Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ηλεκτρονικα τσιγαρα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
47 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   protoss

protoss

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2011 - 11:07

Όπως και να χει εγώ θα δοκιμάσω να κάνω μπας και το κόψω. Όταν έρθει θα σας πω και εντυπώσεις.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 19/08/2011 - 11:47

Μπορεί να λες για η.κ. Αλλά άλλο ο χαβαλές και άλλο να θες να ενημερωθείς

συμφωνω φιλε μου!
μια δοκιμη δεν βλαπτει κανεναν. αν εχεις και θεληση να το κοψεις φυσικα και θα βοηθησει και το η.τ, οποτε γιατι να μην το δοκιμασεις αν εχει να κανει και με ενα σοβαρο θεμα οπως ειναι η υγεια μας;

#33   redcom7

redcom7

    iPH Enthousiast

  • 552 μηνύματα
  • Twitter:@redcom7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/08/2011 - 12:41

Είμαι 38 το έκοψα εδω και τρία χρόνια ... Ευτυχώς όχι για καρδιές και τέτοια μάλλον δεν πρόλαβε αλλα μια λευκοπλακια στην φωνητική χορδη .... είναι άλλη η ζωή χωρίς τσιγάρο .. Ναι κάποιες στιγμές μου λείπει αλλα ξέρω ότι είμαι τυχερός που το έκοψα ...


Αρκεί να σας πω ότι και καλα απο τα λεφτά που γλύτωσα είναι πολλα δώρα προς τον εαυτό μου όπως i συσκευές και κάποια Ταξιδια Αυστρία για σκι και ερυθρα για σερφ...

Για να μην πω πως δουλεύω πια με τα παιδιά μου... Τα πάντα όλα ενώ πριν όλη ηβφαση ήταν " κάτσε να κάνω ένα τσιγάρο και μετα "

Όλα είναι στο μυαλό μας
Και να και η φωτο απο σχετικό banner

Αναρτημένη εικόνα

---
- Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: redcom7, 19/08/2011 - 12:51


#34   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/08/2011 - 18:04

Αναρτημένη εικόνα
Πηγή Neawsbeast.gr

Δείτε μια εικόνα που είχε δημοσιεύσει το Reuters και προσέξτε το σχόλιο που λέει "Παρά τους ισχυρισμούς των κατασκευαστών ο Π.Ο.Υ. δηλώνει ότι δεν υπάρχουν στοιχεία που να δηλώνουν την ασφάλειά του".

Δεν μας λέει επίσημα όμως αν υπάρχουν και στοιχεία που να δηλώνουν ότι μας βλάπτει? Τελικά είναι μισοάδειο το ποτήρι ή μισόγεμάτο?

Όπως και να έχει όποιον εναλλακτικό τρόπο διακοπής του καπνίσματος δοκιμάσουμε, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης για το πόσο βλάπτει π.χ το ηλεκτρονικό τσιγάρο (και αν βλάπτει τελικά) τον οργανισμό μας σε σχέση με το κανονικό.

Από την στιγμή που δεν μπορεί να το κόψει κάποιος μαχαίρι, από το να καπνίζει κανονικό και οι ελπίδες να το κόψει να είναι μειωμένες βλάπτωντας παράλληλα τον εαυτό του σε μεγάλο βαθμό, καλύτερα να δοκιμάσει κάτι άλλο που σίγουρα θα αυξήσει τις πιθανότητες κατά πολύ και παράλληλα (τουλάχιστον μέχρι να βγεί και επίσημα από τον Π.Ο.Υ) δεν θα βλάπτεται.

Τελευταία επεξεργασία από: bigboss, 19/08/2011 - 18:06


#35   GEOPAD

GEOPAD

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2011 - 12:18

Χθες παρέλαβα ένα κ μπορω να πω ότι είναι αρκετά καλο, σαν αργιλες είναι αλλα αυτο που μου αρέσει είναι ότι το νιώθω στον λαιμό....βέβαια για να είμαι και ειλικρινής το πρωί που σηκώθηκα έκανα ένα απο τα κανονικά αλλα απο τότε δεν έκανα αλλο... :P
Για την ώρα πάντως δεν θέλω να κάνω αλλο, θα αφήσω να περάσει το Σ.Κ και θα σας πω την Δευτέρα αν υπέκυψα...

#36   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 20/08/2011 - 13:31

Γιατί οι περισσότεροι το αντιμετωπίζετε ως μέσο για να κόψουμε το κάπνισμα?

Είναι κάτι εναλλακτικό, ισως με λιγότερες συνέπειες και πιο οικονομικό.

Προσωπικά σκέφτομαι να το γυρίσω σε πίπα, που αν έχω καταλάβει καλά και λιγότερο βλαβερή είναι, και πολύ περισσότερο απολαυστική.

#37   spiros23

spiros23

    iPH Guru

  • 9.284 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 20/08/2011 - 14:13

Γιατί οι περισσότεροι το αντιμετωπίζετε ως μέσο για να κόψουμε το κάπνισμα?

Είναι κάτι εναλλακτικό, ισως με λιγότερες συνέπειες και πιο οικονομικό.

Προσωπικά σκέφτομαι να το γυρίσω σε πίπα, που αν έχω καταλάβει καλά και λιγότερο βλαβερή είναι, και πολύ περισσότερο απολαυστική.


καταρχας νομιζω οτι οντως ειναι εναλλακτικος τροπος να απαλλαγουν απο το καπνισμα ορισμενοι..
τωρα οι υπολοιποι δεν βλεπω τον λογο να αρχισει καποιος ετσι στα ξαφνικα το ηλεκτρονικο τσιγαρο χωρις να εχεις καπνισει στη ζωη του! βεβαια το προτιμω αυτο, αν ειναι να αρχισει καποιος να αρχισει με ηλεκτρονικο, αλλα στη συνεχεια ελπιζω να παραμεινει στο ηλεκτρονικο τσιγαρο, και να μην αρχισει το κανονικο!
και μιας που ειπες για πιπα..... κυκλοφορει και ηλεκτρονικη πιπα για τους ενδιαφερομενους!!

Τελευταία επεξεργασία από: spiros23, 20/08/2011 - 14:13


#38   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2011 - 14:54

Προσωπικά σκέφτομαι να το γυρίσω σε πίπα, που αν έχω καταλάβει καλά και λιγότερο βλαβερή είναι, και πολύ περισσότερο απολαυστική.


Λιγότερο βλαβερή σε σχέση με το κανονικό τσιγάρο εννοείς, γιατί σε σχέση με το ηλεκτρονικό δεν είναι. Μια εποχή έκανα κ γω πίπα, πριν 4 χρόνια, αλλά ήθελε πολύ περιποίηση κ βαρέθηκα....πάντως έχει την δική της κουλτούρα, αλλά χρησιμοποιεί κ καπνό.....με ότι αυτό συνεπάγεται.

#39   GEOPAD

GEOPAD

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2011 - 10:26

Μέχρι κ σήμερα έκανα ένα με δυο Κανονικά τσιγάρα το πρωι με τον καφε. Σήμερα παρέμεινα καθαρός και κάνω μόνο το ηλεκτρονικό! Ήδη σταματησα το υγρο με 18mg και άνοιξα το 2ο υγρό με την μικρότερη περιεκτικότητα σε νικοτίνη γιατί πιστεύω ότι μπορω κ με 9mg. Είμαι σε καλο δρόμο πιστεύω... Άντε να δούμε :)

#40   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 23/08/2011 - 10:36

Μιας και είμαι φανατική αντικαπνίστρια ψάχνω να κάνω δώρο σε κανα δυο άτομα στο οικογενειακό περιβάλλον από ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο, για να απαλλαγώ και εγώ από την βρώμα και το δηλητήριο και αυτοί από τις βλαβερές συνέπειες.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό για να τους αρέσει; Επίσης θα ήθελα και γνώμες για τα mg του υγρού. Μιλάμε για καπνιστές των 5-10 τσιγάρων την μέρα ο ένας και λίγο λιγότερο από 1 πακέτο ο άλλος.

Thnx!

#41   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2011 - 11:13

Επίσης θα ήθελα και γνώμες για τα mg του υγρού. Μιλάμε για καπνιστές των 5-10 τσιγάρων την μέρα ο ένας και λίγο λιγότερο από 1 πακέτο ο άλλος.

Thnx!

Αυτο εξαρτάται απο το πόσο βαρύ είναι το τσιγάρο που κάνουνε, πες μου δηλαδή μάρκα, κ στο πλάι του πακέτου γράφει αναλογία νικοτινης, π.χ τα marlboro τα κόκκινα έχουν 0,9 mg. Πες μου κ θα σου στείλω τι υγρο να διαλέξουν κ τι οικονομικο κέρδος θα έχουν τον χρόνο!

#42   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 23/08/2011 - 13:31

Από όσο ξέρω δεν κάνουν κάτι συγκεκριμένο. Επειδή κοιτάω τα πακέτα τους, συνήθως αυτά που κάνουν είναι με 0.3-0.6mg νικοτίνης, αλλά μπορεί να τους δω και με 0.1 και με 0.9, ανάλογα τι θα βρουν στο περίπτερο. Γενικά οι γονείς μου δεν είναι βαριοί καπνιστές και κυρίως καπνίζουν με παρέα, αλλά επειδή δεν αντέχω την βρώμα μέσα στο σπίτι και δεν λένε να το κόψουν τελείως είπα να τους κάνω έκπληξη με το ηλεκτρονικό.

Γενικά με ενδιαφέρει να μοιάζει με κανονικό όσο γίνεται και να μην έχει "προβλήματα" ώστε να μην βρουν δικαιολογία να πουν ότι δεν είναι σαν τα κανονικά και πάει τσάμπα το δώρο... :P

Τελευταία επεξεργασία από: marian, 23/08/2011 - 13:32


#43   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/08/2011 - 13:44

Αποτι καταλαβαίνω ότι κάτσει κάνουνε....θα μπορούσανε να ξεκινήσουμε με 9 mg και μετα να το μηδενισουν. Δεν νομίζω ότι θάψουν θέμα πάντως, δεν κάνουνε κ πολυ οπότε θα κανείς δουλειά. Για να μοιάζει με τσιγάρο δες αυτο Mini tank.

Ελαφρύ κ με πολυ καλη απόδοση σε ατμό..., το μόνο μείον είναι ότι δεν έχει την ίδια διάρκεια η μπαταρία σε σχέση με τα μεγάλα.

Τελευταία επεξεργασία από: bigboss, 23/08/2011 - 13:49


#44   bigboss

bigboss

    iPH Member

  • 315 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/08/2011 - 11:25

Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλό για να τους αρέσει; Επίσης θα ήθελα και γνώμες για τα mg του υγρού. Μιλάμε για καπνιστές των 5-10 τσιγάρων την μέρα ο ένας και λίγο λιγότερο από 1 πακέτο ο άλλος.

Thnx!

Το ετησιο όφελος απο την χρήση ηλεκτρονικού.τσιγάρου αντί για 10 τσιγάρα marlboro(4€ το πακέτο) την ημέρα είναι σχεδόν 500€.
Αυτή η εκτίμηση στηρίζεται σε στατιστικα χρησης των Πελατων μας. (τσιγάρα που κάνανε, κ ρυθμό αγοράς αναλωσιμων ηλ.τσιγάρου κλπ )
φανταζεσαι να καπνιζανε κ περισσότερα?? :o

#45   marian

marian

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 24/08/2011 - 15:37

Μια χαρά! Συμφέρει αρκετά!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες