Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Virtual box


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 16/08/2011 - 19:18

Καλησπέρα μήπως ξέρει κανεις πως μεταφέρω αρχεία μεσα στα windows 7 apo to mac ? η αν συνδέσω usb θα το εμφανίσει στο "Υπολογιστής μου " μεσα στα windows? Γιατί δεν τα κατεφερνω :P

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   gre13

gre13

    iPH User

  • 183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/08/2011 - 22:49

Αν κατάλαβα καλά έχεις mac OS X και με virtual box έχεις virtual machine windows 7. Ο ποιο λογικός τρόπος είναι να κάνεις share folder μεταξύ host και virtual machine. Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει σε μηχάνημα με openSUSE 11.3 και virtual Windows XP. Οι οδηγίες στην ιστοσελίδα μου εδώ. Επίσης εδώ το ίδιο με host ubuntu και virtual windows vista. Σε windows 7 δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πιθανότατα να είναι η ίδια διαδικασία. Προτού κανεις οτιδήποτε σιγουρέψου ότι έχεις εγκαταστήσει τα guest additions.

Τελευταία επεξεργασία από: gre13, 16/08/2011 - 22:50


#3   tripodous

tripodous

    iPH Contributor

  • 1.038 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/08/2011 - 22:57

ξερεις matlab φιλε?

#4   gre13

gre13

    iPH User

  • 183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/08/2011 - 23:03

ξερεις matlab φιλε?

Ναι, αλλά δεν είμαι και ειδικός. Γνωρίζω αυτά που χρησιμοποιώ. Οι δυνατότητες της Matlab είναι τεράστιες.

#5   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/08/2011 - 00:10

φιλε gre13 είμαι αρκετά newbie οποτε δεν κατάλαβα τι είναι τα guest additions όπως επίσης και πως κάνω share folders .... έψαξα λίγο στο spot alla den βρήκα κάτι.

#6   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 17/08/2011 - 02:15

φιλε gre13 είμαι αρκετά newbie οποτε δεν κατάλαβα τι είναι τα guest additions όπως επίσης και πως κάνω share folders .... έψαξα λίγο στο spot alla den βρήκα κάτι.

Εντάξει τα έφτιαξα. Ύπαρχει δυνατότητα , μόλις συνδέω ένα usb στο Μακ να εμφανίζεται και στο VB στα Windows 7?

#7   gre13

gre13

    iPH User

  • 183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 17/08/2011 - 11:42

Εντάξει τα έφτιαξα. Ύπαρχει δυνατότητα , μόλις συνδέω ένα usb στο Μακ να εμφανίζεται και στο VB στα Windows 7?

Δεν είμαι σιγουρός, με ένα search στο google βλέπω και άλλους να έχουν πρόβλημα. Κάποιοι εισηγούνται λύσεις αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει και επιεδή επεμβαίνουν σε αρχεία του συστήματος καλύτερα μακριά. Αυτό που φαίνεται να δουλεύει είναι αφού συνδέσεις το USB τότε κάνε αποσύνδεση αλλά μην αφαιρέσεις το στικάκι, τότε μάλλον το virtualbox βλέπει το usb.  Για να βλέπεις το usb ταυτόχρονα και στο OS X και σε Windows χλωμό μου φαίνεται χωρίς να είμαι και σίγουρος.

#8   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 18/08/2011 - 02:34

Πάω να φορτώσω στο VB ένα παιχνίδι σε full screen και μου λέει συνεχως ότι λείπει το activeΧ 8.1 η νεότερο ενώ το έχω εγκαταστήσει πολλές φορές .... :@ :@ δεν ξέρω τι να κάνω...πραγματικά...

#9   gre13

gre13

    iPH User

  • 183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 18/08/2011 - 21:08

Πάω να φορτώσω στο VB ένα παιχνίδι σε full screen και μου λέει συνεχως ότι λείπει το activeΧ 8.1 η νεότερο ενώ το έχω εγκαταστήσει πολλές φορές .... :@ :@ δεν ξέρω τι να κάνω...πραγματικά...

Δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις αλλά νομίζω αν αυξήσεις το video memory ίσως και να δουλέψει. Αν θυμάμαι καλά είχα πρόβλημα με full screen γενικά, όταν αύξησα το video memory τότε ήταν ΟΚ. Να αναφέρω ότι δεν έχω παίξει πότε παιχνίδια σε virtual machine. Πάντως με ένα search στο google φαίνεται να έχουν και άλλοι πρόβλημα με activeX.

#10   degothia

degothia

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 19/08/2011 - 17:02

Αύξησα και τη memory όσο γινόταν (exw 4 gb) αλλα τίποτα...πφφφ




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες