Μετάβαση στο περιεχόμενο


Τα όρια των reviews στο App Store και η θέση των developers.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
82 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 17/08/2011 - 17:27

Δε χρησιμποίησα τη λέξη "κουφό" για να σε προσβάλλω προφανώς, αν όμως σε προσέβαλλα την αναιρώ και ζητώ συγγνώμη. Απλά η εφαρμογή με τη δική μου ματιά είναι στο 4-5 όχι παρακάτω. Πως δίνω 4 με 5?

1. Δουλεύει? Ναι
2. Δουλεύει όπως υπόσχεται? Ναι
3. Κάνει ηχογράφηση όπως άλλο γνωστό ράδιο? Ναι
4. Δουλεύει dropbox όπως δεν δουλεύει κανένα άλλο? Ναι
5. Δουλεύει ικανοποιητικά σε background αλλά και με 3G/Wifi? Ναι
6. Έχει όντως σταθμούς του Βιετνάμ? Ε ναί έχει
7. Βρήκα τον αγαπημένο μου σταθμό για την πόλη μου που δε μπορώ χωρίς αυτόν? Ναι
8. Μπόρεσα να κάνω όσα άλλα λέει η εφαρμογή ή ήταν παπάδες όλα? Ναι μπόρεσα.
9. Μετάνιωσα που την αγόρασα? Όχι
10. Θα την πρότεινα στους φίλους μου χωρίς να νιώθω ότι θα με κυνηγάνε? Ναι

Με βάσει τα παραπάνω εγώ πήγα του έδωσα 5. Πόσο θα ήταν αντικειμενικό για να μην πεί κάποιος ότι είμαι βαλτός? 2? 3? 1?


Όπως καταλαβαίνεις αγαπητέ φίλε ναι σίγουρα ένα καλό σχόλιο ανεβάζει τις πωλήσεις αλλά αν όντως το αξίζει η εφαρμογή τι να κάνουμε να μην το λέμε ή να λέμε ψέμματα ή να βρίζουμε χωρίς λόγο?

όπως έγραψα και στο αρχικό ποστ... μιλάμε για καραμπινάτα reviews απο άτομα που δεν έχουν ξανακάνει review σε καμία άλλη εφαρμογή (ξαναλέω είτε θετικά ή πολύ αρνητικά)
Εννοείται πως υπάρχουν και αληθινά reviews, και με 5 και με 1 αστέρι, δεν είπαμε ότι όλα είναι στημένα!

Επίσης εσύ παραθέτεις επιχειρήματα παραπάνω. Ένα review σαν κι αυτό είναι σούπερ θεμιτό!
Ένα review όμως, με τίτλο "ΣΚ@Τ@!!!! ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ ΠΙΣΩ, ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ" χωρίς λόγο και αιτία ή κάποιο προκλητικά θετικό με 15 θαυμαστικά, thumbs up,φιλάκια καρδούλες κτλ, απο πελάτη-φάντασμα??

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   LegalRadiationTeam2

LegalRadiationTeam2

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2011 - 19:04

Ποιά είναι η ατελείωτη χολή αγαπητέ?
Ειλικρινά θα ήθελα να μου παραθέσεις τις λέξεις μου που στάζουν χολή.

Που είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι, με έχεις δεί ξανά να ασχολούμαι με τη δουλειά σου?
Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είμαι ψευτο-account σαν κι αυτά που γράφουνε reviews στις εφαρμογές σου (θετικά & αρνητικά)

Δεν έχω αγοράσει καμία εφαρμογή σου, εξέφρασα απλά την άποψη μου με γεγονότα και επιχειρήματα.
Δηλώνω οτι δεν σκοπεύω να αγοράσω καμία εφαρμογή σου, μετά απο την έκβαση του θέματος και το τελευταίο ποστ σου. (και για να γυρίσουμε λίγο στην αρχή, μήπως δεν είχε και τόσο άδικο ο "ανταγωνιστής" που ανέφερε ίδιες εφαρμογές με διαφορετικά ονόματα και εκθειαστικά σχόλια απο τους ίδιους και τους ίδιους?)

Ενδεικτικά θα αναφέρω οτι αγόρασα το παιχνίδι του Σταμάτη αν και δεν ήταν του στύλ μου, μόνο και μόνο επειδή απο εδώ αλλά και κάποια PM που ανταλλάξαμε, με έπεισε για τον επαγγελματισμό του και για την αγάπη που έδωσε σε αυτή τη δουλειά (μεράκι όπως το λένε οι μερακλήδες :Ρ )
Και χθες είδα οτι ξέχασα να γράψω και κανένα καλό σχόλιο (σόρρυ Σταμάτη!)

Ο τίτλος του θέματος που ξεκίνησες είναι "Τα όρια των reviews στο App Store και η θέση των developers." άρα απο όσο καταλαβαίνω είμαστε εντός θέματος.

Λυπάμαι που ίσως γύρισε μπούμερανγκ για σένα, αλλά το μόνο σου επιχείρημα ήταν η εύκολη οδός της "χολής" και του "καλή καρδιά"

BTW δεν κατάλαβα το τελευταίο σχόλιό σου - απο το οποίο φαίνεται και πως έχεις χτίσει στο μυαλό σου την ένοια "πελάτης" - εντελώς λανθασμένα κατα την ταπεινή μου γνώμη.



Thanks. Το "μερακλής" είναι όρος που μετά χαράς αποδέχομαι (αποδεχόμαστε με τον συνεργάτη βασικά
γιατί δεν το έφτιαξα μόνος μου το Tap Disc :)
Που ξεκίνησε και που έφτασε το θέμα όμως.
Απίστευτο !

Παιδιά χαλαρώστε παρακαλώ και give the dev a break.
Γίνεται σκοτωμός στο appstore.
Την δουλειά του προσπαθεί να κάνει ο άνθρωπος / εταιρεία και προφανώς το χειρίζεται με ένα τρόπο
- όχι αθέμιτο και χωρίς να πουλάει φύκια για μεταξωτές κορδέλες - που θα τον βοηθήσει να ζήσει από αυτό.
Όπως γίνεται σε όλες τις δουλειές.
Απλώς στον χώρο παραείναι δημοκρατικές οι διαδικασίες if you know what i mean.
Απ`όσο είδα δεν πάει να εξαπατήσει με ένα κακό προϊόν.
Προσωπικά κατέβασα ένα από τα iradios και δουλεύει άψογα σε ipad2.

Όπως ξαναείπα το να φυτέψεις καναδυό reviews για να δημιουργήσεις καλές εντυπώσεις δεν είναι έγκλημα.
Κι εγώ το έχω κάνει.
Αν με ρώταγες - τώρα που έχω δει το "έργο" - αν θα το ξαναέκανα θα σου έλεγα κατηγορηματικά ΟΧΙ
για να αισθάνομαι καλύτερα με τον εαυτό μου.
Θα ξαναζήταγα όμως από παίκτες, αν τους αρέσει το παιχνίδι, να γράψουν review
και αν δεν τους αρέσει ας μην γράψουν τίποτα καλύτερα...

Ένα συκοφαντικό review την "κατάλληλη στιγμή" είναι ζημιά πάντως.
Πολύ περισσότερα θα σου στερήσει από όσα θα σου προσφέρει ένα θετικό.

Τώρα αυτά του τύπου υποστηρίξτε τους έλληνες devs, που γράφει κάποιος, είναι άλλη ιστορία.
Ναι υποστηρίξτε τους αν το αξίζουν και ασχοληθείτε λίγο παραπάνω με την έννοια της αλληλεγγύης.
Το να κατεβάζεις την κάθε πατάτα επειδή την έφτιαξε έλληνας είναι τουλάχιστον ξεπερασμένο.

Piece

#78   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 17/08/2011 - 21:55

Προσωπικά σαν "πελάτη" δεν με ενδιαφέρει τι γίνεται στο appstore, και παρόλο που λάτρεψα το tapdisc αν ήξερα (τυχαία υπόθεση) ότι είχε στημένα reviews δεν θα το κατέβαζα ποτέ. Μπορούν να ακολουθηθούν 1.000.000 διαφορετικοί τρόποι προώθησης ενός προϊόντος από σικέ κριτικές.

Το ότι ο άλλος έχει φτιάξει ένα κορμό κώδικα και έχει βγάλει 500 εφαρμογές για να βγάλει από τη μύγα ξύγκι είναι για μένα προκλητικό από μόνο του, αν χρησιμοποιεί και τέτοιες τεχνικές είναι απλα ΜΗ επαγγελματίας. Το να γκρινιάζει και από πάνω που τον trollάρουν είναι αστείο.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 17/08/2011 - 21:56


#79   LegalRadiationTeam2

LegalRadiationTeam2

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2011 - 23:57

Προσωπικά σαν "πελάτη" δεν με ενδιαφέρει τι γίνεται στο appstore, και παρόλο που λάτρεψα το tapdisc αν ήξερα (τυχαία υπόθεση) ότι είχε στημένα reviews δεν θα το κατέβαζα ποτέ. Μπορούν να ακολουθηθούν 1.000.000 διαφορετικοί τρόποι προώθησης ενός προϊόντος από σικέ κριτικές.

Το ότι ο άλλος έχει φτιάξει ένα κορμό κώδικα και έχει βγάλει 500 εφαρμογές για να βγάλει από τη μύγα ξύγκι είναι για μένα προκλητικό από μόνο του, αν χρησιμοποιεί και τέτοιες τεχνικές είναι απλα ΜΗ επαγγελματίας. Το να γκρινιάζει και από πάνω που τον trollάρουν είναι αστείο.


Το tap disc, η ιστορία έδειξε πως, δεν είχε ανάγκη από καμιά στημένη κριτική.
Αυτό αποδεικνύεται από την αντιμετώπιση που είχε τόσο από τα μεγάλα blogs
γίνομαι κουραστικός αλλά: www.tapdiscgame.com/press.html
όσο και από τους hard core gamers. Όσο κι αν δεν του φαίνεται, έκρυβε αρκετή
δύναμη στον πυρήνα του.

Όταν είσαι ψάρι - όπως είμασταν εμείς στο appstore - ακούς την κάθε ´συμβουλή´ που διαβάζεις
στα tips του "έξυπνου" marketing από τον κάθε να μην πω τι γιατί σέβομαι τον χώρο που βρίσκομαι.
Το πρώτο νο1 tip είναι ¨μαζέψτε 5άστερα" για να σας τσιμπήσουν οι αυτόματες μηχανές της apple
και να ασχοληθεί η μαμά εταιρεία μαζί σας. Τα 20 πεντάστερα υποτίθεται πως σε εμφάνιζαν κάπου.
Τα όποια στημένα λοιπόν τουλάχιστον στην περίπτωσή μας που για μένα
μόνο μπορώ να μιλήσω, δεν πάνε να κοροιδέψουν τον καταναλωτή αλλά ... την apple μπας και
σου δώσει σημασία στον ωκεανό των apps και σε σκάσει σε κανένα slot της για exposure.
Νομίζω πως ο τρόπος που έχουμε κινηθεί μέχρι τώρα δείχνει πως όντως στοχεύαμε ψηλά
και πως το παιχνιδάκι μας δεν ήταν σε καμιά περίπτωση ¨αρπαχτή¨

Αλλά πραγματικά ποιος πιστεύει πως υπάρχει ¨τίμιο¨ marketing ?
Από μόνο του σαν έννοια περιέχει παραπλάνηση για να δώσει χρήμα.

Τέλος πάντων θεώρησα πως το να είμαι ειλικρινής λέγοντας πως ναι κι εγώ έστησα δυο, ή τρία 5άστερα,
θα εκτιμηθεί σε ένα φόρουμ σαν αυτό, με την έννοια της ανοιχτής πληροφορίας.
Ίσως είναι καλό κάποια πράγματα να μένουν στο σκοτάδι τελικά.
Δεν ήμουν ποτέ αυτής της άποψης αλλά μάλλον θα αναθεωρήσω.

Ετοιμάζω κάτι που ούτως ή άλλως κακό review θα πάρει μονάχα από τον ίδιο τον... άρχοντα του κακού!
Κρατήστε το αυτό σαν info. Ακριβολογώ !

Παρεπιπτόντως ρε smaug και άσχετο εντελώς ας με συγχωρήσουν οι υπόλοιποι για την παρένθεση.
Αυτή η φράση των metallica από το for whom the bell tolls που έχεις, είναι η υπογραφή μου σε αγγλόφωνο φόρουμ.
Αλλά στην original μορφή της. .... Its the last time HE will. Ποτέ δεν κατάλαβα τι εννοεί ο ulrich με το ¨he¨.

Φιλικά
s

Τελευταία επεξεργασία από: LegalRadiationTeam2, 18/08/2011 - 00:03


#80   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.727 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 18/08/2011 - 00:23

Γιατί θα πάει κάποιος να αγοράσει 15 εφαρμογές για ράδιο; Εγώ δεν έχω αγοράσει καμία. Αφήστε τον άνθρωπο να βγάλει όσες θέλει. Σιγά την αρπαχτή.


θα σου απαντησω γτ καποιος ν αγορασει τουλαχιστον 2ο ραδιοφωνο

Ξεκιναει φυσικα απο το 1ο, γτ στην λιστα του υπαρχουν καποιοι σταθμοι που τον/την ενδιαφερουν
σε ενα-δυο μηνες ομως, μεταβαλεται η λιστα κ εξαφανιζονται καποιοι, κ ετσι (ενω εχει πληρωσει) αναζητα κ παλι να βρει το σταθμο που επιθυμει ν ακουει

Βρισκει το 2ο, με σχεδον το ιδιο ονομα, κ σχεδον το ιδιο εικονιδιο (οπως θα δεις στη φωτο) που παλι περιεχει το σταθμο που επιθυμει, κ πολυ απλα (αφελως...) λεει: ααα!! νατο !!! καποιο προβλημα ειχε το αλλο, το περασαν εκει τελικα, οκ το εχω παρει, θα το ξανακατεβασω (ραδιοφωνο το ενα, radiophone το αλλο...)

σε λιγο ομως ανακαλυπτει, πως ξαναχρεωθηκε, γτ ειναι αλλη εφαρμογη ! (πεσαμε σε κενο...)

15 μερες-1 μηνα αργοτερα, κ αφου αρχιζουν να δινουν κ να παιρνουν οι κριτικες, επανερχεται ο αγαπημενος σταθμος στην 1η εφαρμογη

1.5 χρονο αργοτερα η μια απο τις 2 εφαρμογες γινεται free (εγω γτ την πληρωσα τοτε ??)

κ σημερα ανακαλυπτω πως η 2η εφαρμογη δεν υπαρχει καν αναμεσα στις αλλες 15 που παρουσιαζει ο dev

ελπιζω να σου ελυσα την απορια
------------------------------------




οσον αφορα τις κακοτροπες κριτικες


κακως πολλες φορες γραφονται με ασχημο τροπο αποτροπες προς καποια εφαρμογη
οτιδηποτε θελουμε να πουμε μπορουμε να το πουμε κοσμια

δεν αφησα καμια κριτικη για τις εφαρμογες που εχω πληρωσει, παρ ολο που θυμωσα παρα πολυ μ αυτο που εχει γινει
αν μη τι αλλο, αισθανθηκα μεγαλο κοροιδο

δεν μπορω να εξηγησω ουτε κ να καταλαβω (ισως μπορει ο dev να μου το εξηγησει) πως οταν δηλωνεις στους πελατες σου οτι θα παιζουν καποιοι συγκεκριμενοι σταθμοι στην εφαρμογη σου (με τη βαση αυτην αποφασισα κ πληρωσα), ξαφνικα να εξαφανιζονται, να πηγαινουν αλλου κ μετα να επανερχονται

ισως λοιπον, ο κριτης να ειναι ενας τετοιος δυσαρεστημενος πελατης, που απλα τον εχει πιασει το γινατι
ισως κ οχι δεν ξερω...

οταν ομως κανατε τετοιες τραμπες, με καμια εξηγηση στους αγοραστες σας, δεν σκεφτηκατε πως μπορει να δυσαρεστηθουν ?

ζητατε σαν ελληνες dev, να σας στηριξουμε (μ εναν λογο παραπανω) λογω ελληνικοτητας
εσεις τιματε μ εναν λογο παραπανω τους ελληνες πελατες σας ?

δεν ζητω τον λογο πλεον, εχει περασει αρκετος καιρος για ξανασχολουμαι

ανεφερα τα παραπανω, προς ενημερωση των μελων που ενδιαφερονται, λογω ιστορικου 2 χρονων πισω

δυστυχως δεν μπορεσα να εντοπισω τις ακριβεις αποδειξεις απο το appstore, για τις πληρωμες

η φωτο ομως ειναι καθαρη snapshot απο τον λογαριασμο μου
οι ομοιοτητες των εικονιδιων των δυο εφαρμογων εμφανεις
κ σχεδον ομοιο ηταν κ το interface, τοσο πολυ που μπερδευομουν σε ποιο απο τα 2 βρισκοταν πια ο αγαπημενος μου σταθμος

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  Snap1.png   170,62KB   20 λήψεις


#81   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/08/2011 - 01:36

δεν μπορω να εξηγησω ουτε κ να καταλαβω (ισως μπορει ο dev να μου το εξηγησει) πως οταν δηλωνεις στους πελατες σου οτι θα παιζουν καποιοι συγκεκριμενοι σταθμοι στην εφαρμογη σου (με τη βαση αυτην αποφασισα κ πληρωσα), ξαφνικα να εξαφανιζονται, να πηγαινουν αλλου κ μετα να επανερχονται


Είχα κάνει μια αναφορά εγώ παραπάνω σε σχέση με τις άδειες χρήσης και εκπομπής σταθμών ή ακόμη και τραγουδιών από τρίτους. Τα ραδιόφωνα και δή τα ιντερνετικά υπόκεινται σε ένα σωρό κανονισμών, όρων, νόμων, συμφωνιών ως πρός το αν και τι μπορούν να εκπέμπουν. Εσύ μπορεί να ξεκινάς αυθόρμητα και καλοπροαίρετα να προσφέρεις τον Χ σταθμό μετά από μια καταρχήν συμφωνία. Αν ο σταθμός αποφασίσει οτι δε θέλει να συνεχίσει τη συμφωνία μένεις ξεκρέμαστος. Αν η εταιρία που δίνει τραγούδια στο σταθμό δε θέλει να τα αναμεταδίδεις εσύ σε κόβει. 1002 πράγματα μπορούν να συμβούν. Δε σημαίνει ότι ο dev σου έβαλε δόλωμα τον Χ σταθμό και καθόταν μετρούσε πόσοι αγόρασαν και μετά είπε "φάτε την τώρα κορόιδα". Εξάλλου χαλαρά συμφέρει να κρατάς τον κόσμο με το σταθμό δόλωμα και να σου λένε μπράβο.

#82   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.727 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 18/08/2011 - 01:51

τα καταλαβαινω ολα αυτα κ τα δεχομαι οτι μπορει να συμβουν

αλλα ο εν λογω σταθμος, κατ αρχην εξεπεμπτε ιντερνετικα αρκετα χρονια πριν να μπει στη λιστα της εφαρμογης, μονο προβλημα αδειας δεν θα ειχε

κατα 2ο λογο, εξαφανιστηκε απο την μια εφαρμογη κ εμφανιστηκε στην 2η, αυτο πως μπορεις να το ερμηνευσεις?
ολες οι κριτικες εκεινον τον καιρο, κατακριναν αυτην την κινηση (λετε οτι εχετε αυτον τον σταθμο, αλλα δεν ειναι μεσα... μπλα μπλα...)

κ εστω οτι κατι εγινε
γτ κ η 2η εφαρμογη, σχεδον ιδια (τα ειπα πιο πανω μην τα ξαναλεω) ειναι παλι επι πληρωμη ?

κ μετα, παλι μετακομιση πισω στην 1η

κ φταιει η αδεια του σταθμου εν τελει, αν το "ραδιοφωνο" εγινε "ραδιοφωνο free" κ το "radiophone" εξαφανιστηκε ???
αυτα πως εξηγουνται ??

#83   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/08/2011 - 02:00

τα καταλαβαινω ολα αυτα κ τα δεχομαι οτι μπορει να συμβουν

αλλα ο εν λογω σταθμος, κατ αρχην εξεπεμπτε ιντερνετικα αρκετα χρονια πριν να μπει στη λιστα της εφαρμογης, μονο προβλημα αδειας δεν θα ειχε

κατα 2ο λογο, εξαφανιστηκε απο την μια εφαρμογη κ εμφανιστηκε στην 2η, αυτο πως μπορεις να το ερμηνευσεις?
ολες οι κριτικες εκεινον τον καιρο, κατακριναν αυτην την κινηση (λετε οτι εχετε αυτον τον σταθμο, αλλα δεν ειναι μεσα... μπλα μπλα...)

κ εστω οτι κατι εγινε
γτ κ η 2η εφαρμογη, σχεδον ιδια (τα ειπα πιο πανω μην τα ξαναλεω) ειναι παλι επι πληρωμη ?

κ μετα, παλι μετακομιση πισω στην 1η

κ φταιει η αδεια του σταθμου εν τελει, αν το "ραδιοφωνο" εγινε "ραδιοφωνο free" κ το "radiophone" εξαφανιστηκε ???
αυτα πως εξηγουνται ??


Αυτά χρήζουν αρμόδιας εξήγησης πάντως καταλαβαίνω τι λες :huh:




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)