Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Επιτραπέζια Παιχνίδια


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
316 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   GregKos

GregKos

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Twitter:@gregkos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:GregKos

Δημοσίευση 17/06/2012 - 21:11

lula ξέρεις μήπως αν υπάρχει κάποια έκδοση του Power για iPad, ή κάποιο παρεμφερές παιχνίδι;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   Levon

Levon

    iPH Enthousiast

  • 547 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:chaf1

Δημοσίευση 17/06/2012 - 21:14

lula ξέρεις μήπως αν υπάρχει κάποια έκδοση του Power για iPad, ή κάποιο παρεμφερές παιχνίδι;

Κανε της ενα quote για να το δει

:P

#153   dead07

dead07

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 17/06/2012 - 21:54

monopoly
ticket to ride !!

#154   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/06/2012 - 10:46

Κυκλοφόρησε το hacienda HD

http://itunes.apple....=8&ign-mpt=uo=4

Πρόκειται για ένα πολύ καλό επιτραπέζιο παιχνίδι το οποίο μοιάζει αρκετά με το Tigris and Ephrates χωρίς όμως το στοιχείο των μαχών. Οι παίκτες αναλαμβάνουν από έναν Τεξιανό καουμπόι και προσπαθούν να καταλάβουν όσο το δυνατών μεγαλύτερες εκτάσεις στην άγρια δύση όπου και τοποθετούν τα ράντσα και τα ζώα τους για να κερδίσουν πόντους και χρήμα. Ένα πολύ καλό σε γενικές γραμμές επιτραπέζιο παιχνίδι που όμως χάνει εξαιτίας της έλλειψης online gaming. Το παιχνίδι διαθέτει Pass and play μέχρι 5 παίκτες ενώ η ΑΙ στο δυσκολότερο της επίπεδο κρίνεται απλά αξιόμαχη. Επίσης κατά τη διάρκεια της ενασχόλησης μου παρατηρήθηκαν 1-2 Crash (όχι κάτι σοβαρό εφόσον έχασα 1 game εξαιτίας τους στα 20 που ολοκληρώθηκαν κανονικά) τα οποία μάλλον θα διορθωθούν με κάποιο Update. Σε γενικές γραμμές ένα αρκετά γρήγορο παιχνίδι που χρήζει προσοχής.

DOMINION

Με το πολύ καλό παιχνίδι καρτών Dominion δεν είχα την ευκαιρία να ασχοληθώ μέχρι τώρα. Στο παρελθόν είχε πέσει στα χέρια που η Unofficial Version η οποία βγήκε στο Appstore σαν promotion τους κανονικού game το οποίο όπως δείχνουν τα πράγματα αργεί πολύ. Στην πρώτη μου επαφή με την εν λόγο έκδοση τόσο η έλλειψη ήχου (μουσική και εφέ) όσο και η απουσία pass gaming σε μια συσκευή με αποθάρρυναν και δεν του έδωσα δεύτερη ευκαιρία. Το ΣΚ όμως και ενώ οι ώρες για το Exit Poll δεν περνούσαν :) είπα να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία και πραγματικά έπαθα σοκ το παιχνίδι είναι απλά τέλειο με μεγαλύτερο του ατου την ταχύτητα με την οποία παίζεται επίσης αξίζει να σημειωθεί ότι παρότι είναι unofficial edition υπάρχουν αρκετοί που ασχολούνται και δε δυσκολεύεσαι να βρεις αντίπαλο στο Online (σκέψου δηλαδή τι θα γίνει αν κάποια μέρα κυκλοφορήσει και το κανονικό).

Δύο λόγια

Στο Dominion όλοι οι παίκτες ξεκινάνε με μια αδύναμη τράπουλα την οποία κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού προσπαθούν να την ενισχύσουν ώστε να μπορούν να αγοράσουν κάρτες Victory Points που είναι και αυτές που οδηγούν στη νίκη. Υπάρχουν 3ων ειδών κάρτες (Treausre - νομίσματα για να αγοράζεις, Kingdom Action Cards - Κάρτες που ενεργοποιούν συγκεκριμένες λειτουργίες, Και Victory Point card - οι οποίες καθορίζουν τον νικητή) Εδώ είναι και το κλειδί του παιχνιδιού όσο ποιο πολλές VP κάρτες μαζεύει ένας παίκτης τόσο πιο πολύ ανεβάζει το σκορ του αλλά και τόσο πιο πολύ κάνει αδύναμη την τράπουλα του για να το πω αλλιώς πρέπει πρώτα κάποιος να έχει μια αρκετά δυνατή τράπουλα και μετά να αρχίσει να μαζεύει πόντους νίκης επίσης μέσα στις Action κάρτες υπάρχουν και αυτές που επηρεάζουν τους άλλους παίκτες και τους κάνουν τη ζωή λίγο πιο δύσκολη.

@Gregos
Όχι δεν βρήκα τίποτε σχετικό με το Power για το Ipad το μόνο που βρήκα είναι το game που έβγαλε η IBM το 1995 μόνο για PC - Το παιχνίδι χαρακτηρίζεται abadonware και το κατέβασμα του δεν είναι παράνομο ωστόσο αν οι διαχειριστές του forum κρίνουν ότι πρέπει να αφαιρεθεί το link δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα
http://www.old-games.../power-the-game

Επίσης εντελώς διαφορετικό αλλά για κάποιον περίεργο λόγο πιστεύω ότι θα σου αρέσει ρίξε μια ματιά στην lite version του πάρα μα πάρα πολύ καλού Wargame και αν σου αρέσει αγοράζεις και την κανονική

http://itunes.apple....d327895693?mt=8

Τελευταία επεξεργασία από: lula, 18/06/2012 - 10:47


#155   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/06/2012 - 13:11

Πω πώ ξέχασα το σημαντικότερο το Dominion διατίθεται εντελώς ΔΩΡΕΑΝ

http://itunes.apple....d447395574?mt=8

#156   john87

john87

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2012 - 14:01

lula ξέρεις μήπως αν υπάρχει κάποια έκδοση του Power για iPad, ή κάποιο παρεμφερές παιχνίδι;


Για ποιο Power μιλας; Γιατι αν εννοεις αυτο που εχω στο μυαλο μου τοτε μιλαμε για το ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ μου επιτραπεζιο!

#157   john87

john87

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2012 - 14:07

@Gregos
Όχι δεν βρήκα τίποτε σχετικό με το Power για το Ipad το μόνο που βρήκα είναι το game που έβγαλε η IBM το 1995 μόνο για PC - Το παιχνίδι χαρακτηρίζεται abadonware και το κατέβασμα του δεν είναι παράνομο ωστόσο αν οι διαχειριστές του forum κρίνουν ότι πρέπει να αφαιρεθεί το link δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα
http://www.old-games.../power-the-game

Επίσης εντελώς διαφορετικό αλλά για κάποιον περίεργο λόγο πιστεύω ότι θα σου αρέσει ρίξε μια ματιά στην lite version του πάρα μα πάρα πολύ καλού Wargame και αν σου αρέσει αγοράζεις και την κανονική

http://itunes.apple....d327895693?mt=8


lula ξέρεις μήπως αν υπάρχει κάποια έκδοση του Power για iPad, ή κάποιο παρεμφερές παιχνίδι;


Ενταξει τωρα το ειδα! Μιλαμε οντως για το απολυτο επιτραπεζιο! Lula κατεβαζω αυτο που ειπες!

#158   GregKos

GregKos

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Twitter:@gregkos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:GregKos

Δημοσίευση 18/06/2012 - 17:52

Ναι, αυτό έλεγα, σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση lula!

#159   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/06/2012 - 08:53

Είναι γεγονός το Magic the gathering έφτασε επιτέλους στο IOS συγκεκριμένα μόνο στο iPad...

http://itunes.apple....d502588466?mt=8


Αναρτημένη εικόνα


Για το παιχνίδι μύθο στην κατηγορία του (συλλεκτικά παιχνίδια καρτών) δεν υπάρχουν και πολλά περισσότερα να πούμε απ όσα λέει για αυτό η ίδια του η φήμη σε όλο τον κόσμο. Εδώ θα ασχοληθούμε μόνο με την iOS (iPad) Version ή οποία φέρει το βαρύγδουπο όνομα Magic The Gathering - Duels of the Planeswalkers 2013.

Ενώ η Wizard Coast είχε όλες τις προϋποθέσεις να παρουσιάσει τον καλύτερο Board Games τίτλο του iOS (και όχι μόνο) κάπου τεμπέλιασαν και κάτι στράβωσε και εξηγώ αμέσως. Καταρχήν διατίθεται σαν Free (999 ΜΒ) και σε όποιον αρέσει δίνει 9.99 $ και το ξεκλειδώνει (εγώ όχι ακόμη) λίγο τσουχτερή ή τιμή αλλά αυτό δεν είναι τίποτα μπροστά στα άλλα μειονεκτήματα :

Αρνητικά

1. Δεν είναι Universal (δεν μπορώ να πιστέψω ότι το 4s δεν μπορούσε να το τρέξει απλά έπιασαν και οι ζέστες και ποιος κάθεται να σχεδιάσει UI τώρα άσε που μπορούμε αργότερα να το βγάλουμε σε άλλη έκδοση και τα κορόιδα να το πληρώσουν και δεύτερη φορά.

2. Δεν υποστηρίζει παιχνίδι διπλό μέσω Bluetooth ανάμεσα σε δύο συσκευές (προσωπικά πιστεύω ότι θα έπρεπε να αφιερωθεί χρόνος ώστε να βρεθεί τρόπος να παίζεται ακόμη και σε μία συσκευή)

3. Αν και υποστηρίζει το iPad1 σε πολλές περιπτώσεις γίνεται πάρα πολύ αργό ενώ κάνει και κρασαρίσματα που εμποδίζουν τα παιχνίδια να ολοκληρωθούν και μάλιστα χάνεις όλη την πρόοδο. Το χειρότερο ήταν ότι μετά από ένα κρασάρισμα το παιχνίδι δεν έμπαινε καν και με ανάγκασε να το ξανακατεβάσω χάνοντας το πάντα και αρχίζοντας κυριολεκτικά απ το μηδέν "Λόλα να ένα μήλο"

4. Παρουσιάζονται κρασαρίσματα (φυσικά πολύ πιο σπάνια) ακόμη και σε iPad 2 και 3 πράγμα τουλάχιστον απαράδεκτο

5. Έχει πολλούς περιορισμούς στην κατασκευή τράπουλας

Θετικά

1. Έχει πολύ καλά γραφικά αλλά αυτό μάλλον δεν είναι το μείζον για παιχνίδι αυτού του τύπου.

2. Συμπεριλαμβάνει το νέο Mode με το ζάρι και τις κάρτες Planchase

3. Η ΑΙ παίζει πάρα πολύ καλά

Τελικό συμπέρασμα αν είσαστε κάτοχος iPad 3 ή έστω 2 νομίζω πως αξίζει την τσουχτερή του τιμή. Οι κάτοχοι iPad1 καλά θα κάνουν να μη βιαστούν και να εξαντλήσουν όλες τις δυνατότητες που τους δίνει η Free version πριν αποφασίσουν να το αγοράσουν ή όχι. Προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση αγοράς αν δεν διορθωθούν τουλάχιστον τα τεχνικά του προβλήματα.

Τελευταία επεξεργασία από: Vasilis, 22/06/2012 - 09:03
Προσθήκη screenshot


#160   phoenixgrg

phoenixgrg

    iPH Enthousiast

  • 487 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:phoenixgrg

Δημοσίευση 22/06/2012 - 09:01

Magic the gathering παιδια ειναι απλα τελειο πρωσικα το εχω λιωσει οποιος το κατεωασει και 8ελει αντιπαλο να με κανει add να παιξουμε κανα διπλο phoenixgrg@yahoo.gr

#161   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/06/2012 - 09:24

Magic the gathering παιδια ειναι απλα τελειο πρωσικα το εχω λιωσει οποιος το κατεωασει και 8ελει αντιπαλο να με κανει add να παιξουμε κανα διπλο phoenixgrg@yahoo.gr


Κάτσε να αποφασίσουμε πρώτα αν θα το αγοράσουμε :)

#162   Nomes

Nomes

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3
  • GameCenter:Gbenardos

Δημοσίευση 22/06/2012 - 12:36

Εγώ είμαι ακόμα στο στάδιο της δοκιμής. Δεν μου έχει βγάλει κανένα πρόβλημα αλλά ο μηχανισμός κατασκευής deck είναι τουλάχιστον απογοητευτικός!

#163   Vaggi

Vaggi

    iPH Addict

  • 734 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 22/06/2012 - 12:55

Shadow era αν θελετε deck game! δεν υπαρχει καλυτερο!

#164   JamesR21

JamesR21

    iPH Addict

  • 784 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/06/2012 - 14:19

Η πρώτη μου επαφή με το mtg ήταν το 95-96 (12-13 ετών) όταν έπεσε στα χέρια μου ένα σακουλάκι με κάρτες, νομίζω μου το είχαν δώσει δώρεαν, καθώς η εταιρία "προμόταρε" το game για να γίνει γνωστό στη χώρα μας. Τότε κανένας από τους φίλους μου δεν το γνώριζε και έτσι πότε δεν ασχολήθηκα. Άλλωστε άρχισα να μεγαλώνω για να ασχοληθώ με ένα παιχνίδι με κάρτες. Πριν κανα δυο χρόνια τυχαία παίζω το shadow era όπου με εντυπωσίασε αρκέτα. Μετά από κάποιο διάστημα αφού το βαρέθηκα απόφασισα να μάθω περισσότερα για τα CCG-TCG games και έτσι έπεσα στο duels of the planeswalkers 2012 όπου το βρήκα στο steam. Πραγματικά εντυπωσιάστηκα μόλις το παιξα και σκέφτηκα πόσο άτυχος ήμουν που δεν είχα ασχοληθεί με το real game όταν ήμουν πιο μικρός (παιδικά τραύματα). Η ηλεκτρονική έκδοση του παιχνιδιού δεν προσφέρεται για παίχτες που παίζουν χρόνια το real Magic, απλά είναι για newbies για να μάθουν το real game.

ΥΓ1:@vaggi καλό το shadow era αλλά δεν παύει να είναι ένας κλώνος του magic, ωστόσο 200 κάρτες είναι πολύ λίγες μπροστά στο dotp .
ΥΓ2:@lula πόσα decks περιλαμβάνει; Kάτι άκουσα για 10 decks (9 μονόχρωμα-1 multicolor), αν αληθεύει μιλάμε για αποτυχία.

Τελευταία επεξεργασία από: JamesR21, 22/06/2012 - 14:22


#165   RagingDemon

RagingDemon

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Twitter:@thanosrd
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:thanosrd

Δημοσίευση 22/06/2012 - 17:38

πόσο πίσω πήγα διαβάζοντας το άρθρο αυτό... ξεκίνησα κι εγώ γύρω στο '95-'96 στο γυμνάσιο και σταμάτησα γύρω στο 2002 οριστικά, έχοντας περάσει πραγματικά άπειρες ώρες (κι άπειρα χρήματα! βλ. 7800 δρχ το ένα morphling, 5000 δρχ το ένα force of will κλπ) στις Κάισσες σε Πειραιά και Μαρούσι! περιμένω να το δοκιμάσω σύντομα και να πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου στους υπόλοιπους. μακάρι πάντως να υπήρχε και για iphone

Τελευταία επεξεργασία από: RagingDemon, 22/06/2012 - 17:41


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες