Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

SBS Settings Γρήγορος Οδηγός


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
131 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 22/08/2009 - 16:59

Τα αρχεία στο iPhone έχουν Permissions

Πολλές φορές κάνουμε καμιά πατατιά και τα permissions ορισμένων αρχείων αλλάζουν με συνέπεια να μην ανοίγουν οι εφαρμογές για παράδειγμα. Για να διορθωθεί αυτό -μόνο όταν πρόκειται για αρχεία/προγράμματα/φακέλους της βασικής λειτουργίας του iPhone όπως η εφαρμογή Phone πχ- τότε πατάμε αυτό το fix user dir ώστε να επιδιορθωθούν τα permissions και να μπορέσει να λειτουργήσει ξανά η εφαρμογή. Μπορεί να γίνει και χειροκίνητα προφανώς αλλά έτσι είναι πιο γρήγορα.



Το user dir permissions φτιάχνει τη "άδεια εγγραφής" κατα κάποι τρόπο στο /var/mobile ώστε να αποθηκεύονται σωστά τα cookies. Πως καταλαβαίνεις ότι το χρειάζεσαι τωρα. Αν δεν σβήνεις τα cookies κλπ από τον safari και κάθε φορα που πρέπει να μπείς σε ένα site πρέπει να ξανά κάνεις log in, αυτό ΄δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα με την αποθήκευση των cookies. Το user dir permisions θα επιτρέπει στα cookies να γράφονται σωστά στο /var/mobile.


Ευχαριστω πολυ παιδια! To χα τρελη απορια !
Και μια ακομα ερωτηση! Υπαρχει δυνατοτητα προσθηκης ενος toogle ? Και αν ναι ποιος ειναι ο οδηγος?
Εγω πχ θελω να προσθεσω ενα toogle για τα push notifications (Set On/Off)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/08/2009 - 18:16

Cydia>search>SBS και θα βρεις διάφορα addons για τα SBS. Το toggle για το push είναι κάπου στη μέση. Αν δεν το βρεις θα ποσταρω αργότερα γιατί τώρα είμαι με το iPhone και δεν πολυβολεύει!

#18   soiramk

soiramk

    iPH Enthousiast

  • 524 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 6
  • GameCenter:soiramk

Δημοσίευση 22/08/2009 - 18:21

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος στην απάντηση, πάντως, με ή χωρίς sbsettings το ίδιο με πάει πάνω κάτω. 3-4 ώρες ή 4-5 ώρες ανάλογα και το πότε ανοίγω π.χ. ή όχι, το Gps.

Δεν νομίζω να κερδίζεις 1 ημέρα ζωής στην μπαταρία αν δεν το βάλεις.

Ώρες ή μέρες ?

#19   dimmin

dimmin

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 23/08/2009 - 10:36

Απεεγκατεστησα το SBSettings και πανω δεξια στην μπαταρια μου εχει με αριθμους ποσο τις εκατο εχει ακομα μπαταρια και επισης οταν ανοιγω το WiFi αντι για το κλασικο σημα μου δειχνει παλι νουμερα. Πως φευγουν αυτα και επανερχεται οπως πριν???

#20   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 23/08/2009 - 13:49

Απεεγκατεστησα το SBSettings και πανω δεξια στην μπαταρια μου εχει με αριθμους ποσο τις εκατο εχει ακομα μπαταρια και επισης οταν ανοιγω το WiFi αντι για το κλασικο σημα μου δειχνει παλι νουμερα. Πως φευγουν αυτα και επανερχεται οπως πριν ???


Επρεπε πρωτα να τα βγαλεις απο το τα extras and options και μετα να κανεις απεγκατασταση το Sbsettings ... hmm ισως reinstall-> σβησιμο και ξανα uninstall ... το ειχα κανει μια φορα και μου επιασε ..
τωρα κατι πιο εξειδικευμενο ... το αφηνω στους ειδικους του Forum :)

#21   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/08/2009 - 15:41

Απεεγκατεστησα το SBSettings και πανω δεξια στην μπαταρια μου εχει με αριθμους ποσο τις εκατο εχει ακομα μπαταρια και επισης οταν ανοιγω το WiFi αντι για το κλασικο σημα μου δειχνει παλι νουμερα. Πως φευγουν αυτα και επανερχεται οπως πριν ???

Μόλις το έκανα uninstall μαζί και με το sbstoggles για να δω τι γίνεται. Λοιπόν κάνε ένα restart το iPhone και όταν ανοίξει κάνε ένα-δύο tap πάνω στο wifi και την μπαταρία και θα επανέλθουν. Θα το ψάξω λίγο να μάθω τι γίνεται γιατί αυτό μου δείχνει ότι κάποια εγραφή κάνει το SBS για να εμφανίζει αριθμιτικές τιμές στην μπαταρία και στο wifi, αλλά με την απεγκατάσταση αυτές παραμένουν. Η πλάκα είναι ότι δεν έχω βρεί αναφορά ούτε στο site του Big Boss για αυτό το θέμα!!

Για να τα ξεφορτωθείς οριστικά, κάνε install τα SBS, κλείσε όλα τα extras που έχεις ενεργοποιήσει και κάνε το uninstall.

Επίσης, αν έχεις εξαφανίσει εικονίδια με τα SBS επανέφερέ τα γιατί δεν θα μπορείς να τα δεις.

#22   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 23/08/2009 - 15:46

Επίσης, αν έχεις εξαφανίσει εικονίδια με τα SBS επανέφερέ τα γιατί δεν θα μπορείς να τα δεις.


Must !! Πολλοι την πατησαν ! ME too :) hahaha

#23   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/08/2009 - 15:58

Αν είναι δυνατόν κάποιος moderator να βάλει την παρακάτω υποσημείωση στο "tutorial" όσον αφορά στην απεγκατάσταση για να μην τρβάνε τα μαλιά τους οι χρήστες θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Αν θέλετε να απεγκαταστήσετε την εφαρμογή πριν την ξεφορτωθείτε οριστικά, κλείστε όλα τα extras που έχειτε ενεργοποιήσει.

Επίσης, αν έχετε εξαφανίσει εικονίδια με τα SBS επανέφερτε τα γιατί δεν θα μπορείτε να τα δείτε.

Αν το έχετε κάνει ίδη unistall, κανένα πρόβλημα. Reinstall, φτιάχνετε τα παραπάνω και uninstall ξανά.

Επίσης κάλό είναι να βρούμε και τα packages που έχουμε εγκαταστήσει για τα SBS όπως επιπλέων toggles skins κλπ. και να τα απεγκαταστήσουμε και αυτά αν δεν έχουνε απεγκατασταθεί.

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 23/08/2009 - 15:59


#24   GGiannis58

GGiannis58

    iPH Enthousiast

  • 579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/08/2009 - 19:32

Νασαι καλα...Τοσο καιρο ακουγα για αυτο το εχω κανει εγκατασταση 3-4 φορες αλλα ...εικονιδιο δεν εβλεπα και ελεγα οτι ειμαι.....Απο ντροπη δεν ρωταγα...

#25   tsitoudi

tsitoudi

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2009 - 22:58

Παιδιά σε clean install μετά από j.b.και ενώ κατεβάζω και εγκαθιστώ το sbs, στο τέλος της διαδικασίας που βγάζει κάτω την επιλογή Reload SpringBoard, ξεκινάει να φορτώνει και κολλάει εκεί. Το έπαθα 2/2 φορές που το προσπάθησα και πάω πάλι για restore kai jb από την αρχή. Καμία ιδέα?

#26   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/09/2009 - 23:20

Παιδιά σε clean install μετά από j.b.και ενώ κατεβάζω και εγκαθιστώ το sbs, στο τέλος της διαδικασίας που βγάζει κάτω την επιλογή Reload SpringBoard, ξεκινάει να φορτώνει και κολλάει εκεί. Το έπαθα 2/2 φορές που το προσπάθησα και πάω πάλι για restore kai jb από την αρχή. Καμία ιδέα?

Πρίν κάνεις restore, κάνε ένα restart/reboot. Το γνωστό. Κράτα πατημένα το home και το power μέχρι να κλείσει και να σο εμφανίσει το logo της Apple. To πρόβλημα αυτό δεν το έχω ξαν'ακούσει. Κάνε ένα restart και πες μου αν έχεις πρόβλημα να το ψάξω.

EDIT: Ελπίζω να μην έχεις στο iPhone την 2.2.1. Αν ναι δες εδώ http://thebigboss.or...gs-30-1-repack/

Τελευταία επεξεργασία από: ktzaf, 04/09/2009 - 23:23


#27   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 05/09/2009 - 00:17

ktzaf πολύ χρήσιμος και ευανάγνωστος οδηγός. Παρόλ'αυτά έχει ένα μικρό λάθος,δεν είναι SBS Settings αλλά SB settings. Να προσθέσω ότι όσοι το ψάχνουν στο cydia θα το κάνουν search ως μια λέξη "SBSettings"

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 05/09/2009 - 00:19


#28   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/09/2009 - 00:19

ktzaf πολύ χρήσιμος και ευανάγνωστος οδηγός. Παρόλαυτα έχει ένα μικρό λάθος. Δεν είναι SBS Settings είναι SB settings.

To ξέρω φίλε μου, αλλά έχασα το παράθυρο του edit και... Τουλάχιστον κάποιος διάβασε προσεκτικά :P

#29   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 05/09/2009 - 00:33

To ξέρω φίλε μου, αλλά έχασα το παράθυρο του edit και... Τουλάχιστον κάποιος διάβασε προσεκτικά :P


Το χρησιμοποιώ αρκετό καιρό το SBSettings αλλά με το που είδα εδώ SBS Settings σκέφτηκα ότι βγάλανε new ή update τι μπορεί περιέχει κτλ :P . Απο την περιγραφή κατάλαβα πως ήταν το ίδιο :(

#30   tsitoudi

tsitoudi

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/09/2009 - 13:31

Πρίν κάνεις restore, κάνε ένα restart/reboot. Το γνωστό. Κράτα πατημένα το home και το power μέχρι να κλείσει και να σο εμφανίσει το logo της Apple. To πρόβλημα αυτό δεν το έχω ξαν'ακούσει. Κάνε ένα restart και πες μου αν έχεις πρόβλημα να το ψάξω.

EDIT: Ελπίζω να μην έχεις στο iPhone την 2.2.1. Αν ναι δες εδώ http://thebigboss.or...gs-30-1-repack/


Restore αναγκάζομαι να κάνω καθώς το κινητό κολλάει όπως έγραψα και δεν κάνει τίποτα παρά μόνο αν το συνδέσω με itunes μέσω του macbook μου. Το restart πιάνει λοιπόν. Έχω την 3.0.1 στο κινητό και για το sbs έκδοση δεν είμαι σίγουρος.

Και κάτι τελευταίο μήπως εκεί κάνω το λάθος: πως θα βρω μέσω του cydia την τελευταία έκδοση? Με την αναζήτηση βγαίνουν ένα κάρο αποτελέσματα για toggles kai themes toy sbs..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες