Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα με downgrade από lion


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
11 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/08/2011 - 10:31

Καλησπέρα σας!! Προσπαθώ απο χθες να κάνω downgrade απο lion σε snow leopard. Ακολουθώ τους οδηγούς που υπάρχουν στο διάφορα forums . Κάνοντας partition κτλ. Αλλά πάντα μου λέει ο installer ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω αυτή την έκδοση. Ξέρει κανένας τι μπορω να κάνω;;; Δεν θέλω το lion γιατί έχω πρόβλημα (όπως πολλοί) με το wifi.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   petran66

petran66

    iPH Member

  • 294 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/08/2011 - 14:37

Καλησπέρα σας!! Προσπαθώ απο χθες να κάνω downgrade απο lion σε snow leopard. Ακολουθώ τους οδηγούς που υπάρχουν στο διάφορα forums . Κάνοντας partition κτλ. Αλλά πάντα μου λέει ο installer ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω αυτή την έκδοση. Ξέρει κανένας τι μπορω να κάνω;;; Δεν θέλω το lion γιατί έχω πρόβλημα (όπως πολλοί) με το wifi.

Μα γιατι παιδευεσαι φιλε μου?Βαζεις μεσα το dvd με το snow leopard,κανεις επανεκκινηση πατωντας το c και μετα μεσα απο τα utilities κανεις φορματ το δισκο με τα lion και προχωρας σε καθαρη εγκατασταση...Τωρα,βεβαια,αν δεν εχεις το δισκακι με το snow leo,ειναι αλλη ιστορια!

#3   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 14/08/2011 - 14:38

Μήπως δε θέλει να κάνει φορμάτ το δίσκο;

#4   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/08/2011 - 15:22

Μα γιατι παιδευεσαι φιλε μου?Βαζεις μεσα το dvd με το snow leopard,κανεις επανεκκινηση πατωντας το c και μετα μεσα απο τα utilities κανεις φορματ το δισκο με τα lion και προχωρας σε καθαρη εγκατασταση...Τωρα,βεβαια,αν δεν εχεις το δισκακι με το snow leo,ειναι αλλη ιστορια!


Κάνω επανεκκινηση, παταω το c και ξεκινάει, το θέμα είναι ότι το menu utilities δεν βγαίνει, αλλά μου βγάζει μήνυμα πως δεν μπορεί να γίνει εγκατάσταση αυτής της έκδοσης. Οπότε δεν έχω καμία επιλογή. Έχω κανονικά το cd.

#5   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 14/08/2011 - 15:46

Μήπως βάζεις το cd που είναι για τα test και τα utilities και όχι του λειτουργικού;

#6   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/08/2011 - 16:40

Όχι το σκέφτηκα και εγω. Βάζω το σωστό!! Δεν ξέρει κανένας ρε παιδιά γιατί γινεται αυτο;;;

#7   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 14/08/2011 - 17:28

Ας κάνω ένα τέστ από περιέργεια και μόνο.

#8   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 14/08/2011 - 17:35

Η αλήθεια είναι πως άργησε να bootάρει λίγο αλλά με έβγαλε στην installation screen όπως έπρεπε.

#9   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 14/08/2011 - 18:06

Κανονικότατα γίνετε πατώντας το C και μπουτάρεις κανονικά απο το DVD.επιλέγεις utilities και στη συνέχεια Disk Utilities

#10   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/08/2011 - 18:38

Σας ευχαριστώ ρε παιδιά. Μόλις γυρίσω σπίτι θα το ξανακανω να δω!!! Μου φαίνεται αδύνατο να κάνω κάτι λάθος. Αλλα τι να πω. Έχω δει κ οδηγό στο YouTube. Δεν μου βγάζει τις ίδιες επιλογές. Θα το ξανακανω κ θα ποσταρω φωτο να δείτε!

#11   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 14/08/2011 - 21:31

Λοιπόν. Επέστρεψα σπίτι και το ξαναδοκίμασα... Πατάω c ενώ έχω βάλει το dvd και ανοίγω το macbook. Φορτώνει και με βγάζει σε μια οθόνη που μου λέει να διαλέξω την γλώσσα μου... Χωρίς άλλες επιλογές. Διαλέγω αγγλικά και στην συνέχεια μου βγάζει αυτό που σας λέω. Ότι δεν μπορεί να εγκαταστήσει αυτή την έκδοση . Μπορώ να διαλέξω να κάνω restart ή restore από το time machine. Οι επιλογές στην μπάρα πάνω πχ utillites που λέτε, είναι απενεργοποιημένες, γκρί. Κάνω κάτι λάθος;;;

#12   Sofoklis

Sofoklis

    iPH Enthousiast

  • 364 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/08/2011 - 22:03

Λοιπόν. Επέστρεψα σπίτι και το ξαναδοκίμασα... Πατάω c ενώ έχω βάλει το dvd και ανοίγω το macbook. Φορτώνει και με βγάζει σε μια οθόνη που μου λέει να διαλέξω την γλώσσα μου... Χωρίς άλλες επιλογές. Διαλέγω αγγλικά και στην συνέχεια μου βγάζει αυτό που σας λέω. Ότι δεν μπορεί να εγκαταστήσει αυτή την έκδοση . Μπορώ να διαλέξω να κάνω restart ή restore από το time machine. Οι επιλογές στην μπάρα πάνω πχ utillites που λέτε, είναι απενεργοποιημένες, γκρί. Κάνω κάτι λάθος;;;


Χρησιμοποίησε το recovery partition του lion http://aol.it/papzYH για να σπάσεις τον δίσκο σου σε 2 partition. Στο νέο partition που θα δημιουργήσεις θα επιλέξεις να γίνει η εγκατάσταση την οποία θα ξεκινήσεις κάνοντας boot με το DVD του leopard. Αν θες, ενοποιείς τα 2 partition στο τέλος.

Τελευταία επεξεργασία από: Sofoklis, 14/08/2011 - 22:05





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες