Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

neos sta MacBookPro


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
37 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 22/07/2011 - 17:37

http://www.macuser.g...n-install-5958/ αυτος ο τροπος θεωρειται ιδανικος για να εγκαταστησω τα LION?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 22/07/2011 - 17:58

http://www.macuser.gr/os-x-lion-clean-install-5958/ αυτος ο τροπος θεωρειται ιδανικος για να εγκαταστησω τα LION?

Όπως το παίρνεις το ανοίγεις μπαίνεις AppStore, αγοράζεις,κ ακολουθείς τις οθόνες σου.

#33   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 22/07/2011 - 20:33

Όπως το παίρνεις το ανοίγεις μπαίνεις AppStore, αγοράζεις,κ ακολουθείς τις οθόνες σου.


Eπειδη το μακ μποοκ προ θα ειναι καινουριο και θα το εχω σε 2-3 μερες δεν εχω τιποτα να χασω αν του κανω κατι σαν φορματ οπως λεει στο λινκ. ισως να ειναι και καλυτερα. σωστα ?

#34   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 22/07/2011 - 20:45

Φυσικά ! ότι θέλεις κάνεις για να μάθεις την λογική κιόλας. Απλά επειδή ακριβός είναι brand new δεν χρειάζεται όλη αυτή την διαδικασία. 8)

#35   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 22/07/2011 - 22:00

Ρε παιδιά ήμουν και εγώ έτοιμος να πάρω μακ αλλά τώρα μου την χαλάσατε! Τι έννοείτε όταν λέτε οτι βαραίνει το συστημα αν έχεις windows πάνω? Δεν είναι σε ξεχωριστό partition? Αν τρέχουν παράλληλα το καταλαβαίνω αλλά αν διαλέγεις στο boot τι λειτουργικό θέλεις να φορτώσει τότε πως βαραίνει αφού ειναι ανεξάρτητα το ένα απο το άλλο!Θα έπαιρνα μακ μόνο και μόνο γιατί θα είχα ενα πολύ αξιοπιστο σύστημα και παράλληλα δεν θα έχανα μικροπρογραμματάκια που είναι γραμμένα μόνο για windows (βλ. BsPlayer, format factory αλλά και κάποια που χρησιμοποιώ που έχω γράψει εγώ σε Visual Basic) αν είναι όμως να βαραίνει ακόμα και αν είναι σε ξεχωριστό partition τότε φτιάχνω ένα συστημα απο την αρχή και του περνάω linux και Windows!

Όντως! Λογικά (και στα χαρτιά) άλλο το ένα partition, και άλλο το άλλο!! Έλα όμως που εγώ από τότε που το έβαλα, έχω μια ''ελαφρά'' εντύπωση ότι μου βάρυνε τον Mac μου!! (στην ανταπόκριση ορισμένων εφαρμογών)
Άσε που τρώει μνήμη για το τίποτα! Windows vista συν κάποιες βασικές εφαρμογές που πέρασα, και φύγανε ήδη 35 Gb !! (μου έχουνε μείνει μόνο 3 Gb)!!

Άσε που το parallels μετά την αναβάθμιση σε Lion, και την αναβάθμιση του ίδιου (parallels update for lion) λειτουργεί, αλλά ψιλοσέρνεται!! Οπότε για παιχνίδια Windows μέσω parallels, μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα, αν είμαστε πράγματι gamefan.

αφου υπαρχει για μακ το age of empire.γτ windows?


Ποιο ακριβό, και προφανώς ο φίλος μας το έχει ήδη από το παλιό του PC! ;-)

Να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο bootcamp και άλλο parallel desktopTo πρώτο φτιάχνει ξεχωριστό partition και κάνει boot σε windows ενώ το δεύτερο δημιουργεί ένα εικονικό περιβάλλον win ενώ τρέχει το Mac osΠροσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με το parallels ούτε στο iMac ούτε στο MacBook pro Δουλεύει μια χαρα!Sent from my iPhone using Tapatalk

Απάντησα τι μου συμβαίνει προσωπικά δυο ποστ ποιο πάνω!! Και ο υπολογιστής που έχω δεν είναι και ο ποιο παλιός!! (MacBook Pro late 2010, possessor 2,53 GHz intel Core 2 duo, μνήμη 4 Go στα 1067 MHz DDR 3 ) Δεν το έχω φορτώσει με άσχετα πράγματα, να φανταστείς παρόλα τα 38 Gb που έδωσα για το bootcamp, μου έχουνε μείνει ακόμα 80 Gb ελευθέρα σε έναν σκληρό δίσκο total της τάξεως των 250 Gb: Οπότε μόνο 'φορτωμένο' δεν θα τον έλεγα τον υπολογιστή μου, για να αρχίσει μετά την εγκατάσταση των Windows να ψιλοσέρνεται!! Άσε κάτι κουλά κολλήματα που κάνει (π.χ. η μικρή μπιλιτσα, που δείχνει ότι φορτώνει, μερικές φορές κάνει 2 λεπτά να ξεκολλήσει)!! Αυτά δεν τα είχα πριν, αλλά ας μην τα φορτώσουμε και όλα στα Windows.....!!! ;-)

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 23/07/2011 - 02:40

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#36   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 22/07/2011 - 22:50

Το σκιαγράφησες άψογα κ πάνω απ'ολα με ειλικρίνεια.

Έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα κ από την δική μου εμπειρία.

#37   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/07/2011 - 10:36

Όντως! Λογικά (και στα χαρτιά) άλλο το ένα partition, και άλλο το άλλο!! Έλα όμως που εγώ από τότε που το έβαλα, έχω μια ''ελαφρά'' εντύπωση ότι μου βάρυνε τον Mac μου!! (στην ανταπόκριση ορισμένων εφαρμογών)
Άσε που τρώει μνήμη για το τίποτα! Windows vista συν κάποιες βασικές εφαρμογές που πέρασα, και φύγανε ήδη 35 Gb !! (μου έχουνε μείνει μόνο 3 Gb)!!

Άσε που το parallels μετά την αναβάθμιση σε Lion, και την αναβάθμιση του ίδιου (parallels update for lion) λειτουργεί, αλλά ψιλοσέρνεται!! Οπότε για παιχνίδια Windows μέσω parallels, μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε λίγο ακόμα, αν είμαστε πράγματι gamefan.



Ποιο ακριβό, και προφανώς ο φίλος μας το έχει ήδη από το παλιό του PC! ;-)

Απάντησα τι μου συμβαίνει προσωπικά δυο ποστ ποιο πάνω!! Και ο υπολογιστής που έχω δεν είναι και ο ποιο παλιός!! (MacBook Pro late 2010, possessor 2,53 GHz intel Core 2 duo, μνήμη 4 Go στα 1067 MHz DDR 3 ) Δεν το έχω φορτώσει με άσχετα πράγματα, να φανταστείς παρόλα τα 38 Gb που έδωσα για το bootcamp, μου έχουνε μείνει ακόμα 80 Gb ελευθέρα σε έναν σκληρό δίσκο total της τάξεως των 250 Gb: Οπότε μόνο 'φορτωμένο' δεν θα τον έλεγα τον υπολογιστή μου, για να αρχίσει μετά την εγκατάσταση των Windows να ψιλοσέρνεται!! Άσε κάτι κουλά κολλήματα που κάνει (π.χ. η μικρή μπιλιτσα, που δείχνει ότι φορτώνει, μερικές φορές κάνει 2 λεπτά να ξεκολλήσει)!! Αυτά δεν τα είχα πριν, αλλά ας μην τα φορτώσουμε και όλα στα Windows.....!!! ;-)


Καλημέρα παιδιά και φίλε μου iLuxus!

Ευχαριστώ για την απάντηση σου, έχω να σου προτείνω ένα πράγμα μόνο! Κάνε login στα windows σου και πήγαινε: My computer, C:, κάνε δεξί κλικ και properties. Εκεί θα δεις ένα κουμπάκι Disk Cleanup. Το πατάς και επιλέγεις τι θέλεις να καθαρίσεις απο το δίσκο! Αυτό θα σου σώσει μερικά mb που δεν είναι και πολύ σπουδαίο!

Το σπουδαιότερο είναι οτι το παράθυρο που επιλέγεις τι θα καθαρίσεις έχει δυο καρτέλες, αν πας στην δεύτερη στο κάτω μέρος θα βρεις ένα κουμπί που καθαρίζει όλα τα system restore points εκτός απο το τελεφταίο! Επειδή τα vista είναι βαριά με τον τρόπο αυτό θα σώσεις πάνω απο 5 GB σίγουρα!

Κάθε φορά που κάνεις κάποια εγκατάσταση ή αλλάζεις κάτι σημαντικό στα windows (service packs, εγκαταστάσεις προγραμμάτων της microsoft, updates κτλ) το λειτουργικό φτιάχνει ένα restore point έτσι ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να μπορείς να γυρίσεις πίσω και να λύσεις το πρόβλημα σου! Αυτά καταλαμβάνουν πολύ χώρο στο δίσκο και αν δουλεύει καλά είναι άχρηστα τα περισσότερα! Οπότε σβήνοντάς τα ελευθερώνεις αρκετό χώρο στο δίσκο σου!

Ελπίζω να βοήθησα! Sorry για το offtopic!

Μπορείς να δεις εδώ: http://www.mydigital...-shadow-copies/

Τελευταία επεξεργασία από: michaelkrtikos, 24/07/2011 - 10:37


#38   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 30/07/2011 - 13:28

Σε ευχαριστω για το τιπ φίλε μου @michaelkrtikos,

Θα το κάνω μόλις βρω λίγο χρόνο, και θα σε ενημερώσω για το αποτέλεσμα. ;-)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες