Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά νέου imac...την αποψη σας!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
55 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/07/2011 - 09:28

Καλημερα σε ολους του macaδες και μη...
Εχω αποφασισει για διαφορους λογους να προχωρησω στην αγορα ενος imac..οπως επισης εχω αποφασισει οτι θα προχωρησω στην αγορα του 21,5 κ οχι της 27αρας (εχω και μια lg 17ara που μπορω να κουμπωσω μαζι).
Θα χρησιμοποιηθει μονο για net browsing, επεξεργασια φωτογραφιας κυριως photoshop k lightroom ισως κ επεξεργασια βιντεο..και σε καμια περιπτωση για παιχνιδια η ταινιες.
Θα προχωρησω μονο σε αγορα καινουργιων imac λογω ι5 quad core επεξεργαστων παρολου που εχω βρει κ προσφορα στα media τον 27αρη με i3 κ 1200 ευρω.
Το θεμα μου εχεις ως εξης:
Στη κατηγορια των 21,5 εχω 2 επιλογες..
1) i5 στα 2,5 ghz με καρτα γραφ. Radeon HD6750M , 500 gb σκληρο κ 4gb μνημη...στα 1269 περιπου που ομως σαν αναβαθμιση μπορεις να αλλαξεις μονο τη μνημη.
2) ι5 στα 2,7 ghz με καρτα γραφ. Radeon HD 6770M, 1 gb σκληρο κ 4gb μνημη ...στα 1599 ευρω που ομως εδω παιρνει κ αναβαθμιση μνημης κ σκληρου μελλοντικα.
Η σκεψη μου ειναι μιας και δεν απευθυνομαι σε παιχνιδια κτλ, να αγορασω το φτηνο μοντελο που το βρισκω περιπου στα 1180 ευρω, να αγορασω απο crusial αλλα 8 gb μνημη με 50 ευρω περιπου, και να αγορασω και εναν καλο εξωτερικο 1 η 2 τερα οπου εκει θα αποθηκευονται οι φωτος κτλ μετα την επεξεργασια.
Δλδ ουσιαστικα να κραταω καθαρο σχεδον τον 500αρη εσωτερικο και η ολη αποθηκευση να γινεται στον εξωτερικο, θεωρωντας οτι ετσι θα αποδισει κ καλυτερα το μηχανημα.
Παρακαλω θα ηθελα την αποψη σας, γιατι προκειται για μια αγορα που σιγουρα θα κρατησω 5-6 χρονια.
Ευχαριστω εκ το προτερων κ ελπιζω να μη σας κουρασα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DaKnOb

DaKnOb

    iPH Contributor

  • 1.336 μηνύματα
  • Twitter:@DaKnObCS
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:DaKnObCS

Δημοσίευση 25/07/2011 - 09:32

Θα πρέπει να ξέρεις πως όλες οι εφαρμογές θα είναι στον εσωτερικό δίσκο.. Βέβαια μπορείς να τις μεταφέρεις αλλά δεν συνιστάται.
Ο, τι εξωτερικό δίσκο και να πάρεις, δεν πρέπει να είναι NTFS-Formatted διότι δεν θα μπορείς να γράψεις, παρα μόνο να διαβάσεις από αυτόν.

Φαίνεται καλό σχέδιο, και προμελετημένο. Τώρα δεν ξέρω κατα πόσο θα παίζουν οι Unofficial μνήμες. Αυτό θα σου το πει καπιος άλλος.

#3   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/07/2011 - 09:35

Εγώ έχω τον i5 στα 2,5 που λές και εξωτερικό σκληρό 500GB και έβαλα και 8GB μνήμη και απλά πετάει! Οι διαφορά απο τον 2,7 είναι ελάχιστη. Ο δίσκος μη περιμένεις να γεμίσει 500GB είναι πολλά! Απο εκεί και πέρα εξαρτάται απο το προσωπικό σου αρχείο, φωτογραφίες, video.
(μνήμες έβαλα samsung και παίζουν μια χαρα όλες!) Οτι και να πάρεις αν είναι εντός προδιαγραφών παίζουν.

Τελευταία επεξεργασία από: tgnikit, 25/07/2011 - 09:36


#4   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/07/2011 - 09:39

Θα πρέπει να ξέρεις πως όλες οι εφαρμογές θα είναι στον εσωτερικό δίσκο.. Βέβαια μπορείς να τις μεταφέρεις αλλά δεν συνιστάται.
Ο, τι εξωτερικό δίσκο και να πάρεις, δεν πρέπει να είναι NTFS-Formatted διότι δεν θα μπορείς να γράψεις, παρα μόνο να διαβάσεις από αυτόν.

Φαίνεται καλό σχέδιο, και προμελετημένο. Τώρα δεν ξέρω κατα πόσο θα παίζουν οι Unofficial μνήμες. Αυτό θα σου το πει καπιος άλλος.


Εννοειται πως οι εφαρμογες κτλ θα ειναι στον εσωτερικο..στον εξωτερικο θα εχω τις φωτο κτλ, μετα την επεξεργασια τους μιας και δεν τις χρησιμοποιεις καθημερινα.
οσο για τις μνημες η crusial βγαζει επισημα μνημες για τα mac και η αλλαγη τους ειναι παρα πολυ απλη κ ευκολη.
Η αληθεια ειναι οτι το μελεταω καλα γιατι δεν θελω να πεταξω λεφτα, κ πλεον δεν ειμαι παιδακι απο την αποψη οτι θελω να εχω το κορυφαιο μοντελο..
Απλα σκεφτομαι οτι με 1360 ευρω.. 1180 το Imac, 50 οι μνημες 8 gb+4 gb που εχει = 12gb μνημη, 130 εξωτερικος με συνδεση firewire 800 θα εχω ενα κατ'εμε παντα πολυ καλο μηχανημα γι αυτο που χρειαζομαι..
Απλα θελω κ την αποψη τη δικη σας, αν η λογικη μου ειναι σωστη, απο το να παω κατευθειαν στο imac 21.5 με τα 1599 ευρω.
Τον δισκο μη φοβασαι, τον ψιλογεμιζω λογω χρησης dslr μηχανης στα 18 mgpixel.. ειναι καμποσο το μεγεθος καθε φωτο, χιχιχι!!!

Τελευταία επεξεργασία από: puzzle, 25/07/2011 - 09:41


#5   pantsos

pantsos

    iPH Elite Poster

  • 2.247 μηνύματα
  • Twitter:@idrserviceca
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 25/07/2011 - 09:40

Εγώ φίλε μου θα σου πρότεινα να περιμένεις τον imac του 2012 όπως και εγώ,που θα έχει μάλλον και καινούριο design

#6   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/07/2011 - 09:43

Εγώ φίλε μου θα σου πρότεινα να περιμένεις τον imac του 2012 όπως και εγώ,που θα έχει μάλλον και καινούριο design


Ναι αλλα μου λες να περιμενω τουλαχιστον μεχρι το μαιο.. με αυτη τη λογικη γτ να μην περιμενω τους imac του 2013 μετα που σιγουρα κατι καλυτερο θα εχουν..
Ασε που τα imac εχουν πολυ καλη τιμη μεταπωλησης αν πραγματικα δω τοσο τεραστια στα νεα imac ωστε να μην μπορω να κρατηθω.
Ειναι συγκεκριμενη η χρηση που θα εχει, γι αυτο σκεφτομαι κ ετσι..
Για παιχνιδια εχω ps3, για multimedia εχω και k media center σε 40αρα samsung.. η χρηση του λοιπον θα ειναι συγκεκριμενη.

#7   thegeorge

thegeorge

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/07/2011 - 09:44

Ο, τι εξωτερικό δίσκο και να πάρεις, δεν πρέπει να είναι NTFS-Formatted διότι δεν θα μπορείς να γράψεις, παρα μόνο να διαβάσεις από αυτόν.


Αυτο δεν ισχύει. Δίσκους με format NTFS τους δουλεύεις κανονικά, γράφεις - διαβάζεις, το μόνο που χρειάζεται ειναι η εγκατάσταση του κατάλληλου εργαλείου... πχ το free TUXERA NTFS αλλα και διάφορες εμπορικές.

Επίσης ο σκληρός δίσκος είναι ένας... το format το αλλάζεις οτι ωρα θέλεις μέσα απο το Disk Utility του OS

Τελευταία επεξεργασία από: thegeorge, 25/07/2011 - 09:47


#8   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 25/07/2011 - 10:07

Εγώ φίλε μου θα σου πρότεινα να περιμένεις τον imac του 2012 όπως και εγώ,που θα έχει μάλλον και καινούριο design


Επαυξάνω ! ;) :excl:

#9   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/07/2011 - 10:17

Ο, τι εξωτερικό δίσκο και να πάρεις, δεν πρέπει να είναι NTFS-Formatted διότι δεν θα μπορείς να γράψεις, παρα μόνο να διαβάσεις από αυτόν.


Κάνεις λάθος. NTFS Mounter, καθώς και αρκετά άλλα αντίστοιχα.


Ναι αλλα μου λες να περιμενω τουλαχιστον μεχρι το μαιο.. με αυτη τη λογικη γτ να μην περιμενω τους imac του 2013 μετα που σιγουρα κατι καλυτερο θα εχουν..
Ασε που τα imac εχουν πολυ καλη τιμη μεταπωλησης αν πραγματικα δω τοσο τεραστια στα νεα imac ωστε να μην μπορω να κρατηθω.


Ετσι ακριβως. Εναλλακτικα μπορεις να περιμενεις και το 2014 που θα βγουν καλυτερα μοντελα.
Δεν εχει λογικη αυτη η αναμονη, που πολλοι υποστηριζετε.

Για μενα εχει νοημα να περιμενεις, μονο αν τα νεα μοντελα ειναι να ερθουν σε 2-4 μηνες. Η μεταπωλητικη αξια των Mac ειναι πολυ υψηλη και δεν εχεις να φοβασαι αν θα χασεις πολλα χρηματα.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 25/07/2011 - 10:22


#10   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/07/2011 - 10:19

Το θέμα είναι απλό. Θές τώρα iMAC για να κάνεις δουλειά ή απλά για να έχεις το καινούριο μοντέλο. Γενικά αγοράζουμε το τελευταίο χωρίς να το αξιοποιούμε. Εδω το καινούριο εχει μια super γρήγορη θήρα (thunderbolt), παρόλα αυτά δε ξέρω αν κάποιος την έχει χρησιμοποιήσει!

#11   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 25/07/2011 - 10:25

Το θέμα είναι απλό. Θές τώρα iMAC για να κάνεις δουλειά ή απλά για να έχεις το καινούριο μοντέλο. Γενικά αγοράζουμε το τελευταίο χωρίς να το αξιοποιούμε. Εδω το καινούριο εχει μια super γρήγορη θήρα (thunderbolt), παρόλα αυτά δε ξέρω αν κάποιος την έχει χρησιμοποιήσει!


Εσύ δεν έχεις ακούσει για το πρόβλημα με τις οθόνες με σκόνη κ σκιές σε αυτόν τον σχεδιασμό ? Αλλά κ πέρα από αυτό η Apple μόλις τώρα αποφάσισε να κάνει άλμα και όχι βήμα.

Φυσικά από εκεί κ πέρα ότι σηκώνει η τσέπη του καθενός .. Και καλό είναι να μην ξεχνάμε τον αρχικό στόχο. Αγοράζουμε Mac για 3-5 χρονιά, μπορεί και παραπάνω.

#12   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/07/2011 - 10:28

Μα κ εγω θελω το imac για να αρχισω να επεξαργαζομαι καλυτερα τις photo moy γιατι το λαπτοπι δεν τραβαει..αν περιμενω μεχρι το μαιο ζητω που καηκαμε.. τα καινουργια βγηκαν το μαιο 2011 και τωρα εχουμε ιουλιο ..ουσιαστικα εχουν περασει 2 μηνες..
Κ τεσπα με το συμπαθειο εγω ηθελα την αποψη σας γι αυτα που ανεφερα..
Ξερω τι εστι apple και οτι καθε χρονο βγαζει μοντελα, αλλα πχ και η cannon 550d που πηρα, μετα απο 6 μηνες εβγαλε την 600d.. κ παει λεγωντας.. Νομιζω οτι καταλαβενετε τι εννοω!
Κ οπως ανεφερα κ στο πρωτο μου ποστ, πλεον εχω περασει την ηλικια του τελευταιου κ καλυτερου μοντελου..

#13   Retired

Retired

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS

Δημοσίευση 25/07/2011 - 10:30

Εμείς λέμε επιχειρήματα , η τελική επιλογή δική σου ! 8)

#14   puzzle

puzzle

    iPH Addict

  • 701 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/07/2011 - 10:32

Εσύ δεν έχεις ακούσει για το πρόβλημα με τις οθόνες με σκόνη κ σκιές σε αυτόν τον σχεδιασμό ? Αλλά κ πέρα από αυτό η Apple μόλις τώρα αποφάσισε να κάνει άλμα και όχι βήμα.

Φυσικά από εκεί κ πέρα ότι σηκώνει η τσέπη του καθενός .. Και καλό είναι να μην ξεχνάμε τον αρχικό στόχο. Αγοράζουμε Mac για 3-5 χρονιά, μπορεί και παραπάνω.


Το προβλημα υπηρξε στις 27αρες και οχι στις 21,5..κ απο τι ακουσα εχει διορθωθει.. οπως επισης τα imac mid2011 με τα imac mid2010 εχουν κανει αλμα μεγαλο.. μονο ο επεξεργαστης αποδιδει περιπου 30% πιο γρηγορα το ιδιο ισχυει κ για τη καρτα γραφικων..
Μπορει οντως στο επομενο μοντελο να εχει 2 καρτες γραφικων , 3 τερα σκληρο, κτλ κτλ αλλα αυτο δεν λεει κατι..
Οπως επισης δεν μου ειπε κατι το iphone4 κ γι αυτο εμεινα με το 3gs..
Τις δουλειες που θελω να κανω, τις κανω μια χαρα!

#15   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/07/2011 - 10:34

Δεν εχω κάποιο θέμα με το iMAC μου. Οταν λές σκόνη και σκιές ? Αν εννοείς τις αντανακλάσεις που κάνει αυτό το είδος της οθόνης, έχεις δίκιο. Αυτό μόνο με ενοχλεί καμια φορά. Τώρα αν αλλάξει ο τύπος οθόνης, το Μάιο βλέπουμε.
(κι εγω τη 550d εχω!)

Τελευταία επεξεργασία από: tgnikit, 25/07/2011 - 10:35


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες