Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Λιστα συμβατών εφαρμογών για το Mac OS X Lion


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
5 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 23/07/2011 - 15:36

Μετα από ερώτηση μέλους: @giopro ''καλημέρα εχω εναν υπολογιστη ι mac. προχτες εκανα αγορα-εγκατασταση του lion. εχω ενα προβλημα όμως, μου εμφανισε το εικονιδιο του facetime,το ανοιγω,αλλα μου γράφει οτι δεν υπαρχει συνδεδεμένη καμερα ενώ υπάρχει καμερα ενσωματωμενη στον υπολογιστή. επισης δεν λειτουργει το photo booth. τα updates εχουν γινει ολα ενημερωτικά. στο facetime δεν μου ανοιγει καθολου και τα preferences. αν εχεις αποψη...'' ...... σκέφτηκα να το ψάξω λίγο, και να βρω μια απάντηση στο πρόβλημα του φίλου μας. Ψαχνοντας λοιπόν βρήκα πέρα από την απάντηση, και έναν ενδιαφέρων πινάκα με τις ασυμβατότητες του καινούργιου λογισμικού, και σκέφθηκα ότι ίσως μπορέσει να βοηθήσει κάποιους από τους φίλους μας, που αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα.

Οριστε το λινκ για τον πινάκα: RoaringApps (πατήστε στο ''View the compatibility table'')






Υ.Γ. Η απάντηση για το πρόβλημα του φίλου μας παραπάνω είναι ότι προφανώς παίρνει το παρακάτω error: ''magent: [Warning] TRUST validation failed with result 5 imagent: [Warning] FTFaceTimeServerBag: URL bag data invalid (not valid)''

Αυτο γίνεται λόγο προβλήματος με DNS και κάποια πακέτα που δεν έχει υπογράψει ακόμα η Apple. Πρεπει να περιμένει την αναβάθμιση.

Το περίεργο είναι ότι σε κάποιους λειτουργεί (έστω και αν σέρνεται λίγο) ενώ σε κάποιους άλλους όχι! (σε εμένα π.χ. macbook pro λειτουργεί μια χαρά)!!

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 23/07/2011 - 15:41

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 23/07/2011 - 15:40

Confirm και σε εμένα μια χαρά δουλεύει και με iOs 5 B4 στην συσκευή.

Το Θέμα όμως με την συμβατότητα είναι ότι πολλές εφαρμογές τρέχουν κανονικά και όταν πας και ζητάς κάτι παραπάνω η την λεπτομέρεια δείχνουν ασύμβατες. Έτσι είναι δύσκολο να τις ξεχωρίσεις.

Τελευταία επεξεργασία από: Retired, 23/07/2011 - 15:43


#3   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 23/07/2011 - 15:55

Συμφωνω,

Το θέμα είναι ότι αν κατά τύχη (ατυχία ποιο πολύ) κάποιος πέσει σε μια ασυμβατότητα, όπως ο φίλος μας ποιο πάνω, μπορεί να το τσεκάρει (διασταυρώσει) και με τον παραπάνω πινάκα.

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#4   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 23/07/2011 - 17:57

Το προβλημα του φιλου @giopro λυθηκε με repair permissions. Ειχε προκυψει θεμα με την ενσωματωμενη καμερα. Ουτε το photobooth δεν την εβρισκε.
Και δεν νομιζω οτι το ιδιο το software της Apple βλ Facetime εχει θεματα συμβατοτητας με το Lion.

#5   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 23/07/2011 - 18:23

Μολις είδα και εγώ το ΠΜ του φίλου μας, για την επίλυση του προβλήματος του.

Το θέμα είναι όπως προανάφερα, ότι ψάχνοντας για την απάντηση του φίλου μας, έπεσα σε αυτόν τον πινάκα, και είπα να τον μοιραστώ μαζί σας. Παρατηρησα επίσης ότι και άλλα άτομα είχαν πρόβλημα συμβατότητας , μετά την εγκατάσταση του lion, (facetime περιλαμβανόμενου) και διάφορες λύσεις προτείνονταν.

Τωρα αν η λύση του όποιου προβλήματος λύνεται με ένα ''repair permissions'', τότε ακόμα καλύτερα για τους φίλους μας.


@mikexs ''...Και δεν νομιζω οτι το ιδιο το software της Apple βλ Facetime εχει θεματα συμβατοτητας με το Lion. ''

Ουτε εγώ το πιστεύω, αλλά καλύτερα να ενημερωνόμαστε για το τη παίζεται γενικώς.

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#6   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 26/07/2011 - 09:18

Flash Player Beta for Lion

Με Preference Pane για πρώτη φορά.

Από εμένα εγκαταστάθηκε και έλυσε προβλήματα αστάθειας με το Flash στον Safari.
Αν αντιμετωπίσετε πρόβλημα με το Download κλπ. Μπείτε στην ιστοσελίδα της adobe με τον Safari k ως προεπιλεγμένο περιηγητή.

Συνημμένο αρχείο  PrFpane.jpg   9,09KB   1 λήψεις

Συνημμένο αρχείο  panel.jpg   65,43KB   1 λήψεις




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες