Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Το μοντέλο των δωρεάν παιχνιδιών κυριαρχεί σε Android και iOS


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
9 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/08/2011 - 10:24

Μια νέα αναφορά της Flurry δείχνει ότι οι αγοραστές παιχνιδιών στο App Store έχουν την τάση να ξοδεύουν περισσότερα σε in-app purchases μέσα από το παιχνίδι.

Εν ολίγοις, η αναφορά υποστηρίζει ότι τα δωρεάν παιχνίδια σε Android και iOS έχουν μεγαλύτερη επιτυχία καθώς οι χρήστες προτιμούν εφαρμογές από τις οποίες μπορούν να ξεκλειδώσουν περισσότερες δυνατότητες μέσω των in-app purchases.

Η έρευνα πραγματοποιήθηκε σε 57 εκατομμύρια αγορές σε Android και iOS και αποκαλύπτει ότι ο χρήστης προτιμά να κατεβάσει μια δωρεάν εφαρμογή και να ξεκλειδώσει αργότερα τις δυνατότητες παρά να αγοράσει εξαρχής όλη την τιμή.

Αναρτημένη εικόνα

Επίσης, το 65% των εσόδων των Top 100 δωρεάν παιχνιδιών έρχεται από τα in-app purchases ενώ και πάνω από το 85% των παιχνιδιών στην λίστα με τα Top 25 Grossing είναι δωρεάν.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 17/08/2011 - 11:30

η προσωπικη μου γνώμη πάντως είναι εντελως αντιθετη...
Τέτοιο είδος εφαρμογών μου θυμίζουν τα ftp mmorpg τα οποία και συχαινόμουν όταν έπαιζα βεβαία mmo,
είναι γελοίο κατά την γνώμη μου σε 1 game "free" να πρέπει κάθε τι που κατεβάζεις πχ καινούριο αμάξι για racing game να
κάνει 0,79 άλλη μια πίστα άλλα τόσα κτλ κτλ, και 1 πλήρες game συνήθως να έχει επίσης 0,79

#3   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 17/08/2011 - 11:37

Εμενα παλι αυτο το μοντελο των freemium δεν μαρεσει καθολου. Καλυτερα να αγοραζεις ολο το παιχνιδι απο την αρχη παρα να δινεις συνεχεια λεφτα μετα για να παρεις τα αντικειμενα ωστε να μπορεσεις να συνεχισεις. και το χειροτερο δεν ειναι οτι το κανουν στο iOS και στο Android αλλα οτι το κανουν πλεον και σε αλλα παιχνιδια για υπολογιστες και κονσολες (αν και ειδη προυπηρχε αυτο το μοντελο στους υπολογιστες τωρα εχει εξαπλωθει πολυ περισσοτερο)

#4   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2011 - 13:28

Ούτε εμένα μου αρέσει.
Αλλά αυτό που σιχαίνομαι περισσότερο, είναι όταν σε ένα παιχνίδι, χρειάζεσαι κάποια αντικείμενα (π.χ. σπαθιά) γιατί αλλιώς είσαι πολύ αδύναμος, αλλά αυτά τα αντικείμενα είναι τόσο ακριβά, που είναι αδύνατον να βγάλεις τόσα coins μέσα από το παιχνίδι και στην ουσία σε αναγκάζει να αγοράζεις virtual money.

#5   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 30/08/2011 - 13:12

μόλις είδα αυτό το video που νομίζω περιγράφει σχεδόν απόλυτα το σκεπτικό των dlc ή στα κινητά inapp purchase!


#6   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/08/2011 - 13:25

Τα freemium οδηγούν σε "γυφτιές" πχ είναι αδύνατον να περάσεις μια πίστα ή σου δίνει μόνο ένα μοντέλο όπλου/αυτοκινήτου ή θες 342234552 νομίσματα και στα δίνει ένα ένα. Χίλιες φορές να το πληρώσεις και να έχεις full service παρά να προσπαθούν να σου πάρουν λεφτά που συνήθως έχει αποτέλεσμα αρνητικό και για τους ίδιους κάνεις ένα delete και πας για άλλα με τόσες εφαρμογές καμία δεν είναι αναντικατάστατη. Δοκιμάζεις και σε 1 λεπτό ξέρεις αν βαριέσαι ή όχι οπότε το freemium απλά εξοργίζει μετά από λίγο.

#7   panaras23

panaras23

    iPH Member

  • 310 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:panaras23

Δημοσίευση 30/08/2011 - 13:38

ναι αλλα τα περισσοτερα απο αυτα τα games ειναι φοβερα και κολλητικα! και αν ξερεις να συγκρατεις τον εαυτο σου δεν ξοδευεις χρηματα για virtual coins....ελεος

#8   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/08/2011 - 13:58

και αν ξερεις να συγκρατεις τον εαυτο σου δεν ξοδευεις χρηματα για virtual coins....ελεος


Σε μένα μην τα λές φίλε μου κλειστά τα έχω τα in-app purchases και δε δίνω δεκάρα τσακιστή σε κανένα freemium απλά πχ η gameloft είναι ξεφτίλα σου δίνει 800mb εφαρμογή free και μετά σε βάζει να οδηγείς ένα κάρο που πάει πιο αργά και από τη χελώνα για να σε "δελεάσει" να αγοράσεις πόντους κτλ. Πάω αγοράζω ένα κανονικό rally μια φορά με 5 ευρώ και άντε γειά. Τα freemium είναι τραγικά σε αυτά που σε αναγκάζουν να κάνεις για να παίξεις σωστά οπότε delete και πάμε για άλλα ειδικά με τον καταιγιστικό ρυθμό νέων εφαρμογών.

Υ.Γ. Να μην μιλήσω για κάτι τραγικούς που ζητάνε να βάλεις 5 αστέρια στην εφαρμογή με αντάλλαγμα virtual currency. Εφαρμογές που δε σώζονται με την καμία όμως...

#9   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 30/08/2011 - 14:04

δες και το let's golf 3... free αλλά μετά από 5 τρύπες δεν μπορείς να ξανά παίξεις για 24 ή 48 ώρες εκτός και εάν αγοράσεις energy... lol!!! epic fail

#10   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/08/2011 - 14:09

δες και το let's golf 3... free αλλά μετά από 5 τρύπες δεν μπορείς να ξανά παίξεις για 24 ή 48 ώρες εκτός και εάν αγοράσεις energy... lol!!! epic fail


Σου λέει "κουράστηκες"... Πρέπει να τους βάλει χέρι η Apple ώστε το freemium να μην κόβει από το game απλά να προσφέρει advantage σε όποιον πληρώνει όπως γίνεται στα MMO που τρέχουν σε ιδιωτικούς servers.

Είμουν gamer πολλά χρόνια και το έχω ζήσει το σκηνικό απλά τα freemium στα κινητά έχουν λίγο λάθος αντίληψη κάποιες φορές και είναι κρίμα διότι είναι τρομερά προσοδοφόρα αγορά...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες