Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

O Vodafone tethering περιορισμός είναι Iphone Specific?


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
29 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2011 - 13:36

χαιρετώ την ομήγυρη. Μου έτυχε κάτι προχθές και θέλω να το καταθέσω εδώ για να πάρω και feedback από εσάς.

Ήμουν με μια παρέα τις προάλλες. Δύο φίλοι, ο ένας με σύνδεση vodafone και iphone και ο άλλος με σύνδεση vodafone και android.

Προσπάθησα να κάνω tether από το iphone και πήρα το γνωστό μήνυμα για την εισαγωγή κωδικού αφού δεν είχε πληρώσει ο πελάτης την αντίστοιχη υπηρεσία στην Vodafone.
Μέχρι εδώ καλά.
Κάνω το ίδιο πράγμα από το android και δουλεύει κανονικά!!!!!!!!!!!! (ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ VΟDAFONE ΧΩΡΙΣ να έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία tethering στο λογαριασμό του)

Δεν θυμάμαι ακριβώς το android μοντέλο αλλά ήταν αγορασμένο πριν λίγες ώρες και απλά έτρεξα το native wifi hotspot. Καμιά σχέση με myWi και τέτοιες εφαρμογές.

Μήπως παίζει ρόλο η συσκευή android (δεν θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο) Μήπως έχει σχέση με τα Carrier settings της android συσκευής?
Μήπως οι περιορισμοί στο tethering ισχύουν μόνο για το iPhone?????????

Υπάρχει κανείς που να έχει vodafone και συσκευές iphone και android να μας δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ.

The plot thickens...

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 04/08/2011 - 13:36


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   tfd1978

tfd1978

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 04/08/2011 - 13:40

Οπως ακριβως το περιεγραψες ειναι φιλε μου. Απο περυσι Φεβρουαριο-Μαρτιο 2010, αν θυμαμαι καλα, αρχισε να χρεωνει το tethering η βοντα, μονο στο iphone! Με android ή BlackBerry ειναι δωρεαν. Η cosmote ομως το εχει ακομα δωρεαν. Οποτε, αποφασιζεις και κανεις αλλαγη δυκτιου!


---
- Sent from my white iPhone 4, using Tapatalk.

Τελευταία επεξεργασία από: tfd1978, 04/08/2011 - 13:40


#3   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2011 - 13:50

Ξέρω πολύ καλά την ιστορία του tether και ευτυχώς εγώ έχω Cosmote. (για την ώρα)

Δηλαδή η Vodafone έχει κάνει custom development και αναγνωρίζει τα requests που έρχονται από το iphone και τα πάει σε άλλο κανάλι για να μπορεί να τα χρεώνει. Αυτό λέμε?

Κάτσε να περιμένουμε λίγο να δω και τι θα πουν και οι άλλοι φίλοι διότι όπως καταλαβαίνεις αν συμβαίνει αυτό είναι κατάφωρη αδικία και κανονικό άρμεγμα των iphone users!

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 04/08/2011 - 13:51


#4   alexbaggo

alexbaggo

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2011 - 13:52

Οπως ακριβως το περιεγραψες ειναι φιλε μου. Απο περυσι Φεβρουαριο-Μαρτιο 2010, αν θυμαμαι καλα, αρχισε να χρεωνει το tethering η βοντα, μονο στο iphone! Με android ή BlackBerry ειναι δωρεαν. Η cosmote ομως το εχει ακομα δωρεαν. Οποτε, αποφασιζεις και κανεις αλλαγη δυκτιου!


---
- Sent from my white iPhone 4, using Tapatalk.

Καλισπέρα , εγώ έχω καρτοσυμβόλεο στην cosmote αλλα μου βγαζει μήνυμα οτι πρεπει να ενεργοποιήσω την υπηρεσία στην cosmote .... ειναι με εξτρά χρέωση ?

Τελευταία επεξεργασία από: WoodyAllen, 04/08/2011 - 14:00
διόρθωση quotes


#5   tfd1978

tfd1978

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 04/08/2011 - 16:30

Κι εγω με καρτοσυμβολαιο το εχω, και δεν μου ζηταει απολυτως τιποτα. Και το χρησιμοποιω με το mac, με το macbook και με το ipad2. Οσο αναφορα την βοντα, δυστυχως ειναι ετσι ακριβως. Ειναι κατι που γινεται και στο εξωτερικο (ευρωπη/αμερικη/αυστραλια), και γινεται φυσικα με τις ευλογιες της apple.


---
- Sent from my white iPhone 4, using Tapatalk.

Τελευταία επεξεργασία από: tfd1978, 04/08/2011 - 16:33


#6   malias4

malias4

    iPH Elite Poster

  • 2.590 μηνύματα
  • Twitter:@Gate4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 04/08/2011 - 17:16

Κι εδω ολλανδια το tethering χρεωνετε 20 ευρουλακια εξτρα ανεξαρτητα αν εχεις ηδη συμβολαιο με ιντερνετ ;)
Οποτε με το tehterme απο cydia κανεις τη δουλεια τελεια :P
iPhone 12 pro max ios 14.2.1 jb  Apple watch series 7 nike

#7   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 04/08/2011 - 17:29

Όντως έτσι είναι τα πράγματα !!

Έχω συμβόλαιο vodafone με data plan και όσο είχα iphone 4, δεν μπορούσα να κάνω tethering, παρά μόνο με πλάγια μέσα (ΜyWi κλπ).

Τώρα που χρησιμοποιώ samsung galaxy s 2, κάνω κανονικά tethering χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα !!

Προφανώς πρόκειται για κάποια ιδιαίτερη συμφωνία των εταιριών κινητής με την apple...απαράδεκτο !!!!!!!

Ελπίζω να μην επιτευχθεί παρόμοια συμφωνία και με τους υπόλοιπους κατασκευαστές.

#8   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/08/2011 - 17:34

Όντως έτσι είναι τα πράγματα !!

Έχω συμβόλαιο vodafone με data plan και όσο είχα iphone 4, δεν μπορούσα να κάνω tethering, παρά μόνο με πλάγια μέσα (ΜyWi κλπ).

Τώρα που χρησιμοποιώ samsung galaxy s 2, κάνω κανονικά tethering χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα !!

Προφανώς πρόκειται για κάποια ιδιαίτερη συμφωνία των εταιριών κινητής με την apple...απαράδεκτο !!!!!!!

Ελπίζω να μην επιτευχθεί παρόμοια συμφωνία και με τους υπόλοιπους κατασκευαστές.

Η Apple δεν εχει σχεση με αυτο.

#9   tamis

tamis

    iPH newbie

  • 92 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2011 - 17:46

Η Apple δεν εχει σχεση με αυτο.



Τυχαίο?? δεν νομιζω... <_<

#10   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/08/2011 - 18:14

Έχει σχέση με την Apple αλλά εμμέσως. Η apple στα μη jailbroken τηλέφωνα μπορεί άνετα να καταστήσει ανέφικτο το tethering, απλα δεν το επιτρέπεις στο λειτουργικό και στο appstore. Στο android αυτό είναι αδύνατο, καθώς ακόμα και σε μη rooted (jailbroken) κινητα, μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές (*.apk) από οπουδήποτε. Έτσι είναι απλά ανούσιο να απαγορέψεις τις tethering εφαρμογές στο marketplace όταν μπορείς να τις κατεβάσεις και να τις εγκαταστήσεις από όπου θες. Αν από την άλλη η google ασκούσε τον ίδιο έλεγχο στο marketplace και στο τι επιτρέπεται να εγκατασταθεί σε "καθαρή" συσκευή τότε το παραπάνω πρόβλημα δεν θα ήταν "Apple specific"

#11   fkd

fkd

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/08/2011 - 18:46

δεν πιανω ακτιβως την προταση σου ΄΄Η apple στα μη jailbroken τηλέφωνα μπορεί άνετα να καταστήσει ανέφικτο το tethering, απλα δεν το επιτρέπεις στο λειτουργικό και στο appstore΄΄ αλλα πιστευω οτι η apple εχει αμμεση σχεση και αυτο προκυπτει απ' το γεγονος οτι αλλη σχεση εχει η apple με τους παροχους (at&t, verizon vodafone etc.)και αλλη σχεση εχουν οι samsung, lg, htc κλπ.
απ' τη στιγμη που ΔΕΝ εγκρινει tethering apps ειναι το ιδιο
οτι ειναι αδικο και αυθερετο ειναι προφανες

#12   bakchr

bakchr

    iPH Addict

  • 813 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 04/08/2011 - 19:17

Φυσικά και έχει σχέση η apple !!

Στο galaxy s2 μου, δεν εγκατέστησα κάποια εφαρμογή για να έχω tethering. Το έχει η συσκευή στις εργοστασιακές της ρυθμίσεις προεγκατεστημένο και ενεργοποιείται χωρίς καμία επιπλέον χρέωση.

Στο iphone 4 υπάρχει επίσης προεγκατεστημένη αυτή η επιλογή αλλά για να την ενεργοποιήσεις χρεώνεσαι στον πάροχό σου.

Αν δεν είναι θέμα της apple λοιπόν, τότε ποιανού είναι ;

#13   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/08/2011 - 19:47

Δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει η Apple.
Η καθε εταιρια επιλεγει το αν θα επιτρεψει το tethering δωρεαν ή θα το εχει επι πληρωμη.

#14   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/08/2011 - 19:54

Τελικά το θέμα είναι λίγο πιο σύνθετο από ότι αρχικά νόμιζα. Ας αναφέρω κάποιες παραμέτρους εδώ σαν food for thought.

Λοιπόν:

1) Δεν είναι απόφαση της Apple να χρεώνει το tethering. Είναι custom development από τη μεριά της Vodafone, της ATT, της Orange κλπ κλπ. Δεν είναι ούτε απόφαση ούτε υλοποίηση της Apple οι περιορισμοί στο tether, είναι των παρόχων.

2) O ktzaf έχει δίκιο με τον ισχυρισμό της έμμεσης εμπλοκής της Apple με την έννοια ότι είναι τεχνικά εφικτό και από ότι κατάλαβα μετά από αρκετό διάβασμα αρκετά εύκολο να απομονώσεις τα request των native συσκευών της Apple. Κάτι που φυσικά δεν είναι εύκολο να γίνει στο Android για πολλούς λόγους...

3) Όσοι παρακολουθείσαμε το τι έγινε με το λανσάρισμα του 3G στην Αμερική και στην ουσία το νέκρωμα του δικτύου της ΑΤΤ στις μεγάλες πόλεις λόγω της υπερβολικής ζήτησης 3G δεδομένων των iPhone users σε σημείο μάλιστα που σε ολόκληρα τετράγωνα δεν μπορούσες να κάνεις κλήση, ξέρουμε ότι το λεγόμενο ελεγχόμενο tethering ήταν θέμα χρόνου. H Vodafone αντιμετόπισε παρόμοια προβλήματα σε άλλες χώρες και πήρε τα μέτρα της. Κατά μία έννοια το iPhone έπεσε θύμα της ίδιας του της επιτυχιας αφού για η ζήτηση για δεδομένα από τους iPhone users έφερε την ανάγκη για δραστικές αλλαγές στην αντιμετόπιση των παρόχων.

4) Στη πτωχή μας Ελαδίτσα ακούγεται έντονα ότι από τον Χειμώνα παρόμοια μέτρα θα πάρουν και οι άλλοι πάροχοι(μακάρι να μην συμβεί αλλά είναι περίπου αναπόφευκτο...)

5) Τώρα για το ότι δεν έχει γίνει στο android από ότι κατάφερα εγώ να καταλάβω η χρήση του tethering από Android συσκευές ποσοστιαία είναι ελάχιστη μπρόστα σε αυτή του iPhone. Ειδικά στην Ελλάδα η διαφορά στα ποσοστά είναι χαώδης. Δεν έχει γίνει λοιπόν η επένδυση που χρειάζεται για αυτό. Πάντως τα δεδομένα αλλάζουν γρήγορα και θα δούμε τι θα φέρει το μέλλον.

the plot continues to thickens

#15   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 04/08/2011 - 21:14

άσχετα που δεν καταλαβαίνω γιατί τόόοοοσο κόλλημα πια με το tethering...(μια φορά το δοκίμασα και καταβρόχθησε 50ΜΒ και κάμποση μπαταρία για ΠΛΑΚΑ -στην κυριολεξία)
κάντε μια επίσκεψη στα προγράμματα της vodafone, το λέει ξεκάθαρα στο κατω μέρος...

H Vodafone, με σκοπό την προστασία της ποιότητας των υπηρεσιών της και την ελαχιστοποίηση του κινδύνου υπερχρέωσης των συνδρομητών της, προέβη στο σχεδιασμό προγραμμάτων για διακίνηση δεδομένων αποκλειστικά και μόνο μέσω συσκευών Smartphone. Στην περίπτωση που η συσκευή χρησιμοποιείται ως modem κατά την σύνδεσή της με υπολογιστή/laptop, οι συνδρομητές για το χρόνο πρόσβασής τους θα χρεώνονται βάσει των εκάστοτε χρεώσεων της υπηρεσίας KartoInternet όπως αυτές δημοσιεύονται στον ισχύοντα τιμοκατάλογο και στην ιστοσελίδα της εταιρίας.

τωρα γιατί αυτό δεν έχει υλοιποιηθεί σε android ακόμα.. άγνωστο.

Τελευταία επεξεργασία από: tasulm, 04/08/2011 - 21:15


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες