Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

EMS-Τελωνειο SOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
53 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   aviator27

aviator27

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2012 - 14:43

Παιδιά καλησπέρα! Πήρα πριν κάνα 2 βδομάδες 2 iphone από ebay! Τα τηλέφωνα θα έρχονταν από Σιγκαπούρη! σήμερα φτάσανε στο τελωνείο Θεσσαλονίκης και με πήρε τηλ ένας τελωνειακός και με ενημέρωσε πως τα κινητά η θα επιστραφούν η θα πρέπει να περάσουν από έλεγχο και αν διαπιστωθεί ότι είναι απομιμήσεις θα πρέπει να τα καταστρέψουμε και θα πρέπει να πληρώσω πρόστιμο από 2000 ευρώ και πάνω!!! Εδώ έχει γεμίσει ο τόπος με παπούτσια nike μαϊμού και εγώ που πήρα 2 apple iphone θα πρέπει να πληρώσω 2000€ η και περισσότερα αν ήταν μαϊμού? Ο πωλητής τα πουλάει ως γνήσια πως θέλουν να ξέρω εγώ αν είναι γνήσια η όχι? Πάνε καλά τα άτομα? Αντί να ανησυχώ εγώ αν είναι γνήσια η όχι ανησυχούνε αυτοί! δεύτερον τα κινητά ήταν ακριβά οπότε αποκλείεται να ταν fake!! Του είπα να τα επιστρέψει πίσω.....Υπάρχει περίπτωση αυτοί να μην τα επιστρέψουν και να τα κρατήσουν για πάρτι τους? Τα είχαν στείλει με EMS ως δώρο με δηλωμένη αξία 40$...δήθεν με ems περνάνε αέρα

Επίσης ισχύουν τέτοια πράγματα με καταστροφές και πρόστιμα??? Δήθεν η ems δεν τα ανοίγει τα πακέτα!

Όποιος είχε καμιά παρόμοια περίπτωση με εμένα ας δώσει καμιά γνώμη η πληροφορία!!

Ευχαριστώ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.727 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 16/10/2012 - 14:50

δεν σου ειπε τις χρεωσεις για να τα εισαγεις, αν δεν ειναι fake ?
αν τα κρατησουν, πραγμα απιθανο, πως θα τα παραλαβει ο πωλητης ?
μονο απο το τηλεφωνο μιλησατε ?
αν αποσταλλουν πισω, τι συνοδευτικο θα εχουν ? (tracking number ??)

#48   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 16/10/2012 - 14:53

Παιδιά καλησπέρα! Πήρα πριν κάνα 2 βδομάδες 2 iphone από ebay! Τα τηλέφωνα θα έρχονταν από Σιγκαπούρη! σήμερα φτάσανε στο τελωνείο Θεσσαλονίκης και με πήρε τηλ ένας τελωνειακός και με ενημέρωσε πως τα κινητά η θα επιστραφούν η θα πρέπει να περάσουν από έλεγχο και αν διαπιστωθεί ότι είναι απομιμήσεις θα πρέπει να τα καταστρέψουμε και θα πρέπει να πληρώσω πρόστιμο από 2000 ευρώ και πάνω!!! Εδώ έχει γεμίσει ο τόπος με παπούτσια nike μαϊμού και εγώ που πήρα 2 apple iphone θα πρέπει να πληρώσω 2000€ η και περισσότερα αν ήταν μαϊμού? Ο πωλητής τα πουλάει ως γνήσια πως θέλουν να ξέρω εγώ αν είναι γνήσια η όχι? Πάνε καλά τα άτομα? Αντί να ανησυχώ εγώ αν είναι γνήσια η όχι ανησυχούνε αυτοί! δεύτερον τα κινητά ήταν ακριβά οπότε αποκλείεται να ταν fake!! Του είπα να τα επιστρέψει πίσω.....Υπάρχει περίπτωση αυτοί να μην τα επιστρέψουν και να τα κρατήσουν για πάρτι τους? Τα είχαν στείλει με EMS ως δώρο με δηλωμένη αξία 40$...δήθεν με ems περνάνε αέρα

Επίσης ισχύουν τέτοια πράγματα με καταστροφές και πρόστιμα :huh: Δήθεν η ems δεν τα ανοίγει τα πακέτα!

Όποιος είχε καμιά παρόμοια περίπτωση με εμένα ας δώσει καμιά γνώμη η πληροφορία!!

Ευχαριστώ!


Είχα εγώ παρόμοια περίπτωση με παπούτσια ΝΙΚΕ και επειδή έβαλα και γνωστό φίλο τελωνειακό να μάθει ΝΑΙ είναι γεγονός όσα σου ανέφεραν ακόμη και για το πρόστιμο εκτός ΑΝ για να τα αποφύγεις πεις ότι όταν τα αγόρασες δεν ήξερες κλπ αν και είναι 50-50 οι πιθανότητες να το πιστέψουν. Για να μην σε ζαλίζω το ρεζουμέ της υπόθεσης (στη δική μου περίπτωση) ήταν να βάλουμε έναν γνωστό της περιφέρειας Θεσσαλονίκης να μεσολαβήσει για να πάρουμε το δέμα πληρώνοντας όμως κάτι δασμούς. Δηλ. το συνολικό κόστος ήταν περίπου 150-200€ και πληρώσαμε επιπλέον για να πάρουμε το δέμα άλλα 50-60€.

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:


#49   aviator27

aviator27

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2012 - 15:27

Δεν μου είπε χρεώσεις αλλά και να τα εισήγαγαν εγώ δεν πλήρωνα ούτε σεντ πάλι θα τα επέστρεφα .. πλήρωσα στο ebay 160€ το ένα σιγά μην πληρώσω και αυτά τα ζώα αλλα τόσα....αν είναι να μου βγει ιδία τιμή με το πλαίσιο τζάμπα κόπος......μόνο με τηλέφωνο μίλησα.....δεν ξέρω πως θα τα αποστείλει πίσω!!! θα τους ξαναπάρω αύριο!!!!! να πόσο ζώα είναι!!!

Το δέμα ήταν δηλωμένο ως δώρο με αξία 20-40$ από ότι είπε ο Κινέζος απορώ γιατί ανοίχτηκε....στάλθηκε ems και tracking number και σήμερα έφτασε τελωνείο και ανοίχτηκε....και μου λέει τα κινητά είναι καινούργια με την ζελατίνα ..και με ρώτησε αν θέλω να περάσουν από έλεγχο αλλά αν είναι μαϊμού απομιμήσεις θα καταστραφούν και θα πρέπει να πληρώσω πρόστιμο από 2000 ευρώ και πάνω!!!! ενώ αν επιστραφούν δεν πληρώνω τίποτα!!! Αποκλείεται να είναι μαϊμού λόγω της τιμής που τα αγόρασα και των θετικών σχολίων του πωλητή στο ebay
και τι τους νοιάζει αυτούς αν είναι μαϊμού ... εδώ έχει γεμίσει η Ελλάδα με απομιμήσεις και μαϊμού ...

Iσχύουν τα περί προστίμων και καταστροφών?

#50   aviator27

aviator27

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2012 - 15:34

Ρε παιδιά τότε γιατί υπάρχει το ebay αν είναι έτσι ας το κλείσουν το μαγαζάκι!!! Που να ξέρουν οι αγοραστές αν είναι μαϊμού η όχι? Τα παπούτσια σου τελικά μαϊμού ήταν φιλέ κορμός?

Και που ακούστηκε για 2 κινητά 2000 ευρώ πρόστιμο και βάλε αν είναι απομίμηση!!! Πως γίνεται κάθε φορά που παίρνω ακριβά πράγματα από έξω να μου τα ανοίγουν στο τελωνείο!!! τόσο γκαντέμης...

Έχει γούστο να τα κρατήσουν και να μην τα στείλουν πίσω ...θα τους πάρει ο διάολος!!!

Έχω αγχωθεί αφάνταστα

#51   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.727 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 16/10/2012 - 15:37

δεν ειναι ζωα, την δουλεια τους κανουν
εμεις ειμαστε που προσπαθουμε να βαλουμε τρικλοποδια :rolleyes:
ναι μεν υπαρχουν ορισμενοι παραλογισμοι, αλλα δεν ειναι τα παντα παραλογα
λαθος που μπαινουν οι μαϊμουδες nike, ακομα μεγαλυτερο λαθος με το σφαλμα αυτο να δικαιολογουμε τα παντα

επρεπε να ρωτησεις λεπτομερειες, πχ ποσο θα εκανε ο εκτελωνισμος

να που οι χαρακτηρισμοι "δωρο", δεν πιανουν παντα

φυσικα κ ισχυουν τα περι προστιμων, για τις καταστροφες, δεν ξερω αν γινονται οντως τελικα ή αν μπαινουν σε καμια αποθηκη

#52   aviator27

aviator27

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/10/2012 - 16:02

Την δουλειά αυτή αν είναι να την κάνουν σε όλους όχι σε κάποια κάνουν στραβά μάτια σε κάποια άλλα πετσοκόβουν και δεύτερον δεν έχει νόημα να χώσεις πρόστιμο σε εναν αν το αντικείμενο που πήρε απο ιντερνετ είναι μαιμου η όχι που θα το ξέρουν....λίγες απάτες γίνονται??????....εγώ άκουγα συνέχεια με εμς και σαν δώρο δεν έχεις προβλημα και να τι έπαθα!

#53   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6.727 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 16/10/2012 - 16:27

φυσικα κ πρεπει να την κανουν σωστα κ παντα, οχι οποτε "τυχαινει"
εχει νοημα να πεφτει προστιμο στις μαϊμουδες, αλλα οχι σε μερικες κ τα "μιλημενα" να περνανε..
η λογικη ειναι η εξης:
οφειλεις να ξερεις τι αγοραζεις
αν ξερεις οτι δεν ειναι μαϊμου, τοτε πληρωνεις τον εκτελωνισμο για κατι original
αν ξερεις οτι ειναι μαϊμου, τοτε προσβαλλεις το υγιες εμποριο, κ οφειλεις να πληρωσεις τη ζημια που προκαλεις (ετσι προκυπτουν τα 2000)
δεν ηταν βεβαιο οτι θα επρεπε να τα πληρωσεις, ειπε ο τελωνιακος "αν ειναι μαϊμου"
ειπες πως ανοιξαν το πακετο, δηλ τι ανοιξαν ακριβως ? το πακετο που ειχε τα τηλεφωνα μεσα ή το καθε κουτι του τηλεφωνου ?
αν ανοιξαν το καθε τηλεφωνο, τοτε εχουν προσβαλει την αξια του,
αν δεν το ανοιξαν, αλλα ειδαν μονο μεσα στο πακετο (απαραδεκτο που δεν σε καλεσαν να εισαι εκει μπροστα) τοτε πως εκριναν απ το κουτι οτι ειναι μαϊμουδες ... ???
νομιζω πως επρεπε να πας με καποιον εκτελωνιστη μαζι ή με καποιον δικηγορο <_<

#54   kormos

kormos

    iPH Elite Poster

  • 1.943 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 16/10/2012 - 17:14

Ρε παιδιά τότε γιατί υπάρχει το ebay αν είναι έτσι ας το κλείσουν το μαγαζάκι!!! Που να ξέρουν οι αγοραστές αν είναι μαϊμού η όχι? Τα παπούτσια σου τελικά μαϊμού ήταν φιλέ κορμός?

Και που ακούστηκε για 2 κινητά 2000 ευρώ πρόστιμο και βάλε αν είναι απομίμηση!!! Πως γίνεται κάθε φορά που παίρνω ακριβά πράγματα από έξω να μου τα ανοίγουν στο τελωνείο!!! τόσο γκαντέμης...

Έχει γούστο να τα κρατήσουν και να μην τα στείλουν πίσω ...θα τους πάρει ο διάολος!!!

Έχω αγχωθεί αφάνταστα


Ναι ήταν απλά αν τα πάρουμε με το όνομά τους όλα. Ναι έχουν δίκιο γιατί το κρα΄τος χάνει το ΦΠΑ. Γι αυτό και σε "κοπανάνε" ;)

:ph34r:  bit.ly/iPhoneHellas  :ph34r:





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες