παραλαβη απο το σπιτι μου προς τον παραληπτη κι ακομα αν η παραδωση γινονταν σε λιγοτερες απο 3 μερες...



Εξήγησέ μου φίλε μου τι εννοείς;

#11   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 08/07/2011 - 21:00

Και εννοείται αν κάποιος από εδώ γνωρίζει σχετικά με courier και τιμές, ή απασχολείται σε τέτοια επιχείρηση, οποιαδήποτε γνώμη-υπόδειξη είναι καλοδεχούμενη.

#12   exalted

exalted

    iPH User

  • 171 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/07/2011 - 21:35

σου προτείνω να πάρεις προσφορά και από την Speedex γιατί προσωπικά εγώ πήρα καλύτερες τιμές από αυτούς παρά από το πόρτα πόρτα

#13   panagiotisspu

panagiotisspu

    iPH Contributor

  • 1.110 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:http://adf.ly/WdIoA

Δημοσίευση 08/07/2011 - 21:42

εξαρτατε ποσο καλος επαγγελματιας θα γινεις...τι ακριβως θα πουλας φιλε γινε λιγο ποιο αναλυτικος!!

#14   DjVassel

DjVassel

    iPH Master

  • 6.775 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:djvassel

Δημοσίευση 08/07/2011 - 21:49

Παιδιά σχετικά με τις λεπτομέρειες για το site θα ενημερώσω μόλις είμαστε έτοιμοι να ανοίξουμε. Μένουν κάποια θέματα με φορολογικούς μηχανισμούς, ταμειακές κτλ., υπολογίζουμε σε 1 μήνα να είμαστε σε πλήρη λειτουργία.

Το πόστ το έκανα καθαρά για το θέμα των μεταφορικών γιατί πραγματικά θέλω να έχω μια χαμηλή τιμή, χωρίς μεγάλους χρόνους αναμονής για να έρθει η παραγγελία σας.

#15   xxxMarioSxxx

xxxMarioSxxx

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 08/07/2011 - 22:02

Λίγο ψαξιμο θέλει και αν κάνεις αποστολές μπορούν και το κατεβάζουν στα 3 +φπα (4 για νησιά)
Δεν ξερω τι 8α πουλάς αλλά πάνω απο τα 2 κιλά χρεώνουν 1€ ανα κιλό συνήθως.
Αν θες και καμιά βοήθεια με προγράμματα - ταμειακές - φορολογικούς στειλε pm μήπως μπορώ να βοηθήσω σε τίποτα...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες