Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πως η Apple επηρέασε τον σχεδιασμό όλων των κινητών.... περίπου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 05/08/2011 - 16:36

Αδιαμφισβήτητα ο σχεδιασμός του iPhone με τη μεγάλη touchscreen οθόνη του 2007 επηρέασε ολόκληρη τη βιομηχανία των κινητών τηλεφώνων σηματοδοτώντας την έναρξη μιας νέας γενιάς.

Ας δούμε σε ένα γράφημα πως διάφοροι κατασκευαστές smartphone άλλαξαν τον σχεδιασμό των κινητών τους εξαιτίας του iPhone. Παρατηρήστε τη μοναδική παραφωνία (RIM) και αναρωτηθείτε αν αυτή η στασιμότητα ευθύνεται για την καθοδική πορεία της εταιρείας που την έχει φέρει σε αυτή τη δύσκολη θέση που βρίσκεται σήμερα.

Αναρτημένη εικόνα

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/08/2011 - 16:46

Παραφωνία το γεγονός ότι παρέμεινε σε αυτό με το οποίο ξεκίνησε;
Αυτό που πολλοί αδυνατούν να καταλάβουν είναι πως υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που το κινητό τηλέφωνο το βλέπουν σαν εργαλείο και δεν είναι fanboys. Και τα BlackBerry, πιστέψτε με, στον επαγγελματικό τομέα βγάζουν το iPhone από το χάρτη απλά πανεύκολα.

#3   Alexandros96

Alexandros96

    iPH Addict

  • 694 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:DirtyS0cks

Δημοσίευση 05/08/2011 - 16:50

Παραφωνία το γεγονός ότι παρέμεινε σε αυτό με το οποίο ξεκίνησε;
Αυτό που πολλοί αδυνατούν να καταλάβουν είναι πως υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που το κινητό τηλέφωνο το βλέπουν σαν εργαλείο και δεν είναι fanboys. Και τα BlackBerry, πιστέψτε με, στον επαγγελματικό τομέα βγάζουν το iPhone από το χάρτη απλά πανεύκολα.

Οταν λες επαγγελματικο τομεα φιλε μου τι ακριβως εννοεις?
btw το πρωτο iphone στην εικονα εχει και gridlock :lol:

Τελευταία επεξεργασία από: Alexandros96, 05/08/2011 - 16:51


#4   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/08/2011 - 16:52

Εταιρίες, επιχειρήσεις κλπ.
Δυστυχώς είναι περισσότερα τα fashion victims και για αυτό βλέπουμε ΠΑΝΤΟΥ iPhones.

#5   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2011 - 17:06

Απλά η Apple έδωσε στην αγορά ένα προϊόν με τρομερό design, απίστευτα εύχρηστο και με εκατομμύρια εφαρμογές διαθέσιμες. Ήταν μία κίνηση η οποία σκότωσε κυριολεκτικά την αγορά καθώς έδωσε στον κόσμο ένα όμορφο πολυεργαλείο για όλα τα γούστα. Αποτέλεσμα? Ανάγκασε όλους τους άλλους να χορέψουν στο ρυθμό της και να την κυνηγάνε μάταια. Αυτή τη στιγμή είναι αδιαμφισβήτητα το κορυφαίο προϊόν της και δύσκολα θα αλλάξει αυτό. Στον επαγγελματικό τομέα αυτή τη στιγμή λίγα είναι τα τηλέφωνα που μπορούν να συγκριθούν με το iPhone. Τα Blackberry όσο καλά και να είναι, αν δεν αλλάξουν τουλάχιστον design δυστυχώς θα είναι καταδικασμένα.

#6   drmdtsap

drmdtsap

    iPH User

  • 165 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:drmdtsap

Δημοσίευση 05/08/2011 - 17:08

πως γινεται παντα οταν αναφερεται κατι για την apple ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ομως θα υπαρξει καποιος που θα χρησιμοποιησει τον ορο apple funboys... δηλαδη ψεμα ειναι οτι η  αππλε  επηρρεασε τη σχεδιαση των κινητων τηλεφωνων? και πες μου φιλε μου που υστερει το iphone σε επαγγελματικη χρηση εναντι στο ΒΒ?

και κατι αφιερωμενο... γιατι ειπες οτι τα ΒΒ μπορουν ανετα να βγαλουν το iphone απο το χαρτη στον επαγγελματικο τομεα.
http://www.iphonehel...045#entry602045

Τελευταία επεξεργασία από: drmdtsap, 05/08/2011 - 17:11


#7   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2011 - 17:16

Το μόνο δύσκολο είναι η τιμή του. Κατά τα άλλα δεν νομίζω να υπάρχει κάτι στο οποίο να υστερεί το iPhone όχι μόνο σε σχέση με τα Blackberry αλλά σε σχέση με όλα τα κινητά τηλέφωνα που κυκλοφορούν...

#8   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/08/2011 - 17:54

πως γινεται παντα οταν αναφερεται κατι για την apple ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ ομως θα υπαρξει καποιος που θα χρησιμοποιησει τον ορο apple funboys... δηλαδη ψεμα ειναι οτι η  αππλε  επηρρεασε τη σχεδιαση των κινητων τηλεφωνων? και πες μου φιλε μου που υστερει το iphone σε επαγγελματικη χρηση εναντι στο ΒΒ?

και κατι αφιερωμενο... γιατι ειπες οτι τα ΒΒ μπορουν ανετα να βγαλουν το iphone απο το χαρτη στον επαγγελματικο τομεα.
http://www.iphonehel...045#entry602045


Πρώτον, σε ευχαριστώ για την αφιέρωση.
Δεύτερον, την επόμενη φορά να κάνεις quote το μήνυμα στο οποίο απαντάς.
Τρίτον, το link είναι από site που υποστηρίζει το iPhone, μπορώ να σου δώσω και εγώ από το CrackBerry.com που υποστηρίζεται το ακριβώς αντίθετο.
Η σύγκριση είναι απίσευτα άδικη, για το λόγο ότι αυτή είχε γίνει μεταξύ BB OS5 και iOS4. Το λειτουργικό της RIM αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην έκδοση 7 και καλά θα κάνεις την επόμενη φορά να κάνεις αναζήτηση και να δεις reviews για να δεις πόσο γρήγορα "τρέχει" κάποια από τις νέες συσκευές της και πώς είναι η εμπειρία και το περιβάλλον χρήσεως. Δε μπορείς να αμφισβητήσεις το γεγονός ότι οι μισοί χρήστες iPhone είναι fashion victims, όπως επίσης δε μπορείς να αμφισβητήσεις το γεγονός ότι τα BlackBerry για επαγγελματική χρήση είναι καλύτερα από το iPhone, λόγω της ασφάλειάς τους και της αυτονομίας τους, που αγγίζει τη μια εβδομάδα. Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης με το iPhone, που με το ζόρι βγάζει 2 μέρες. Για αυτό την επόμενη φορά που θα θελήσεις να κάνεις αφιέρωση, get your facts straight.

Και κάτι προς όλους, γιατί δε καταλαβαίνετε ότι υπάρχει μερίδα ανθρώπων που προτιμά το QWERTY έναντι την οθόνης αφής;

Τελευταία επεξεργασία από: giorgos_rou, 05/08/2011 - 18:03


#9   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 05/08/2011 - 18:08

Είναι πραγματικά απορίας άξιον ότι όλοι οι κάτοχοι συσκευών άλλων εταιριών θα ασχοληθούν καλοπροαίρετα με την Apple. Είδε κανένας απο αυτούς εμάς να ασχολούμαστε με το τι έβγαλε η ΝΟΚΙΑ, η Samsung ή κάποια άλλη εταιρία; Αν το κάνουμε, θα είναι καλοπροαίρετη ( ως επι το πλείστον). Είδε κανείς να αναγράφεται πουθενά ο όρος Galaxy S II killer για κάποια συσκευη; Και για να επανέλθω στο θέμα μας, η αλήθεια είναι ότι άλλο τα BB και άλλο η Apple. Δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι όλες οι μεγάλες εταιρίες πλέον και στην Αμερική αλλα και στην Ευρώπη δίνουν προτιμούν περισσότερο για τα επαγγελματικά τους συμβόλαια την Apple. Σε τελική ανάλυση, αν ήθελα αυτονομία, κρατούσα και το ΝΟΚΙΑ 8310 που μου πήγαινε 10 μέρες. Το κρατάω; Όχι βέβαια. Σου το γράφει ένα πρώην hateboy της Apple.


---
I am here: http://maps.google.c...29779,22.955879

#10   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 05/08/2011 - 18:08

Και το επιμυθιο: σε βολεύει φίλε το ΒΒ; Κράτησε το. Μας βολεύει το iPhone; Το κρατάμε. Μη θέλεις να μας αλλάξεις την άποψη, ούτε και εμείς θα προσπαθήσουμε να σου την αλλάξουμε!!!


---
I am here: http://maps.google.c...28967,22.957427

Τελευταία επεξεργασία από: kiriakosa, 05/08/2011 - 18:09


#11   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2011 - 18:15

Πρώτον, σε ευχαριστώ για την αφιέρωση.
Δεύτερον, την επόμενη φορά να κάνεις quote το μήνυμα στο οποίο απαντάς.
Τρίτον, το link είναι από site που υποστηρίζει το iPhone, μπορώ να σου δώσω και εγώ από το CrackBerry.com που υποστηρίζεται το ακριβώς αντίθετο.
Η σύγκριση είναι απίσευτα άδικη, για το λόγο ότι αυτή είχε γίνει μεταξύ BB OS5 και iOS4. Το λειτουργικό της RIM αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην έκδοση 7 και καλά θα κάνεις την επόμενη φορά να κάνεις αναζήτηση και να δεις reviews για να δεις πόσο γρήγορα "τρέχει" κάποια από τις νέες συσκευές της και πώς είναι η εμπειρία και το περιβάλλον χρήσεως. Δε μπορείς να αμφισβητήσεις το γεγονός ότι οι μισοί χρήστες iPhone είναι fashion victims, όπως επίσης δε μπορείς να αμφισβητήσεις το γεγονός ότι τα BlackBerry για επαγγελματική χρήση είναι καλύτερα από το iPhone, λόγω της ασφάλειάς τους και της αυτονομίας τους, που αγγίζει τη μια εβδομάδα. Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης με το iPhone, που με το ζόρι βγάζει 2 μέρες. Για αυτό την επόμενη φορά που θα θελήσεις να κάνεις αφιέρωση, get your facts straight.

Και κάτι προς όλους, γιατί δε καταλαβαίνετε ότι υπάρχει μερίδα ανθρώπων που προτιμά το QWERTY έναντι την οθόνης αφής;

Μπορεί κάποιοι να προτιμούν το qwerty και εγώ προτιμώ το Nokia 3210. Το θέμα είναι πως η τεχνολογία προχώρησε και αυτά τα τηλέφωνα καλώς ή κακώς είναι καταδικασμένα, ανεξαρτήτως αν αρέσουν ή όχι.

#12   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/08/2011 - 18:53

FYI είμαι χρήστης Apple. Δε προσπάθησα να αλλάξω γνώμη κανενός και συμπαθώ και τις 2 εταιρίες.
Όσο για το "είναι καταδικασμένα"... That's a matter of a personal opinion. Δε θα σταθώ καν.

#13   tpal12

tpal12

    iPH Contributor

  • 1.289 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tpal12

Δημοσίευση 05/08/2011 - 18:58

Κακά τα ψέματα παιδια. BB δεν θα πάρει εύκολα κάποιος. Τώρα βγαίνεις έξω και το 50% των κινητών τηλεφώνων που κυκλοφορούν είναι iPhones. Εγω προσωπικά δεν μπορω να βλέπω κάποια άτομα με iphone και να μην ξέρουν καν να το χρησιμοποιούν. Αυτή είναι η άποψη μου.

#14   zeledaki69

zeledaki69

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/08/2011 - 19:17

FYI είμαι χρήστης Apple. Δε προσπάθησα να αλλάξω γνώμη κανενός και συμπαθώ και τις 2 εταιρίες.
Όσο για το "είναι καταδικασμένα"... That's a matter of a personal opinion. Δε θα σταθώ καν.

That's not a matter of a personal opinion! Everybody says that. Is the reality either you want it or not.. If blackberry do not change dramatically at least their design they have no future...

#15   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 05/08/2011 - 19:27

That's not a matter of a personal opinion! Everybody says that. Is the reality either you want it or not.. If blackberry do not change dramatically at least their design they have no future...


You want to speak in English, that's fine by me; The messages will probably be deleted in the end, though, so I would not risk it.
Δεν είναι ΟΛΟΙ υποχρεωμένοι να τους αρέσει η οθόνη αφής. Believe it or not, υπάρχουν άτομα που προτιμούν το QWERTY. Το design είναι θέμα γούστου. Για πολλούς τα πλήκτρα αποτελούν εργονομία και η οθόνη αφής εφιάλτη.
Αυτό που βλέπω είναι ότι στο φόρουμ πολλοί είναι αυτοί που σπεύδουν να υποστηρίξουν ότι η Apple είναι η καλύτερη και ειδικά ο συντάκτης. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα άρθρο στο οποίο ειρωνευόσασταν την Palm και το tablet της, επειδή επινόησε έναν αριθμό. Και η λίστα πάει λέγοντας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες