Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Internet σε Vodafone CU


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
26 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   pinakas

pinakas

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/08/2009 - 09:48

Καλημέρα παιδιά,

Ενα πράγμα που δεν έχω καταλάβει και θα ήθελα να μου εξηγήσετε:


1. Για να παίξει internet μέσω καρτοκινητών με τα μηνιαία 40ΜΒ: wind plus / Vodafone CU / Cosmote my view and surf προυποθέτει το κινητό να είναι jailedbrake ? Η μπορώ να το κάνω ενεργοποιοντας της υπηρεσία σε άλλο κινητο και βάζοντας την sim  να παίξει χωρις jailbroken τηλέφωνο

2. To oτι δεν βλέπω cellular data πεδίο στις ρυθμίσεις είναι λογο του οτι το κινητο δεν ειναι jailbroken ?

Τελευταία επεξεργασία από: pinakas, 16/08/2009 - 09:50


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   dmoud

dmoud

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/08/2009 - 10:26

Καλημέρα παιδιά,

Ενα πράγμα που δεν έχω καταλάβει και θα ήθελα να μου εξηγήσετε:


1. Για να παίξει internet μέσω καρτοκινητών με τα μηνιαία 40ΜΒ: wind plus / Vodafone CU / Cosmote my view and surf προυποθέτει το κινητό να είναι jailedbrake ? Η μπορώ να το κάνω ενεργοποιοντας της υπηρεσία σε άλλο κινητο και βάζοντας την sim  να παίξει χωρις jailbroken τηλέφωνο

2. To oτι δεν βλέπω cellular data πεδίο στις ρυθμίσεις είναι λογο του οτι το κινητο δεν ειναι jailbroken ?

1. Για Vodafone, με το APN που αναφέρεται παραπάνω (webkarta.vodafone.gr) επειδή δεν είναι μέσω proxy αλλά κανονικό internet όπως στα συμβόλαια δεν χρειάζεται jailbreak. Στις άλλες δύο θέλεις jailbreak γιατι οι ρυθμίσεις για τα καρτοκινητά είναι μέσω proxy.
2. Αυτό συμβαίνει στις συσκευές που έχουν sim Cosmote. Να υποθέσω ότι αυτή τη στιγμή έχεις κάρτα Cosmote? Βάλε μια Vodafone, κάνε sync με το iTunes (κάνοντας accept τυχόν ρυθμίσεις) και δες αν εμφανίζεται η επιλογή.

#18   pinakas

pinakas

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/08/2009 - 10:54

1. Για Vodafone, με το APN που αναφέρεται παραπάνω (webkarta.vodafone.gr) επειδή δεν είναι μέσω proxy αλλά κανονικό internet όπως στα συμβόλαια δεν χρειάζεται jailbreak. Στις άλλες δύο θέλεις jailbreak γιατι οι ρυθμίσεις για τα καρτοκινητά είναι μέσω proxy.
2. Αυτό συμβαίνει στις συσκευές που έχουν sim Cosmote. Να υποθέσω ότι αυτή τη στιγμή έχεις κάρτα Cosmote? Βάλε μια Vodafone, κάνε sync με το iTunes (κάνοντας accept τυχόν ρυθμίσεις) και δες αν εμφανίζεται η επιλογή.



Ναι έχω cosmote, θα δώ τώρα δοκιμή με τον voda κάρτα. σε ευχαριστώ

#19   pinakas

pinakas

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/08/2009 - 12:50

Ναι έχω cosmote, θα δώ τώρα δοκιμή με τον voda κάρτα. σε ευχαριστώ



λοιπον εβαλα μια καρτα voda kai έστειλα μηνυμα στο 1328 για ενεργοποίηση αυτής της υπηρεσίας
http://www.vodafone....ion?pageId=1096


Μου ηρθε sms να μεταβώ εδώ: http://live.vodafone.com.imu

δυστυχώς ο σαφαρι δεν την ανοίγει την σελίδα και εχω κάνει και την αλλαγη σε webkarta.

Να κάνω ενεργοποίηση σε άλλο κινητο ? ή η ενεργοποίηση είναι μόνο για το music ?

#20   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/08/2009 - 13:27

λοιπον εβαλα μια καρτα voda kai έστειλα μηνυμα στο 1328 για ενεργοποίηση αυτής της υπηρεσίας
http://www.vodafone....ion?pageId=1096


Μου ηρθε sms να μεταβώ εδώ: http://live.vodafone.com.imu

δυστυχώς ο σαφαρι δεν την ανοίγει την σελίδα και εχω κάνει και την αλλαγη σε webkarta.

Να κάνω ενεργοποίηση σε άλλο κινητο ? ή η ενεργοποίηση είναι μόνο για το music ?


Ναι ο safari δεν υποστηρίζει vodafone live! και πρέπει να το κάνεις απο άλλο κινητό δυστηχώς...
Μπορείς να ενεργοποιήσεις όμως και το surf & email 30 που για τη πρώτη ενεργοποίηση είναι δωρεάν άμα θές.

#21   pinakas

pinakas

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/08/2009 - 14:09

Ναι ο safari δεν υποστηρίζει vodafone live! και πρέπει να το κάνεις απο άλλο κινητό δυστηχώς...
Μπορείς να ενεργοποιήσεις όμως και το surf & email 30 που για τη πρώτη ενεργοποίηση είναι δωρεάν άμα θές.



Το κατάφερο μέσω άλλου κινητου !!
ολα καλά και σας ευχαριστώ

#22   HaVaNeZoS

HaVaNeZoS

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2009 - 15:13

Σου ειναι ευκολο λιγο να μ γραψεις αυτα που σ ζητησα πιο πανω?Γιατι τωρα πλεον οποτε κ αν κανω επαναφορα αρχικων ρυθμισεων μ βγαζει τις ρυθμισεις που ειχα βαλει εγω χειροκινητα κ οχι τις εργοστασιακες :( ...

#23   giorgos92

giorgos92

    iPH Member

  • 220 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/08/2009 - 15:51

Σου ειναι ευκολο λιγο να μ γραψεις αυτα που σ ζητησα πιο πανω?Γιατι τωρα πλεον οποτε κ αν κανω επαναφορα αρχικων ρυθμισεων μ βγαζει τις ρυθμισεις που ειχα βαλει εγω χειροκινητα κ οχι τις εργοστασιακες :( ...


Here you go:

Cellular Data

APN: webkarta.vodafone.gr
Username: user
Password: pass

MMS

APN mms.vodafone.net
Username: user
Password: pass
MMSC: http://mms.vodafone.gr
MMS Proxy: 213.249.19.49:5080
MMS Max Message Size: 307200
MMS UA Prof URL: (κενό)
:)

Τελευταία επεξεργασία από: giorgos92, 17/08/2009 - 15:52


#24   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2009 - 15:57

επισης πιο απλα (και πιο ευκολα) απο το iPhone ton safari πηγαινετε στο help.benm.at πατηστε το mobileconfigs μετα greece επιλεγετε τον παροχο σας πατατε το install πανω δεξια καντε και ενα reboot για καλο και για κακο και ειστε ετοιμοι!!

#25   HaVaNeZoS

HaVaNeZoS

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2009 - 17:21

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου :D !!!

#26   HaVaNeZoS

HaVaNeZoS

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/08/2009 - 11:26

Εκανα τα παντα οπως μου τα ειπατε εβαλα κ τις ρυθμισεις κ τωρα πηγα να μπω στο ιντερνετ μεσω 3G κ μου πεταει το μηνυμα "Δεν ειναι δυνατη η ενεργοποιηση του κινητου δικτυου δεδομενων:Δεν ειστε συνδρομητης σε υπηρεσια δεδομενων κινητου" αυτο το μηνυμα μου πετουσε κ ολες τις προηγουμενες φορες κ ενω ειμαι κανονικα γραμμενος για mms internet κ λοιπα στη Vodafone.Δηλαδη αν βαλω την καρτα που εχω στο παλιο μ κινητο το Nokia N70 μπαινω κανονικα κ ιντερνετ κ mms στελνω και Βιντεοκλησεις κανω ενω στο Iphone μου λεει οτι δεν ειμαι γραμμενος :( τι να πω...

#27   HaVaNeZoS

HaVaNeZoS

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2009 - 10:01

Τελικα παιδες εφτιαξε!!!Σημερα το πρωι ανοιξα το κινητο κ δοκιμασα ετσι απλα για να δω μηπως εγινε τπτ κ τωρα μου μπαινει κανονικα κ ιντερνετ κ ολα!!!Ευχαριστω πολυ...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες