Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Συμπληρωματικός οδηγός για Downgrade σε iOS 4.3.x


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
614 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#586   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2011 - 01:33

ε όχι και να λογοδοτήσεις για έναν υπέροχο οδηγό βρε thanasis
προς το chrisostomos πες μου μονο αν τρεχεις και το tinyumbrella και τι σφαλμα παιρνεις και τελος αμα παιρνεις error 1 και δεν βγαινεις οταν τρεχεις το αρχειο, απλα δεν μπαινεις σωστα σε dfu σε αυτό δεν σου φταιει ο thanasis

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#587   SCORPHIE29

SCORPHIE29

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/12/2011 - 03:22

Sorry για το άσχετο.. Αλλά δεν μου βγάζει τίποτα στο πρώτο πόστο στο θέμα που έγραψε ο ΘΑΝΑΣΗΣ..
Φταίει που μπενω από ταπατολκ;;;

#588   nikoz87

nikoz87

    iPH Intergalactic Leader

  • 21.572 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:TheNikoz

Δημοσίευση 15/12/2011 - 07:31

Sorry για το άσχετο.. Αλλά δεν μου βγάζει τίποτα στο πρώτο πόστο στο θέμα που έγραψε ο ΘΑΝΑΣΗΣ..
Φταίει που μπενω από ταπατολκ;;;


Ναι, το tapatalk δεν εμφανίζει τα μεγάλα post! Για να διαβάσεις ένα μεγάλο πόστ υπάρχουν 2 τρόποι!
1) Άνοιγμα στο Safari
2) Πατώντας την "Παράθεση"! Αλλά μετά για να μην γίνει post πατάμε το "Ακύρωση" πάνω αριστερά!

#589   chrisostomos

chrisostomos

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2011 - 11:08

Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι..

Σε πρώτη φάση ΝΑΙ το "λάθος" είναι δικό μου.

Όταν έκανα το Upload του αρχείου είχα στον υπολογιστή μου δίπλα - δίπλα δυο αρχεία .rar εκ των οποίον το ένα είναι με την iP του Saurik στο τέλος..Αυτό σημαίνει πρακτικά ότι εσύ αυτή την στιγμή είσαι έτοιμος για να κάνεις Downgrade.

Ο λόγος είναι ότι το "λάθος" host που κατέβασες έχει ήδη την iP που θα έπρεπε να προσθέσεις μόνος σου κάπου παρακάτω βάση οδηγού.Ανεξάρτητα όμως από αυτό αν θέλεις για τον Α - Β λόγο να το επαναφέρεις σε Clean μορφή απλα σβήσε την iP 74.208.105.171 gs.apple.com .

Πολύ κακό για το τίποτα, για κάτι που θα το έκανες στην συνέχεια βάση του οδηγού.

Επίσης σχετικά με την ερωτήση σου :



Θα σου απαντήσω κάτι πολύ απλό.

1) Είμαστε και εμείς άνθρωποι και έχουμε δικαίωμα στο λάθος.
2) Αν θεωρείς ότι μετά απο ένα ολόκληρο κατεβατό που διάβασες ότι ήμουν υποχρεωμένος να δώσω και εναλλακτικά τα Host από κάτω ως "καθαρά" τότε σε διαβεβαιώ πως όχι δεν ήμουν.

Απλά θέλησα να βοηθήσω περισσότερους μη έμπειρους χρήστες να μην έχουν προβλήματα.



3) Καθόλου παράδοξο.. Απλά ανθρώπινο λάθος.

Επίσης αν θέλεις μπορείς να μην ακολουθήσεις τον οδηγό μου αν θεωρείς ότι δεν συμβαδίζει με κρίση σου ως σωστός και να τον προσπεράσεις.

Αν τον ακολουθήσεις σου εύχομαι καλη επιτυχία.Αν όχι καλή συνέχεια.



ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ :

To αρχείο στην πρώτη σελίδα αντικαταστάθηκε με το κανονικό.

Συγνώμη για την αναστάτωση.



Φίλε thanasis ας ξεκαθαρίσουμε κάτι εγώ ούτε σε αμφισβήτησα ούτε σε κατέκρινα ούτε ζήτησα εξηγήσεις όπως λέει και ένας φίλος πιο πάνω, πως θα μπορούσα άλλωστε αφού έτσι και αλλιώς το ξέρω ότι ο οδηγός σου δουλεύει διότι τον έχω εφαρμόσει ήδη μια φορά παλαιότερα με επιτυχία και επίσης ξέρω ότι η προσφορά σου στην κοινότητα είναι τεράστια και πολλές φορές καθοριστική σε προβλήματα απλών user όπως είμαι και εγώ, απλά εγώ την βοήθεια σου ζήτησα γιατί είδα κάτι που δεν ήταν έτσι όπως εσύ λες ότι πρέπει να είναι στο αρχικό σου post εξάλλου εσύ ο ίδιος λες "Πριν πάμε παρακάτω θα παρακαλέσω να διαβάσετε τον οδηγο όσες φορές χρειαστεί,μέχρι να κατανοήσετε πλήρως όλα τα βήματα που περιλαμβάνει καθώς και τις ορολογίες που χρησιμοποιούνται. " και επειδή είμαι πολύ ψείρας διάβασα ξαναδιάβασα τον οδηγό είδα τα hosts μου είδα και τα hosts που έδινες εσύ και κάτι δεν μου καθόταν καλά και ρώτησα, νόμιζα ότι έτσι θα ήταν καλύτερα παρά να κάνω καμιά πατάτα να ξεκινήσω restore να μου πετάει περίεργα σφάλματα να ποσταρω να ξαναποσταρω να καταντάω ενοχλητικός και στο τέλος να είναι κάτι που θα μπορούσα να είχα προλάβει αν ήμουν παρατηρητικός, έκανα όπως λες "πολύ κακό για το τίποτα" γιατί απλά εγώ διαβάζω και ακολουθώ την πεπατημένη χωρίς να είμαι σε θέση να κρίνω αν αυτό είναι σωστό η λάθος όπως κάνεις εσύ καθώς στο επιτρέπουν οι γνώσεις σου. Τώρα αν παρ αυτά είπα κάτι που έθιξε εσένα προσωπικά η την προσφορά σου ως προς το forum ζητάω ειλικρινά ΣΥΓΝΩΜΗ!


Στο προκείμενο τώρα, έχοντας τα host που φαίνονται στην φωτογραφία του post #570 είμαι έτοιμος για downgrade?
Πρέπει να σβήσω το αρχείο hosts.umbrella από τον φάκελο etc η δεν παίζει ρόλο?

Θα επιχειρήσω το downgrade το απόγευμα και θα ενημερώσω, ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το τεράστιο post.

#590   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/12/2011 - 11:34

Το εσωτερικό κομμάτι του .Host είναι έτοιμο προς χρήση.O Φάκελος /Etc πρέπει μέσα να έχει μόνο αυτά :

Συνημμένο αρχείο  χωρίς τίτλο.JPG   22,17KB   6 λήψεις
*Εικόνα αρχείου.

ezgif_com_crop_2.gif


#591   chrisostomos

chrisostomos

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2011 - 12:00

Το εσωτερικό κομμάτι του .Host είναι έτοιμο προς χρήση.O Φάκελος /Etc πρέπει μέσα να έχει μόνο αυτά :

Συνημμένο αρχείο  χωρίς τίτλο.JPG   22,17KB   6 λήψεις
*Εικόνα αρχείου.


Σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση, θα εχετε νεα μου το απογευματακι!

#592   chrisostomos

chrisostomos

    iPH Addict

  • 631 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/12/2011 - 18:04

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Thanasi και σε ολους σας που με την βοηθεια σας για αλλη μια φορα το αποτελεσμα ηταν αψογο πλεον το 4αρι μου τρεχει την 4,3,3 και ναι ειμαι και παλι unteathered!!!!!!!!!

#593   tselosito

tselosito

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2011 - 10:45

Καλημερα σε ολους.Μολις πριν λιγο βρηκα τον οδηγο σου και αποφασησα να κανω downgrade ενα 3gs απο την 5.0.0 σε 4.2.1!ολα καλα μεχρι τιν στιγμη που ενω εκανα το fixrecovery42 και οταν τελιωσε ο κωδικας με πεταξε παλι στο εικονιδιο
σθνδεση με itunes και οτι χρειαζεται restore.Καμια ιδεα?

#594   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2011 - 10:47

Καλημερα σε ολους.Μολις πριν λιγο βρηκα τον οδηγο σου και αποφασησα να κανω downgrade ενα 3gs απο την 5.0.0 σε 4.2.1!ολα καλα μεχρι τιν στιγμη που ενω εκανα το fixrecovery42 και οταν τελιωσε ο κωδικας με πεταξε παλι στο εικονιδιο
σθνδεση με itunes και οτι χρειαζεται restore.Καμια ιδεα?

μόλις τρέξεις το αρχείο πρέπει να μπεις σε dfu μετά τρέχει ένας κώδικας στο iphone και είσαι έτοιμος
θα πάρεις το καλώδιο το αποσυνδεεις ξανα ανοίγεις το itunes και κάνεις activate(με την προυποθεση οτι μπήκες σωστα σε dfu)

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 19/12/2011 - 10:49


#595   tselosito

tselosito

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2011 - 10:49

Το εκανα κανονικοτατα,μου εγραφε οτι δεν βρισκει τιν baseband στο χρονο τον 600sec.

#596   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2011 - 10:50

Το εκανα κανονικοτατα,μου εγραφε οτι δεν βρισκει τιν baseband στο χρονο τον 600sec.

εμ υπάρχει διορθωμένο το fixrecovery με ένα αρχειάκι dll
http://jaxov.com/201...ry-windows-mac/

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 19/12/2011 - 10:52


#597   tselosito

tselosito

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2011 - 10:52

ΟΚ παιδες το ξαναεκανα και μου το ανοιξε κανονικα!Ευχαρστω για την αμεση απαντηση! +100

#598   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2011 - 10:53

ΟΚ παιδες το ξαναεκανα και μου το ανοιξε κανονικα!Ευχαρστω για την αμεση απαντηση! +100

τα + πάνε στον κύριο για τον τέλειο οδηγό του και σε σενα που τα κατάφερες..καλημέρα

#599   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 19/12/2011 - 10:57

Τέλος καλό όλα καλά :) Αν και το dll το έχω συμπεριλάβει στο αρχικό πακέτο.


Επίσης αν κάποιος έμπειρος χρήστης είναι διατεθειμένος για να κάνουμε δοκιμή ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 19/12/2011 - 10:58

ezgif_com_crop_2.gif


#600   Discoteque

Discoteque

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/12/2011 - 13:35

Παιδιά ο καλύτερος οδηγός για downgrade μακράν, εγώ επιτέλους απαλλάχτηκα απο το ios 5!!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες